Eurómilliók úszhatnak el a város kasszájából

Pert nyert Székelyudvarhely önkormányzata ellen a város leváltott vízszolgáltatója, az Aqua Nova alapfokon a Hargita megyei törvényszéken – derült ki a kozelet.ro honlapról. 

Az információt egy Facebook-bejegyzésből szerezték, amely a cég volt marketing igazgatójának, Ülkei Erikának hírfolyamán jelent meg – közölte kérdésünkre a portál egyik alapító-szerkesztője. Leellenőriztük: a bejegyzés tartalma megegyezik az igazságügyi portálon megjelent hivatalos információkkal.

A 2018 júliusában indított per – a város honlapján közzétett – keresetéből kiolvasható, hogy a felperes a 2018 januárjában elfogadott 3. számú tanácshatározat semmisségét követelte, amellyel a város idő előtt, egyoldalúan szerződést bontott, és ezáltal „kárt okozott” a cégnek.

A bírói testület részben jóváhagyta a cég követeléseit, az említett tanácshatározat két cikkelyét érvénytelenítette:

2. (Az önkormányzat) Igényli a Székelyudvarhely Megyei Jogú Város vízellátás és csatornázási szolgáltatásának biztosítása érdekében S.C. URBANA S.A. részvénytársaság és SC AQUA NOVA HARGHITA SRL korlátolt felelősségű társaság közötti 2006/3320 sz. szerződés felmondását 2018. február 1-i kezdettel (…).

4. A szerződés felmondásának pillanatában a visszamaradt javak jogszerűen, díjmentesen és tehermentesen Székelyudvarhely Megyei Jogú Várost illetik meg.

A törvényszék tehát helyben hagyta az 1. cikkelyt, amellyel a város szerződést bontott az Urbana Rt.-vel, ennek törvényességét nem kifogásolta, de jogszerűtlennek találta az önkormányzat azon „igényét”, hogy az Urbana szerződést bontson az alvállalkozóval, az Aqua Novával, illetve a vízüzem javainak ingyenes átvételét is, ezért 

az alábbi károkat ítélte meg:

Tehát összesen mintegy 28,6 millió lejjel (5,7 millió euróval) tartozik a város, plusz a 2018. április elsejétől számolandó kamattal. Az összegek nem tartalmazzák az ÁFÁ-t, és további 104 ezer lej jár a perköltségek megtérítésére.

A kozelet.ro becslése szerint ez a teljes összeg a város 3-4 évre szóló fejlesztési alapját, a városháza 2020. év eleji becslése szerint Székelyudvarhely lakóinak két éven át befizetett adóját, vagy a város éves költségvetésének mintegy felét jelenti az ÁFÁ-val együtt 40 millió lejre rúgó követelés.

A 2021. december 9-ei ítélet nem jogerős, az indoklás kiközlésétől számított 15 napon belül megtámadható. A város főjegyzője, Venczel Attila megerősítette portálunknak, hogy kaptak értesítést az ítéletről, a döntés a polgármesteré, de úgy gondolja, hogy törvényes kötelességük fellebbezni, kimeríteni az összes jogérvényesítési lehetőséget, illetve a város érdeke is megköveteli ezt, védeni kell a közpénzt.

Miről is van szó?

A cég azt állította a 2019. december 18-ai nyílt levelében, hogy a 2006-ban történt szerződéskötéskor összesen 9 millió eurós (akkori árfolyam szerint 31,5 millió lej) befektetésre, a vízhálózat modernizálására vállalkozott. 2018-ig befejezőleg 36,8 millió lejre (TVA nélkül) becsülték a megvalósított beruházásokat, ebből számolták a 23,7 milliót, amit a szerződésbontás miatt nem szerezhettek már vissza.

A cég ugyanakkor belátta, hogy a 2016-ban megváltozott törvény tiltja a közszolgáltatások alvállalkozásba adását (az Aqua Nova nem közvetlenül a várossal szerződött, hanem az annak alárendelt Urbanával – szerk.), azonban úgy vélik, ez még nem ok a szerződésbontásra, hanem az önkormányzatnak kötelessége lett volna törvényes mederbe helyezni azt. Azzal is védi álláspontját az Aqua Nova, hogy részéről mulasztás nem történt, és ezt a város is hallgatólagosan elismeri azzal, hogy csupán a megváltozott törvénykeretre hivatkozik a szerződésbontás indoklásában.

Ezzel szemben Gálfi Árpád polgármester nyilvánosan állította egy korábbi Facebook-bejegyzésében, hogy a cég nem tudja dokumentumokkal bizonyítani a befektetését, ezért csakis bírósági végzés nyomán hajlandó fizetni az Aqua Novának. Cikkünk megjelenéséig a polgármestert nem sikerült elérnünk, hogy az alapfokú ítéletre reagáljon, és annak ismeretében reflektáljon a korábban elhangzottakra.

Az Aqua Nova leváltása a – Hargita megyei önkormányzatok társulásával létrejött – Harvíz Rt.-re már 2017 folyamán komoly vitát szült a helyi önkormányzatban a „Szász Jenő-pártiak” és a tőle „független MPP-sek” között, amelyet a hulladékkezelő RDE-vel való konfliktus meg a korrupciógyanús szejkei csatornázás csak tovább szított, és Gálfi Árpád leváltásához vezetett a helyi MPP éléről 2019 nyarán.

Az őt támadó és az MPP városi elnökeként helyébe lépő Mike Levente helyi tanácsos akkor azt mondta: Szász Jenő megoldásokat hozott a városnak, Gálfi pedig meggondolatlan döntéseket hozott az érintett cégekkel kapcsolatban. Gálfi erre úgy reagált, hogy Mike és társai többnyire az Aqua Nova, az RDE Harghita érdekeit erőltették és nem a városét. Az új szakcég, a Harvíz 2018. április elsejétől a városi víz- és szennyvízhálózat működtetője, amely uniós támogatásból egy 60 millió lejes beruházást, teljes vezetékcserét ígért, de tudomásunk szerint még nem fogott neki, és ezzel a város legnagyobb, már elnyert uniós projektjét, a közúti infrastruktúrát érintő beruházását kockáztatja.