fotó: Szabó Apor, archív
Nem, nem marad el. Válaszok azokra a kérdésekre, amiket magadnak sem mersz feltenni, de a gyerek biztos, hogy meg fogja kérdezni.
De nem mehetek locsolni! Hogy lehet így húsvétot ünnepelni?!
Nem mehetsz, de locsolhatsz virtuálisan, telefonon. A locsolás maga elmarad, piros tojást és csokinyuszit sem kapsz, de akit felhívsz, akinek üzenetet küldesz, tudni fogja, hogy gondoltál rá, s nem fog elhervadni.
Nem jönnek a fiúk? Akkor nem vehetem fel a szép ünnepi ruhácskámat, amiben fogadni akartam őket, s amit jövő ilyenkorra már biztosan kinövök?!
Felveheted. Készítünk rólad fényképet, s elküldjük mindenkinek, aki felhív vagy üzenetben meglocsol. Sőt, annak is elküldhetjük, akit szerettél volna, ha felhív, de valamiért elmulasztotta.
Tojást sem festünk?
Tojás van, festék akad az üzletben, ha nem, festünk hagymahéjjal. Az még szebb és egészségesebb, és végülis mi esszük meg.
Nem mehetünk templomba, nagymama nem vehet úrvacsorát, pedig minden ünnepen szokott. Azt szokta mondani, az neki lelki táplálék. Most, hogy igazán szüksége lenne rá, nem élhet vele?
De igen. Azt írta a papbácsi, hogy mindenki vehet otthon úrvacsorát. Az istentiszteletet meghallgatja a rádión, megnézi a tévében vagy az egyházközség Facebook-oldalán, aztán mikor a lelkész ott megtöri a kenyeret és áldást mond rá, akkor a család együtt vagy az egyedül élők egyedül, de ugyanahhoz a közösséghez tartozva mégis együtt esznek a kenyérből. Ugyanígy a borral.
Kati néniék Csíkban hogy mennek ki ételt szenteltetni? Tavaly is milyen szép sorokban, fegyelmezetten állt a tömeg, még a román híradó is mutatta. Gumikesztyűben, maszkkal?
Nem mennek ki. Akármilyen fegyelmezettek az emberek, mégis veszélyes lenne. Most egyáltalán nem ajánlott emberek közé menni, tömegek gyülekezését pedig a törvény tiltja. Nem azért, mert rosszak a törvényhozók, épp ellenkezőleg, így akarják megvédeni az embereket.
Kati néniék otthon maradnak, de részt vesznek a szentmisén, megnézik a számítógépen, s az áldás kiterjed mindenkire, aki hallgatja, még az ételre is.
De mi azért meglátogathatjuk az ünnepkor nagyiékat? Ott falun, a friss levegőn nem terjednek a vírusok!
Sajnos most még nem mehetünk hozzájuk látogatóba. A vírus falun és városon egyaránt terjed, és a nagyszüleid már idősek, számukra még veszélyesebb ez a betegség. Most az a legjobb, ha szépen itthon maradunk. Ezzel nem csak magunkra, hanem rájuk is vigyázunk. Mi lehet, hogy könnyebben átvészelnénk, ha elkapjuk a vírust, de számukra nagyon veszélyes. Még a friss levegőtől sem fél.
Akkor a nyuszi hová viszi a tojásokat? Ott szokta elrejteni náluk, a kertben, mert tudja, hogy minden évben meglátogatjuk őket. Idén is ott rejti el, vagy tudunk szólni neki valahogy, hogy most ide hozza, a tömbházba, mert itthon vagyunk?
Emlékszel, mikor tavalyelőtt elutaztunk karácsonykor, mert apának hirtelen lett egy kis szabadideje? Az angyal akkor is megtalált minket. Az ajándékok egy részét ott kaptuk meg, a többi itthon várt ránk, amikor hazaértünk. Az angyal tudta, hol keressen minket, biztos szívesen segít a nyuszinak az idén a különleges körülményekre való tekintettel.
Mégis más lesz ez a húsvét…
Más lesz. De nem lesz rosszabb, mint az elmúlt években. Mi, a család együtt leszünk, megterítjük a nagy asztalt az ünnepi abrosszal, teszünk rá mindenféle finomságot, körülüljük és hálát adunk. Megköszönjük Istennek az életet, és annak minden ajándékát. Így lesz teljes számunkra ez a húsvét.