Még márciusban nyilatkozott arról Lucian Bode belügyminiszter, hogy augusztustól lehet kérelmezni az elektronikus személyazonossági igazolványt, ami kisebb, mint a jelenlegi, és olyan biztonsági elemeket fog tartalmazni, amelyek lehetetlenné teszik, hogy tulajdonosának identitását valaki ellopja.
Hétfői sajtótájékoztatóján a tárcavezető bejelentette, hogy augusztus elejétől ötezer elektronikus személyit bocsátanak ki kísérleti jelleggel Kolozsváron, és hogy a személyazonossági igazolvány elektronikus változata várhatóan 2031 augusztusára teljesen lecseréli majd a „régit”.
Fotó: Lucian Bode Facebook-oldala
A kibocsátás két szakaszban történik majd: a becslések szerint az 5-6 hónapig tartó első szakaszban fokozatosan bevezetik az elektronikus személyazonosító igazolványokat a 14-18 évesek, illetve a 14 év alatti gyerekek számára. Ebben a fázisban az okmányok felhasználási módját tesztelik, illetve azt, hogy a kibocsátásukra használt rendszer megfelel-e a műszaki követelményeknek.
A második szakaszban, ami megközelítőleg 4-5 hónapig tart majd, megállapítják, mekkora a kereslet az igazolványokra és eszerint növelik a kérések feldolgozási kapacitását és a kibocsátott elektronikus okmányok számát.
A kísérleti program két szakaszának megvalósításához jelenleg 200 ezer chip áll rendelkezésre.
Igényelnéd?
Az elektronikus személyazonossági igazolványt kortól függetlenül bárkinek, így a 14 évnél fiatalabbak számára is lehet kérvényezni. Az okmány kibocsátása 14 euróba (megközelítőleg 70 lejbe) kerül, és kiküldésére a kérvényezés időpontjától számítva legkevesebb tíz napot kell várni. A várakozási időt növeli, hogy az okmányt Bukarestből szállítják az anyakönyvi hivatalokhoz – részletezte Lucian Bode, aki szerint az e-személyik országos szintű kibocsátása másfél év múlva várható.
Az új okmány előnye,
hogy magában foglalja az egészségügyi kártya funkcióit, és lehetőséget nyújt a román állampolgároknak, hogy digitális úton lépjenek kapcsolatba a közintézményekkel, hozzáférést biztosít a tulajdonosoknak a nemzeti és európai szolgáltatásokhoz is, és természetesen az országhatáron kívül is elfogadják, magyarázta Lucian Bode belügyminiszter.
Nem kötelező, de…
– Mivel többen nem bíznak az adattárolásban, és úgy gondolják, hogy az igazolvány révén sérülni fognak bizonyos jogaik, ami pedig nem igaz, ezen személyek számára továbbra is fennáll a lehetőség, hogy az egyszerű műanyag kártya birtokosai legyenek, amellyel igazolni tudják magukat a román hatóságok előtt, de külföldre már nem utazhatnak a felmutatásával, mellette szükségük lesz az útlevélre is – nyilatkozta még áprilisban Octavian Oprea, a Románia digitalizálásáért felelős hatóság (ADR) elnöke.