Feladták maguknak a leckét

Örs utolsó pillanatban hajrázott, Fanni a rendszerességben hisz, Tamás a pontos tervezésnek köszönheti a sikeres érettségit.
Fotó: SZÁSZ ZSUZSI

Szünetelt az iskolai oktatás, online módban zajlott a felkészülési időszak a tizenkettedikes diákoknak. Fertőtlenített kezekkel, szájat és orrot eltakaró maszkokkal, de kicsengetési bulik, éneklések nélkül zárultak a középiskolai évek. Az adatvédelmi elvek miatt idén már kódok segítségével lehetett az érettségi eredmények között böngészni. Annyit tudtunk meg csupán, hogy a HR1046956 szám mögött rejtőzködő tanuló érte el a legjobb eredményt Székelyudvarhelyen, aki 9,87-es átlaggal büszkélkedhet.

A témában megjelent:

  • Ezer óvás az érettségin Hargita megyében
  • Itt nézheted meg az érettségi eredményeket
  • Megkönnyebbültek a román után az érettségizők
  • Szigorú szabályok a hétfőn kezdődő érettségin
  • A közösségi oldalakon sorra jelentek meg a gratulációk a végzős diákok oldalain. Így történt ez a bétai Márton Tamás oldalán is, akinek volt pedagógusok, ismerősök gratuláltak. Tamástól megtudtam, két osztálytársával együtt Udvarhelyszék viszonylatban benne vannak az első négyben az érettségi átlagok alapján. Hárman a Tamási Áron Gimnázium végzősei, természettudományok-angol szakon folytatták tanulmányaikat.

    Bordás Örsről, Máté Fanniról és Márton Tamásról van szó, akikkel leültünk az egyik udvarhelyi teraszra, hogy a készülődés nehézségeiről, jövőbeli terveikről beszélgessünk.

    Én pont egy kirívó eset vagyok, buliztam három éven keresztül

    Örs bevallotta a társaságuknak, hogy előző este is tartott még az ünneplés, kissé fáradtnak érzi magát. A romántól és magyartól tartott leginkább az idei érettségin, ezekre a tantárgyakra helyezte a legnagyobb hangsúlyt.

    Bordás Örs

    – Nem tudom, minek tudható be, hogy ilyen jól sikerült. Pont két hónappal az érettségi előtt tudtuk meg a dátumot. Magyar diákként a romántól féltem a legjobban, nagyon meglepett a 9,65-ös osztályzat. Mindig benne van az a rizikó, hogy egy román anyanyelvű tanár javítja ki a dolgozatomat, látni és értékelni fogja, hogy nem ez az anyanyelvem. Akár jó példa is lehetnék mások előtt, mert három évig nálam a bulié és szórakozásé volt a főszerep, pihentem az átalános iskola után. Aztán leültem, megnyomtam a két hónapot, s meglett az eredménye. Tizenkettedik előtt mindig utolsó, vagy utolsó előtti tanuló voltam – értékel Örs.

    Fanni egy, a Pallóban végzett tanulóval egyetemben 9,75-ös átlaggal zárta az idei megmérettetést. Tizedikes korában egy évet töltött az Egyesület Államokban, így nagyot kellett hajráznia neki azért, hogy bepótolja a tananyagot.

    Egy pillanatnyi felvétel

    – A karantén alatt megtanultam fókuszálni, fegyelmezetten tartani magam a napirendemhez. A magyarból írt érettségi eredményem lepett meg leginkább, olyan hihetetlen számomra, hogy két javítótanár is tizesre értékeljen egy dolgozatot, tökéletesre. Nagyon boldog voltam. Ez egy pillanatnyi felvétel a teljesítményről, ami jót tett az önbizalmamnak, de nem fogok tőle elszállni. Én mindvégig közepes tanuló voltam az osztályban, így értékelve is jó teljesítménynek tartom amit elértem – mondja a kadicsfalvi lány.

    Tamás tizenkét éven keresztül osztályelső volt, jó előjelekkel vágott neki az érettséginek. Neki is a reál tantárgyak az erősségei, ezért a románt és magyart helyezte előtérbe felkészülésekor.

    – Elég jól felkészítettek a tanáraink matekból, kémiából, ezektől egyáltalán nem féltem. Az utolsó nap néztem át a matek képleteket, különösebb tanulást nem igényelt ez a tantárgy. A románt is meg lehetett tanulni, magyarból pedig nagyon sok tételt dolgoztunk ki az utóbbi időben. Egy egészséges versengés volt közöttünk az osztályban. Hajtottuk egymást előre, ezért is lett kilences átlag körüli az osztályunk érettségi átlaga – mondja a 9,72-es átlaggal végző bétai fiú.

    Ti hogyan tanultok? Adnátok pár tippet a tanulásra éhes fiatalságnak?

    Örs: Magolni nem tudok. A románt úgy tanultam, hogy apróbb szövegrészletek értelmezésére helyeztem a nagyobb hangsúlyt. Azért, hogy ha valamit elfelejtek, akkor helyettesíteni tudjam egy másik szóval. Le kell ülni mellé, ez a legfontosabb. Nekem egy lecke három-négy órát vett fel. A netről összeszedtem úgy az anyagot, hogy az elemzésnek üsse a széle a hosszát.

    Olyan szövegeknél, amiből keveset értesz, szerintem értelmetlen többször átolvasni. Veszed mondatról mondatra, részről részre.

    A Google fordító nagy barátom volt ebben az időszakban.

    Magyarból kijegyzeteltem a tételeket, többször újraolvastam őket. Nem tanultam meg, hanem arra alapoztam, hogy majd megfogalmazom a helyszínen. Matekból feladatokat oldottam, érettségi előtti este megtanultam a képleteket. Fizikából sokat nem gyakoroltam, de van két A4-es oldalnyi képletem. Azok között, ha látod az összefüggést, akkor bármit meg lehet oldani.

    Fanni: Románból minden elemzést négy részre osztottam: milyen stílusú a mű, utána jöttek a szerkezeti elemek, két fontosabb rész tárgyalása, majd a végén a konklúzió. Fontos a rendszer, hogy átlásd az egészet, tudd, hogy mire adnak pontot. Magyarból is követtem ezt a struktúrát, ki voltak jegyzetelve a tételek.

    Máté Fanni

    Románból készítettem összesítő lapot, amire már csak a kulcsszavak kerültek fel, ezeket használtam az utolsó héten. Úgy mentem be az érettségire, hogy mindenből tudtam volna írni, mert az nagyon rosszul esett volna, ha egyet nem tanulok meg, s azt a tételt adják. 

    Biológiát egész évben tanultam, nem volt problémám. Minden pénteken volt vallatás a tanárok részéről, nyomtak minket előre.

    Tamás:

    A magolás nekem sem megy.

    Talán a legfontosabb dolog a felkészülésben a napirend összeállítása volt. Azért, hogy ne lustuljak el. Mert március első három hete nagyjából erről szólt. Aztán pontos időben keltem reggel, mindig megterveztem a következő napot: legyen benne román és magyar. Elővettem a füzetes jegyzeteimet az óráról, oktatóvideókat néztem. 

    Kidolgozott tételeket néztem át többször. Kiírtam azt, hogy mire tudom ráépíteni az elemzést, mindegyik tételből legyen meg a négyszáz szó. 

    Én félóránál többet nem tudtam tanulni egyik tantárgyat sem, muszáj volt váltogassam, majd szüneteket iktassak be a felkészülésbe, hogy maradjon meg a fókusz.

    Milyen tapasztalataitok voltak az online tanulással?

    Örs: Az online oktatásnak köszönhetően nekem is jobbak lettek az osztályzataim, bejött ez az időszak. Nem akarok kritizálni senkit sem, de napi nyolc órát a padban ülve még azokra a tantárgyakra sem tudunk figyelni, amire kellene. Nem tudtam volna ennyire felkészülni normál körülmények között. Főleg románból. A román érettségi struktúrája szerint az első tétel egy ismeretlen szöveg, ehhez kapcsolódóan kell írj egy minimum 150 szavas érvelő szöveget. Erre figyeltem, hogy írjam meg jól, írtam vagy kétszáz szót, hogy legyen patent. A második tétel ér a legkevesebbet. Viszont a harmadik tételre tud egy magyar diák leginkább alapozni, azt lehet megtanulni. Tizennégy lecke volt, mindegy lett volna, melyiket kapom, úgyis le tudom írni.

    Fanni: Az, hogy akármikor lehetett kérdezni. Nem kellett reggel nyolcra felkelni,

    el tudtam dönteni, hogy akarok tanulni.

    Nagyon meglepődtem, hogy a tanárok ennyire mellénk álltak. A karantén előtt voltak olyanok, akik nem tudták bekapcsolni a kivetítőt, s kicsi idő múlva online órákat tartottak nekünk.

    Tamás: Az volt a jó, hogy arra összpontosíthattunk ami igazán fontos, ezt a tanárok is belátták, és mindenkitől az érettségi tantárgyakat várták el legkomolyabban.

    Márton Tamás.

    Negatív az volt, hogy hiányzott az élő találkozás és számonkérés, néha személytelen volt, és fárasztó a szemnek, meg nem lehetett összeegyeztetni, idõkihagyások voltak a különbözõ tanórák közt. Meg voltak a technikai problémák: áramszünet, elment az internet meg ilyenek.

    Mi volt a kedvenc elfoglaltságotok az elmúlt hónapokban? Mivel töltöttétek fel magatokat?

    Örs: Szeretnék többet sportolni, mert a karantén alatt erre nem volt lehetőség. Ha tehetem, akkor terembe járok edzeni, de hobbiszinten járok focizni is. Ha elfáradtam, akkor aludtam egyet, vagy találkoztam a barátnőmmel. Vagy sorozatot néztem, a Money Heist nagyon bejött nekem.

    Fanni: Nálunk kicsit nagyobb volt a mozgástér, ki tudtam menni kutyát sétáltatni. Szeretem a kutyámat. Olyan boldog volt, ha elővettem a pórázt. Elkezdtem futni is közben, még döcögősen megy, de belejövök. A szükségállapot első egy hónapjában nem voltam sehova, megkértek szépen, s én be is tartottam.

    Tamás: Nem tudtam négy órán keresztül románozni, egy idő után ki kellett mennem a házból. Szerencsére falun lakom, így bőven volt lehetőségem mással foglalkozni. Falun kerül munka mindig: füvet nyírtam, összeraktam, vagy összevágtam valamit. Néha csatangoltam egyet a faluban, még arra is volt lehetőségem, hogy találkozzak a barátaimmal.

    A kis boldog pillanatok elmaradtak

    Mivel a második félévben abbamaradt az iskolai oktatás, online módba váltottak a járvány miatt, a tanév végén szokásos események is elmaradtak, vagy átalakultak. Tamás nagyon fájlalja a ballagás elmaradását, hogy nem lehetett normál körülmények között ünnepelni a négy év végén.

    Fanni a tanároktól való búcsúzást, az utolsó órák elmaradását sajnálja legjobban. Furcsának tartja, hogy így ért véget ez az időszak. Amikor egyik tanáruk próbált elköszönni tőlük, megdicsérni őket, akkor éppen megszakadt az internet.

    Örs ki van békülve a maszkos hálaadó misével, neki “bejött a hangulat, mert nem kellett hússzor elpróbálni előtte most az egészet”.

    Hogy képzelitek el magatokat tíz év múlva?

    Örs: Nem szoktam ilyen hosszúra tervezni. Ami biztos: felvételizek most nemzetközi kapcsolatok szakra, Kolozsvárra. Leginkább most a politika-kultúra vonal érdekel. Nem tudom, mi sül ki belőle, most ezek a tervek. Két hónapja még pszichológiára akartam menni, előtte még a mérnöki vonal is játszott.

    Fanni: Orvosira szeretnék menni, az is lehet, hogy Tamással osztálytársak leszünk majd. Nem olyan régi ez az ötlet, de szép hivatásnak tartom. A testvérem is orvosin van.  Nagyon vagány évek voltak a középiskola alatt, sokat buliztunk szórakoztunk. Szeretnék sokat utazni a világban, s majd ide akarok hazatérni, családot alapítani.

    Tamás: Orvosira szeretnék felvételizni, Marosvásárhelyre. Hat éve terveztem el. Mindig szerettem a természettudományokat, jó vagyok fizikából, de mérnökként nem tudom magam elképzelni. Valamilyen emberközeli szakma kellene nekem, amit hivatásként is meg tudnék élni. Tíz év múlva kezdő orvos leszek valamelyik kórházban, akkor fogom kezdeni a munkát. Az ország határain belül képzelem el magam, de mindenképpen városban. Barátaim nagy része Udvarhelyen él, akikkel tartani szeretném a kapcsolatot, úgy érzem, jobb életet tudnék élni városon.

    Szerintük céltudatosabbak a magyar diákok,

    ennek köszönhetőek a javuló érettségi eredmények a megyében. Most kisebbségiként hátránynak élik meg a román diákokkal szemben az érettségit, de később előnyükre lesz a két nyelv ismerete. Mindhármuknak románból lett a “leggyengébb” az érettségi eredménye.

    Köszönik tanáraiknak a négy évi munkáját, “hogy ott voltak a hátuk mögött”, amikor magukra voltak utalva az otthoni tanulás idején! Most kezdődik a nyár a fiatalok számára, sok pihenéssel, szórakozással.

    S a felvételire való készülődéssel, amihez sok sikert kívánunk!