Fotók: GÁL ELŐD
Azt érzem, ha annyi idősen, mint most ők, közel kerülök a vállalkozói gondolkodásmódhoz, szemlélethez, ma máshol lennék – nyilatkozta vele készített interjúnkban Berkeczi Zsolt, a Hargita Business Center ideiglenesen kinevezett igazgatója. Az intézményvezető és az általa vezetett inkubátorház missziójához pedig tökéletesen illeszkedik a Future Builders 2.0. Erről tartottak sajtótájékoztatót.
Az EU-s pályázati forrásokból megvalósuló, 500.000 eurós összköltségvetésű programot Berkeczi mellett Szakács-Paál István, a Hargita Business Center előző vezetője, Székelyudvarhely polgármestere, Pálfi Kinga projektmenedzser, egykori alpolgármester mutatja be, illetve a program lebonyolításában az inkubátorházzal partnerséget vállaló Civitas képviseletében Dénes-Lajos Géza és a Kós Károly Szakközépiskola aligazgatója, Boros Árpád.
S miért pont a Kós Károly?
A pályázat egy közintézmény jelenlétét is elvárta, így – az előző kiadás jó tapasztalatából is adódóan – a Kóssal közösen pályáztak. Pálfi Kinga szerint a projekt összekapcsolja a közszférát a civillel. Nem azt mondják, hogy az iskola nem menedzselné jól ezeknek a diákoknak a szakmai gyakorlatát – mert a pályázat kimondottan a szakmai gyakorlatról szól –, inkább arról van szó, hogy az iskola csupán egy keretrendszer között tud mozogni. Ők ezt a keretrendszert tágítanák azzal, hogy „hozzák” a vállalkozókat, míg a Kós a duális képzésben, egyáltalán a praktikáztatásban való tapasztalatát.
A 21-27-es pályázati ciklus forrásaiból lehívott, 500.000 eurós pályázatot a szaklíceumok diákjainak írták ki, a praktikájukat, szakmai gyakorlatukat teszi színesebbé. A pályázat összesen 252 gyermek szakmai gyakorlatát támogatja, közülük remélhetőleg 202 olyan szakvizsgát rakhat le, amelyért akkreditált oklevelet kap.
A diákoknak sem mindegy, hogy milyen hangulatban folyik a munka s hogy milyen kapcsolatokkal térnek haza a praktika után, mert ezek a kapcsolatok a pályaorientáció mellett még az elhelyezkedésüket is segíthetik. A szervezők szerint itthon is kapnak cégeket, kultúrákat, amiben jól tudják érezni magukat, úgy hogy közben szakmailag is fejlődnek. 24 hónap a projekt futamideje, sorolja a számokat tovább Pálfi Kinga, 2026 decemberében zárják majd le. Az összköltségvetés 2.398.312 lej, ebből fognak mentorokat kifizetni, eszközöket vásárolni, platformot létrehozni, stb.
Ácsi, ácsi, milyen platform?
Egy olyan felület létrehozása is cél, ahol találkozhatnak a fiatal munkavállalók a munkakínálókkal. Nem egy újabb ejobs-sot akarnak, tisztázzák, kimondottan a diákok számára létrehozott felületről van szó, „ahol a végzős, szaklíceumos diákok találkozni tudnak azokkal a cégekkel, ahol már jártak, amelynek a kultúráját már ismerik, amelyik nem zsákbamacskát árul számukra”.
Ennek a platformnak a létrejöttét a Civitas segíti majd. Mint képviselőjük elmondta, a menedzsmentben való tapasztalatukat is hozzák, illetve van egy már meglévő tananyaguk a környezetvédelemről, a zöld munkahelyekről, ezt is beemelnék a praktika képzési anyagába külső és belső szakemberekkel. Ezzel és úgy egyáltalán a projekttel az intézmény célja megmutatni, amit az iskola közintézményként az oktatási rendszer, annak kötöttsége miatt nem tud megmutatni. Például, hogy van alternatívája a külföldre költözésnek, és ha ha kereskedelmet végez valaki, nem csak polcfeltöltőnek mehet el, hanem üzemeltethet egy webshopot is, mondta el Szakács-Paál. Pálfi Kinga szerint amellett, hogy a diákok vagány helyekre jutnak majd el, a projekt során, annak résztvevőin keresztül azt is megtapasztalják majd, hogy hogyan lehet együttműködéssel értéket teremteni.
Kelj fel és járj!
Ő úgy látja, a hasonló projektekkel az inkubátorháznak megteremtettek egy második pillért is a tagdíjakat befizető, inkubálódó vállalkozások mellett és ez egy tudatos döntés volt. Immár polgármesterként bíztatta az iskolákat, hogy legyenek nyitottak és együttműködőek az ilyen lehetőségek esetén. Azonosítsák ezeket a forrásokat, keressenek partnereket, pályázzanak. Nekik pénzkeresési lehetőség is, hiszen a pályázati forrásokból a projektre szánt túlóráikat ki lehet majd fizetni. Szakács Paál István szerint különösen el fognak szaporodni a hasonló, humánerőforrásra vonatkozó pályázati lehetőségek.
A Kósban szeretik megragadni az ilyen lehetőségeket, hisz amellett, hogy a gyerekek jövőjéről szól, a projekt során megvásárolt eszközök megmaradnak az iskolának. A szakmai gyakorlat nekik adott, a projekttől függetlenül lett volna, de amíg 2-3 helyet tudott volna egy gyerek meglátogatni egy hónap alatt, így akár 5-6-ot is.