Fotó: GÁL ELŐD
2020. október 27-e van, 14 órakor kezdődik Székelyudvarhely újonnan megválasztott önkormányzatának alakuló ülése. A 19 mandátumból első körben 16-ot tudnak hivatalosan beiktatni, miután mindhárom párt részéről történt egy-egy visszalépés. A pártok közül a POL tizenkettő, az RMDSZ hat, az MPP pedig egy hely várományosa.
Körülbelül negyedórával hamarabb érkezünk, meglepetésünkre az elsők között. Csak néhány POL-os, RMDSZ-es tanácsost látunk, a választási bizottság elnökét, de hamarosan érkezik a régi-új polgármester és a leköszönő alpolgármester, a főjegyző. Kezünkbe nyomja a forgatókönyvet, nem bízzák a véletlenre a nagy napot. A sorrend, az ültetés, minden szó előre rögzítve van, ez alapján kezdenénk.
Közben az óra el is üti a 14-et, megérkezik a prefektus, Ion Proca is. Kevesen ülnek, inkább álldogálva, trécselve várják a kezdést. Hiába a hajszálpontos tervezés, az emberi faktort nem lehet kiütni, két szót csak kell váltani az új kollégák közt. De néhány percnél többre talán mégsincs szükség, szép lassan elköszönnek, vagyis inkább biccentenek a maszk alatt, és egymástól egy-egy székközt hagyva, leülve várnak a karmesterre, Venczel Attila főjegyzőre.
A főjegyző ellenőrzi a mikrofont, köszönti a jelenlévőket, vázolja a közigazgatási törvény passzusait, gratulál a mandátumszerzéshez. Emlékezteti őket a felelősségre, amivel jár a munkájuk. Nehéz időket élnek meg a városlakók, nagyobb szükségük van, mint bármikor a bölcs döntésekre, nyitottságra. Köszöntőjét románul is elismétli.
19 mandátum van a helyi tanácsban, név szerint szólítja a tanácsosokat, mind jelen vannak, leszámítva azokat, akik első körben nem kaptak behívót, azaz: Major Sándor (POL), Berde Zoltán (RMDSZ) és az MPP egyelőre meg nem nevezett tanácsosa (a sorban Bindea Dániel következne). Az eljárás szerint meg kell várniuk, amíg az előttük lemondott mandátumokról végzést ad ki a bíróság, és meghívót kapnak a főjegyzőtől az eskütételre. Erről többet itt olvashatsz.
14.13 A korelnököt, azaz a legidősebb tanácsost, Bíró Edithet, illetve a két legfiatalabbat, Darabont Ede Gergőt (RMDSZ) és Józsa Leventét (POL) kérik a prezídiumhoz, hogy vezessék le az alakuló ülést. A prefektus közöttük kap helyet.
Bíró Edith megemlékezik azokról is, akik betegség miatt nem tudnak részt venni. Nem tudjuk, hogy kire utalhat, mert mind a 16-an jelent mondtak, akiknek a mandátumát ma érvényesíthetik. Talán később kiderül.
A főjegyző visszaveszi a szót, vázolja a forgatókönyvet az eskütételre és az érvényesítésre. Az eskü szövegét alá is kell írnia a beiktatásra váró tanácsosoknak és a polgármesternek, két példányban, az egyiket átveheti, a másik archiválásra marad.
A korelnök átadja a szót az udvarhelyi bíróság képviselőjének, a választási bizottság elnökének, Șerban Alin Dorelnek. Románul, majd magyarul is köszönti a jelenlévőket, ismerteti románul a bíróság végzését, amely érvényesíti a tanácsosokat. Érezhető akcentussal, de felolvassa a magyar neveket, amelyeket már ismerünk.
POL: Pál Dénes, Pálfi Kinga, Albert Sándor, Dr. Kurtus István, Szabó Zsuzsa, András Lehel, Ölvedi Zsolt, Bíró Edith, Józsa Levente, Péter Balázs, Biró Jolán.
RMDSZ: Szakács Tibor, Jakab Zoltán, Benedek Árpád Csaba, Darabont Gergely, Dávid Endre.
14.23 Következik az eskütétel, egyenként járulnak az erre berendezett körasztalhoz. Mindenki egyenként felolvassa a szöveget, jobb kezét a Bibliára helyezve, majd aláírja a dokumentumot. Névsor szerint Albert Sándor (POL) az első, a román után magyarul is felolvassa. Egy példányt megtarthat, díszmappába kapja kézhez, a másikat a jegyzőnél hagyja.
Esküszöm, hogy tiszteletben tartom az Alkotmányba foglaltakat és az ország törvényeit, jóhiszeműen, valamint teljes odaadással fogom szolgálni Székelyudvarhely Megyei Jogú Város polgárait. Isten engem úgy segéljen! – így hangzik magyarul az eskü szövege.
14.44 Szakács Tibor zárja a sort. Akik ma nem tehették volna le az esküt, például betegség miatt, azok a ma megalakult testület soron következő ülésén tehették volna majd meg, de ilyen eset nincsen. Az elmaradt három taggal való bővítás más eljárás szerint történik – tisztázza Venczel főjegyző a létszámmal kapcsolatos korábbi félreértést, ami a forgatókönyv szó szerinti felolvasásából adódott.
Mivel a minősített többség (16 a 19-ből) így is adott, az önkormányzati képviselőtestület törvényesen megalakulhat. Bíró Edith korelnökként felkéri a főjegyzőt, hogy ennek érdekében tegye meg a prefektus irányába a megfelelő közléseket és eljárásokat. Van egy kérése is a kollégáihoz, forgatókönyvön kívül: – Megfogadtuk, hogy a város, a városlakók érdekeit fogjuk képviselni. Isten engem úgy segéljen, hogy mind úgy tegyünk.
Gálfi Árpád második polgármesteri mandátumának érvényesítése következik. Újra Șerban bíróé a szó, felolvassa a bíróság érvényesítő végzését. Gratulál Gálfinak és reméli, hogy eleget tud tenni a városlakók felhatalmazásának.
Az eskütétel eljárása, szövege is ugyanaz, mint a tanácsosoknál. Gálfi Árpád leteszi az esküt, megtapsolják. A főjegyző vállára akasztja a román nemzeti szalagot, és ökölpacsit ad neki.
14.55 A főjegyző emlékezteti a tanácsosokat és a polgármestert, hogy kötelesek nem csak a törvények, hanem az etikett és fegyelmi szabályok betartásával, jóhiszeműen, hűséggel végezniük dolgukat, a testületi munkában részt venniük. Továbbá kötelesek adó- és érdeknyilatkozatot letenniük, és legalább háromhavonta fogadóórákat kell tartaniuk.
A korelnök gratulál és sok sikert kíván a munkához Gálfinak, akit ünnepi beszédének megtartására kér fel. Ezt külön, videóban fogjuk közölni portálunkon. Beszédet mondtak még az új helyi tanács részéről ketten (a leendő frakcióvezetők?).
András Lehel, a Szabad Emberek nevében feleleveníti, hogy éppen 90 napja volt az első találkozásuk, illetve Nagyboldogasszony napján fektették le a programjukat, a közös jövőképet. Örvendetesnek tartja, hogy az udvarhelyiek logótól függetlenül járultak az urnához, és voksoltak a csapatukra. Készek a tálentumukat a város szolgálatába állítani, és betartani kampányígéretüket: juttatásuk kétharmadát a civil szervezeteknek ajánlják fel, pályáztatás útján.
A választás megnyerése csak szükséges mérföldkő volt, hogy küldetésüket teljesítsék. Az igazi munka ma kezdődik, a programjuk felére még forrásokat kell szerezniük, hogy megvalósítható legyen az elkövetkező évtizedben. Kiváló táptalajnak tartja az együttműködésre, hogy a pártoknak többnyire ugyanaz volt a programjuk, nyitottságról biztosítja a korábbi ellenfeleket. A javaslatok, ötletek elbírálásán a következő kérdésre kell válaszolniuk: Mennyire segíti a javaslat a jövőképet, az élhető és szerethető Udvarhelyet? – idézi választási mottójukat.
András Lehel úgy értékeli, hogy véget ért a gáncsoskodások korszaka, és csak rajtuk múlik, hogy a következő időszak miképp kerül a krónikákba.
Jakab Zoltán az RMDSZ nevében szólal fel:
Mindent a népért, mindent a néppel együtt, semmit a népről a nép feje felett. Ez a demokrácia – kezdi picit remegő hangon, annyira, hogy Kossuth szavait – első hallásra – mintha Kós Károlynak tulajdonítaná (visszahallgattuk: Kossuth-ot mondott). Pont egy hónapja, a demokrácia ünnepén választottak az emberek, ezt szentesítjük ma, mondja. – Nem csak arra teszünk esküt, hogy havonta néhányszor találkozhassunk, hanem, hogy meghallgattuk és megértettük Kossuth szavait – nyomatékosította. Mottójuk, a sikeres Udvarhely sem maradhat ki beszédéből, ebből nem engednek, ők is az együttműködésre esküsznek fel, erre ajánlják fel tudásukat, tapasztalatukat.
A prefektust, Ion Procát magyarul és románul is felkéri a korelnök, hogy tartsa meg beszédét. Köszöni a meghívást, köszönti a jelenlévőket.
A harmadik beiktatásnál tart ma, ráadásul a születésnapján, így még emlékezetesebb lesz számára, az alprefektus nem csatlakozhatott az aktuális egészségügyi helyzet miatt. Elmondja, lehetősége van megválasztani, hol jelenik meg ő maga személyesen, teljes szívből választotta Udvarhelyt, és nem csak a polgármester kétszeri meghívása miatt, hanem amiatt is, mert markáns helynek számít a város.
Az egyik legszebb emléke Udvarhelyről, hogy az alpolgármesterrel talán 15 évvel ezelőtt voltak együtt keresztszülők „itt, Csíkszeredában”, az unitárius templomban. Nagyon szépnek tartja az udvarhelyi szülők gesztusát, hogy más felekezetből is választottak keresztszülőt, az ő személyében ortodoxot is.
Úgy látja, hogy Udvarhelyen igazi közvita zajlik, az autoritást nehéz megszerezni, de könnyű elveszíteni, ezért arra kéri őket, hogy az új fórumban úgy vezessenek, hogy az emberek bízzanak bennük, főleg ezekben a nehéz időkben. Csak együtt tudnak ebből kimászni, még ha az egy mindenkiért, mindenki egyért buta szlogennek is hangzik egyeseknek.
Nagyon rossz, ami történik, és mindannyiuknak többet kell tennünk, mert így sem elég. “Mi kötelesek vagyunk szabályokat hozni, a polgároknak pedig be kell tartaniuk, de nem teszik, ezért nevelnünk kell őket. Nem akar a számokról beszélni, de Udvarhely messze vezeti a toplistát. Becsülöm az elhatározást és a motivációt az új testület, az új többség kialakulásában. Szerintem jól fognak tudni együttműködni, az RMDSZ-frakció is. Aki veszít, az el kell ezt ismerje, de tovább kell dolgoznia” – mondja. Úgy értette, hogy a polgármester szeretne országos programokba is belépni, ebben szeretné segíteni. Sok sikert, örömet kíván a szerepvállalásban, és egészséget.
15.30 A főjegyző boldog születésnapot kíván a prefektusnak, akit meg is tapsolnak. Bíró Edith azt kívánja zárszóként, hogy legyen egészség, erő a várost képviselni, hogy az emberek lássák az eredményeket a mindennapokban.
Taps, vége. Kezdődhet a négy év.