Élő közvetítés a szeptemberi tanácsülésről

Szeptember utolsó csütörtökje helyett a középső csütörtökjét választották, hogy megtartsák a rendes havi tanácsülést. Épp azt a napot, amikor két párt is bemutatja a választási programját. Hátha összecsúsznak az események, és valakik csütörtököt mondanak.

A szakbizottsági ülések miatt 40 perces csúszással indul a szeptemberi rendes tanácsülés, amelyet tizenhárom napirendi ponttal hívta össze a polgármester. A jelenlegi felállásban ez lesz az utolsó rendes ülése a 2016-ban megválasztott önkormányzati testületnek.

9.40 Napirend előtti felszólalások kezdünk. Péter Balázs bejelenti, hogy Biró Jolánnal együtt kiléptek az MPP-ből, ezért elvileg megszűnt a mandátumuk, így nem fognak szavazni, hogy ne okozzanak jogi galibát. A prefektusi hivatal még nem küldte átiratát a mandátum megszűnéséről.

Ölvedi Zsolt politikaira fogja a szót, szerinte puszta kampányfogás az RMDSZ javaslata, amelyben laptopvásárlásra kérnek támogatást a pedagógusoknak. Azt javasolja, hogy várják meg, hogy a kormány milyen intézkedéseket hoz. Továbbá zavarja, hogy a POL listáját románozzák, az RMDSZ-től is ezzel hívogatják az embereket. Bejelenti, hogy a POL programját bemutatják 12-től.

Arros Orsolya félbeszakítja, szerinte nem idevaló, hanem az említett napirendi ponthoz. Övön aluli gesztusnak nevezi Ölvedi felszólalását. A jegyző is arra kéri, hogy a politikai nyilatkozatokat hagyják máskorra, ne csináljanak cirkuszt a tanácsülésből.

Mike meg azt, hogy vegyék figyelembe, ha jogilag még az MPP tanácsosai is, erkölcsileg már a POL-hoz tartoznak Péter Balázs és Biró Jolán. Péter Balázs nem érti, hogy miért volt szükséges Mike felszólalása, miután ő már tisztázta, hogy nem szavaznak.

A főjegyző a törvényes hátteret ismerteti: a pártnak a kizárási határozatot meg kell küldenie a jegyzőnek és a prefektusnak, akinek 30 napja van válaszolnia. Ilyen határozatot nem küldtek, csak átiratot az MPP-től, így szerinte az érintett tanácsosok teljes joggal rendelkeznek.

 

Két múltkori határozat esetében Venczel elutasítja az ellenjegyzést: az Urbana pénzügyi helyzetének elfogadása, és a közszállítási szerződés meghosszabbítása. Az utóbbival az a jogi probléma, hogy nem lehet hosszabbítani, új közbeszerzési eljárást kell kiírni, arra a 90 napra hosszabbodik meg csupán automatikusan. Az Urbana jelentése nem felel meg a könyvelési szabályoknak, nem találta például az adminisztrátorok nyilatkozatait és a tevékenységi beszámolókat, amelyeket előír a törvény.

9.56 Gálfinak is van napirend előtti felszólalása.

Emlékeztet, amikor kirúgták a pártból, akkor bezzeg volt határozat, így jogosnak tartja a jegyző észrevételét az MPP-ből kilépett tanácsosokkal kapcsolatban.

– Sem az intézményvezetőket, sem az alkalmazottakat nem vontam be a kampányba – kéri ki magának Gálfi, szerinte 30 év alatt ilyen nem történt a hivatalban. Mikének is beszól, átadja a választott pártjának logóját, hogy ne csak románul emlegesse annak nevét (Partidul Oamenilor Liberi) az MPP helyi elnöke, polgármester-jelöltje.

Ezután a polgármester bemutatja a napirendet, amelyről itt írtunk korábban. Ehhez képest a szakbizottsági ülést követően, ma reggel még hozzáadtak egy pontot, az előbb említett laptopvásárlási támogatást. Legfontosabb pontként említi Gálfi a költségvetési kiigazítást, illetve az ANL-s lakások eladását, amelynek szabályzatát kidolgozta és felterjesztette a hivatal.

Gálfi támogatja az RMDSZ-frakció javaslatát, de kéri, hogy ne összefércelt változatban, hanem jogilag megalapozott módon tegyék, cserébe azt is, hogy a Szejke-perben való ügyvédfogadáshoz is adják voksukat.

Benedek Árpád Csaba kéri, hogy a javaslatukról szavazzanak a költségvetés előtt. Elfogadják.

10.09 Első pontban a júliusi és az augusztusi rendes ülések jegyzőkönyvei, nem fogadják el ezeket, nincs meg a szükséges többség. Benedek felvezeti az előrehozott pontot, amivel az RMDSZ kiegészítette a napirendet. Bármikor sárgára válthat a helyzet Udvarhely tanintézményeiben, ezért tartják szükségesnek a laptopvásárlási támogatást. A keretösszeg legyen 450 ezer lej, ami eleve szerepel a költségvetésben a járványügyi helyzet fedezésére, illetve 1500 lej helyett 2500 lej legyen a támogatás maximális értéke.

Emlékezteti a tanácsosokat arra is, hogy augusztusban megjelent egy kormányrendelet, amely pont erre vonatkozik: közbeszerzésben digitális eszközöket lehet vásárolni a tanulók és tanáraik számára, a módszertanra vonatkozó rendeletet várják. Amint ez megjelenik, lényegében okafogyottá válik az RMDSZ javaslata, sugallja Venczel. A főjegyző azt is hangsúlyozza, munkaeszközökről van szó és nem a tanügyi káderek saját tulajdonáról. A fentiekre hivatkozva nem fogja ellenjegyezni a tanácshatározatot, ha elfogadja a testület.

Benedek arra kéri, hogy ne akadályozza a helyi programot, szerinte megfér a kormányprogram mellett, Sepsiszentgyörgyön is működik.

Hajdó Csaba is szót kér ezzel kapcsolatban. Szilágyi István gazdasági igazgatót idézi: olyat ígérjenek a tanügyi kádereknek, amit tudnak is teljesíteni. Ő maga javasolta, hogy emeljék 1500-ról 2500 lejre a keretet, és újabb módosító javaslata van: a tanintézmények legyenek a kedvezményezettjei a programnak, így foglalják bele a költségvetésbe.

Fel is áll az igazgató, ismerteti szakvéleményét: rosszat ne csináljunk, ne szembesüljenek azzal a tanárok, hogy felbíztatjuk őket a laptopvásárlásra, és utólag ne kapják meg a támogatást, mert törvénytelennek bizonyul.

Orbán Árpád: a szándék tisztességes, legyen kompromisszumkészség, adjuk az intézményeknek a laptopokat. Kéri, hogy a 450 ezer lejes keretet csökkentsék 15 ezer lejjel, amit a mozinak adnának.

Venczel: az alkalmazó kötelessége, hogy biztosítsa a munkaeszközöket az alkalmazottak számára. A közpénz célja nem az, hogy más magánvagyonát bővítse. Senki nem kérdőjelezi meg a javaslat hasznosságát vagy szükségességét, de törvényesnek kell lennie. A felhozott szentgyörgyi példát nem ismeri, nem tudja, hogy helyben hagyja-e az ottani prefektus vagy sem.

Gálfi sajnálatosnak tartja, hogy a Pávába hívták a hivatal igazgatóit az RMDSZ-esek, szerinte nem ez a törvényes kerete, “felelőtlen ígérgetések után ujjal mutogatni” rájuk.

Ülésvezetőként Arros próbálja a politikai síkról visszaterelni a beszélgetést, Derzsi kollégája kérésére rövid szünetet rendel el.

10.34 Tán két perc se telt el, máris visszatérnek.

Lőrincz Edit tanácsos pedagógusként is örömmel fogadta a határozattervezetet, köszöni minden pedagógus részéről a felterjesztőknek. Van egy „ártatlan” kérdése: ha tényleg a megoldást keresik, nem adna egy tippet a hivatal erre? Nem járható út, ha a hivatal szerzi be és osztja ki a munkaeszközöket? Ne legyen a tanár tulajdona, legyen a hivatalé, csak legyen.

Benedek bejelenti, hogy visszavonják jelenlegi formájában a tanácshatározatot.

Azt szeretnék, ha a napköziknek plusz 15-15 ezer lejt, az iskoláknak plusz harmincezreket juttatnának, és ebből oldanák meg a laptopvásárlási programot.

A gazdasági igazgató és a főjegyző szerint is törvényes, ha a tanintézmények kapják a pénzt és abból vásárolják meg az eszközöket.

10.41 Így erről a határozatról nem is szavaznak, rátérnek a költségvetésre.

Az ANAF-tól visszaosztott TVA: 1.068.000 lej, ennek valamivel kevesebb, mint fele, 457 ezer lej a súlyosan sérült személyek gondozására, 224 ezer lejt a speciális szükségletű gyerekek oktatására, 208 ezer lejt a tanév első félévének élelmezési (melegkaja program) támogatására, 181 ezer lejt pedig az akkreditált felekezeti napközi oktatás támogatására.

Hargita Megye Tanácsától további 128 ezer lejt kap a város a speciális szükségletű gyerekek oktatására, a Ficánka napközi és a Tompa László iskola számára.

A járványügyi helyzet kezelésére 1,25 millió lejt csoportosítanának át az oktatás területén, ebből 400 ezer lejes keretet szánna a hivatal tabletvásárlásra, a digitális oktatásra vonatkozó kormányprogramnak megfelelően. Ennek ára van: 150 ezer lejt kellene megvonni a közbiztonságtól, 100 ezret a környezetvédelemtől, 400 ezret a kultúra-szórakozás-vallás fejezettől, 597 ezret a közlekedéstől.

Konkrétan: a kiadási oldalon harmadjára próbálják felszabadítani a három útfelújításra (Kőkereszt-Szentimre-Iskola, Eminescu-Dózsa, Sósfürdő-Budvár-Borsai rét) lekötött 200-200 ezer lejes összegeket, illetve a Székelytámadt vár körüli területvásárlásra szánt 300 ezer lejt – hogy csak a nagyobb tételeket említsük.

A Bányai János iskola 28 ezer lejnyi adományt kapott egy 3D-nyomtatóra, ezt is befogadták a költségvetésbe.

A felterjesztést követően Benedek Árpád Csaba sorolja a módosító javaslatait. További 50 ezer lejt az oktatási keretre, a tabletvásárlásra szánt 400 ezer lejt is felszabadítanák, és kiosztanák a tanintézményeknek.

A városmenedzser szót kér, mielőtt szavaznak. Ha a tabletvásárlásra szánt összegeket kiosztják, akkor előfordulhat, hogy nem tudják a kormánytól igényelni a megtérítését.

Benedek megismétli a javaslatát, miszerint 15-15 ezret a napköziknek, 30-30 ezret az iskoláknak, így összesen 450 ezer lejt folyósítsanak. Megszavazzák.

10.53 Arros szóvá teszi Gálfi szünetbeli beszólását: „Dolgozni kell, tanácsosasszony, nem mutyizni”. Kikéri magának, szerinte egyiküknek sincs több információja vagy jogi tudása az ügyekről. Reméli, hogy a következő testület nagyobb összhangban fog majd működni.

10.55 Költségvetés-kiigazítás jóváhagyva. Megyünk tovább: az ANL lakások eladási szabályzata következik.

A tanácshatározatban azt írja, hogy legalább 15% előleget kérnek a lakásokat megvásárolni akaró bérlőktől, és 1% kezelési költséget (comision) állapítottak meg az eladott ingatlanok árából, amelyből a reklám- és eladási költségeket fedezné a város.

Arros rákérdez, hogy árakat tudnak-e már mondani? Fülöp-Székely István műszaki igazgató egyelőre nem tud erre választ adni.

Arros rákérdez, hogy árakat tudnak-e már mondani? Fülöp-Székely István műszaki igazgató egyelőre nem tud erre választ adni. Ettől függetlenül 13 szavazattal elfogadják (ketten hiányoznak, a két volt MPP-s tartózkodik).

10.57 A múlt tanácsülés óta két újabb kérés érkezett állami tulajdon magántulajdonná minősítése végett. Lakóházakhoz tartozó telkekről van szó, jóváhagyják mindkettőt.

11.00 Árverésre bocsátják a városi erdőalapból származó fát, ennek kiindulási árát is jóvá kell hagynia a testületnek. Az idei februári széltörések árait júniusban hagyták jóvá, háromszor is árverést hirdettek, de jelentősen csökkent az értékesítési ára, mert jelentős a fakészlet is (a kínálat). Az összegeket nem hallottuk tisztán, de elfogadják.

11.04 A Lejtő utcában 14 lakóházhoz való bekötéshez kéri a gázszolgáltató a közterülethez való hozzáférést. Megadva.

Gázvezetékcserére készülnek a Bethlenfalvi úton, a Vám, Céhek, Termés, Reményik és a Szentjános utcában. Ezt is megengedi az önkormányzat.

A Harvíz a Templom utca tetején épülő lakónegyed vízellátásán, szennyvízrendszerre való csatlakoztatásán fog dolgozni. A testület részéről mehet.

11.09 A Szászok tábora zónában egy 309 négyzetméteres területet köztulajdonná nyilvánít az önkormányzat. A tulajdonos, Vas-Tifán Attila 20 ezer lejt kap érte, a városnak útbővítéshez van szüksége rá. A polgármester ezzel kapcsolatban említette korábban, hogy a lakók végre megértették: a magántulajdon beadása nélkül nem lehet fejleszteni, csak közterületen.

11.12 A városi kórház B jelzésű épületének leltári értékén emelnek 485.604 lejjel, ez a 2018. évi munkálatoknak felel meg, amelyeket az onkológiai osztályon végeztek el. így összesen 7,4 millió lejes a B épület értéke.

11.13 A könyvtárépületre vonatkozó bérleti szerződésen is hosszabbítani kellene. 9030 lej havi bért fog fizetni a város 2020. november elsejétől 2021. október 31-éig a könyvtár épület bérléséért az Urmánczy családnak.

11.14 Röpke másfél óra elteltével az utolsó napirendi ponthoz értünk: a polgármester újból kéri az ügyvédfogadást a Szejke-perben, amelyben a város a Macops Kft.-vel áll szemben. A szejkefürdői csatornázást kivitelező cég a munkálatok átvételét és kifizetését követeli.

Mike javasolja, hogy 3000 lejnél állapítsák meg a küszöböt, így fogadják el.

Közben ki-be járnak a teremből a tanácsosok, Arros és Venczel is felhívja erre a figyelmet. Mindegy, hogy 14-en vagy 15-en vannak, mert az egyszerű többség ugyanannyi: 8 támogató szavazat kell az elfogadáshoz. Csak hét jön össze, az RMDSZ-frakció – szokása szerint – tartózkodik. Nem jön ki a számítás, újraszámolják, így is elutasíva.

Mivel nem jelezték a különféléket, Gálfié az utolsó szó. Szerinte kitűnik már a hatodik vagy a hetedik előterjesztésből, hogy kik azok, akik az ügy rendezése mellett van ellen állnak, “nem a város érdekeit képviselik”. Arros erre beleszól, szerinte meg nem kéne vádaskodni.

Az ügyvédfogadás és a jogi képviselet ettől függetlenül működik, mondja Gálfi, mert nem maradhat enélkül a város. Arros is meg van győződve arról, hogy a polgármesternek megvannak az eszközei.

11.22 Vége, berekesztve. Találkozunk a választások után, ha valami rendkívüli nem történik.