Emberölés gyanújával tartóztattak le két bukaresti orvost

Fotó: Inquam Photos / George Călin

Azzal vádolják a bukaresti Szent Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház két orvosnőjét, hogy a gyógyszeradagok szándékos csökkentésével egy 54 éves ember halálát okozták. A két aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvost 30 napos előzetes letartóztatásba helyezik. Az ügy azonban nem itt kezdődött és valószínűleg a vége sem itt lesz. 

Nézzük, mi történt

17 beteg halt meg 2024 április 4. és 7. között a bukaresti Szent Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház intenzív osztályán, holott az elhalálozások száma hetente 3-4 szokott lenni. Az egyik egészségügyi asszisztens hívta fel az ápolási igazgató figyelmét arra, hogy az intenzív osztályon helytelenül adagolják a gyógyszereket, a betegek a szükségesnél tízszer kisebb dózisú noradrenalinos kezelést kaphattak.

A noradrenalin (vagy norepinefrin) egy létfontosságú neurotranszmitter és hormon, amely többek között a stresszre adott válaszban és a vérnyomás szabályozásában játszik kulcsszerepet. Az intenzív terápiában a noradrenalint gyakran használják a vérnyomás fenntartására olyan betegeknél, akik súlyos sokkban vagy kritikus állapotban vannak. A gyógyszerszint csökkentésével a vérerek összehúzódása csökken, ami alacsony vérnyomást eredményez. Ez különösen veszélyes lehet azoknál a betegeknél, akik már eleve instabil állapotban vannak, mivel a megfelelő vérkeringés fenntartása kritikus az életfontosságú szervek működéséhez. Az elégtelen vérnyomás miatt a szervek és szövetek nem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot, ami sokkhoz vezethet. Ez az állapot gyors beavatkozás nélkül halálos lehet.

Az ápolási igazgató írásban tájékoztatta a kórház menedzserét, amit követően április 11-én emberölés gyanújával a bukaresti ügyészség büntetőeljárást indított és nyomozni kezdett. Április 12-én az egészségügyi minisztérium ellenőrző csoportot küldött a kórházba, az intézményen belül is orvosi bizottságot állítottak fel az ügy felgöngyölítése érdekében, illetve a Bukaresti Orvosi Kamara is vizsgálatot indított. 

Április 17-én az egészségügyi minisztérium ellenőrző csoportja megállapította, hogy a vádak mögött kommunikációs hiányosságok állnak a kórház vezetése és a személyzet között. A belső vizsgálat nem talált szakmai mulasztást. Később a Bukaresti Orvosi Kamara is arra jutott, hogy a 17 haláleset egyikében sincs bizonyíték arra, hogy eltértek volna a protokolloktól vagy hogy bárki szándékosan csökkentette volna a noradrenalin adagot.

Júniusban ismét fejlemények voltak az ügyben,

az egyik ápolót őrizetbe vették hamis tanúzás miatt, az egészségügyi asszisztenst, aki a halálesetek kivizsgálását kezdeményezte, elbocsátották a kórházból. 

Augusztus 7-én négy kórházi alkalmazott lakásán házkutatást tartottak, és négy orvost kihallgattak. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a kórház vezetőségének lemondását kérte, az igazgató augusztus 8-án le is mondott, a kórház menedzsere is hasonlóképpen tett, az intézmény orvosai és ápolói pedig sztrájkba léptek, csak a sürgősségi eseteket látják el, így tiltakoznak kollégáik letartóztatása ellen. Mint kiderült, őket szándékos

emberöléssel vádolják.

Ugyancsak 8-án a bukaresti törvényszék elrendelte a kórház két orvosnőjének 30 napos előzetes letartóztatását. Egyikük ellen emberölésre tett kísérlet, illetve minősített emberölés, a másik ellen szintén minősített emberölés gyanújával vizsgálódnak. Mindkét orvosnőt azzal gyanúsítják, hogy a noradrenalin dózisának drasztikus csökkentésével előidézték egy, az intenzív osztályon fekvő 54 éves beteg halálát. Az ítélet nem jogerős.

Az ügyészek szerint a két gyanúsított, miután úgy ítélték meg, hogy már nem célszerű életben tartani egyes intenzív terápiás ellátásra szoruló betegeket, hirtelen csökkentették a vérnyomás szinten tartására használt noradrenalin adagolását, ami szív- és légzésleálláshoz vezetett.

Ugyanebben az ügyben eljárás indult az asszisztensnő ellen is hamis tanúzás folytatólagosan elkövetett bűntette miatt, őt szintén csütörtökön hatósági felügyelet alá helyezték. Az ügyészek szerint az asszisztensnőt háromszor is kihallgatták, és mindháromszor hamisan nyilatkozott, illetve elhallgatott az üggyel kapcsolatban birtokában levő információkat.

A gyógyszeradagolók miatt buktak le

A nyomozók megállapították, hogy az intenzív osztályon használt injektométereket, amelyekkel a noradrenalint adagolták, nem rögzítették egy adott beteghez. Ez megnehezítette a pontos nyomon követést. Azonban a műszerekből származó adatok és egy fotó alapján sikerült egy konkrét eszközt és egy konkrét pácienst azonosítani, az 54 éves intubált beteget.

Az ügy kapcsán az is felmerült, hogy a gyógyszer adagjának csökkentése mögött anyagi vagy egyéb érdekek állhatnak, ezt azonban még nem sikerült bizonyítani.

A miniszter nem mond le

Marcel Ciolacu miniszterelnök „nagyon súlyosnak” tartja a Sfântul Pantelimon kórházban történteket, de jelen helyzetben nem tartja indokoltnak az egészségügyi miniszter menesztését.

Alexandru Rafila is azt nyilatkozta, nem lát okot arra, hogy lemondjon a tisztségéről, nem érzi magát felelősnek a helyzetért. „Senki sem avatkozhat bele az orvos egyéni döntésébe. Sem az egészségügyi miniszter, sem az intémény vezetője. Ez kizárólag az orvos szakmai döntése” – fogalmazott Rafila. Hozzátette, semmi sem utal arra, hogy megpróbálták volna eltussolni az ügyet.

Az ügy kivizsgálása folytatódik. 

Transtelex / Agerpres