Feltelt az akna, aggódnak a ház és a költségek miatt

Fotó: GÁL ELŐD

Egy lakos kérésére megyünk a Bethlenfalvi útra, állítása szerint a vízórát tároló, háza előtt elhelyezkedő műanyag aknából nagy mennyiségű víz folyt el. Először tavaly lett figyelmes a problémára, akkor a felpúposodott a parkett, ami rögtön a talajon fekszik. Az úrnak az a félelme, hogy ez újra megtörténhet, és az is, hogy az elfolyó víz majd az ő számláját terheli, de akkor sem nyugodt, ha az még nem haladt át a vízóráján, és abban az esetben a városét.

Az úrral beszélgetve érzékelhető, hogy nem örül annak, hogy kiköltöztették a régebben a pincéjében elhelyezkedő vízórát. „Amióta ezeket kiköltöztették, azóta folyik. Ennek a célja az volt, hogy kényelmesen le tudják olvasni, a fogyasztó szempontjából nincs haszna. Ezt önkényesen változatták meg. Én a pincében tudtam garantálni, hogy senki nem töri el, nem fagy meg” – mondja.

Elmondása szerint azóta, amikor tavaly jelezte, nem volt probléma, most éppen a füvet kaszálta, amikor látta, hogy az akna megint dugig van vízzel. Jelezte is a problémát, a Harvíz munkatársai ki is érkeztek, és kiszivattyúzták a vizet az aknából, de szerinte így is nagyon sok víz elfolyt.

„Az a műanyag cső, ahogy megvan csinálva, a vízórát nem lehet látni, amikor jön olvasni valaki, a slagot megfogja, felhúzza, és akkor látja, hogy mennyit mutat a vízóra, de amikor pár alkalommal kiemeli, akkor valószínűnek tartom, hogy valahol kifolyik. Én ezt nem tudom megítélni, de tény, hogy vízzel tele van az akna” – magyarázta, hogy szerinte mi lehet a probléma.

Az ő aknája már nincs, hiszen újra kiszivattyúzták azt, az egyik szomszéd háznál is megnézzük, hogy mi a helyzet. Az tele is van, ahogy leszedjük az akna födelét, a földdel egyvonalban áll a víz.

„Az emberből nem űzhetnek ilyen szinten csúfot, tessék megnézni, a ház alja meg van repedezve. Ha meg van ott gyűlve, a talajban is gyűl fel. Mondhatják, hogy így van s úgy van, de a föld beázik, elveszti a stabilitást, ez egy száz tonnás ház, az nyomja folyamatosan” – panaszolta. Szerinte ez a víz nem a talajból jön, két helyen ásott már 17 méter mélységű kutat a kertben, „s nincs egy deka víz a földben, s akkor ők azt állítják, hogy attól telik fel idáig, ebben a szárazságban”. Az úr azért is tartotta fontosnak, hogy jelezze a problémát, mert szerinte még sokan járnak hasonló cipőben.

A Harvíz részéről

Palla Szabolcs mérnököt, vízágazati vezetőt sikerült elérnünk, hogy érdeklődjünk a problémáról. Ő rögtön tudja, kiről van szó, már többször mondta, hogy be is perli őket, miután azt állította, hogy 120 köbméter vize elfolyt. „Ha abba a műanyagaknába 120 köbméter víz folyna, nem csak az ő háza, az egész környék ázna” – mondta, majd elmagyarázta, hogyan hatol keresztül a víz az aknán. Az aknába van egy bemeneti, illetve egy kimeneti rész, az aknában a vízóra. Ahol a víz be és kihatol, a slagon keresztül, gyűrűk szigetelnek és védenek a szivárgástól, tehát abban az esetben, ha a slag elszakad, a vízóra mellett az aknából nem juthat víz a talajba, annak az akna tetején kell kijönnie.

„Ha csöpögésről beszélnénk, azt elnyelné a talaj, mert az pórusos, ha folyás van, az akkor megjelenik a talajon felül is, mert azt már a talaj nem tudná elnyelni” – ecseteli és hozzáteszi, hogy nekik is jelezné a rendszer, ha nagy veszteség lenne, nagyobb víztömeg folyna el.

Hideg a víz, meleg az akna, a tetejét süti a nap, eltelik három-négy hónap, lesz az aknába 4-5 centis víz, ami lecsapódik, sőt van, hogy még jobban feltelik. A szakember elmondja, éppen ezért bele lehet nézni az aknába és ha bármi van, értesíteni kell őket, 1-2 napon orvosolják is a problémát, ha ömlik, akkor mi azonnal mennek.

„Hogy szivárgás ne tudna lenni, azt nem állítom. Én azt sem mondom, hogy az összeillesztésnél nem lehet semmilyen meghibásodás, de akkor azt ki kell ásni és megnézni, hogy van-e vízfolyás, hogy szivárog-e. De nem szivárog, mivel az órán nem megy keresztül semmi. Mondtam neki is a lehetőséget, hogy meg kell ásni, kérdezte, hogy miért nem mi ássuk meg. Elmagyaráztam neki, úgy van a törvény, hogy a vízóra kiosztási pontig a mi sarunk, bármi probléma van, ilyenkor kiássuk díjmentesen mindenkinek, a mérési pont után a lakóé, az intézményé, őt terheli” – magyarázta Palla Szabolcs.

Hozzáteszi: nekik nem érdekük, hogy a lakóra terheljék a hibát, és ha már kimennek vízórát olvasni háromhavonta, egyúttal le is ellenőrzik a szerelvényeket. Úgy gondolja, itt inkább arra megy ki a játék, hogy a vízóra újra kerüljön a pincébe, „de mi nem rakjuk be a vízórát, pont ez a lényeg, ahogy a gázasoknál, a villanyosoknál, hogy könnyebb legyen olvasni”.

Rákérdezek a szomszéd aknákra, és arra is, hogy mennyire általános a probléma, hogy feltelnek az aknák, a szakember elmondja, van néhány eset, de általánosnak nem nevezhető. „Két házzal arrébb, a szomszéd bácsinál volt egy szivárgás, azt ma meg fogjuk oldani, le van vele beszélve, ő meg is értette” – mondja.