Ennyien oltattak eddig Udvarhelyen

Több mint öt hónapja tart már az oltáskampány az országban, egészségügyi forrásaink szerint nem sikerült ez idő alatt túl magas átoltottságot összehoznunk Székelyudvarhelyen, holott a moziban még pár hete jó nagy volt a várólista, és egy második oltóközpont is megnyílt: ez alapján elsőre úgy tűnt, hogy nagy az oltási kedv a városban. 

Kíváncsiak voltunk, hogy pontosan mit jelent, ez a „nem túl magas”, mekkora az átoltottság, és hogyan állunk a többi városhoz, megyéhez, országhoz képest, ezért a megyei közegészségügyi igazgatósághoz (DSP) egy kérdéssort juttatunk el május ötödikén.

Az egy héttel később érkezett válaszokban csak részleges válaszokat kaptunk.

A leglényegesebb kérdésekre nem kaptunk választ, 

nem lehet tudni, hogy mennyien jöttek más megyéből vagy utaztak ide külföldről az oltás miatt – utólag telefonos megkeresésünkre elmondták, hogy becslések sincsenek –, így az sem világos, hogy mekkora pontosan Székelyudvarhelyen az átoltottsági arány. Csíkszeredában 43,31 százalékos egy Libertateában megjelent cikk szerint. 

Megyeszékhelyek átoltottsága

  1. Gyulafehérvár – 44,48%
  2. Csíkszereda – 43,31%
  3. Călăraș – 40,26%
  4. Kolozsvár – 37,82%
  5. Temesvár – 37,27%
  6. Slobozia – 36,24%
  7. Déva – 32,41%
  8. Târgoviște – 31,68%
  9. Konstanca – 31,07%
  10. Marosvásárhely – 30,88 %

 Forrás:  Libertatea május 19-ei cikke

Az oltási szakaszokat nem időintervallumhoz, hanem a célcsoporthoz kötik, tehát az első szakaszon az egészségügyi dolgozókat, a második szakaszon a 65 év feletti, krónikus betegeket és kulcsfontosságú dolgozókat értik, harmadik szakaszon pedig a lakosság többi, oltásra alkalmas részét függetlenül attól, hogy mikor kapta meg a vakcinát. Korábban a megyei DSP vezetője úgy nyilatkozott, hogy a harmadik szakasz indulása után is az első két célcsoport élvez prioritást.

A közegészségügyi igazgatóságtól kapott adatok szerint Székelyudvarhelyen eddig a második szakaszban beoltottak száma a legmagasabb, 6.937, tehát a 65 év felettiek, a krónikus betegek és a kulcsfontosságú dolgozók vannak legnagyobb arányban immunizálva.

Az első szakaszban 738 egészségügyi dolgozót immunizáltak már koronavírus ellen. Az egészségügyi dolgozók számáról nem kaptunk adatot a DSP-től, mert amióta nem a minisztériumhoz tartoznak, azóta nem ismert számukra ez, így nem tudjuk azt sem, hogy a Székelyudvarhelyen dolgozó egészségügyi személyzetnek hány százaléka lehet beoltva. Valamelyest irányadó lehet, hogy a városi kórházban mintegy 1000 személy dolgozik, és rajtuk kívül még vannak családorvosi, fogorvosi praxisban, illetve gyógyszertárakban stb. dolgozó egészségügyisek is. 

Az első, Oltótípus nevű fülön azt találod, hogy az eddig beadott oltóanyagok hány százalékát teszik ki a különféle vakcinatípusok. A második, Szakaszok fülön pedig azt, hogy a különböző szakaszokban immunizált személyek hány százalékát teszik ki az összlakosságnak (a lakossági információk az Erdélystat oldaláról vannak, a 2011-es népszámlálási adatok szerint akkor Székelyudvarhelyen 34.257, Hargita megyében 310.867 volt az összlakosság).

A harmadik szakaszban, ahová az előbb felsorolt kategóriákon kívül mindenki tartozik, 1.988 személyt oltottak (május 10-éig).

SZAKASZOS OLTÁSI REND

Bár Romániában január 4-én kezdődött el az oltáskampány első szakasza, ami 15-éig tartott, majd két hónap után, március 15-én elkezdődött a harmadik is, az egyes szakaszokban immunizáltak számát nem a időintervallumok, hanem az azokban oltásra jogosult kategóriák szerint számolják

Székelyudvarhely két oltóközpontjában összesen 6.349 személy kapta meg mindkét oltását január 4. és május 10. között. Május 10-én 3.314 személy várt arra, hogy a második adaggal is beoltsák, azaz összesen 9.663 első dózist adtak be. Ez azt jelenti, hogy 16.012 oltóanyagot használtak fel eddig a városban.

A 16.012 oltás közül 14.720 (91,93 százalék) alkalommal a Pfizer-BioNTech, 860 alkalommal a Moderna (5,37 százalék) és 432 alkalommal pedig az AstraZeneca (2,69 százalék) oltóanyagot használták. 

Ha a DSP által használt módszerrel számolunk, vagyis nem vesszük figyelembe a vakcinaturizmus jelenségét, Székelyudvarhely átoltottsága 18,53% lenne két dózissal, egy dózissal pedig 28,20%. Azonban ez nem feltétlenül tükrözi a valóságot, március közepén az egyes számú oltóközpont munkatársai azt nyilatkozták portálunknak, hogy sok olyan személyt oltanak, akik más megyéből jönnek ide az oltás miatt. Ezt Tar Gyöngyi, a DSP vezetője is megerősítette egy helyi előadásán. A probléma jelenleg már nem aktuális, ugyanis sokkal könnyebben lehet már szabad helyeket kapni országszerte, de hetekig-hónapokig befolyásolta a jelenség a statisztikákat.

A megyében az átoltottság 

egy dózissal 16,99%, két dózissal pedig 12,13%. A százalékos arányt lakhelytől függetlenül számolták ki, itt sem tudják, a beoltottak közül mennyi Hargita megyei, a megye teljes lakosságát vették alapul és azt, hogy hány embert oltottak be a megye területén. 

Arra a kérdésünkre sem tudtak válaszolni, hogy a megye és városunk hogy áll a többi megyéhez és városhoz képest, ezzel kapcsolatos tájékoztatást későbbre ígértek, arra hivatkozva, hogy időigényes. Május 5-én az oltáskampányt koordináló bizottság közzétette a megyék átoltottságát, ezt itt tudod megnézni: ők 14,6%-ról írtak, és ezzel Hargita megye a rangsorban valahol félúton helyezkedett el

A megyében is a 65 éven felüliek, a krónikus betegek és kulcsfontosságú dolgozók csoportja kapta a legtöbb, 37.421 oltást, az egészségügyi dolgozók közül 3.173-at oltottak be, és még 15.802 olyan személyt, aki a felsoroltak közül egyik kategóriába sem tartozik.  

A második oltással 40.267 személyt oltottak be, és még 16.129-en várnak arra, hogy a második adagot is megkapják. 

Az összes elhasznált oltóanyagból 84.484 (87,39 zázalék) Pfizer-BioNTech, 6.890 Moderna (7,12 százalék) és 5.290 AstraZeneca volt (5,47 százalék). 

A megválaszolatlan kérdéseket – mennyi az átoltottság, hogyan állunk másokhoz képest, mennyi más lakhelyű személy kapott oltást nálunk, mennyi személyt oltottak a különböző kategóriákból – elküldtük az országos oltási platform elérhetőségére is május 12-én, amint válaszolnak, közöljük a hiányzó adatokat. 

Az országban 

az Our World in Data statisztikai weboldal szerint 10-én az átoltottság két dózissal 12,62%, egy dózissal pedig 19,09% volt. Európa legtöbb országa szintén 10 és 20 százalék közötti értékeknél tart még.

Így néz ki Románia a többi országhoz képest (legkevesebb egy dózissal már beoltottak száma). Amenyiben más országgal is összehasonlítanád, kattints fent az Add country gombra, majd kezd el bepötyögni az általad választott ország nevét angol nyelven.
Forrás: ourwordindata.com

Az említett időszakban a második dózist 2.422.898-an kapták meg, és még 1.249.456 személyt vár rá. Az összes elhasznált, 6.095.252 oltóanyagból 4.905.552 Pfizer (80,48 százalék), 534.857 Moderna (8,77 százalék), 649.573 AstraZeneca (10,65 százalék) és 5.270 Johnson&Johnson (0,08 százalék) .

A DSP-hez ejutatott kérdésekben a következőkre kérdeztünk rá:

  • Mekkora az átoltottsági arány Székelyudvarhelyen és a megyében?
  • Mennyi azoknak a száma, akik más Hargita megyei településről, illetve más megyéből utaztak Székelyudvarhelyre az oltás miatt?
  • Hány székelyudvarhelyi kapta meg eddig az első és a második oltást?
  • Hogyan oszlik meg a székelyudvarhelyi beoltottak aránya nemek és korosztály szerint?
  • Hányan kapták meg a vakcinát az oltáskampány első és második szakaszában a megyében/Székelyudvarhelyen, és hányan tartoznak közülük a 65 év felettiek csoportjába, hányan kérték az oltást krónikus betegség miatt, és hányan azért, mert kulcsfontosságú dolgozók?
  • Hányan kapták meg a vakcina első és második adagját az oltáskampány harmadik szakaszában a székelyudvarhelyi egyes, illetve kettes számú oltóközpontban?
  • Összesen eddig a különböző típusú oltóanyagokból hány első és hány második adagot adtak be?