Franciaországban alkotmányba foglalták, Romániában kevés intézmény végez terhességmegszakítást

Franciaország elsőként a világon alkotmányba foglalta hétfőn a terhességmegszakításhoz való jog védelmét – írja az MTI.

A felmérések szerint a franciák több mint nyolcvan százaléka támogatja az abortuszhoz való jog alkotmányba iktatását, amely fokozatosan nyert többséget a politikusok körében is, s a kongresszusi szavazáson a terhességmegszakítással szemben hagyományosan szkeptikusabb jobboldali képviselők jelentős többsége is támogatta a reformot. 

Romániában,

ha egy nőnek abortusz kell vagy szeretne végeztetni, a közintézmények több mint 80%-a vagy nem kínálná az abortusz szolgáltatását, vagy nem lenne elérhető számukra, egy friss tanulmány szerint, melyet a Független Szülésznők Szövetsége készített.

Romániában az abortusz a terhesség 14. hetéig legális. A gyógyszeres abortusz csak terhesség 9. hetéig végezhető el, orvosi ajánlásoknak megfelelően – írják a közleményükben.

A kutatásba bevont 959 állami, illetve magán kórház és klinika közül 552 (57,55 százalék) nem végez abortuszt, 66 (6,88 százalék) pedig vagy gyógyszeres abortuszt biztosít a magzat kilencedik hetéig, vagy sebészeti terhességmegszakítást a tizennegyedik hétig, vagy mindkettőt. Ugyanakkor 142 egészségügyi intézmény (14,8 százalék) végez abortuszt kérésre, de csak a terhesség korai stádiumában (a magzat 5-7. hetéig a gyógyszeres és 7-10. hetéig a műtéti terhességmegszakítás esetén), írja az Agerpres.

A felmérésből kiderül az is, hogy a terhességmegszakítást nem végző kórházak és klinikák 90 százaléka nem irányítja át az abortuszt kérő nőket más egészségügyi intézménybe, annak ellenére, hogy ezt a kötelezettséget az orvosok etikai kódexe kifejezetten előírja.

Az adatok szerint az abortusz nem olcsó beavatkozás: a gyógyszeres terhességmegszakítás ára 1800 lejig, a műtétié pedig a 4800 lejig terjed. Még a szexuális erőszak áldozatainak is fizetniük kell ezért az orvosi szolgáltatásért.

A telefonos felmérés 2023 novembere és 2024 februárja között készült 959 olyan állami és magán egészségügyi intézmény (klinikák és kórházak) megkérdezésével, amelyek szülészeti és nőgyógyászati osztályokkal rendelkeznek.

Kiemelt kép: Unsplash.com/Matteo Badini