Jó reggelt kívánunk a városháza Orbán Balázs terméből. Pár percet még várunk, hogy mindenki érkezzen meg a terembe, az RMDSZ frakció a folyosón egyeztet még valamiről.
9 óra 6 perc, mire kezdünk. Napirend előtti felszólalás nincs, így a polgármesteré az első szó. Beszéddel kezd. Habár egyesek a munkát kifogásolják, ebben a hónapban negyedjére hívta össze a tanácsot, ma is jó sok napirendi ponttal, kéri ki magának kérés nélkül Gálfi. Ezekből csak néhányat említ: költségvetéskiigazítás, sport és egyházi pályázatok jóváhagyása, csereháti lakások eladása. Kiemeli, hogy nem fellebbezett senki a pályázatoknál, s a korábbi években emelt kifogások szerinte csak politikai érdekből születtek – olvassa fel.
Fotók: GÁL Előd
A csereháti lakások eladásánál is a volt (RMDSZ-es) városvezetésre tereli a felelősséget, hogy nekik bezzeg eszük ágában sem volt eladni, lám, ők meglépték – még ha sok-sok éves huzavona után is.
Hazugságot, csúsztatást emleget a népszámlálással kapcsolatban, hogy az eremdesz képes az eredményt a magáénak titulálni. Ettől függetlenül szeretné megköszönni nekik is a munkájukat, de külön Veimberger-Pálfi Noémiét, aki koordinálta a városháza részéről a népszámlálási tevékenységet.
Köszöni Pálfi Kinga és Kurtus István munkáját, csak elfogadni tudja lemondásukat. Közös ügyük lezárni, nem a polgármesternek, hanem a városnak van szüksége alpolgármesterre.
Nem hagyja ki a lehetőséget, hogy összeesküvést kiáltson, külön kiemeli a POL, név szerint Godra Zsolt és Péter Balázs frakcióvezetők részéről azt a nyomást, hogy ne induljon 2024-ben. Kéri, hagyják dolgozni, s aki politizálni szeretne, inkább ne keresse.
Hosszú tanácsülés elé nézünk, hogyha minden érintett válaszolni szeretne a polgármester elméleteire.
Témát vált: legalább két buszt indítsanak be az Urbanánál, és Gálfi végül bemutatja a „diákalpolgármestert” (a nagy kacagásra kijavítja diákpolgármesterre). Péter Zsanett három célt fogalmazott meg csapatával: diákmunkalehetőségek, diákkedvezmények, tematikus estéket, de más diákpolgármester-jelöltek céljait is felkarolna: ifjúsági tér kialakítása, amire volna is hely az UFF pincéjében. A diákétkeztetés minőségén is szeretnének javítani, illetve szeretnének kiállni a köztéri rongálások ellen. Taps.
9 óra 20 perc Visszatérünk a napirendre. A polgármester bejelenti, hogy visszavonja az alpolgármester-nevezési határozattervezetét, amiről egyébként nem is tudtunk.
Godra Bindeát is felkéri, hogy ebben a nevesített formában vonja vissza a saját tervezetét. A többségi frakciónak van elképzelése, hogy ki lehetne, de túl gyors folyamat, a munkaváltás nem ilyen egyszerű, ezért nem szívesen döntenének ma róla. A következő tanácsülésig még elvi lehetőséget kell adniuk az új kollégának is, aki a leköszönő Kurtus Istvánt pótolná, hogy akár belőle is alpolgármester lehessen. Bindea kér öt perc szünetet, meg is kapja.
Kereken 9 óra 30 perc, mire visszatérnek a tanácsosok. Az ülésvezető Ölvedi mond is valamit, de a harangszó teljesen elnyomja (frissítés: Bindea határozattervezetét vették le napirendről). Jakab Attila volt városmenedzser, volt alpolgármesteri tanácsos készségesen becsukja az ablakot. Most már halljuk: Ölvedi előre szól a kollégáknak, hogy a különfélékre is hagyhatják kommentjeiket, de Berde nem tudja megállni.
Szerinte az a félretájékoztatás, kicsinyes hangulatkeltés, amit Gálfi művelt a népszámlálással kapcsolatban, kikéri az RMDSZ részéről, hogy megkérdőjelezik a munkájukat. Ő is készült írott beszéddel: szerinte négy évre tettek esküt, de a polgármesternek is van felelőssége a lemondások terén, feszültségeket keltett egyéni érdekek mentén a saját csapatában is. Nem erre, hanem a fejlesztésekre koncentráljanak, ezért kérik a havi beszámolót és ütemtervet ezekről.
Gálfi visszaolvassa aztot a mondatot, ha nem lett volna figyelmes Berde: köszöni az RMDSZ-nek is a segítségét, de meredeknek tartja, hogy kisajátítják az eredményt, ezért kelt a hivatal kollégái védelmére.
Ne vegyük el a kedvét a közélettől a diákpolgármesternek, fogjunk neki dolgozni – próbál békíteni Péter Balázs, de nem túl sok eredménnyel, mert Gálfi még egyet visszaszól Berdének: Milyen egyéni érdek mentén bomlasztok, mondjon egyet!, de Berde rövid reakcióját már elnyomja a moraj.
Örülök, hogy a polgármester olvassa az RMDSZ oldalát, de ők is mindenkinek megköszönték. Ha valaki érti, szép a magyar nyelv – szúr oda még egyet Benedek Árpád Csaba. Ölvedi berekeszti a vitát, átadja a jegyzőnek a szót. Kezdődhet a munka.
Ketten hiányoznak: Kurtus és Józsa Levente, de a testület döntésképes. A következő az lett volna, hogy elnézést kér Bindeától a korábbi megjegyzéséért a május 13-ai rendkívüli tanácsülésen, a lényeg az lett volna, hogy boldog születésnapot kíván, mondja a jegyző. Bocsánatkérés elfogadva.
A napirend elfogadása után neki is szöknek: a múltkori ülés jegyzőkönyvét elfogadják.
Költségvetéskiigazítás a következő pont, a leköszönő városmenedzser, Albert Sándor mutatja be. 24.600 lej távhőszubvenciót kap a város a kormánytól, illetve 105 ezer lej érkezik a Nemzeti Kulturális Alaptól a múzeumnak. Egyöntetűen elfogadva az összegek befogadása.
Egy parkolóőri munkásállást előadóállássá (referens) „léptetnek elé”.
Az egyházaknak szánt pályázati összegeket jóváhagyják. A sportpályázatoknál azonban minden eredményt nem közöltek a pályázók egy részével, ezért Berde azt javasolja, hogy ezeket egy következő, akár rendkívüli ülésen fogadják el. Ezzel Venczel Attila jegyző is egyetért, akár holnap ki lehetne közölni az eredményeket és utána dönteni. A polgármester elfogadja a javaslatot, visszavonja. Benedek máris javasolna egy napot, lehetne kedd. Akár az alpolgármesterválasztással is el lehetne ugyanígy járni, legyen idő átbeszélni a dolgokat – Godra és Benedek kellemes meglepettséggel összenéznek.
9 óra 50 perc Hat csereháti ifjúsági lakás új gazdára vár, a tanácshatározatokat előkészítette a hivatal. A számítási lapok, „szépen magyarul: fișa de calcul” nincsenek aláírva, jelzi Berde. Mivel a melléklet a határozat része, nincs külön aláírási kötelezettség, az előterjesztőt terheli a felelősség a teljes tartalmáért, válaszol neki a jegyző.
Benedek azt nem értette, hogy miért pont ez a hat lakás került előre, és kéri, hogy minél hamarabb kapja meg mindenki az újraszámított árakat, mert úgy tudja, eddig csak 74 személy kérte, a maradék 68 júniusra várható előterjesztésre. A jegyző tisztázza, hogy öten a teljes ár kifizetésére vállalkoztak, azért kaptak elsőbbséget, a hatodik pedig bírósági úton érte el, hogy részletfizetéssel is felkerüljön kakukktojásként az elsők közé. Benedek cinikusan megjegyzi még, hogy így ha tudomást szereznek a hivatal még egy elvesztett peréről.
Ölvedi egymás után sorolja az eladásra vonatkozó határozattervezeteket, mindet egyöntetűen elfogadják.
Utca, közterület létrehozása céljából a Termés-Bükkfa zónában és a Rózsa utcában adnak le magántelkeket a városnak. Gálfi szót kér, hogy felhívja a figyelmet (sokadjára), hogy az ilyen lépések nélkül nincs közfejlesztés, ezért külön megköszöni a lakók és a hivatali kollégák hozzáállását. Szakács Tibor (RMDSZ) azzal provokálja, hogy mondjon három utcát, ahol kezdett valamit a leadott területekkel, mert szívesen leadják, ha látják a nyomát. – Nem egyik napról a másikra megy – válaszol Gálfi. – Hat év alatt?! – replikázik Szakács.
A Szászok Táborát és a Templom utca tetejét említi, hogy villany van mind a két zónában, illetve az Anghel Saligny programra leadott utcákat emlegeti. Próbálják nem a város zsebéből, hanem külső forrásból megoldani ezeket. Ölvedi és Péter Balázs is a polgármester védelmére kel, ők is látják a folyamatokat, amiket Szakács nem.
Megint szünetet rendelnek el, egyesek értetlenkednek, de valami olyasmit szűrünk le az ülésvezetőtől, hogy „ott az idő”, felgyűlhetett a sok feszültség az alhasi tájékon is. Mi se bánjuk, nem is olyan rossz ez a félóránkénti szusszanás, hozzá tudnánk szokni.
10 óra 17 perc Még csorognak a kollégák, amikor Ölvedi már másodjára kopogtatja az asztalt, hogy tessenek leülni. A kvórum megvan.
Gázhálózatbővítésre készül a szolgáltató a Csereháton és a Szászok Táborában. Jóváhagyva.
Két zonális településrendezési terv (PUZ) következik. A Fások utcában lakózónát alakítanak ki, hogy tudjon nekifogni az építkezésnek a beruházó. A Budvár zónában pedig egy vegyes rendeltetésű tervet készítettek elő, amely előfeltétele az oda tervezett sportkomplexum (uszoda és sportpályák) és kisiparos inkubátorház megvalósításához.
Az RMDSZ frakció nem tartja jó ötletnek a Budvár zónát, „mindenki tudja, hogy miért nem”, szerintük a meglévő infrastruktúrát kellene fejleszteniük, a sportcsarnok és a stadion zónájában kellene gondolkodni. Gálfi tisztázza, hogy a Budvár zónában több mindent terveznek, és a másik környéken is terveznek sportpályákat.
„Csak egy mondat” még Berde részéről: a sportbázist és az inkubátorházat külön kellett volna kezelni. Godra egyetért vele abban, hogy alkalmas az általa felvetett zóna a sportolásra, de a városi park nem elég nagy, hogy kielégítse a szükségleteket. A felhozott szociális tényező pedig nem lehet ok arra, hogy ilyen méretű saját tulajdonú területet ne vonjon be a város az életébe, akár nagyobb rendezvények szervezésére is. Nem győzi meg az RMDSZ-t, de tartózkodásuk ellenére is átmegy a tervezet. Marad a Budvár.
10 óra 31 perc Stratégiai terv készült intézményműködésre. Elfogadva.
A Zöld Liget lakópark csatornázási projektjét frissítik, miután korábban a tanács már jóváhagyta az előtanulmányt. A tervező erősebb vezetékeket javasol az „eléggé lejtős” zónára, a vízaknák számát pedig csökkentette, a költségvetés azonban változatlan.
Gálfinak erről eszébe jut: ez is egy példa arra, hogy ott fejlesztenek, ahol leadtak magánterületet a városnak – tér vissza Szakács kérdésére. Az RMDSZ képviselője csak reméli, hogy kerül kivitelező a szejkei hercehurca után, és jó lenne, ha odafigyelnének, hogy az út jobb vagy baloldalán ásnak – utalva ezzel a szejkei beruházás átnemvételének okára.
Köszönjük a rendkívül fontos megjegyzést – ironizál Ölvedi.
Elértünk az ülés egy másik lényeges pontjához: Pálfi Kinga alpolgármesteri mandátumáról döntenek, ő maga is szavazhat, még ha érintett is. Nincs ellene senki, a hely ezentúl üres.
Benedek fordul az érintetthez: most könnyebbültél meg jobban vagy amikor megszavaztunk? Majd egy kávé mellett, ígéri neki Kinga. Egyúttal köszöni a polgármester meghívását, és további eredményes munkát kíván mindenkinek. Gálfi még egy kört udvariaskodik neki, megismétli a napirend előtti köszönését.
Kurtus István következik, hogy megállapítsák a mandátum megszűnését. Felvetődik, hogy ezzel kapcsolatban kissé ellentmondásosak voltak az érintett és Godra nyilatkozatai. Hogy miért is távozik, azt majd beszélik egymás közt, vetíti előre a frakcióvezető. Egy kávé mellett, zárja rövidre Ölvedi a vitát, mielőtt szavaznak róla.
Gálfi ugyanakkor felhányja Godrának a portálunkon megjelent nyilatkozatait, szerinte csak fölösleges hangulatot kelt, ami káros a városnak. „Szabad Ember szabad akarattal és szabad nyilatkozattal élhet a nyilvánosság előtt”, kéri ki magának Godra.
10 óra 45 perc Most vesszük észre, hogy a napirendnek van még egy oldala, kiegészítésként még 7 pontot hozzátettek, amelyek a fejlesztésekről szólnak.
Az első két tervezet az inkubátorházra vonatkozik. Négy év eltelt, az önrész megnőtt, lassan a teljes összeg fele. Lépések vannak, eredmények nincsenek – szól be Gálfinak Berde, Benedek pedig már 70%-os önrészt emleget. A leköszönő városmenedzser a hátsó sorból rendbe tenné a számokat, és egy fogalomzavart tisztázna: van önrész és van nem elszámolható költség, ne mossuk össze őket.
Gálfi – szokás szerint – azzal takarózik, hogy több közbeszerzési ciklust is megéltek a projektek, az eredeti költségvetések alulárazottak voltak. Hogy a beruházási osztályon nem jól működtek a dolgok, az szerinte nem az ő hibája, hanem az előző két igazgatóé, még ha van is része a felelősségből. Csakis olyan ármódosításokkal állnak a testület elé, amelyek törvényesek, hangsúlyozza.
Hogy a hivatalon belül mi történik, teljesen Ön a felelős – reagál Péter Balázs. Ha időben elkezdődnek a munkálatok, akkor elkerülhető lett volna az árnövekedés. Az, hogy a közbeszerzések piaci ár alatt voltak kiírva, az is a polgármesteri hivatal felelőssége, a polgármesteré is. Gálfi azzal vág vissza, hogy ő nem akadályozta az igazgatói munkáját, teljes mértékben az ő hatáskörük, az ő felelősségük is. Panaszkodik, hogy el kellett utaznia más megyébe, hogy megtudja, milyen hibák vannak itthon, az alárendeltjeitől nem kapott segítséget.
– Ez szomorú, ha kicsit nyíltabb szemlélettel járna a hivatalon belül, talán jobban látná – csapja le a magaslabdát Benedek.
10 óra 58 perc Lassan a végéhez érünk. Előbb a víz- és szennyvízszolgáltatásra vonatkozó szerződést hagyják jóvá.
A Móra Ferenc és az Orbán Balázs iskolák energetikai felújítására vonatkozó korábbi tanácshatározatokat visszavonják, és frissített paraméterek alapján újakat fogadnak el.
Utolsó városmenedzseri megjelenésén Albert Sándor – Péter Zsanettet látva – úgy gondolta, hogy személyesebbre fogja a búcsút.
„2005-ben én is ülhettem volna ott, de éppen feloszlatott tanács volt, s egy találkozó sem jött össze az akkori polgármesterrel”. Zsanettel egyébként nem először találkozik, reméli, hogy igazi Future Maker lesz (utalás az inkubátorház ifjúsági projektjére), ha neki nem is sikerült, mondja. Emlékeztet, hogy néhány hete beszámoltak a fejlesztésekről, újabb 20 millió euróra pályázott a város. „De nem mindig a számok számítanak, mert mögöttük emberek vannak, és ha ők rendben vannak, akkor a számok is jönni fognak.” Ehhez kíván sok sikert. Őseink lármafákat tettek, az ő felmondása is így értelmezhető, bár ellenség nincs a láthatáron, de arra figyelmeztet, hogy valami nincs rendben, ha az ambíciós kezdet után másfél évvel kiszáll az ember. Köszöni a bizalmat a csapatnak, a testületnek is, hogy ha nem is szavazták meg mindig mindannyian, legalább nem szavaztak a projektjeik ellen – zárja időnként remegő, elcsukló hangon Albert Sándor. Megtapsolják, az asztaltól visszaül a „kispadra”.
Még nincs vége, különfélék következnek.
Gálfi sajnálja, nem kommentálja a döntését, további sok sikert, áldást, egészséget kíván a leköszönő városmenedzsernek.
Szinte elfelejtettük, de Ölvedi emlékeztet, hogy a Számvevőszék legutóbbi, áprilisi döntése még hátra van. A jegyző két pontot emel ki, amelyekre határidőhosszabbítást kapott az önkormányzat: indokolatlannak ítélt protokollköltségek behajtása (még 2017-ben rendelték el), illetve az Udvarhely Média helyzetéből adódó 600 ezer lejes kár behajtása – utóbbival kapcsolatban még folynak a perek, közli Venczel, ezért is kaptak hosszabbítást.
Gálfi szeretné tisztázni, hogy ő személyesen is be kellett vállalnia a protokollköltséget, pedig egy része Buntát is terheli, csakhogy ő perelt és nyert (Benedek elégedetten bólogat). Saját magát viszont nem tudta perelni, ezért ki kell fizetnie: „Mások ettek, ittak, szórakoztak és a polgármester fizet. Ami fizetést hazavittem, jogosan vittem haza, nem kellene visszahoznom, de meg fogom tenni” – panaszkodik.
11 óra 16 perc Az Eötvös József iskola régi bentlakására, ami a Bălcescu úton van, elfogadtak egy határozatot, de nem látnak előrelépést, hozza fel még Benedek. A jegyző úgy emlékszik, hogy csak a rendeltetés megváltoztatásáról szólt, de utánanéznek és tájékoztatják, ígéri. Az ügyek követésében legyen erélyesebb a polgármester úr, várja el Benedek.
A Kórház negyedben, már a Bethlen negyedben is jelen van a csókák problémája, mondja Berde. Érti, hogy védett madár és a költési időszakban nem szabad zavarni, de utána valamit kellene kezdeni vele. A másik, hogy nem tudja, működik-e már az új kutyamenhely, de három kóborkutyáról tudnak a Tomcsa Sándor negyedben. Továbbá a pályázatokról való beszámolást ismételten kéri, egy hónap alatt sem kapták meg, amit kértek.
„Kedves Zsanett, sajnálom, hogy ilyen feszültségekkel teli tanácsülésre érkeztél. Biztatóan mondom, hogy ez egy kivételes helyzet, nem mindig van így” – bátorítja Godra Zsolt a diákpolgármestert, aki türelmesen végigülte az ülést.
Ugyanakkor gratulál a VSK (volt Szejke) kézilabdacsapatának, hogy újra elérték a Bölények Ligájába való feljutást. Most „záros határidőn” belül válaszolniuk kell a kézilabda szövetségnek a döntésről, s bár erről (költségvetésnövelésről) csak később fognak tudni szavazni, szeretné már most, ha elhangzana a támogató szándék.
Dicsérjük meg akkor az asztaliteniszklubot is, teszi hozzá Berde. Gálfi: s a futsalt is. Benedek a nagypályás focit hozza fel, ha már itt tartunk.
Ha már hivatalosan is vége a télnek, mely játszóterek újulnak meg idén, illetve a tavalyról elcsúszott újításokkal mi lesz? – veti fel újra Dávid Endre (RMDSZ).
11 óra 25 perc Gálfi pontonként válaszolna. A város ingatlanjait felügyelő lakószövetségre van szükség, úgy az Eötvös-bentlakásoknál, mint a nyugdíjas lakásoknál, majd az új szolgálati lakásoknál is.
A csókák ügyében ő is szembesült a védettséggel, ha „Önöknek van valamilyen törvényes meglátása, akkor szívesen látjuk”, fordul Berdéhez, majd az egész testülethez. Péter Balázs szerint Sepsiszentgyörgyön megoldották, Benedek szerint az ultrahangos riasztást meg kell próbálni.
A kutyamenhely működik, a pályázati beszámolók folyamatban vannak, a VSK támogatásában bízik – zárja rövidre a polgármester. A játszóterekről való tájékoztatására a műszaki igazgatót kéri fel, de csak ismételni tudja magát: nem tudunk minden helyre rendőrt állítani, mindenki felel értük, vigyázzunk rá. Ha ilyet tapasztalnak, kéri, hogy jelezzék.
Fülöp-Székely István a rongálásokra panaszkodik, a homokot hamarosan cserélik, a fajátékok cseréje, javítása közbeszerzésen van. Ahol be van kerítve és van felelős, ott minimális az incidensek száma. A sétatéren egy nap alatt tönkretették, nincs az az önkormányzat, ami fel tudja venni a versenyt. A Köztársaság negyedi játszótérnél van ajánlat, de nincsenek megelégedve vele, még keresik, ezért húzódott el a felújítás – válaszol Benedeknek.
Nem lehet térfigyelő kamerát szerelni? – veti fel Major Sándor. Költségvetés van a rendszer bővítésére, válaszol a polgármester. Benedek javasolja a mobilnet használatát, ne a kábeles internetre várjanak.
Dávid Endre nem is politikusként, hanem apaként veti fel, hogy két túrás után, ha a macskaürülék kifordul, olyan kincsek kerülnek elé, amit nem visz haza az ember a homokozókból. Ez szerinte a hivatal dolga.
Lassan macskaóvóhelyet is létre kell hoznunk – veti oda vicceskedve Ölvedi.
A „kispadról” felálló, magát kívülállónak nevező Dr. Ferenc István helyi lakos megkérdezné, hogy vajon a tanács részéről nem kellene emeletes parkolóházakkal foglalkozniuk? Megfigyelte azt is, hogy sok helyen az utcán parkolnak azok is, akiknek udvaruk van. Tőlük talán érdemes volna díjat szedni.
Felvetései azonban válasz nélkül maradnak, a tanácsosok siettetik az ülés berekesztését, mert még hátra van az Urbana közgyűlése. Egy-kettőre kiürül a terem, a morajlás közepette a jegyző még felemeli utoljára a hangját: a vagyonnyilatkozatokat ne felejtsék el!
A pontos idő 11 óra 40 perc, búcsúzunk a városházáról.