Fesztivál van Udvarhelyen, és te nem tudsz róla?

Vivaldi, Beethoven és Mozart szimfóniák csendülnek fel, „stand-up” tragedy is lesz.
Fotó: SZABÓ KÁROLY

Vasárnap már megkezdődött az idei Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál, és egészen tizenhetedikéig, szombatig lazíthatsz jó zenére a városházán. A G. Egyesület tizenhatodik alkalommal szervezi meg a rendezvényt, a helyszín idén sem változott, az érdeklődőket a Városháza Szent István-termébe várják minden fesztiválnapon.

Első nap, november 11-én 18 órától a kanadai Gryphon trió (Annalee Patipatanakoon – hegedű, Roman Borys – cselló, Jamie Parker – zongora) koncertezett.

Hétfőn rendhagyó tanórával folytatódik az eseménysorozat, 17 órától lehet részt venni egy interaktív előadáson, amely a 20. és 21. századi zeneelméletről szól, és amelyet a budapesti Szinfúziók zeneszerzőcsapat tagjai tartanak. A csapat – amelynek vezetője a csíkszeredai születésű Kedves Csanád – 18 órától koncertet is ad.

A keddi nap érdekes programmal érkezik, 18 órától Az indiánok nem hagynak cserben minket… című „stand-up tragedy”-t lehet meghallgatni. „Nyeregben maradásunk történetét meglovagoló szerzeményeket ígér Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongorista második közös szerzői és előadóeste, mely a kortárs magyar irodalom közéleti és történelmi tárgyú verseiből válogat, ezeket kívánja krónikás énekek formájában helyzetbe hozni” – olvasható a színész és a zongorista közös produkciójáról a programfüzetben.

Zene nélkül mit érek én?

Szerdától elfelejtjük majd a tanórákat, a zenészek teljesen kisajátítják a Szent István termet, aznap az új-zélandi New Zealand Vonósnégyes, Gulyás Márta (zongora), Lokodi Károly (hegedű) és Tomasz Máté (cselló), illetve a szlovén Gregor Desman zongoraművésszel kiegészült Tiberius Vonósnégyes játszik, többnyire Mozartot és Debussyt. A Tiberius vonósnégyesben a székelyudvarhelyi Molnár József brácsást is hallhatjuk.

Molnár József Székelyudvarhelyen született. Zenei tanulmányait szülővárosában és Kolozsváron végezte. A kolozsvári Zeneakadémia elvégzése után a szatmárnémeti Állami Filharmónia zenekarának és a Credo vonósnégyesnek a mélyhegedűse. Több mesterkurzuson vett részt Berlinben, Londonban és Budapesten. A Tiberius vonósnégyesnek 2002-től tagja.

Az egyébként is rangos névsorból talán kiemelkedik a csütörtöki program, amikor a német, amerikai és norvég muzsikusokból álló Artillan Trio koncertezik, amelynek Artur Kaganovskiy világhírű hegedűművész és karmester, a Csíki Kamarazenekar művészeti vezetője is tagja. A hangversenyen Eszter Szilveszter Kaganovskiy brácsaművész is közreműködik. Csütörtökön a Chordis Vonósnégyes is zenél majd.

Pénteken a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóiból álló Clapillo Triótól hallhatunk Beethoven, Mucynski, Bruck és Oláh Patrik szimfóniákat. A hármas klarinétosa, Egyed Hunor szintén székelyudvarhelyi.

Egyed Hunor zenei tanulmányait 12 évesen a Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában kezdte Sándor Endre klarinéttanár osztályában, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneakadémia másodéves hallgatója Szatmári Zsolt klarinétművész-tanár növendékeként.

Utolsó nap Olaszországba kalauzol a kamarazene fesztivál, annak ellenére, hogy a Fonte di Gioia nevű együttes tagjai erdélyiek, a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián szereztek diplomát. Dénes Csongor hegedűs személyében ők is rendelkeznek egy udvarhelyi zenésszel. A zárónapon többek között Marinit, Corellit és sok-sok Vivaldit fogunk hallani.

A koncertek minden nap 18 órától kezdődnek és ingyenesek.