Fáztak a diákok az osztályban, felforgatják a Bányait

Fotók: GÁL ELŐD

Európai Uniós forrásokból, majdnem 13 millió lejből újul meg a Bányai János Szakközépiskola épülete – számolt be arról a székelyudvarhelyi városháza januárban, hogy kivitelezési fázisba ér a 2018-ban nyertes pályázatuk. De hogy pontosan milyenek is a jelenlegi állapotok, mi fér bele a sikeresen elnyert pályázati összegbe, és miért csupán idén indul a beruházás – hisz több csíkszeredai szakközépiskolában már be is fejezték a munkálatokat –, Feleki Csabától, az iskola idén kinevezett igazgatójától érdeklődtünk.

Az igazgató nem tudja, miért nem került sor korábban a szerződéskötésre. Tervezési okokra, vagy a kommunikáció hiányára tippel, illetve arra, hogy az egyik közbeszerzésből kizárt pályázó megtámadta a licitet, de úgy tűnik, „sínen van a művelet, a hivatal már megkötötte a szerződést” a kivitelezővel, a bukaresti Niliten nevű céggel. Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője megkeresésünkre elmondta, hogy 18-ban pályáztak, 19-ben megkötötték a szerződést, 20-ban készült el a műszaki terv, és 21-ben írták ki a a közbeszerzést, aminél történt egy fellebbezés, „ez értelemszerűen hátráltatta, hogy a folyamat el tudjon kezdődni”, fogalmazott. 

A tablók hűlt helye a folyosón

Néhány nappal ezelőtt ő is találkozott a cég képviselőivel a városházán, majd együtt nézték meg a helyszínt. A cég szerette volna, ha a komplett épületet ki lehetne üríteni és átadni a munkálatok idejére, de az iskola vezetőtanácsa úgy látta, hogy ez akadályozná az oktatást, ezt a cég részéről is belátták, így először az iskola főépületének első és második emeletén, illetve a tetőtéren végzik a felújítást. Azért sem szeretnének egyelőre kiköltözni a földszintről, mert ott van a titkárság, irodák, könyvelőség és a különböző laborok. 

Az építkezés nem lesi a tanévet,

ezért az iskola vezetőségének a feladata, hogy megoldják a jelenléti oktatást a főépület két emeletének hiányában is. „Már elkezdtük a költözést, most éppen vesszük le a tablókat, az előzetes műveleteket elvégezzük, hogy mire érkeznek, minden legyen előkészítve”, mondja az igazgató, akinek azt ígérték, hogy február végén már elkezdik felállványozni az épületet, de ő úgy gondolja, inkább március vége a reális időpont.   

Átrendezték az osztálytermeket, a B épületben is vannak üres termek, a bentlakásban is négy, és a műhelyekben is vannak olyan termek, ahol elméleti oktatást lehet tartani. Az első és második emeletről való kiköltözés kilenc osztályt érint, ezeket már tudják, hová helyezzék át, így nem fogja befolyásolni a tevékenységet az építkezés. 

Az esetleges hangzavar zavarhatja az oktatást, ismeri el kérdésemre az igazgató, „de ha a Bethlen Gábor Általános Iskolában is, ahol hasonló tevékenységek folytak, nem volt gond, akkor nem lesz gond itt sem”. Már megvannak a cég stratégiái, hogy hogyan kell lezárni az épületet, hogy a gyerekek ne legyenek kapcsolatban a munkásokkal és a felújítási területtel, külön lehet majd választani a kettőt.

Felmerült annak a lehetősége is, hogy két váltásban járjanak a diákok, de mivel a szaklíceumokban nagyon sok vidéki diák van, ez így nem kivitelezhető.

Fáztak a gyermekek az osztálytermekben

Komolyabb problémák nem voltak, mert házon belül próbálták karbantartani a rendszert kisebb-nagyobb beavatkozások által, de ezen a télen például tapasztalták, hogy a fűtésrendszerük annyira elavult, hogy amikor a nagy hidegek voltak, 13 fok fölé sem ment a hőmérséklet az osztálytermekben, fáztak a gyerekek, mondja az igazgató. Nem is csoda, teszi hozzá, hiszen még 77-ben adták át az épületet. 2002 környékén egy másik pályázaton keresztül a nyílászárók, ajtók-ablakok voltak kicserélve, és a laborok felszerelését sikerült frissíteni. „Ennyi történt azóta” – mondja, hozzátéve, hogy azért eszközökre folyamatosan pályáztak, próbálták tartani a lépést, így egy nagyon profi CNC-marógépes laborjuk van, számítógépeik, 3D nyomtatójuk, de ha az eszközök nem is elavultak, szerinte az épületnek is létfontosságú, hogy a mostani elvárásoknak megfeleljen, tudjon normális lehetőséget biztosítani a tanuláshoz.

Már a korábban kicserélt ablakok is gyengén zárnak, de most új ablakokat és ajtókat is kap az iskolaépület, amelyet körbe is járunk az igazgatóval. A tablók hűlt helyét mutatja a folyosón, majd érdekességképpen Bányai János tablóját is. „Arra is gondoltam majd, hogy ezeket miniatűr verzióban kitesszük mondjuk az iskolamúzeumban” – mondja, majd be is vezet az említett, nemrég átadott múzeumba, ahol Hargita Nándornak, a Székelyudvarhelyi Állami Kő- és Agyagipari Szakiskola egykori igazgatójának szobrai láthatóak.

Tervben van Róth András Lajossal – aki szintén tanított az iskolában – a temetők kopjafáinak feltérképezése, és hogy az iskola diákjainak szobraival is bővítsék a kiállított anyagot. Egyelőre azonban a tanári fog ide leköltözni, amíg tart az iskola felújítása.

Vannak ötletei, elképzelései arra, hogy mi lesz a megújulás után, már néhány hónapos igazgatósága óta a kapunál beléptetőrendszert alakított ki. „Infótanár vagyok, és az volt a problémám, hogy a gyerekek nem érkeztek időben az iskolába. Írtam egy applikációt, amivel monitorizáljuk, hogy mikor érkeznek, mikor mennek el a gyerekek. Minden pénteken a gép automatikusan elküldi az osztályfőnökeiknek a diákok heti mozgását. Érdekes, hogy még ők is odavannak érte. Feldobták azt az ötletet, hogy tovább kellene gondolnunk, hogy azok, akik nem késnek, megfelelően betartják az iskolaprogramot, részesüljenek valamiféle kreditrendszer alapján jutalomban, vagy kirándulni visszük majd őket, egy napot kivehetnek. Kitaláljuk” – magyarázza miközben bekukkantunk a mosdóba, ahonnan szintén a 77-es körülmények köszönnek vissza. „Még ha volt is minimális felújítás, ez már nem 2022-nek megfelelő, igényesebbek vagyunk már” – fogalmaz.

Mennyi az annyi?

12,7 millió lejes beruházásról van szó, amiből 9 millió jut az iskola épületének felújítására. Ez teljes felújítást jelent a főépület esetében: villanyhálózat, fűtésrendszer, falak, padlózat, sorolja az igazgató. A 12 millióból fennmaradó részt, 3,7 milliót eszközök és bútorok beszerzése fordítják, erre azonban külön közbeszerzést kell, hogy kiírjon a város.

A főépületen kívül a központhoz tartozik egy szintén oktatásra használt melléképület, egy bentlakás, ami elég jó állapotban van, és egy aránylag új, tizenéve elkészült csarnok, egy étkezde, illetve két iskolaműhely.

Ezek felújítására más forrásokat kell keríteni, tervben is van, ami az idei költségvetésében szerepel számukra, azt már a B épületre lehet költeni, ahol táblákat szeretnének cserélni, és villanyhálózatot elsősorban. Már kértek is árajánlatokat, hogy melyek azok a fejlesztési lehetőségek, amelyeket már idén el tudnának végezni. 

A főépületben a líceumi, a másikban a szakiskolás osztályok lesznek, mert ők csak 3-4 napot vannak az iskolában, a többin praktizálnak, így kevesebb időt kell bent tölteniük, magyarázza. Az udvar felújítása sem szerepel az uniós beruházásban, erre is stratégiát kell készíteniük, mondja az igazgató, aki szeretne majd egy műgyepes pályát is ide.

„Félek attól, hogy mivel 2018-as pályázatról van szó, és az akkori árakhoz képest már volt infláció, hogyan fogja ezt tudja korrigálni a város, de ők megígérték, hogy kézben tartják” – fejezi ki reményét az igazgató, majd azzal kapcsolatban is, hogy a városháza is felügyeli a kivitelezést, ahogyan biztosították is erről. „Ha ennyi pénzt és energiát rászánunk, akkor jó lenne, hogy a következő 20-30 évben ne legyen probléma” – fogalmaz a beruházásról, melynek 2023 október elsejéig meg kell valósulnia.