Inquam Photos / George Călin
Marcel Ciolacu és Recep Tayyip Erdogan négyszemközti megbeszélést folytattak, majd megtartották a két ország kormányának első együttes ülését. Ezután a miniszterek kétoldalú megállapodásokat írtak alá, és közösen nyilatkoztak az újságíróknak, számoltak be a találkozóról az Agerpresen.
- A román miniszterelnök azt mondta, hogy a védelmi iparban tevékenykedő romániai vállalatok már bebizonyították, hogy képesek ellátni a lőporok, lövedékek, fegyverek és különböző speciális alkatrészek gyártása terén jelzett igényeket.
„Már vannak stabil szerződéseink Törökországgal a Bayraktar drónokra és az Otokar páncélozott taktikai járművekre, de úgy vélem, hogy létrehozhatjuk a partnerség egy formáját a technológia és a know-how átadására is, hogy a román vállalatok Romániában gyárthassák ezeket az alkatrészeket” – tette hozzá. - Marcel Ciocalu hangsúlyozta azt is, hogy mindkét országnak jelentős beruházásai vannak a Fekete-tengeren, ezért fontos, hogy közösen lépjenek fel a Fekete-tenger biztonságának szavatolásáért, a beruházások védelméért. Hozzátette, a román, a török és a bolgár haditengerészeti erők rövidesen elkezdik a Fekete-tenger aknamentesítését.
- Aztán gratulált Erdogannak a regionális biztonsághoz való hozzájárulásáért. Azt is elmondta, azt szeretné, hogy Románia és Törökország a továbbiakban is közösen lépjen fel mind az Ukrajnának való segítségnyújtás, mind az ország háború utáni újraépítése terén.
- Erdogan azt mondta, a két ország kapcsolatának mozgatórugói a gazdasági kapcsolatok. „Új célunk a 15 milliárd dollár elérése. Határozott lépéseket teszünk ebbe az irányba. A Romániában működő mintegy 19.000 török vállalat jelentősen hozzájárul ehhez a sikerhez és a két ország közötti barátsághoz”– fogalmazott Erdogan, hozzátéve, hogy a török vállalatok romániai befektetései közelítenek a 8 milliárd dollárhoz.
Elmondta azt is, hogy Törökország és Románia között nap mint nap erősödnek a kapcsolatok az olyan magasszintű látogatásoknak köszönhetően is, mint amilyen Cevdet Yilmaz alelnök, külügy- és védelmi miniszter áprilisi látogatása volt. - Erdogan szerint, Törökország és Románia közös – egyrészt kétoldalú, másrészt a NATO égisze alatt lebonyolított – tevékenységekkel járul hozzá a térség biztonságához és stabilitásához. Ennek kapcsán megemlítette, hogy négy F-16-os harci repülőgép négy hónapig, március végéig a NATO légtérrendészeti missziójának részeként a román légtérben teljesített szolgálatot. „NATO-szövetségesekként és fekete-tengeri szomszédokként dolgozunk együtt Romániával” – fogalmazott, megerősítve, hogy Románia, Törökország és Bulgária fekete-tengeri aknavédelmi munkacsoportot hozott létre.
- A román miniszterelnök köszönetet mondott Erdogannak a keddi rendeletével jóváhagyott intézkedésért, amely lehetővé teszi a román turisták számára, hogy útlevél nélkül, a személyi igazolványuk felmutatásával beutazzanak Törökországba. „Nagyon jól tudjuk, hogy sok romániai turista kedvelt célországa Törökország, ez nagy segítség nekik” – nyomatékosította.