archív felvétel/GÁL ELŐD
November utolsó csütörtökére, 26-ára hívták össze az új városi tanács első olyan ülését, amely már nem a beiktatásról szól. A választások miatt becsúszott egyhavi kiesés érződik a napirenden is: 40 határozattervezettel várják a testületet a városházán.
A felterjesztő polgármesteri hivatal nem is kíméli a többségében újonc képviselői gárdát, több tervezetnek kényes jellege vagy nagyobb hordereje van.
Már a napirend első oldalán olyan pénzügyi témák szerepelnek, mint:
- a Számvevőszék legfrissebb jelentése, amely több rendellenességre hívja fel a figyelmet;
- a költségvetés kiigazítása: jövedelmi adóból származó 837 ezer lejt osztanak szét, ennek felét a kulturális intézményeknek;
- a 2021. évi helyi adók és illetékek elfogadása, beleértve jelentős adó- és bérkedvezményeket a vészhelyzet idejére;
- az inkubátorház (Harghita Business Center) állami támogatása.
A városvezetésre nézve javaslatot tettek az alpolgármesteri kabinet létrehozására (egy tanácsadói állással), és kineveznék az új képviselőket a tanintézményeket felügyelő önkormányzati testületekbe. Emellett szabályzatot fogadnának el arról, hogy a tömbházgondnoknak (blokkfelelősnek) jelentkező személy milyen feltételeket kell, hogy teljesítsen.
Előrelépés várható a Fernengel-kereszteződés felújítására vonatkozó beruházással kapcsolatban, szerződéskötésre készülnek a bürokrácia csökkentésére kiírt pályázat esetében, illetve három városrendezési terv is napirenden: az egyik egy bethlenfalvi rendezvénysátorra, a másik egy ipari területre a Küküllő mentén, a harmadik a Termés utcára vonatkozik, ahol lakóövezet kialakítására készülnek.
Ingatlanügyek
Egy telket koncesszióba adna a város egy cégnek a sportcsarnok mellett, hogy az műfüves, lelátós sportpályát alakíthasson ki a Bányai utcában.
Két szomszédos telket nyílt árverésre hirdetnek, óvoda építése céljából, a Csereháton.
Több építményt kivesznek a város köztulajdonából, hogy lebonthassák őket: a sétatéri minifocipálya átalakítása érdekében a betonlelátókat, a Függetlenség 35. szám alatt pedig egy raktárat számolnának fel.
A szokásos kategóriából
Az erdős területek gazdálkodására pénzalapot hoznának létre, egyúttal a város faanyagára vonatkozó 2021-es licit szabályait és kiindulási árait is leszögeznék, illetve az inflációval arányosan (3,8%-al) emelnék a város tulajdonát képező ingatlanok bérleti és koncessziós díjait.
Ezúttal is lesz szó olyan államosított telkekről, amelyeket a jogosult személyek kérésére magántulajdonná nyilvánítanak, illetve egyes belterületek köztulajdonná minősítése is várható, miután a tulajdonosok közcélból (pl. útbővítés) lemondtak róluk.
Nincs megállás a gáz-, víz- és csatornahálózat javításánál sem, több esetben is kérik az önkormányzat jóváhagyását a közterületen zajló munkálatokhoz.
A napirend végére érve azt láthatjuk, hogy egyszerre öt ügyben próbálkozik ügyvédfogadással a polgármester, ebből négy az úgynevezett Szejke-ügyre vonatkozik, az ötödik pedig a Számvevőszék előbb említett döntésének fellebbezését célozza meg. Tudnivaló, hogy a régi tanácstól Gálfi egyszer sem kapott felhatalmazást a „Szejke-perekben” jogi szolgálatások szerződésére, az új, mellette álló tanácstöbbséggel viszont ezúttal összejöhet neki.