Ember Attila, az EMSZ polgármesterjelöltje
A szerző felvételei
Gálfi Árpád polgármester kicsapta Ember Attila EMSZ-es polgármesterjelöltnél a biztosítékot. Hogy mivel? Mikor? Miért most hozakodik elő véleményével Gálfi egykori kabinetfőnöke? Mind-mind kiderült a szerdai, május 8-ai sajtótájékoztatón a Zsebben, amit Ember hívott össze.
Röviden és tömören
Gálfi emlékeztető kampány füzetétől dobta le Ember Attila agya a gépszíjat. Az EMSZ-es jelölt a sajtótájékoztatón tételesen végigvette a benne felsorakoztatott pontokat. A füzet első lapján egyébként van egy három bekezdéses bevezetés is – a teljes szövegért keresd a nyomtatványt a postaládádban –, amiben arról írnak, hogy szeretnék emlékeztetni azokat az embereket, akik szerint nem fejlődött Udvarhely az utóbbi években, hogy de, fejlődött. „Ne féljenek és ne higgyenek azoknak, akik Székelyudvarhelyt becsmérlik, mert büszkék lehetünk Székelyudvarhelyre” – fogalmaznak és buzdítják a lakosságot, hogy a Székelyudvarhelyért Párt mellett tegyék le a voksukat a június 9-ei helyhatósági választásokon.
Szavazatmegosztás az esélytelenek nyugalmával?
A sajtótájékoztatót Ember Attila azzal kezdte, hogy úgy véli, ha csak a másik két polgármesterjelölt lenne versenyben, igen nagy lenne a veszélye, hogy a jelenlegi ismét bizalmat kap az emberektől. Azt gondolja, hogy azoknak a szavazóknak is alternatívát kell adni, akik jobboldalinak és nemzetinek vallják magukat, és úgy vélik, hogy az RMDSZ nem sorolható bele ebbe a kategóriába.
– Tisztában vagyok mindenkinek az esélyével vagy az esélytelenségével, de azt gondolom, hogy nem szabad a várost alternatíva nélkül hagyni azon az oldalon, amelyiken a jelenlegi polgármester vallja magát. De már sajnos csak egyedül vallja annak magát, mert szerintem elfogyott körülötte a levegő. Mind az anyaországi nemzeti oldal, mind az erdélyi nemzeti oldal részéről – mondta.
Hozzátette, a sajtótájékoztatót nem hívta volna össze, ha nem kerül a postaládájába a már említett kiadvány, amelynek nem csak a tartalmával van baja, hanem a címével is, az csapta ki nála a biztosítékot. A nyomtatvány és Gálfi idei szlogenje:
Tisztességgel. Székelyudvarhelyért.
„Immár ez a harmadik kampány, ahol valakinek a tisztségével kampányolnak, miközben ez a tisztesség igen nagy mértékben fogyni látszik, ha nem fogyott el teljesen.”
Előkerült Gálfi 2020-as kampányfüzete is, ami a Tartozom egy vallomással… címet viseli, és történetesen maga Ember Attila az írója, pontosabban úgy fogalmazott „nagymértékben én írtam”. Akkor még hitt Gálfi tisztességében, magyarázta.
– Csakhogy már a második csapatát is elfogyasztotta, és ez a hit erősen megkopni vagy elfogyni látszott. Én tisztességtelennek tartom azt, hogy annak a pártnak a logójával hirdetnek megvalósításokat az elmúlt négy vagy nyolc évből, amelyik pártnak én az alapító tagja voltam, amelyik pártnak az első közgyűlése – ha jól tudom – körülbelül egy hónapja volt, amikor én kiléptem ebből a pártból. Nem tudom, hogy egy nem létező vagy nem működő párt hogyan valósított meg ennyi mindent, ami ebben a füzetben fel van sorolva – mondta.
„Olyannal hencegni a tisztesség jogcímén, amit a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt koalíció valósított meg ‘16 és ‘20 között, vagy amit ‘20 és ‘24 között a Szabad Emberek Pártjába tömörülő tanácsosok többségével sikerült megvalósítani, és ezt mind a Székelyudvarhelyért Párt javára írni, ezzel kampányolni, ez több, mint tisztességtelenség”, érvelt tovább.
Tisztességtelen dolgok felsorolása
Az első pont tehát az előző bekezdés, a következő, hogy a füzetben vannak olyan megvalósítások, amelyek a négy évvel ezelőtti, a 2020-as kampányfüzetben is szerepeltek már: a Malom utcai híd, a jégpálya, a szociális lakások, a villanyvezetékek földbe helyezése a város központjában.
A 2020-as kampányfüzet megírásánál Ember vigyázott arra, hogy Gálfi Árpád neve kerüljön a kiadványra, ne a párté, tekintve, hogy már a koalíció kihátrált akkor a polgármester mögül. Így ráhúzható volt, hogy Gálfi polgármestersége alatt valósultak meg dolgok, de most kéken-zölden ott a Székelyudvarhelyért Párt a cím felett, amiről nem mondható el ugyanez.
A füzetben nem, de a prospektusban szerepel a szejkei kanalizálás, azt írják Gálfiék, hogy „mi most megépítjük”. Ember rámutatott, hogy a polgármester az egyetlen akadálya annak, hogy az öt éve elkészült ivóvíz- és szennyvízrendszer működésbe kerüljön. Ezt is tisztességtelennek tartja hát.
Ahogy azt is, hogy szerepel a kiadványban az, hogy húsz kilométeren kicserélték a gázvezetékeket. Emlékeztetett, hogy 2018-2019-ben 384 gödör volt a városban a sok szivárgás miatt, meggyőzték a gázszolgáltatót, hogy az akkor rendelkezésükre álló 5 millió euróból 3-at Udvarhelyen költsenek el. Gálfi viszont galád mód ezt is saját sikerének könyveli el.
Aztán ott van még az is, hogy milyen rendezvényekkel ünnepel a város, szerinte elsősorban ezek a szervezői osztály és a művelődési ház érdemei, másodsorban pedig nem kéne velük hencegni, amikor más városokban sokkal nívósabb rendezvények születnek.
A Bányai János Műszaki Iskola felújítása két pályázatból készült el és csak az egyik írható a polgármesteri hivatal számlájára, a másikat Szakács-Paál István RMDSZ-es polgármesterjelölt édesapja jegyzi (ő volt az intézmény igazgatója – szerk. megj.).
A csillagvizsgáló és a vár projektje szép és jó, el is vannak kezdve, de még el nem készült dolgokkal nem tisztességes kampányolni Ember szerint. Ahogy az sem fair, ha valaki egy pályázat alá tartozó egységeket több külön érdemként sorakoztatja fel, mint a megújult utcákat és az elektromos buszok megvásárlását.
Ezer fát egy átlagember is ültet négy év alatt, ha gyümölcsöse van, és a 2017–18-ban elkészült Tomcsa Sándor negyedi játszótér sem úgy néz már ki, ahogy a kiadványban látható képen, forgatta tovább a füzetet.
Aztán ott van még a Virágos Udvarhely projekt, amit Gálfi meszelt el két-három éve, mondja Ember. A kicsi gimi a magyar állam pénzén újult meg, a Ficánka óvoda is, a hagyományos termékek vására Bunta Leventétől örökölt program, állította.
A kiadványban írnak még a Patkóba visszahelyezett címerekről, a szombatfalvi Népházról, az új minifocipályáról és sétatéri játszótérről, az Orbán Balázs iskola tornaterméről, a II. Rákóczi Ferenc utca felújításáról, a csereháti ifjúsági lakásokról, a Farcádi utca tetején lévő mezei útról, a városi strandról, a kondi parkokról és a gyermekfogászati rendelésről, de Ember nem említette őket meg.
Azt se felejtsük el,
hogy a fent említett pályázatok oroszlánrészét akkor nyerték meg, amikor Puskás Katalin fejlesztési igazgató és csapata a városházán tevékenykedett, állítja Ember. Aztán felhozta az akkoriban zajló pereket és jogi hercehurcát, és „az is sajtóhír volt már, hogy talán a korrupcióellenes ügyészség is vizsgálódik a mi tisztességes polgármesterünkkel szemben”.
„Egy teljesen új csapatot összetoboroztunk neki ‘20-ra, amikor meglátták és megtapasztalhatták személyesen is a tisztességét, akkor ők is kihátráltak belőle. Most meg ismét egy teljesen új csapattal próbálja elhitetni azt, hogy igazából már lassan csak ő egyedül tisztességes ebben a városban, nem beszélve arról, hogy ezáltal minket tisztességtelennek nevez.
A Székelyudvarhelyért Pártnak a nevét, tehát egy város nevét egy pártban kihasználni enyhén szólva durva, mert azt sugallja, hogy aki nem vele van, az nincs Székelyudvarhelyért, mondta a jelölt, mintha elfelejtette volna, hogy ő maga is névadó-alapító tagja ennek a pártnak.
– Én azt érzem, gondolom és tapasztaltam, hogy az önmagát tisztességesnek nevező polgármesterünk mindenkit, akire számíthatott ’16-ban, ’20-ban, addig használt fel, amíg szüksége volt rájuk, és semmi garanciám nincs, hogy a ‘24-es csapatával is nem ez történne, ha ő nyerne – jelentette ki Ember.
– Így járt a 2020-as csapat, akiknek fűt-fát megígért, majd amikor megnyerték a választásokat, saját érdemének tartotta győzelmet, nem tartotta be az ígéreteit, köztük azt sem, hogy 2024-ben nem fog indulni, mondta Ember. Hozzátette, úgy gondolja, Gálfi egy magának való ember, a Puskás Katalin ügyet azért akarta megfellebbezni, újraindítani, „mert szó szerint azt mondta, hogy de az én presztízsemmel mi lesz? Csakhogy nem fogja fel, hogy a város pénzét költi a saját presztízsére. Amikor én elmondtam neki nagyon barátilag – eszem ágában nem volt ellene indulni akkoriban –, hogy én ebből többet nem kérek, és elmondtam az érveimet is, hogy miért nem szeretném ezt folytatni. […] Akkor nem azt mondta, amit én vártam volna, hogy hát öt évig hűséges, megbízható munkatársam voltál, és nem biztos, hogy a közeljövőben fogok ilyet találni. Egyetlen egy mondata volt, azt kérdezte, velem mi lesz?”
Ember szerint joga van tudni a városnak, hogy mit gondol Gálfiról, lévén, hogy ő az a személy, aki vele dolgozott.
Kérdésekre is válaszolt Ember Attila
Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy mivel magyarázza azt, hogy egy héttel ezelőtt az EMSZ-el közös sajtótájékoztatójukon azt ígérték, ez egy tiszta kampány lesz, nem lesz sárdobálás, ehelyett Ember azért hívott össze sajtótájékoztatót, hogy Gálfi kampányát kommentálja. Válasza nem lepett meg: még nem kezdődött el a kampány.
Ember szerint arról, hogy mentesít-e az ígéretek alól a tény, hogy még 48 óra van a kampányig, döntsön majd a bíróság, ami jelen esetben Székelyudvarhely lakossága, hogy kötelessége volt-e jelezni, hogy milyen játékot űz Gálfi Árpád. Meg amúgy is, „ha börtönbüntetés járna a kampányban elhangzott hazugságok miatt, akkor nem tolongnának ennyien a pártlistákon” – mondta.
Újságírói kérdésre arról is beszélt, hogy mi volt az utolsó csepp Gálfi és az ő viszonyában. „Az utolsó csepp az volt, hogy azt megelőzően, hogy elmentem – év végén álltam fel – , volt egy karácsonyi, ilyen évvégi buli, és azelőtt, mikor készültünk már haza, hogy átöltözzünk, és jöjjünk el erre az évvégi bulira, történt egy kirohanása a jegyző úrnak ellenem, Gálfi Árpád előtt. Én kérdőn néztem Gálfira, hogy ezt ő így szó nélkül tűri, hogy velem így beszéljen egy jegyző, akinek se a politikához, se semmihez nincs köze. De azért látjuk, azóta mindenhol szerepel.
És nem szólt egy szót sem. Ez volt az utolsó, tényleg az utolsó csepp, amikor tele volt már az edény. És azon a bizonyos bulin a jegyző úr nagyon-nagyon csúnyán viselkedett, folytatva az előző hangnemét Pálfi Kingával és a városmenedzserrel is (Albert Sándor – szerk. megj.), és szerintem ők is ezért álltak fel.”
Szerinte nem beszélhetett volna így, pláne nem Gálfi előtt a főjegyző velük, a polgármester nem szabadott volna tűrje.
Hogy borsot akar-e Ember törni Gálfi orra alá?
– Nem, felelte a polgármesterjelölt, csak Udvarhelyt szeretné felébreszteni. Bánja már, hogy részt vett ebben az egészben, bánja, hogy Gálfi álláspontját hitte csak el. Elfogadta azt, hogy a 2016-os társaság Szász Jenő embereiből áll, és azért voltak „árulók”, de Pál Dénes, András Lehel, Albert Sándor és Pálfi Kinga nem voltak Szász emberei, és mégis árulók lettek.
„Ahogy én eljöttem tőle, hangosan mondta mindenkinek, hogy én is a Szász Jenővel, és az RMDSZ-el és mindenkivel lepaktáltam. Tehát azért mondtam, hogy orvosi esetet súrol. Lehet, hogy túllépte, de én csak illedelmesen azt mondom, hogy súrolja. Mert az nem létezik, hogy az egész világ ellenem van, csak én vagyok egyedül tökéletes. Tehát teljesen más társaságokból származó, vagy más háttérből jövő emberek biztosították a támogatásáról, és ő mindenkiben ellenséget lát, aki nem partner az ámokfutásaiban és a hülyeségeiben.”
Felhívta a sajtó figyelmét Gálfi vagyonnyilatkozataira, elmondása szerint Gálfi vagyona épp annyival nő évről évre amennyit egy évben keres és amennyi járulékot kap. De ha ez mind megmarad, akkor miből élnek? – tette fel a kérdést. Elismerte Gálfi felesége kétszer is vett fel osztalékot és más pénzeket a cégükből, de vettek egy új Audit is, és egy házat a Zöld Liget lakóparkban.
Hozzátette, látta, hogy a polgármester hogyan akadályozta, hogy legyen közművesítés a Zöld Ligetben és amikor végre jóváhagyta, csakhamar lett ott Gálfinak háza.
A piacnál a Rompetrol területét birtokló bukaresti cég és László Zsolt cége közötti adásvételt is akkor nyugtázta és adta ki az építési engedélyt, amikor a kisebbik fiát üzemanyag lopáson kapták László cégénél. Addig fenyegetőzött és akadályozta a folyamatokat.
És a 10 millió lejes hitelről még szó sem esett, ami teljesen megpecsételi a város sorsát a következő három évre, és amiért Ember szerint Gálfi tehető felelőssé, mert ahelyett, hogy a projektek kivitelezéséért dolgozott volna pereskedéssel, „a korrupcióellenes hülyeségekkel” kötötte le az energiáit.
Ember olyan pletykát is hallott, hogy a korábbi potenciális polgármesterjelölteket Gálfi naponta többször telefonon hívogatta, és nem túl barátságos hangnemben arról beszélt nekik, hogy ha nyernének, úgysem mennek semmire a városban, mert minden pénz hitelre fog kelleni.
Még nem elég?
A sajtótájékoztató végén Ember Attila még megjegyezte, ha Gálfi nem fér a bőrében, akkor folytatás következik.