A szerző felvételei
Rémlik még az a júniusi sajtótájékoztató, ahol Székelyudvarhely leköszönő polgármestere, Gálfi Árpád bejelentette, hogy pont került a hat éve húzódó ügy végére a város és Aqua Nova között? Gondolhatod, hogy mennyire meglepődtünk, amikor október 15-e, kedd délelőttre újabb sajtótájékoztatóra hívtak a témában, arra hivatkozva, hogy most már tényleg ez lesz az ügyben a legutolsó – és nem azért, mert ebben a hónapban átveszi a stafétát az új polgármester.
Egészen 2018-ra ugrunk vissza,
amikor az Aqua Nova vízszolgáltatóval szerződést kellett bontania a városnak, pontosabban az Urbana Rt.-nek, mert a polgármesteri hivatal és az Aqua Nova között sosem volt direkt szerződés. A város az Urbanának adott oda egy közszolgáltatást, aki még 2006-ban szerződött le az Aqua Novával, amikor a város önkormányzati testület nélkül maradt – kezdett bele Gálfi a hat évnyi történés rövid áttekintésébe.
Jött egy törvénykezés, amely nyomán szerződést bontottak, ez nem tetszett az Aqua Novának, mondván, hogy így nem tudott megtérülni az a 8,5 millió euró – mostanra kamatostul 10 millió euró – , amit fejlesztésekbe fektettek. Gálfi akkor azzal a feltétellel adta volna vissza ezt az összeget, ha az Aqua Nova bemutatja azokat beruházásokat amelyeket Udvarhelyen, az udvarhelyiekért valósított meg.
Ez nem történt meg, helyette peres útra terelte a dolgot a szolgáltató – magyarázza Gálfi. A perben technikai helyett könyvelési szakértőt (expert) hagyott jóvá a bíróság, így próbálták megállapítani, hogy el voltak végezve a beruházások – végső soron sikerült is nekik, mert alapfokon 2021. december 9-én veszített a város.
Eladósították, csődbe vitték, adósságba verték
– Ekkor indult el a kommunikáció, hogy eladósítottuk, csődbe vittük a várost, hatalmas adósságot halmoztunk fel, több mint 10 millió eurót, amit ki kell hogy fizessünk a város kasszájából – emlékezett vissza Gálfi.