Élő közvetítés a februári tanácsülésről

9.03 Jó reggelt kívánunk a városháza Szent István terméből. Lassan megérkeznek a tanácsosok, Ölvedi Zsolt ülésvezető a mikrofont próbálgatja.

9 óra 7 percre sikerül elkezdeni a tanácsülést, az első pont Albert Sándor tanácsosi lemondásáról szól, ezzel kiegészítik az eredetileg 29 pontos napirendet. Erre azért van szükség, mert Albert városmenedzseri tisztségre pályázott és el is nyerte azt.

Gálfi nem sorolja fel a teljes napirendet, de kiemel néhány pontot: igazolványok, jelvények a helyi választottak számára, helyi rendőrség szerkezetét módosítják, adókedvezményeket és adómentességeket fogadnának el. Továbbá döntenek a csereháti lakások eladásával kapcsolatban, a megüresedett szociális lakásokat átadják, a Fernengel-kereszteződés felújításáról is szó lesz.

fotó: ILYÉS Zalán

Visszavonja az egyik napirendi pontot, a 25.-et (egy 11 hektáros legelő bérbeadása), miután egyeztetett a tanácsosokkal.

9.15 Venczel Attila főjegyző megerősíti, hogy Albert Sándor írásban iktatta lemondását, így az megszűnt abban a pillanatban, viszont a testületnek a törvény szerint el is kell fogadnia, üresnek kell nyilvánítania helyét, hogy a pótlistáról tudják érvényesíteni a soron következő jelöltet. Úgy tudjuk, a választási listán Albert Sándor után Ferencz Albert mérnök-ügyvezető igazgató következett.

Egyedül a lemondott tanácsos hiányzik,18-an vannak jelen a Szent István teremben. A jegyző kéri, hogy a napirend első helyére szúrják be az előbb említett ügyet. Napirend elfogadva. András Lehel POL-os frakcióvezető jelzi, hogy szeretne majd felszólalni. Elmondja, a POL listáján következő személy, Ferencz Albert nem vállalja, ezért Godra Zsolt mérnök-vezérigazgató lesz a jelölt, akinek mandátumát érvényesíteni fogják. Elfogadja a testület.

9.20 A múltkori, januári rendes havi tanácsülési jegyzőkönyvvel kapcsolatban Benedek Árpád Csabától és András Leheltől érkezett javaslat, mindkettőt figyelembe vették, javítva terjesztik a testület elé. Benedek tartózkodása mellett elfogadják.

Benedek módosítást javasolt, magyar nyelvű igazolványt is szeretett volna. Ennek nincs törvényes lehetősége, a jegyző kéri, hogy ne csináljanak ebből viccet, ezek a jelvények megilletik a tanácsosokat, más településeken már meg is szavazták, akár időnap előtt is.

A törvény szerint az eskütétel után kellett volna megkapniuk az igazolványokat, de ez nem volt lehetséges abban a formában, hogy a helyi címer is benne legyen.

András Lehel: negatív szakbizottsági véleményezést kapott, elfogadja a POL az ellenzék javaslatát, de a szavazásnál tartózkodni fognak, mert kiemelten fontosnak tartják a magyar nyelv használatát, és szeretnék, ha rajta lenne a város címere, ami jelen pillanatban nem hivatalos, ezt kormányhatározattal kell elfogadni, kéri, hogy a városháza kezdje el a megfelelő lépéseket a hivatalosítására. Nem gondolják, hogy egy kitűző lobogtatásától lennének jobb tanácsosok. Abban a groteszk élményben van részünk, hogy az ellenzék módosítását elfogadják, de a határozattervezetet elutasítják a képviselőtestület tartózkodása mellett.

9.28 A helyi rendőrség vezetője, László Szabolcs bemutatja, hogy milyen módosításokra volna szükség az intézményen belül: lefokoznák az üres állásokat. Az eredeti indoklás (nem tudták betölteni a kiírt állásokat) mellé hozzáteszi, hogy a költségvetés számára is kisebb kiadást jelentene. A jegyző úgy tudja, negatív szakvélemény érkezett éppen emiatt, hogy a költségvetést érinti, de szerinte ennek nincsen relevanciája, ugyanis olyan állások átalakítására vonatkozik, amelyek eleve léteznek.

András Lehel is hozzászól a témához: sikerült egyeztetni a helyi rendőrség vezetőjével, elfogadta, hogy amit a POL vállalt az adóemeléssel együtt, a költségek csökkentését, ennél a helyi rendőrség sem lesz kivétel, ezért támogatni fogja végül a POL-frakció a határozattervezetet. A többi tanácsos is így gondolja, így elfogadták ezt is.

9.35 Czika Edith, az adóosztály vezetője ismerteti az adókedvezményeket: egyetlen személy nyújtotta be a kérést két mezőgazdasági gépre, amire 50%-os kedvezmény jár. Jóváhagyja a testület.

A következő a hibrid gépjárművek 95%-os adókedvezménye. 34-en kérvényezték, ezeket mind 2020-ban jegyezték be, összesen 53.500 lejről van szó, amit elenged a városháza. Összesen 126 jármű szerepel a nyilvántartásban, a korábbi években bejegyzett autókkal együtt. Elfogadva.

Egymás után következnek a műemlék jellegű, múzeumi, emlékházi, közhasznú rendeltetésű épületek adómentességére vonatkozó kérelmek. Az első Veres Imre, Biró Gábor és Biró Irma, őket követik: Urmánczyék (könyvtár épülete – 20.900 lej), Péter Attila (Orbán Alapítvány épülete, amiben a Bice-Bóca otthon működik  – 3.700 lej), Bartókék (Szent Pio Egyesület), Gondviselés Segélyszervezet (5.700 lej), Gyulafehérvári Caritas – orvosi és szociális gondozói szervezet (10.150 lej), Caritas – Logisztika (3.700 lej), Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztára (3.500 lej), Civitas Alapítvány (Solymossy utca 29. – 6.700 lej), Szent Gellért Alapítvány (1.400 lej), Harghita Business Center (inkubátorház – 61.000 lej), Székelyudvarhelyért Alapítvány (4.600 lej) – 12 egyesületnek ad irodahelyiséget, Kolping Kft. (a Caritas használja), Udvarhelyi Fiatal Fórum (11.230 lej) – a Lukács Print Consultingnak adott bérbe 70 négyzetmétert, erre külön fizetik az ingatlanadót.

Utóbbihoz a jegyző is hozzászól, szerinte sem volt teljesen törvényes, megteszik a szükséges lépéseket, hogy megvizsálják a hasonló helyzeteket. Köszönik a jelzést Benedek Árpád Csabának. Minden adómentességet megszavazott a tanács.

9.54 A csereháti ifjúsági (ANL) lakások értékesítési szabályzatát elfogadó tanácshatározatot kellene módosítani. Bekerült, hogy a leltári értékhez hozzáadódik a TVA, de az ANL azt mondta, hogy nem szükséges, ettől mentesülnek, ehhez kéri a műszaki igazgató, Fülöp-Székely István a tanács jóváhagyását.

András Lehel hozzászól: fontos volt ez tisztázni, mert nem mindegy, hogy 19%-al többet vagy kevesebbet fizetnek. Kérik a polgármesteri hivatal munkatársait, hogy a kiszámolásokat és a kiértesítéseket végezzék el minél hamarabb. Nincs több hozzászólás, elfogadják a módosítást, kiveszik a TVA-t.

11 szabad szociális bérlakásra 10-en jelentkeztek, kérik a hivataltól, hogy a tanács ezt is hagyja jóvá.

Megüresedett három lakás a Csereháton is az új szociális lakások közül, ezt azzal magyarázza Fülöp-Székely, hogy családosokról van szó, akik nem költözhettek be garzonlakásokba a helyszűke miatt.

10.00 A köztisztasági és hulladékkezelési szabályzat pontosításának több oka van: sok kiegészítés történt országos szinten a szelektív gyűjtéssel kapcsolatban, a szolgáltató részéről megjelent egy jelzés arra vonatkozóan, hogy sokan nem fizetnek hulladékdíjat, ezért új szerződésmintát vezetnek be a magán- és jogi személyeknek egyaránt, a szabálysértési fejezetnél is módosítanak: a tulajdonosok kötelesek takarítani a saját területeiket, a járdák jegesedése is egy probléma – a költséget meg kell térítenie a városnak annak, aki nem pucolja el a saját ingatlanja elől a havat, jeget, vezeti fel a határozattervezetet Dénes András.

A csúcsforgalmi időkben, fél 8 és negyed 9 között, illetve 16 és 18 óra között ne lehessen szemetet gyűjteni és takarítani, ezt is kikötik a szolgáltatóval (RDE) szemben.

10.07 A Szentimrei Nagyoldal dűlőben, a Kerekerdő szomszédságában található területek bérbeadási ára 360 lej/hektár. A bérbeadás feltételei: a kérvényezőnek írásban kell kérnie, teheneket lehet legeltetni, legkevesebb 3-at, legtöbb 8-at, igazolást kell kérnie az állategészségügytől, nem lehet tartozása és 500 lej garanciapénzt kell letennie a városházánál. Elfogadva.

A Fortuna lakópark kérésére avatkozik be a Harvíz Rt. a Fások és a Bethlen Gábor utcákban, a gázszolgáltató pedig a Kadicsfalvi utcában, az oroszhegyi kijáratnál dolgoznak a hálózaton – mutatja be a határozattervezetet György Lehel, a vagyongazdálkodási osztály vezetője. Megengedik nekik.

Egy 1 millió lejre becsült 1,8 hektáros területet köztulajdonná minősítenek a Zöld Liget lakóparknál, amiről lemondtak a tulajdonosok, közút és járda építése céljából. A határozattervezettel kapcsolatban új információk érkeztek, ezért szünetet kér András Lehel a POL részéről. Benedek viszont felszólalna előtte, szót is kap: jelezték a gazdasági szakbizottságban, hogy nem csatolták a rendezési tervről szóló tanácshatározatot, és észrevették, hogy kisebb területet adtak le, mint amennyit kellett volna.

A jegyző elnézést kér, hogy szünet előtt szól hozzá, ő is észrevette a különbséget, egyeztettek a tulajdonosokkal. Ennek oka az lehet, hogy a rendezési terv melléklete talál a leadott terület rajzával, a két kialakítandó játszótér közül az egyiket a lakópark mellett létrejövő kereskedelmi központ alakítaná ki, ezért nem adnák le azt. Ha kiütjük a játszóteret, akkor is van különbség, de a telekkönyvezési rendszerben azt gondolja, hogy pontosulni fog, ezért javasolja, hogy a tanács fogadja el így is. Ölvedi ülésvezetőként elrendel 10 perc szünetet.

10.25 Lejárt a szünet, az RMDSZ-frakció részéről Berde Zoltán fontosnak tartja az ilyen beruházásokat, deviszont egy korrekt ütemtervet szeretne látni. A korábban leadott területeket kellene előbb fejleszteni, és akkor tudják támogatni a határozattervezet elfogadását. Ölvedi jelzi, hogy ez csak köztulajdonná minősítésről szól, nincs szó fejlesztésről, vagy prioritási listáról.

Az MPP részéről Bindea lényegében ugyanazt mondja, mint Berde, példának a Csalókát és a Szászok táborát emlegeti. Halasztást kér ebben a kérdésben, mert azt vette észre, hogy területleadásoknál a beruházó olyan helyzetbe kerül, hogy nem fejleszthet azon, ami már nem az övé, a város pedig anyagiak hiányában sokáig nem foglalkozik vele.

András Lehel egyetért Ölvedivel, ez csak egy első lépés abban, hogy majd közfejlesztés tárgya lehessen, és figyelembe fogják venni, hogy mely területek élvezzenek prioritást, megvizsgálják a múltban leadott területeket is.

Bindeára reagálna Péter Balázs is: szerinte a beruházó előre gondolkodott, ő nem látja akadályát a határozat elfogadásának.

Az ülésvezető szavazásra bocsátja, a jegyző szól, hogy kétharmad szükséges. Egyedül Bindea tartózkodik, 17-en támogatják. “Hasznos szünet volt”, jegyzi meg Ölvedi.

10.30 Kisebb-nagyobb módosításokról számol be Szabó Sámuel fejlesztési igazgató a Fernengel-kereszteződés felújítási projektjével kapcsolatban: a közlekedési sávok szélesebbek lennének, egy kockaköves útburkolattal jeleznék a járdától való elhatárolást, szalagkorlátokat tesznek, két bejáratot “kezelni kell” a lakosok számára, egy pihenőhelyet, gyalogos allét terveznek. “Kicsit” többe fog kerülni, kb. 20%-al az új elemek miatt, most kell elfogadni, az építkezési engedély előtt, hogy ne legyenek törvényességi problémák. Ezután következik a kiírás, így őszre el is készülhet az új kereszteződés.

Berde emlékszik, hogy ezt a tervet 700 ezer lejjel hagyták jóvá, ő úgy számolja, hogy megduplázódott az elmúlt három hónap során. A devizhez képest 400 ezer lejjel látnak többet, előre nem látható költségeknél 200 ezer lejt.

Az előtanulmány adott volt, magyarázza az igazgató, lehetnek különvélemények, más becslések, nem ugyanaz a személy készítette a két tervet, ezért vannak különbségek. Az eredeti változatban csak az úttestre koncentráltak, de költségként nem került be, hogy egy villanypózna el fog tűnni, a földbe kerülnek a kábelek, ez emelte meg jelentősen az árat. A másik szempont az, hogy az engedélyeztetéskor aktuális árakat kell, hogy figyelembe vegyék. Az igazgató bízik a tervezők szakértelmében, nem szeretné, ha sikertelen közbeszerzés miatt vagy a kivitelezés során kellene visszahozniuk a tanács elé a projektet. A reális árat a közbeszerzés dönti el, szerinte a tervezőknek is érdeke, hogy korrekt legyen.

A jegyzőt is meglepte, hogy ekkora a különbség, de ha nem frissítik, akkor a régi árak maradnak, és az a veszélye, hogy nem valós az előtanulmányban becsült ár, nem felel meg a piaci árnak, és nem lesz jelentkező a kiírásra – volt még erre precedens, mondja. 11 jóváhagyó szavazatot kap a POL-tól, ez elégséges az elfogadáshoz, az RMDSZ és az MPP tanácsosai tartózkodásával.

10.43 A napirend végére értünk, a különfélék maradtak hátra.

A prefektusi hivatal ugyancsak 5 esetben nyújtott be előzetes keresetet, ezek tárgya volt: a költségvetés, az online ülések szabályzata, Urbana pénzügyi helyzete, családorvosi rendelő, Urbana hitelszerződése. Egyetlenegy esetben sem jutottak közigazgatási perre.

A szinte kétezer közül egyetlen polgármesteri rendelettel kapcsolatban nem volt kifogása sem a jegyzőnek, sem a prefektusnak.

Az elfogadott határozatokat a prefektusnak és a polgármesternek is közölnie kell – ez 18, illetve 17 esetben történt meg, az esetek mintegy felében nem tartották a tíznapos határidőt. Az egyéni jellegű határozatokról minden esetben értesítették az érintett személyeket. A polgármester a tanácsot 16 alkalommal hívta össze. 271 javaslatból 263 a polgármesteré volt, 244-et fogadtak el, minden esetben indoklással látták el, a szakirodák jelentésével együtt.

Két rendelet esetében azonban van közigazgatási per folyamatban, ezeket az érdekelt személyek támadták meg.

Jegyzői hatáskörhöz tartozik a tanács és a polgármester közötti kapcsolattartás, szerinte ezt maga is jobban csinálhatná. Az elfogadott határozatokat a prefektusnak és a polgármesternek is közölnie kell – ez 18, illetve 17 esetben történt meg, az esetek mintegy felében nem tartották a tíznapos határidőt. Az egyéni jellegű határozatokról minden esetben értesítették az érintett személyeket.

A polgármester a tanácsot 16 alkalommal hívta össze. 271 javaslatból 263 a polgármesteré volt, 244-et fogadtak el, minden esetben indoklással látták el, a szakirodák jelentésével együtt. Külön fejezetben taglalták a perek helyzetét. 2012-ig a polgármester szabadon dönthetett arról, hogy saját jogászaival vagy ügyvéddel rendezi a pereket, azóta minden esetben éltek az utóbbi lehetőséggel, valahányszor a hivatal jogászai nem tudták ellátni, de ennek kivételesnek kell lennie.

Három jogtanácsosi funkció van a hivatal szerkezetében, egyik üres, ketten pénzügyi ellenőrzéssel vannak felruházva, külön jogi osztály még nincsen létrehozva. A létező jogászok sem egy csapatban dolgoznak, ezt nem tartja normálisnak, a jegyző által kellene történnie a koordinációnak, mert alája tartoznak, reméli, hogy a jövőben ezen tudnak változtatni. Ami a folyó pereket illeti, számos pert visznek, 213 ügy volt a bíróságok előtt, a legtöbb a kihágási büntetésekre vonatkozik. 12 esetben fogadtak ügyvédet, ebből hét közigazgatási ügy, kettő polgári, van egy kihágási büntetés és két bűnügy. 11 esetben Moldován-Horváth István volt a felkért ügyvéd, egyetlen esetben (babakelengye program) Lukácsi Katalin, utóbbit jogerősen elvesztette a város.

32-ből 18 esetben kedvező volt a bírói döntés.

A visszaszolgáltatási bizottság vezetése is a jegyző hatáskörébe tartozik, 205 kérést vizsgáltak meg, ebből 18 a földtörvény 2018-as módosításához kötődik (államosított telkek, udvarok visszaadása). A megyei bizottság lassabb működésére fogja, hogy csak 9 birtoklevelet adtak ki 2020-ban.

389 kérés érkezett a 2001. évi 10. törvény, 199 van megoldva véglegesen, 52 volt elutasítva, 57-et átutalt az országos hatóságnak, 136 kérés van a bíróságok előtt.

Ennyi volt a jegyzői jelentés, ígéri, reméli, hogy következőkor több mindenről tudnak majd beszámolni.

11.07 A különfélék második pontja két előzetes keresetre vonatkozik, amit a prefektus nyújtott be a városnak: egyetért a jegyzővel abban, hogy az egyik családorvosi rendelőnek koncessziós szerződését nem lehet átadni más családorvosnak, illetve az Urbana hitelszerződését sem hosszabbítani. A jegyző megtudta azt is, hogy úgy tettek le garanciát utóbbira, hogy ehhez tanácshatározatot nem fogadtak el előzetesen.

Visszavonni a határozatokat nem lehet, mert már aláírták az említett szerződéseket, jogi hatásokat fejt ki, a polgármester sem támadhatja meg. Várjuk meg, mit lép a prefektus, javasolja Venczel.

András Lehel még szót kér: költségvetési munkálatok zajlanak nem csak a városnál, hanem a megyénél is, amelyhez kéréshez fordultak. Sok év méltánytalan mellőzés után értékelik, hogy tavaly 1,2 milliót kapott a város, idén 13 projektben kérik, hogy támogassák az önrészben a TVA-visszaosztásból.

11.15 Benedek Árpád Csaba a jegyzői beszámolóból hiányolta az ügyvédfogadás költségeit, pedig kérték, hogy árulja el. A jelentés nem tartalmazza, és bár tudja a teljes összeget, nem tartja normálisnak, hogy most közölje anélkül, hogy tételesen le lenne bontva, mire mennyit költöttek, a jelentést kiegészítik a következő tanácsülésre, ígéri  a jegyző. Benedek arra emlékezteti, hogy már egy hónapja is ígéretet kapott, és várja.

András nyilatkozatából sejti, hogy létezik egy költségvetés-tervezet, és fájlalja, hogy az RMDSZ-el nem történt egyeztetés, ezt szeretné szorgalmazni az elkövetkezőkben. Tegye meg a polgármesteri hivatal az első lépés, és akkor az RMDSZ is megteszi a második, harmadik lépéseket. Anélkül, hogy ismernék a részleteket, nehéz lobbizni a megyénél vagy az országos RMDSZ-nél költségvetési forrásokért. Amennyiben ez megtörténik, akkor biztos benne, hogy az RMDSZ megteszi ezt.

Egy másik hozzászólása az iskolákra vonatkozik: a tanulók közszállítása ingyenesen kellene, hogy történjen, az iskola már 3 hete megkezdődött, viszont úgy tudja, hogy Udvarhelyen ez még nem történt meg.

Hogy a közszállítással kapcsolatban meg vannak csúszva, annak tulajdonítja, hogy problémásnak ítélte meg a Bálint Transszal való szerződés meghosszabbítását, várja, hogy mit lép a prefektus.

András Lehel is válaszol, szerinte öngólt rúgott Benedek, mert meg volt hívva ő is az alintézményi meghallgatásokra, de csak néhányszor jelent meg. A POL proaktívan állt hozzá, nem vár a hivatalra, hogy aztán rövid idő alatt kelljen reagálnia a javaslatára. Benedek: szerintem valamit félreértettél, nem a POL-nak szólt, hanem a hivatalnak. 21 éve ismeri az alintézményeket, mondja, megkapta, ismeri az összegeket, nem látott jelentős változásokat. A focis beszólásra is visszaszól: ő kapus szokott lenni.

Ölvedi is beszáll a meccsbe, ő már látott kapust is öngólt rúgni.

11.21 Péter Balázs nem is focizik, nem is kézilabdázik, mondja. Benedeknek válaszolva, mondja, hogy amíg nem látják az egyik oldalt, addig a másikat sem lehet, utalva a kiadásokra és a bevételekre. – Mi nekifogtunk dolgozni, nem a hivatal helyett, hanem magunknak, hogy lássuk, amikor dönteni kell, mik fednek azok a számok, amik az Excel-táblázatban vannak. Reméli, hogy a tapasztalat majd betölti a találkozókról való hiányzást Benedeknél.

Berde még érdeklődne afelől, hogy a közszállítással mi lesz, hogy lesz, szerinte kellett volna egyeztetniük róla, várják a polgármester válaszát, miként akarja megoldani ezt a problémát.

A jegyző a polgármester helyett nem tud válaszolni, de a közbeszerzési eljárás folyamatban van, a kritériumok szenvedtek változást anélkül, hogy a tanács jóváhagyta volna, miután a tenderfüzetet módosította az országos hatóság. A fejlesztési igazgató kiegészíti: az eredeti elképzelés szerint mire az elektromos buszok megérkeznek, a város saját kezébe veszi a közszállítást, addig is a jelenlegi kiírás csak átmeneti megoldást nyújt, nem mond ennek a célnak ellent. A pályázaton nyertes cég kártérítés és tiltakozás nélkül átadja majd a városi cégnek, amint az létrejön.

Pálfi Kinga alpolgármestert „örömmel tölti el”, hogy mindenkit foglalkoztat a költségvetés, de még ők sem látják a bevételi oldalt. Egyébről számol be: azt kérik a közegészségügyi igazgatóságtól, hogy a városi kórház intenzív osztályán a tízből öt ágyat hagyjanak meg a koronavírusos betegeknek, és ötöt tartsanak fenn a nem fertőzött betegek ellátására. A pódiumhoz hívja a tanácsosokat, hogy írják alá a DSP-nek címzett levelet.

Ölvedi visszaveszi a szót: a székely himnusz 100. évfordulója alkalmából kéri, hogy eléneklésével zárják a tanácsülést.