Ellentámadás és haláli jó orosz szónoklat

Az oroszok nemhogy nem végeznek mentést, de lövik is a mentőket Nova Kahovkánál, az ellentámadás pedig egyre nagyobb lendületet kap.

A kép illusztráció | forrás: unsplash.com

Június 8.

Folytatódik az árvíz okozta pusztítás. 30 település lehet víz alatt, 6000 embert sikerült evakuálni, de még rengeteget kellene. Az ukrán oldalon az emberek mentése zajlik, az oroszon jóval kevesebb erőfeszítés történik, sőt, olyan bejelentések is érkeznek, hogy csak az orosz útlevéllel rendelkezőket mentik.

Teljes humanitárius katasztrófa, a károk a helyi ökológiaitól az elsodort és máshol veszélyt okozó aknákon át az évekig vagy évtizedekig világszinten érezhetően csökkenő gabonatermésig terjednek. A szennyezett vizek pedig fertőzik a kutakat, betegségeket és vegyi anyagokat juttatnak az ivóvizekbe.

Az Amnesty International is elismeri a katasztrófa súlyosságát; ez a szervezet a közelmúltban nem igazán volt vádolható ukránbarátsággal, amikor egy jelentésben sikerült azért kritizálni az ukránokat, hogy merészelnek lakott övezetben is védekezni – mindezt úgy, hogy már tiszta volt, mi történik akkor, ha az oroszok lakott helyekre törnek be. És ha mindez nem lenne elég, a biztonság kedvéért az oroszok lövik a mentést végzőket (itt videóval).

Putyin természetesen az ukránokat vádolja a gát felrobbantásával, annak ellenére, hogy hozzá sem férhettek. Hogy miért “természetesen”? Mert nagyon-nagyon régi szovjet és orosz módszer az, hogy a másik felet hangosan és erőteljesen vádolják azzal, amit ők maguk csinálnak vagy fognak csinálni. Hihetetlen, de sosem tanul ebből a Nyugat, mai napig működik, és minimum annyit elér, hogy sok ember nyugtázza, hogy “nem lehet tudni, mi van”, és hagyja a témát. Az oroszokat jobban ismerők, mint a baltiak vagy lengyelek, de az északiak is (finnek, svédek, norvégok) jóval kevésbé fogékonyak az ilyen kavarásokra. Sőt, az északiak esetében olyan minőségi az oktatás, hogy a hamis hírek és hazugságok is jóval nehezebben terjednek a társadalomban. Rengeteget lehetne tanulni tőlük.

Ellentámadás: minimum három fronton végeznek műveleteket az ukránok (Bahmut, Donyeck megye déli része, Zaporizzsja). Továbbra is leginkább az orosz híradásokból vannak sejtések, az ukrán fél ügyel a műveleti biztonságra. Korai még következtetéseket levonni, az tudható ezen a ponton, hogy a nyugati képzéssel és fegyverekkel rendelkező 12 dandárból úgy 3 aktív, ez még 15-én is igaz. Egyelőre tehát nem kezdődött el a fő támadás (feltéve, hogy egyáltalán úgy zajlik majd), hanem a körülményeket igyekszik alakítani mindkét fél. Nem biztos, hogy az ukránok egy előre megkoreografált forgatókönyv alapján támadnak, könnyen lehet, hogy sokkal inkább gyenge pontot vagy pontokat keresnek és majd arra csapnak le. Nincsenek jelenleg még abban a helyzetben, hogy egy ekkora ellenséggel szemben frontális, sok áldozattal járó műveletet könnyedén be tudjanak vállalni.

Június 9.

Zelenszkij újra életveszélyes helyen: Herszonban látogatja meg az árvíz sújtotta régiót, amely nem mellesleg a fronton van. Beszámolója szerint holttesteket is vitt le a víz. Folytatódik az árvíz, a nyugati és nemzetközi intézmények (NATO, ENSZ, Világbank stb) is reagálnak lassacskán. Az árvíz dominálja ezt a napot is.

Oleg Orlov, Oroszország egyik elismert és Nobel-díjas emberjogi harcosára börtön vár, 3 évet kaphat a megkezdett per végén, mert “diszkreditálta” az orosz hadsereget. A győzhetetlen sereg, amelyet tönkretehet egy kis kritika…

Már maga a cár is azt mondja, hogy elkezdődött az ukrán ellentámadás, de nincs baj: “Elmondása szerint minden áttörési kísérlet kudarcot vallott, és az ukrán hadsereg jelentős veszteségeket szenvedett.” De azért még lehet: “ugyanakkor elismerte, hogy az ukránoknak még mindig van támadási potenciáljuk.”

Szeizmikus mérések is azt bizonyítják, hogy a Nova Kahovka-gátat erős robbanás tette tönkre, a norvég Norsar bukovinai mérésekből dolgozott. 2017-ben a Norsar észak-koreai atomrobbantást mért be.

Joseph Borrell az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is az oroszokat vádolja a gát felrobbantásával. Anonim amerikai tisztek azt mondják, műholdról észlelték a robbantást, de nincs még hivatalos állítás.

Az oroszok Irán segítségével dróngyárat terveznek, jövőre termelhet is. Ha a szovjet vezetők láthatnák, hogy a nagy Oroszország egy ázsiai ország segítségre szorul fegyvergyártásban… És Irán továbbra is nagyon messze van a technológia cssúcsától, a szétszedett Shahed drónokból tisztán látszik, hogy sok bennük a csempészett nyugati alkatrész – tehát nem sikerült a függést kiváltani, még mindig.

Újabb 2 milliárd dolláros katonai csomagot jelentenek be az amerikaiak Ukrajna segítésére, amelyben égetően szükséges légvédelem is lesz. Belgium több lőszert adományoz.

Napi vicces: az oroszok szerint Leopardokat lőttek ki, de a videón mégis inkább traktorok látszanak. Talán szívre vették, hogy az internet népe az orosz tankokat elvontató/ellopó ukrán traktorokon derült?

Innen

Június 10.

Ezt a napot is uralja az árvíz, de egyes helyeken már kezd levonulni az ár.

Az ukránok közzétesznek egy hanganyagot, amelyben, állításuk szerint, lehallgatott orosz katonák beszélnek arról, hogy az orosz fél robbantotta fel a gátat, de kisebb robbanás volt a cél.

Greta Thunberg hamarabb megnevezi tettesként az oroszokat, mint a legtöbb nyugati kormányfő.

Mivel kiderült, hogy az oroszok lövik a mentést végzőket, a Kreml hamarjában Ukrajnát vádolja ezért is. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője barbárnak nevezte a támadást. Nos, ha valakik értenek ahhoz, hogy mi a barbárság, akkor ők.

Zelenszkij is úgy nyilatkozik már, hogy az ellentámadás elkezdődött. Nem mond több adatot. Hanna Maliar védelmi miniszterhelyettes minden fronton feszült helyzetről beszél.

Kiszivárgott, hogy Magyarország gyanús körülmények között vesz át az oroszoktól hadifoglyokat, potenciálisan a nemzetközi jog megsértésével, és Ukrajna tudta nélkül (ez sem szabályos). Az orosz ortodox egyház az egyik közvetítő, nagy valószínűséggel hátsó szándékú akcióba akarták belevonni a magyarokat, például azzal, hogy negatív dolgokat mondattak volna a foglyokkal Ukrajnáról, és pozitív fényben kellett volna feltüntetni az orosz ortodox egyházat (amely a Kreml legnagyobb támogatója). Ez egyelőre nem történt meg, de lehet, hogy pont a szivárgás vette elejét az akciónak. A magyar kormányt váratlanul érhette a szivárgás, hiszen először tagadták a hírt az orosz ortodox egyház közleményét fake news-nek nevezve, aztán megerősítették, hogy a foglyok megérkeztek, de nem adtak több adatot.

A brit védelmi minisztérium szerint az ukránok az elmúlt 48 órában keleten és délen jelentős műveleteket végeztek, néhány helyen jól haladtak, van, ahol az első védvonalat is áttörték. Az oroszok vegyesen működnek, van, ahol kaotikusan visszavonulnak, máshol meg hatékonyan védekeznek. Az orosz légierő aktívabb, mint a korai szakaszokban, de kérdés, hogy ezt meddig tudja fenntartani. Az ukrán haladás kapcsán pedig tudni kell, hogy nem csak egy védelmi vonal van, hanem jellemzően 2-3 is, gyakran az orosz visszavonulás is inkább csak azt jezi, hogy előnyösebb pozíciót igyekeznek felvenni.

A káosz viszont nem része a katonai céloknak, az az orosz szervezeti kultúrát tükrözi. Ahol jól teljesítenek, ott jellemzően a maradék jobban képzett egységek szolgálnak, ezek kifárasztása és leőrlése is lehet részben az ukránok célja azzal, hogy nem egy nagy támadás zajlik épp. Nehéz megítélni, hogy ahol épp orosz ellentámadás zajlik, az az adott helyzet okos kihasználása lehet, vagy jobban járnának az orosz a védelmi vonal mögött, védekezve. Jó eséllyel ez a kép is vegyes, hozzánk pedig csak a szűrt információk jutnak el egyelőre.

Június 11.

Az oroszok bejelentik, hogy kilőttek ukrán Bradley gyalogsági harcjárműveket (5 db) és Leopard harckocsikat (7 db), videóval, dél-Donyeck megyéből. Később napokig mutatják ezeket más-más szögből. Bár a magyar kormánymédia már Ukrajna vesztét kezdi el vizionálni, a veszteségek egyáltalán nem váratlanok, a támadás egyszerűen ezzel jár, nincsen kilőhetetlen tank. Nagy különbség viszont, hogy a mozgásképtelen nyugati járművekből gyakran élve jön ki a legénység, a szovjetből meg nem. Az ember a háború legnagyobb erőforrása, gyártani lehet sok mindent, de embert kiképezni a fegyverek kezelésére, a csapatmunkára, a komplex műveletekre nem lehet gyárilag. Plusz ha az ukránok tudják, hogy jó eséllyel életben maradnak, agresszívabb műveleteket mernek végrehajtani, amelyek jobb eséllyel hozhatnak áttörést.

Az oroszok is elismerik, hogy a fejlett nyugati eszközök miatt Ukrajna előnyben van az éjjeli műveletekben. Közben az orosz fél a – valószínűleg aknák miatt – elhagyott járműveket mutogatja sokáig, pedig illene minden napra jusson új trófea. Nem biztos, hogy ez annyira hízelgő a Kreml számára.

Ukrajna hivatalosan is bejelenti három falu felszabadítását a donyecki régióban, délen orosz forrásokból tudjuk, hogy intenzív harcok zajlanak. 300-1500 métert haladhattak az ukránok. Folytatódnak a fogolycserék is, 94 orosz és 95 ukrán katona tér haza.

Prigozsin reagál az orosz védelmi minisztérium bejelentésére, miszerint a zsoldoscsapatoknak szerződést kell aláírniuk a minisztériummal – ezelőtt a Wagner egyfajta szürke zónában volt jogilag, a törvények tiltják az ilyen jellegű alakulatokat, de az állam és a hadsereg támogatása nélkül nem tudtak volna Ukrajnában harcolni.

Prigozsinnak nem tetszik az ötlet, és, amint az már hobbijává vált, verbálisan támadja Szergej Sojgu védelmi minisztert. Szokott stílusában kunyerálja a lőszert is: “Mint mondják, majd ha beüt a vihar, akkor majd rohannak, hozzák a fegyvert és a lőszert, és azt kérik, segítsünk”. Ezúttal Sojgu is többet szerepel a közbeszédben, kommentálja az ellenoffenzívát és noszogatja az orosz katonai ipart a termelésre, de ezek közel sem olyan érdekesek, mint Prigozsin kis színes megjelenései.

Június 12.

Ukrán bejelentés szerint a felszabadított falvak száma hétre, a terület 90 négyzetkilométerre emelkedett, délen és keleten. Bahmut körül is haladtak 250-700 métert az ukránok, egyre jobban veszélyeztetik a drágán elfoglalt Bahmut megtartását. Az orosz fél tagad, azt mondják, visszaverték a támadásokat.

Az orosz fél is ellentámadásokat végez, de nem úgy tűnik, hogy haladnának is a területszerzésben. A romló idő kezdi akadályozni mindkét felet.

A csecsen Ahmat hadosztály aláírta Sojgu szerződését – csakhogy a csecsenek eleve azt csinálnak, amit csak akarnak, az aláírás formaság, de nem ad kontrollt a Kremlnek fölöttük. Angolul tudóknak ajánlott ez a podcast csemege, a kiváló Mark Galeotti mesél arról, hogy az állami szerveket, mint a rettegett FSZB, is hogyan hajtotta Kadirov az uralma alá, teljesen büntetlenül.

Váratlan barátok: a francia elnök, a német kancellár és a lengyel elnök együtt tárgyalnak a NATO csúcs előtt Ukrajna helyzetéről. Váratlan, mivel nem is olyan rég Lengyelország számított a “russzofób héjának”, a németek és franciák pedig kifejezetten megértőek tudtak lenni minden szemétséggel, amit az oroszok műveltek. Most egyhangúlag állnak ki Ukrajna mellett, bejelentve, hogy hosszú lesz még az ellenhadjárat, de nem fog lankadni a támogatásuk. Más okból is fontos ez a trió: a klasszikus német-francia párost szokás az EU motorjának tekinteni, az EU keleti szélén fekvő országok viszont jellemzően a valós súlyuk alatt szoktak szerepelni.

Hogy mennyire lesz tartós ez az átrendeződés, az egyelőre kérdés, de jó eséllyel az európai viszonyokat átírta a háború és az arra adott válasz, és a keleti szárny szerepe felértékelődött. A lengyel gazdaság ma a hatodik az EU-ban (csak GDP-t nézve), de gyors fejlődésben van, és most pénteken jelentette be történelmének legnagyobb befektetését: az Intel 4,6 milliárd dolláros mikrocsip gyárat épít. Nem csak, hogy jóval komolyabb hozzáadott értékű ez az ipar, mint mondjuk a magyar akkumulátor gyárak, de a honvédelemben is jelentős szerepe van annak, hogy hazai gyártásból tud vagy sem egy ország csipeket biztosítani, vagy importra szorul (mint Oroszország). Jelentős EU-s és lengyel támogatás kap majd a beruházás, de az amerikai IRA, a kínai államilag támogatott megacégek és a stratégiai jelentőségű iparágak visszacsalogatásának korában ez nem is igazán lehet másképp.

Az oroszok egyelőre nem tértek vissza a gabonaegyezményhez. Ezúttal viszont másabb a helyzet, mint eddig: az ukrán gabona jó részét már sikerült eladni, tengeren és szárazföldön, és az idei termés, a háború miatt, jelentősen kisebb lesz. Tavaly az volt a fő veszély, hogy a földekről nem lesz hova betakarítani a termést. Ettől függetlenül világszinten nem túl jó hír, hogy kevesebb élelem lesz elérhető. A Togliatti-Odessza ammóniavezeték (a világ leghosszabb ammóniavezetéke) június hetedikei megsérülése is problémát okozhat, a vezeték szabad működése eddig fontos része volt az oroszok számára az egyezménynek.

Mivel műtrágyagyártáshoz szükséges anyagról van szó, ezért a világ élelmiszerellátására is lehet majd hatással, a javítás eltarthat 1-3 hónapot. Nem szokott feltűnni számunkra, de a Fekete-tengernek meglepően nagy szerepe van a világ stabilitásában, főleg a gabona és műtrágya miatt, amely elsősorban a Közel-Keletre és Afrikába kerül.

És végül, de nem utolsósorban: Togliatti neve nem csak olaszosan hangzik, de az is. Sztavropolt 1964-ben nevezték át az Olasz Kommunista Párt az év augusztusában elhunyt főtitkáráról, Palmiro Togliattiról. 1996-ban népszavazással dőlt el, hogy megmarad a város olaszos neve.

A hollandok újra bejelentik, hogy nyáron megkezdődhet az ukrán pilóták kiképzése az amerikai F-16-osokra, a negyedik generációs vadászbombázókra, amelyről már régebb óta szó van. Nem kizárható, hogy a háttérben már el is kezdődött a folyamat.

Június 13.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára jelentette be, hogy az ukránok haladást érnek el a csatatéren, a korai stádium ellenére.

Putyin újra megszólal, állítása szerint az ukrán veszteségek az orosznak tízszeresére rúgnak, azaz 160 elvesztett ukrán tankra 54 orosz jut (a matek jobban kijön, ha hozzáadjuk az állítása szerint még elvesztett 360 más típusú páncélost – de ilyen erővel miért állunk meg, adjuk hozzá az elvesztett traktorokat is…). Ami viccesebb ennél az az, hogy az Oryx, a veszteségeket monitorizáló OSINT oldal adatai ezen a ponton még csak tíz alatti veszteséget mutattak (az Oryx a vizuálisan megerősíthető eseteket számolja, tehát egy alsó határt ad) – tehát Putyin akaratlanul is sokszorosát ismerte el az eddig ismert számoknak. És ami még rosszabb, Putyin minden bizonnyal kozmetikázott adatokat kap, tehát a valós szám lehet ennél még rosszabb – ugyanakkor azt sem zárhatjuk ki, hogy egyszerűen téved vagy hazudik. Az ukrán veszteségeket pedig minden bizonnyal eltúlozza.

Putyin azt is bejelenti, hogy “nincs szükség” egy újabb mobilizációra. Szükség valójában lenne, sokkal több emberre lenne szüksége Moszkvának is egy ekkora kiterjedésű fronton, de ez politikailag és gazdaságilag is annyira destabilizáló lépés lenne, hogy a Kreml inkább nem vállalja. Érdemes erre a kockázatkerülésre emlékezni, amikor Putyin újra emlegeti az atomfegyvert és azt, hogy ők márpedig bármeddig el fognak menni a győzelemért. Már most sem teszik.

Az Al Jazeera védelmi szerkesztője szerint nem csak mi, de az orosz katonai vezetők sem biztosak abban, hogy mik lehetnek a következő ukrán lépések. Közben viszont az ukrán fél sokkal jobban érti az oroszok lépéseit, hiszen közös történelmi háttérből jönnek, és az ukrán nép ismeri az orosz nyelvet, kulturális közeget, katonai képzést stb. Ne becsüljük alá, hogy mit érhet el egy kisebb, de agilisabb és viszonyokat ismerő hadsereg egy nagyobb, de merevebb szerkezetű és lassúbb ellen.

Újabb orosz tábornok, Szergej Gorjacsev távozik melegebb éghajlatra, az oroszok szerint egy brit gyártású Storm Shadow hathatós segítségével.

Újabb 325 millió dollár értékű katonai csomagot jelentenek be az amerikaiak Ukrajnának, légvédelmi felszerelést, HIMARS lőszert, páncélozott járműveket és tüzérségi eszközöket tartalmaz. Egy brit vezetésű európai koalíció még 116 millió dollár értékű csomagot tesz mellé, ebben drónok is meg vannak említve.

A német védelmi miniszter, Boris Pistorius bejelenti, hogy az ebben az évben Kijivnek leszállított Leopardok száma eléri a 100-at.

Az oroszok letartóztattak volt védelmi ipari dolgozókat. A vád szerint titkokat szivárogtattak az ukránoknak és szabotázsra készültek. Több adat nem ismert az ügyről, de érdemes megemlékezni arról, hogy a határ nem csak Ukrajna irányába járható át, és hogy a romló orosz gazdaságban egyre többet el lehet érni készpénzzel. Sőt, az ukránok ki tudják adni magukat orosznak, de az oroszok nem tudnak ukránul. Megérett terep a műveletekre.

Június 14.

Folytatódnak a kemény harcok, sok a bizonytalan adat, de vannak olyan területek, amelyekben többször váltják egymást az ukrán és orosz erők. Az orosz légierő aktívabb, mint a háború nagy részében, de nem éri el az első napok aktivitását, illetve igyekszik minél távolabb maradni a harctól, siklóbombák és más, távolsági fegyverek segítségével. Amerikai szemmel továbbra is nagyon szokatlan lehet elsöprő légifölény nélkül harcolni, de Ukrajnában ez most a helyzet, egyik fél sem tud tisztán a másik fölé kerekedni. Ha megérkeznek az F-16-osok, akkor majd változik az egyensúly.

Következmények: Magyarország fegyvervásárlását blokkolja az USA, többek között rakéták és HIMARS van a csomagban. Megelégelték, hogy teljesen feleslegesen szivatja a magyar kormány a svédeket a NATO-csatlakozásuk blokkolásával. Ráadásul a blokkoló Jim Risch egy republikánus szenátor. Jó emlékeztető ez arra, hogy a republikánusok nem mind trumpisták, és nem fogják jó szemmel nézni a szövetségi rendszer gáncsolását és az ellenség (Oroszország) folyamatos verbális (és nem csak) támogatását.

Az orosz milblogger közösség dühöng, arról számolnak be, hogy Zurab Ahmedov tábornok egybegyűjtött legalább 200 katonát, hogy lelkesítő beszédet mondjon nekik, de két órát váratta őket – rengeteget időt hagyva az ukránoknak, hogy belőjenek HIMARS-szal a katonák közé, és akár 100 sebesültet és még 100 halottat hagyjanak hátra. Forróbb lett az a beszéd, mint tervezték. Illetve az orosz vezetés csodái – a parancsot akkor is teljesíteni kell, ha az biztos halálhoz vezet.

Zurab Ahmedov, innen.