Kényelmesen elhelyezkedünk, a szakbizottsági ülés után többen is jelzik, ahogy beérünk, hogy jól fog egy kis szünet, de azért 9 óra 5 perckor Ölvedi megkopogtatja az asztalt: Kezdhetünk?
Az első szó hagyományosan a polgármesteré. Kihívást jelent, hogy a nyáron is megfelelően haladjon a hivatali munka, szerinte a napirendi pontok száma (50 feletti) mérvadó ebből a szempontból. Megemlíti, hogy elkezdődött a Bányai felújítása, nekifogtak a régészeti feltárásoknak a várban, sikerült kivitelezőt találni ötödik kiírásra a csillagvizsgáló projektjére. 37 csereháti ifjúsági lakás eladóvá válik ma.
Fotók: Gál Előd
Az utolsó négy pontot leveszik a testület kérésére, majd augusztus 18-án, a dísztanácsülésen avatnak díszpolgárt és osztanak Pro Urbe-díjat.
– Én is Tusványoson jártam, azzal fogadtak, hogy Udvarhelynek nagyobb lesz a lakosságszáma, mint Csíkszeredának, s át kell költöztetni a megyeközpontot – meséli Gálfi, s bár viccesnek tartja ezt a kijelentést, köszöni a népszámlálás sikerét, és emlékeztet, hogy még ezen a héten jelentkezhetnek, akik kimaradtak.
Felhozza ugyanakkor, hogy néhány véleményformáló azt ecsetelte, milyen rossz itt az élet Udvarhelyen, de szerinte a népszámlálási adatok ennek ellentmondanak.
A napirend előtt az RMDSZ frakcióvezetője, Berde Zoltán sokadjára emlegeti fel, hogy április óta várják az uniós projektek ütemtervét. Egy bölcs embernek nem kell félnie ettől – próbál hatni Gálfira egy kis moralizálással, akinek felhányja, hogy nem tartotta a 30 napos ígéretét, sem a halasztáshoz nem tartotta magát.
Gálfi a jól ismert mantrával reagál: nincsen válság Székelyudvarhelyen, a projektek haladnak. Az elmúlt időszakban rekordbeszámoló történt meg a sajtó előtt, a leköszönt városmenedzser részéről, szerinte ez elégséges volt, mindazonáltal semmi akadálya nincs, hogy frissítsék és átküldjék, ha ehhez külön ragaszkodnak. Még a mai nap folyamán elküldi és belinkelni az újságcikkeket is, amik megjelentek ezzel kapcsolatban.
Péter Balázs egyszerűsítené a polgármester dolgát: úgy tudja, minden projekthez időszakos jelentéseket kérnek Gyulafehérvárról, nem kell külön dokumentumokat, bár ezeket küldjék át.
A főjegyző is beszáll a ringbe, ő is garantálja, hogy a törvényes határidőn belül választ kapjanak kéréseikre. Akkor legyen hétfő, gondolja meg magát a polgármester. Ebben meg is egyeznek Berdével.
Hiányzik 6 képviselő (Becze, Benedek, Bindea, Jakab, Pálfi, Szakács) a testületből, 12-en vannak jelen, kétharmad így is megvan a vagyoni kérdésekhez, az ANL-lakások eladásához. Éppen ezért Ölvedi is kéri, hogy maradjon mindenki végig az ülésen, mert nagy a felelősségük.
9 óra 21 perckor 55 napirendi ponttal vágunk bele a tanácsülésbe. Három ANL-s határozattervezetnél módosítást eszközöltek, a vásárlás módja változott – jelzi a jegyző még a szavazás előtt. Napirend elfogadva.
Szokás szerint az elmúlt két tanácsülés jegyzőkönyvét fogadják el, következik a II. negyedévi zárszámadás és adókedvezmények.
Az új gazdasági igazgató sorolja a számokat, amiket már korábban kiküldtek a testületnek, tavalyhoz képest némi növekedést mutat bevételi és kiadási oldalon is, de a gazdasági szakbizottság így is negatívan véleményezte. Péter Balázs elmondja, hogy miért: csak a 10%-ot súrolja a betervezett összeg elköltése. Az igazgató szerint összben kell nézni. Év végén, ha változik, elfogadjuk a zárszámadást – zárja le a vitát a POL helyettes frakcióvezetője.
A polgármester felveszi ugyanúgy a fizetését szívszorítás nélkül, takargatás, titkolózás van – tesz rá még egy lapáttal Berde.
Gálf egyszerűen a lemondásokra fogja, szerinte az eredmények a városmenedzsernek és alpolgármesternek munkáját tükrözi. Támogatásra van szükség, nem másféle hozzáállásra.
Több mint cinikus a POL-ra varrni az eredményhiányt – kapcsolódik be Godra Zsolt frakcióvezető. – Nem ők ketten voltak vezetők, a felelősség a polgármesteré, de nem csodálkoznak, hogy nem vállalja. Berde is csatlakozik a fronthoz: „a város vezetését vállalta a mandátum elején, gyengeség másra fogni a hibákat”.
– Én nem szoktam másra fogni a felelősséget, hanem a feladatköröket leosztottam, és hitelutalványozói szerepet, mindenkinek megvan a maga felelőssége. Én itt vagyok, próbálom folytatni a munkát, amit ígértem a polgároknak – vág vissza még egyszer Gálfi, megköszönve.
Péter Balázs érti, hogy sok szavazót hoz az áldozati szerep, de inkább hősökre lenne szüksége a városnak. Örvend, hogy van fejlesztési igazgató, remélhetőleg könnyebben megoldódnak a problémák. Ami a feladatok leosztását illeti, hadd kérdezze meg: ha megígérte, hogy egy héten belül ideadja a fejlesztési igazgató és aligazgató munkaköri leírásokat, miért nem küldte el? Gálfi: – Aki kellett megkapta. Péter: – Tehát nem tartja be az ígéretét. Gálfi: – Ön szerint. Péter: – Nem, ez tény.
9 óra 35 perc, mire szavaznak. Mindenki tartózkodik a zárszámadásnál.
Ingatlanadó-kedvezmény jóváhagyását kéri a hivatal 10 személy számára, 1286 lej összértékben, az indok: a kérelmezők alacsony jövedelme. Mindenki mellette.
A hivatal részéről Balázs Sarolta, a tanügyet, kultúrát és egészségügyet felügyelő osztály vezetője mutatja be a következő tervezetet, ami a bölcsődei nevelést szervezi át. Egy új sürgősségi rendelet alapján kezdeményezik, hogy az önkormányzattól a tanügyi intézményekhez rendeljék a bölcsődei csoportokat. Vita nélkül elfogadva.
Sándor Alpár mezőgazdasági osztályvezetőt felkérik, hogy a faanyag értékesítését vezesse fel, ő azonban a következő pontra, a mezei utakra ugrik. A jegyző szól neki, mire zavartalanul folytatja. A Szent János utcai pásztorháznak 15 köbméter fát hagynak jóvá (frissítés: a tanácsülés után tisztázódott, hogy nem volt tévedés, csak a felvezetőhöz hozzátartozott, hogy egy mezei útról takarították le a szóban forgó fát).
Visszatérünk a térképekhez, a kivetített vásznon vezeti végig a kurzort a város déli dűlőit átszelő mezei utakon, illetve a Cekendre vezetőt is bemutatja, amelyeket felújítani készülnek, és részletesen beszámol a már zajló munkálatokról is.
Céljuk, hogy a mezőgazdasági területeket és a kirándulóhelyeket könnyebben meg tudják közelíteni a Cserehátról, a Csalókáról, Bethlenfalva felől. 26 kilométerből 15 kilométert leköveznek, a cekendi hulladéktároló és Máréfalva határa közt pedig az aszfaltcsíkot felújítják.
A nagy alaposság közepette kicsit hosszúra nyúlik a bemutató, Ölvedi kéri Sándor Alpárt, hogy fogja rövidebbre. Rátérnek a lényegre, a költségekre: 12,6 millió lej ÁFA-val a frissített összeg.
Egy ilyen jól elvégzett munkát csak támogatni tudnak – mondja mosolyogva Péter Balázs a szakbizottság részéről. Nem marad el Gálfi dicsérete sem, megköszöni, hogy több irányból elérhetővé teszi a terv a Cekendet, a Szarkakőt.
9 óra 50 perc A református egyházzal megegyeztek a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium 2022-es bérleti díjában: a korábbi 200 ezer lejről 330 ezer lejre emelik. Maximális higgadtsággal nyugtázzák a dolgot, egyöntetűen támogató a szavazás.
Mivel hosszú évek óta orvosi rendelőknek használják a Gyepes 4. földszintjét, ezért a rendeltetését is arra változtatják – eredetileg bölcsődének szánták a 2000-es évek elején.
9 évet javasolnak a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság és a város közötti ingyenes ingatlanhasználati szerződésre. Jóváhagyva.
Három telket adnak le a Csalóka zónában utca és közterület létrehozása céljából. Minden ilyet csak támogatni tudunk – hangzik el Péter Balázs részéről. Urbanisztikai szempontból elég kaotikusnak tűnik, nem így emlékszik a városrendezési tervre – jegyzi meg azért Berde, mielőtt megszavazzák. A Borvízoldalban is jóváhagynak egy hasonló leadást.
A Templom utcában gázvezetéket fektetne a szolgáltató – hozzájárul a testület.
A Malom utcában részleges urbanisztikai tervet hagynak jóvá, melynek értelmében négyemeletes lakóház épülhet, a földszintjét pedig kereskedelmi célra használhatják.
A Hargita Közösségi Fejlesztési Társuláshoz (ADI) 1 lej/lakos tagsági díjjal tartozik a város a 2021-es csatlakozása óta. A Harvíz Egyesületben és a megyei hulladékgazdálkodási társulásban is marad a város, fizetjük tovább a díjat.
A következő télre készülnek már a hótalanítási közbeszerzés dokumentumaival, az eddigi egy-egy éves helyett két évre szeretnék kiírni.
10 óra 3 perc Pörgünk, mint a taxióra. A taxisok újabb emelést kérnek a múltkori félreszámolás okán: a nappali díjszabást 3,84-ről 4,54-re kérik emelni, az éjszakait pedig 6,81 lejre, ÁFA nélkül. – Ez a maximális, nem a kötelező – hívja fel a figyelmet Péter Balázs. – S amennyiben nem kapnak bont, a fuvar ingyenes. Nem működik, amit csinálnak, hogy a tableten pörög a szám, nem a taxiórán. Nyugodtan tessék kiszállni, rendőrt kell hívni, ha úgy van – üzen a városlakóknak rajtunk keresztül.
Gálfi jelzi, hogy 40 percet kellett várnia éjjel 2 órakor a taxira, igenis szükség van az éjjeli szolgáltatásra, még ha 50%-al többe is kerül, mint nappal. Kéri a hivatalt, hogy ellenőrizze a szolgáltatás elérhetőségét.
A nagy pörgésben elérünk a napirend maratoni részéhez, az ANL-lakások eladásához, ezért szünetet rendel el az ülésvezető Ölvedi.
10 óra 15 perc, mire visszatér a többség, csak a döntéshozáshoz még nem elég. Amíg várunk egy-két csellengőre, kihasználja egy úr a hátsó sorból, hogy rákérdezzen: Mi lehet az oka annak, hogy megtagadják az emberek a népszámlálást? Egyedül Péter Balázs válaszol neki nevetve, hogy nem mer válaszolni a sajtó jelenlétében, mert nem hangzana jól.
Rátérve az ifjúsági lakásokra, a felterjesztések előtt javasolja, hogy „haladjunk, szavazzunk”, külön-külön ne kelljen kitérni arra, hogy támogatták-e szakbizottságban. Már most szól, hogy igen, mindegyiket.
Azt viszont nem tudják kispórolni, hogy Fülöp-Székely István műszaki igazgató ne sorolja fel egyenként az eladási összegeket, az előleget és az 1% értékét, ami a várost illeti kezelési költségként.
10 óra 33 perc, mire a végére érünk a szavazásnak, minden átmegy csont nélkül. Berde afelől érdeklődik a jegyzőtől, hogy a szerződéskötések hogyan állnak? Venczel Attila elmondása szerint az első néhánnyal megvannak, a múltkori 69 határozatra éppen állítják össze a közjegyzői dokumentációt, de nem megy olyan gyorsan, mert szabadságon is lesznek az irodában.
Végeztünk a napirenddel, jöhetnek a különfélék.
Dávid Endre RMDSZ-es tanácsos szóba hozza a lakossági fórumokat, amiket szerveztek az utóbbi időben. Kicsinek tűnő, de jelentős problémákat találtak, köszöni a hivatal receptív hozzáállását és remélik, hogy a javaslatcsomagokhoz is úgy fognak hozzáálni, például a dzsungelszerű területek felszámolását, amit igencsak kedvelnek a kóborkutyák meg a vandálkodók.
Godra Zsolt pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy Pálfi Kinga volt alpolgármester, önkormányzati képviselő is előterjesztett egy díszpolgári javaslatot, amit a POL frakciója is támogat. Az udvarhelyi származású Pávai István néprajzkutatót és zenegyűjtőt tartják arra érdemesnek, hogy augusztus 18-án – Tarlós István volt budapesti főpolgármester mellett – megkapja a díszpolgári címet.
Mivel a polgármester már az ANL-lakások eladása óta nincs köztünk, érdemi reakció erre nem érkezik. 10 óra 40 percrkor az ülést berekesztik.