Jó reggelt kívámunk! 9 óra elmúlt pár perccel, de még mindenki helyezkedik a Szent István teremben a rendes havi tanácsüléshez, amelyet az új ülésvezető, Biró Jolán vezet. Szót ad a napirend előtti felszólalásokhoz, magának és a polgármesternek startból megadja, még Berde Zoltán jelentkezik.
Fotók: Gál Előd
Biró Jolán arra emlékeztet, hogy mára választ ígértek a szejkei csatornázással kapcsolatban, kéri a fejlesztési igazgatót, Kovács Attilát, hogy számoljon be. A másik kérdése a szejkei gyógyfürdő megvalósíthatósági tanulmányával kapcsolatos, a szejkei mofettát nem kérdi, mert látta a napirendben.
Kovács Attila válaszol: a dokumentáció elkészült a szejkei csatornázáshoz, megkapták a tűzvédelmi jóváhagyást, az expert szerint tovább tudnak haladni, az építkezési engedély megszerzése következik, körülbelül két hét.
Az üdülőközponttal kapcsolatban tegnap volt megbeszélésük a központi régió gyulafehérvári képviselőivel, akiktől megtudták, hogy a következő négyéves ciklusban nem lesz uniós támogatás erre, így más forrást kell keresnie a hivatalnak.
Mivel „pénzszerző” beruházást feltételez, inkább egy magánbefektetővel lehetne megvalósítani, uniós forrásból nem.
Biró Jolán nem érti, hogy miként épülhettek akkor meg a tusnádi és a borszéki fürdőközpontok. Az aktuális tanulmány egyértelműen egy önellátó beruházásként volt megfogalmazva, nem úgy, mint az említettek, válaszolt az igazgató neki. Akkor Biró Jolán szerint a tanulmányt úgy kellene megfogalmazni, hogy gyógyközpont lehessen, jól érti?
Gálfi próbálja „felgyorsítani a dolgokat”, a város lépéseket kell tennie, hogy felkerüljön arra a listára, mint Borszék, egyeztetett is az ottani polgármesterrel, és előbb meg kell szerezni a turisztikai zóna minősítést a Szejkének.
Éppen ennek az előfeltétele a csatornázás átvétele, zárja le Biró Jolán a maga részéről a vitát, nyugtázva, hogy a polgármester végülis ráerősített arra, amit ő felvetett: a turisztikai besorolás nélkül nem lehet pályázni gyógyfürdőre.
Gálfi úgy könyveli el, hogy a március 31-ei határidőhöz tartották magukat abból a szempontból, amit legutóbb ígértek: rendezték a dokumentációt, jelenleg Bukarestben van, onnan várják vissza, hogy elkezdjék az avizok beszerzését az építkezési engedélyhez.
Mindenki tegye meg a magáét, és akkor fog folyni a víz a Szejkén – zárja le az ülésvezető a témát.
Vagyis majdnem, mert Berde Zoltán is ezzel kapcsolatban szólal fel.
Örül, hogy ez téma a POL-frakcióban is, mert 2019-ben befejeződtek a munkálatok, és azóta sem vették át, akadályozza a turisztikai minősítést, a magánberuházásokat, „és nem tudják magukénak érezni az udvarhelyiek”. A Szejkén nem sokmilliárdos luxusfürdőre van szükség, hanem elsősorban gyógyfürdőre, a nyugdíjasoknak, hogy ne kelljen messze utazzanak. „Kérjük vissza a Szejkét!”. Látják, hogy meglehet az építkezési engedély, de mivel városi zónának minősül a Szejke, ez azt jelenti, hogy teljes cserét kellene végezni („vidéki” csövek vannak), illetve a kivitelező nem látja értelmét, hogy önköltségen vállalja ezt, és a lakók pénzén sem lehet elvárni. Kéri Gálfit, hogy számoljon be, milyen új munkálatokról van szó, a kivitelező erre hajlandó-e. „A Szejke megérdemli a nyílt válaszokat” – retorizál még egyet.
Gálfi tudja, hogy Berdének meg volt írva a szövege s nem tudta módosítani a mondandóját, de csak ismételni tudja magát: amíg nincs építkezési engedély, addig nincs miről beszélni. „Gondolom, nem volt figyelmes”. Ne azzal foglalkozzanak, hogy városi vagy vidéki zóna a Szejke, bízzák a szakemberekre.
Berde egy gyors reakcióra visszalép a mikrofonhoz: szerinte mindenki figyelt, de válaszokat nem kaptunk, sem határidőre, sem költségekre vonatkozóan. Azt tudjuk, hogy külső forrás már nincs, így a várost fogja terhelni. Szerinte nem lehet ezeket a kérdéseket átugrani, nem lehet, hogy a kivitelezővel nem egyeztettek az elmúlt három hónapban.
Benedek Árpád Csaba következik (pedig nem emlékszünk, hogy jelentkezett volna): „ő nem készült, nincs megírva előre a szövege, mint a polgármesternek, de figyelt”, kezdi a felszólalását. Az udvarhelyiek nem arra kíváncsiak, hogy mikor folynak majd a tárgyalások, hanem mikor folyik a víz a Szejkén. Ő maga is kérte, hogy küldje át a tanulmányt, sok kellemetlen kérdéstől megszabadulna. Gondolja, hogy nem titkosak a dokumentumok.
Gálfinak nincs további hozzáfűznivalója, ő „inkább dolgozni akar, mint párbeszédet folytatni”.
9 óra 28 perc, mire a jegyző jelenlétet számol, megállapítja, hogy a néhány hiányzó (Pálfi Kinga, Józsa Levente, Péter Balázs) ellenére a testület döntésképes.
Újból Gálfié a szó, bemutatja a napirendet: költségvetéskiigazítás, Urbana költségvetés, a múzeum és könyvtár díjszabásai, kulturális pályázatok, szociális szolgáltatások, egy köztisztség átalakítása, a kórház vezetőtanácsa, vagyoni és bérbeadás, hulladékkezelés, ANL-lakások eladása, családorvosi rendelők, „kényes” utcanevek, városrendezési tervek, illetve nyolc beruházáshoz köthető tanácshatározat.
A polgármester megemlíti az elmúlt hónap eredményeit: az Orbán Balázs tornatermének átadását, a nagy mobilitási projektet, Székelytámadt vár és a kisiparos inkubátorház közbeszerzésének lezárását, a kivitelezés elindítását. A mai nap folyamán döntés várható az Anghel Saligny és az országos helyreállítási programban leadott pályázatokra.
9 óra 35 perc, belevágunk a napirendbe. A múlt havi rendes tanácsülés jegyzőkönyve elfogadva.
Az éves költségvetés kiigazítása azért szükséges, mert 201 ezer lej a magyarországi Nemzeti Kulturális Alaptól érkezik a Haáz Rezső múzeumhoz. Nem hangzik el, de – ahogy arról korábban beszámolt nekünk a múzeumigazgató – képzőművészeti gyűjtemény restaurálására, illetve a Bolyai-kiállításra szereztek pénzt. Jóváhagyva.
Az Urbana költségvetésében a nagy változás tavalyhoz képest a közszállítás ügye, amellyel a város megbízta a távfűtésen kívül. Azzal is számoltak, hogy további négy autóbusszal fog bővülni a géppark, tartalmazza a javítási munkálatokat, illetve a beruházási tervüket a vízszintes hálózatok kibővítésére, a személyi költségek pedig az alkalmazottak számával növekedik. Az Urbana összesen 12,2 millió lejes költséggel és 381 ezer lejes bruttó profittal számol a 2023-as évre úgy. A dokumentációból tudjuk, hogy a távfűtésre 7,35 millió lejnyi kiadást, illetve mintegy 10 millió lej bevételt becsül; a közszállításnál pedig 1,47 millió lejes kiadást, illetve 1,56 millió lej bevételt; a személyzeti kiadások szinte 3 millió lejre rúgnak.
Az RMDSZ-frakció nevében Berde szóvá teszi, hogy kérnek egy kimutatást a buszvonalakról és a buszokról, azok költségeiről, működéséről. Biró Jolánnak az a kérdése, hogy a biomassza hány százalékát adja ki az összfűtésnek. 40%, mert csak 2 kazánház tud ezzel fűteni – válaszol neki Németi Zoltán gazdasági igazgató.
Gálfi úgy érzékeli, hogy megsokasodtak a panaszok, hogy nem kapnak jegyet az utasok. Felhívná a városlakók figyelmét, hogy kérjék a jegyet, mert másképp nem lesznek valósak a kimutatások. A hozzászólások nem gátolják az egyöntetű igent a szavazásnál.
A múzeum díjszabásait néhány tételben módosítanák: a kinti régészeti munkánál 35 lejről 45 lejre, a benti feldolgozási, jelentési munkánál 30 lejről 40 lejre kérik emelni a bruttó órabért. Csont nélkül átmegy ez is.
A könyvtárban nincs változás, de szükség van a tanács láttamozására. Megkapja.
A kulturális pályázatokra 300 ezer lejes keretet hagynak jóvá. A kiírás késését a kulturális törvény módosításaival magyarázzák: egy szervezet maximum 2 projekttel, maximum 30-30 ezer lejre pályázhat, nem lehet költségbeli átfedés közöttük, illetve más intézményhez való pályázást fel kell tüntetni. Április 5-től május 5-ig pályázhatnak – hangzik el a bemutató Máthé László Ferenc részéről.
Benedek Árpád Csabának van egy módosító javaslata, de nem tudja, hogy bekerült-e. A jegyző válaszol: ezt megbeszéltük tegnap már. El is fogadják azzal együtt: 5%-ról 1%-ra csökken a más forrás (lényegében az önrész) aránya a projektek költségvetésében, illetve a városon kívül is megvalósíthatóak.
A szociális tevékenységek biztosítására 15 és 300 ezer közötti összegeket hagynak jóvá a különféle szervezeteknek (Caritas, Pro Down, Híd az égen Egyesület).
A beruházási osztályon egy üres asszisztens fokozatú állást felső kategóriásnak minősítenek át, ami nyilván nagyobb fizetéssel is jár. Azzal indokolják, hogy megnőtt a pályázatok száma, ezért van szükség szakavatott alkalmazottra.
A kórházi vezetőtanács kinevezése következik. Ölvedi Zsolt alpolgármestert javasolják tagnak, Berde Zoltánt póttagnak.
A kadicsfalvi kavicsbánya melletti 1 hektáros területet a város magántulajdonába sorolják, ahhoz, hogy az alsó részén található magánépületek (régebb a bányához tartoztak) jogi helyzetét rendezni tudják.
A városi erdőalapból kivettek egy területet az ivói zónában, és egy magántulajdonossal elcserélték egy szarkakői területért, amelynek az erdősítését utóbbi állja. A műszaki paramétereket fogadják el.
10 óra 8 perc Az egyik legelőbérlési szerződésben módosítják a területet és a bérleti díjat is, melynek az adja az okát, hogy egy részén erdősítési program zajlik.
Évente frissíteni kell a város vészhelyzeti elemzésének és elhárítási tervét, költségvetési változás nincs – jelenti Ioan Pascal polgárvédelmi felügyelő.
A szelektív hulladékgazdálkodás átláthatósága érdekében egy kormányrendelet megköveteli, hogy szétbontsák a keretszerződést, és külön kell venni a gyűjtést, a válogatást és a lerakást. Ezeknek a szerződésmintáját kérik elfogadni a hivataltól. A végső cél az, hogy a városlakók lássák, a szelektív díja levonódik a nem újrahasznosítható szemét díjából. Megértve, elfogadva.
Az ANL-lakások eladásával kapcsolatban több határozattervezet van. Az elsőnél egy bérlő visszalép a vásárlástól, a másodiknál és a harmadiknál az módosul, hogy 6 év bérlés után azonnal továbbadható a lakás, 1 év bérlés után 5 évet várnia kell a tulajdonosnak az eladással. A negyediknél a még nem el nem adott lakásokra vonatkozó értékesítési szabályzatba iktatják az új képletet, amely alapján számolják az új lakásárakat. Mind jóváhagyva.
A villanyhálózati munkálatokat engedélyezik közterületen a Templom utcában, a József Attila utcában, az Orbán Balázs utcában.
10 óra 26 perc Most tartunk a napirend felénél. Közterületek (utca, járda) létrehozása érdekében két magánterületet adnak le a városnak a Mikes Kelemen utcában.
Az Urbana Haáz Rezső utcai udvarát a város közvagyonába helyezik, hogy fejleszteni tudják, konkrétan a leendő autóbuszudvart ide tervezik – derül ki a határozatból.
A város magántulajdonába tartozó 66 tételes leltárlistáját is elfogadják. Ez az első ilyen, Biró Jolán külön gratulál az “igazgató úrnak”, aki valójában osztályvezető, de köszöni.
Három családorvosi kabinet koncesszióba adásáról, az ezekre vonatkozó hatástanulmányok elfogadásáról szavaznak.
10 óra 33 perc Az ülésvezető is hosszasnak érzi a napirendet, így egy ötperces szünetet rendel el.
10 óra 41 perc, Biró Jolán visszaül a helyére, de még üres a terem. Bele is szól a mikrofonba, hogy tessék befáradni, de úgy néz ki, hogy kint nem hallják. „Valaki szóljon nekik”, kéri a jelenlévőket, végül lassan, de megoldódik a helyzet, beszotyognak valahogy.
A szünet miatt az elmaradt családorvosi kabinetekkel kezdünk. Visszavonják a három, 2022-ben elfogadott határozatot, és újból előkészítik őket most, hogy a magánvagyon leltár megoldja a kabinetek felszerelésének problémáját.
Az új utca elnevezése következik: strada Secuilor / Székely utca.
Három másik utca elnevezésére vonatkozó, korábbi tanácshatározatot módosítani a prefektus kérésére, teljesen kétnyelvűsítve: strada Lavandei / Levendula utca, strada Urșilor / Medvék utca, strada Mentei / Menta utca.
Az Alsólok és a Cserehát zónában városrendezési terveket terjeszt elő a hivatal, pozitív ezek fogadtatása is. Utóbbira azért is van szükség, hogy az új bölcsődének is helyet adjon – ezt a polgármester is külön hangsúlyozza. A tervek szerint hét csoport férne el az új bölcsődében.
10 óra 56 perc, elértünk a beruházásokhoz.
Az első kettő a Téglavetők bejáratban és a Virradat bejáratban található „elavult, hiányos, rendezetlen” játszóterek teljes újraépítése.
Széles mosollyal fogadja Biró Jolán a szejkei mofetta korszerűsítését. Csakhogy van egy kis gond vele, a mofetta előtti területnek ugyanis más, ráadásul ismeretlen a gazdája, és a városnak el kell indítania a kisajátítási folyamatot.
Benedek Árpád Csaba arra emlékeztet, hogy 2010-ig visszanyúlik a téma, ő maga 2015-ben írta alá az engedélyt a gázak felkutatására, vizsgálatára. Nem most azonnal, mert tudja, hogy „nem megy könnyen”, de szeretné tudni, hogy mi lett a vizsgálatok eredményeivel, küldjék el a tanácsosoknak.
Biró Jolán úgy tudja, hogy a kitermelési engedély is megvan már. A kérdése az, hogy ha kapunk pénzt a mofettára, tudunk érdemben előre lépni? Ha a tanulmányt elfogadják, akkor elindíthatják a kisajátítást, amint az befejeződik, és kapunk támogatást a megyei tanácstól (amit kért a hivatal), akkor igen. Idénre 100 ezer lej van erre a pozícióra jóváhagyva, ami a felsoroltakra és a kitermelési illetékekre elég. Biró Jolán megragadja a lehetőséget, hogy felkérje az RMDSZ-es kollégákat, hogy a város kapjon finanszírozást. Külön köszöni a figyelmüket, látta, hogy figyeltek.
A POL soraiból Réthi Enikő kérdi, hogy a kisajátítás elakadhat-e. A jegyző szerint a prefektus kérdőjelezheti meg a közérdekűséget, de ha nem, akkor a tulajdonjog egyből átszáll a városra, a bíróság előtt csak a kártérítés mértéke lehet per ügye, de nem függeszti fel az eljárást.
Berde Zoltán köszöni a felkérést, az RMDSZ támogatja az észszerű beruházásokat, de a procedúrát be kell tartani, dobja vissza a hivatalnak. „Betartottuk” – válaszolnak a fejlesztési osztálytól, de Berde megjegyzi, hogy a polgármesternek üzent.
11 óra 12 perc Az Eminescu és a Dózsa utcák felújítása következik, az Anghel Saligny program keretében. A gazdasági és műszaki mutatókat kellett frissíteni, mindkettő meghaladja a 2 millió lejt áfával. Ez az első Saligny-s projekt, ami elindul, Gálfi reméli, hogy a Kisköved tér és az Ugron utca felső része követik majd hamarosan.
Az új bölcsőde megépüléséhez átadja a város az Országos Beruházási Ügynökségnek (CNI) a kiválasztott csereháti területet, amelyhez az előbb fogadták el a városrendezési tervet. A város biztosítja a közművesítést, illetve azt is, hogy az épület megvalósulása után 15 évig rendeltetésének megfelelően működjön.
A következő napirendi pont tárgya az új hulladékudvar, amely a város felsőboldogfalvi végében, a kutyamenhely mellett fog létrejönnni. Az állattetemek hűtőben való ideiglenes tárolására, veszélyes hulladékok kezelésére is lesz lehetőség. Teljes értéke 5,5 millió lej, ami egy millió lejjel nőtt a 2022-ben elfogadott tervhez képest. Gálfi ennél a pontnál külön köszöni a beruházási osztály munkáját, amely a nehézségek és a megnőtt munka ellenére is állja a sarat szerinte.
11 óra 25 perc Az Orbán Balázs iskola tornatermének végső gazdasági mutatóit fogadják el: áfával mintegy 10 millió lejre rúg a beruházás.
Az utolsó ponthoz értünk, a Palló Imre iskola Petőfi utcai épületének bontására, korszerűsítésére, bővítésére vonatkozik. A kivetített látványterveken alig ismerünk rá. A beruházás összértéke 35,6 millió lej, a város a 2027-ig tartó Regionális Operatív Programra készül pályázni a tervekkel.
De még nincs vége, a helyi rendőrség éves beszámolója maradt hátra.
László Szabolcs igazgató ígéri, rövid lesz, s rögtön a 9 éves működésüknek tudja be, hogy egyes családok (említve a Pui és Gábor családot többek között), akik gondot okoztak a város közbiztonságának, „a helyükre kerültek”, mások a felsőfokú döntésre várnak. Mivel a tanács támogatásával tudnak csak működni, megköszöni az elmúlt évek támogatását, rátér a 2022-es évre.
28-ról 30-ra emelkedett a létszámuk, elsődleges tevékenységük továbbra is a rendfenntartás, 119 szabálysértést állapítottak meg, minden hónapban kitakaríttatják a Termés és Budvár utcai negyedeket, de „sajnos, a következő hónap elejére ugyanúgy néznek ki”, ők szállítják a város – például parkolóautomatákból származó pénzét – a kincstárba, biztosítják a tanintézmények környékén, baleseteknél a közlekedésirányítást, különféle rendezvények biztonságát.
2822 telefonos hívást kapott a 24 órás diszpécserszolgálat, 4557 okiratot vettek nyilvántartásba, 47 kamerafelvételt adtak át a nemzeti rendőrségnek, 333 beavatkozásuk volt. A 75 darab térfigyelő kamerából álló térfigyelő rendszert remélik, hogy tudják bővíteni a jövőben. A környezetvédelmi részleg 47 jegyzőkönyvet állított ki, 47400 lej értékben bírságolták a város területén a környezetszennyezést. 356 gazdátlan autót emeltek el, ezzel ugyanennyi parkolóhelyet szabadítva fel.
Az illegális építkezéseket is követték, 287 esetből 46 esetben derítették fel, hogy nem volt építkezési engedély, ugyanakkor ellenőrizték a közút feltörési pontjait, viszont megjegyzi, hogy sok esetben hónapok állnak a kivitelező rendelkezésére, hogy helyreállítsa az útfelületet.
161-szer posztoltak a Facebook-on, ezáltal tájékoztatva a városlakókat az éppen aktuális tudnivalókról, törvényekről, személyesen is végeztek különféle tájékoztató, megelőző kampányokat.
2023-ban egy élhetőbb parkolási rendszerben szeretnének együttműködni az önkormányzattal, nem csak a központban, hanem a lakónegyedekben is.
Dávid Endre jelzi, hogy az RMDSZ az új térfigyelőkamerák elhelyezésével kapcsolatban szeretne konzultálni a helyi rendőrséggel, mert sok bejelentés érkezik hozzájuk a Bethlen negyedi irodájukba. László Szabolcs nyitottnak mutatkozik a felvetésre.
Egy dolgot elfelejtett: a Jónak lenni jó akciót is támogatják, ezt szeretné megköszönni Bíró Edith önkormányzati képviselő.
Gálfi is csatlakozna egy köszönettel, ő 2016 óta követi a helyi rendőrség tevékenységét, és úgy látja, hogy hozzájárulnak nem csak a biztonsághoz, hanem egy élhetőbb városhoz.
11 óra 52 perc Berde Zoltán „csak röviden” szól hozzá a különfélékhez: az új városmenedzsert a sajtóból ismerik, szeretnék megismerni, ha bemutatkozna nekik is. Másrészt listázták a lakossági panaszokat, amik beérkeztek hozzájuk, és a 40 pontos listát át is adja a polgármesternek.
Benedek Árpád Csaba látja, hogy kész volna az idősfoglalkoztató Szombatfalván, de mikor lesz már átadva? A másik kérdése pedig a Fernengel-kereszteződésre vonatkozik, 7 év telt el, hogy megvették a területet az átalakításhoz, nem látnak előrelépést.
A városmenedzser végzi a dolgát, a munkáját, ezért nincs itt és nem is lesz; a lakossági kéréseket elemezni fogják; az idősfoglalkoztatónál öt közbeszerzést kellett kiírjanak a felszerelésre, sikerült a liftre is kivitelezőt találni; a Fernengelnél pedig a villanyvállalatra várnak.
Benedek Árpád Csabának adna még szót az ülésvezető, de már nem kéri, csak a hátsó padból dörmögi, hogy nem kapott konkrét választ, határidőt a kérdésére.
12 óra 2 perc Nincs több hozzászólás, mára végeztünk. A viszontlátásra!