Hétfőn, szeptember 9-én derült ki, hogy kik lehetnek azok a személyek, akik képviselik Udvarhelyszéket a parlamentben. A decemberben esedékes választásokra szenátornak Antal Lóránt jelentkezett, képviselőnek Ilyés Szabolcs, Ladányi László Zsolt és Tornai Szilárd. A jelölési folyamatról itt írtunk bővebben.
Fotó: GÁL ELŐD / archív
Tornai Szilárdról annyit lehet tudni, hogy jelenleg az Udvarhelyszéki Egyeztető Tanács elnöke, valamint a június 9-ei helyhatósági választásokon RMDSZ-esként szerzett önkormányzati képviselői mandátumot Székelyudvarhelyen. Felkerestük, hogy beszéljen arról, miért indult, miről szól programja, milyen ügyeket szeretne képviselni, illetve, hogy mit gondol, jobb parlamenti képviselő lesz-e belőle, mint amilyenek a jelenlegiek.
Korábban készült a témában interjú Ilyés Szabolccsal, Antal Lóránt szenátor pedig legutóbbi sajtótájékoztatóján beszélt indulásáról.
Az elmúlt évek ifjúsági és RMDSZ-ben végzett munkáival a háta mögött a képviselőjelölt úgy érzi, nem elég már csak azt mondani a fiataloknak, hogy részt kell venni a döntéshozatalban. „Meg kell mutatni, hogy fiatalként is itt vagyunk, és képesek vagyunk elvégezni a feladatot, és nem csak kritizálni.”
Első sorban a fiatalok
Kész programról még nem beszélt, hiszen szeptember 20-án fog rangsorolni az udvarhelyszéki RMDSZ választmánya, akkor derül majd ki, hogy a jelöltek a választási listán hányadik helyről kampányolhatnak. Ekkor tervez Tornai részletesebben céljairól nyilatkozni. Egyelőre annyit árult el, hogy első körben az ifjúságot érintő kérdéskörökkel foglalkozna, emellett Udvarhelyszék kérdéseire, problémáira is figyelmet fordítana.
Megjegyezte, szerinte a jelöltek közül bárki is szerezzen mandátumot, kellőképpen fogja tudni képviselni a térséget.
– Az UIET-tel jó pár éve, de főleg idén több olyan kampányt is elindítottunk, ami arról szólt, hogy a fiatalok kérdésköreit próbáljuk meg tematizálni, és azoknak valamilyen szinten hangot adni – magyarázta Tornai. S bár ezek javarészt helyi szintű problémák, szerinte országos szinten is aktuálisak, például a lakhatás és az oktatás. Hozzátette, nem akar abba a hibába esni, hogy a kampányban nagy ígéreteket tegyen, programpontokat kommunikáljon, amiket nem tud majd betartani.
„Elsősorban csak annyit tudok és akarok most ígérni, hogy szeretném, ha a fiatalok azt éreznék, hogy azok a választások, döntések, amik éppen soron vannak, nem tőlük távol álló idegen terep, hanem valójában róluk szól, mert a következő tíz évben minden meghozott döntés a fiatalokról fog szólni. Első számú célkitűzésem, hogy ezeket a fiatalokat valamilyen szinten meg tudjuk szólítani, érezzék azt, hogy a választásoknak súlya van.
Az az igazság, hogy Bukarest az udvarhelyszéki fiataloktól borzasztóan távol van, nem feltétlenül tudják, vagy értik azt, hogy most mi következik. Ezt szeretném tematizálni és elmondani az ő nyelvükön, mindezt úgy, hogy ne más politikusokról beszéljünk, hanem megmutassuk, hogy köztünk is vannak olyan fiatalok, akik ezt vállalják, és akik ezért dolgoznának.”
Jobb lehetek?
Tornai úgy gondolja, a korából kiindulva közel áll fiatalokhoz, illetve középiskolás kora óta foglalkozik ifjúsági élettel, közösségszervezéssel, „van tapasztalat mögöttem”, magyarázta. Illetve rálátása van arra, hogy a mai középiskolások, egyetemisták, fiatalok mire vágynak, vagy mi az, ami őket nap mint nap foglalkoztatja. Úgy látja, ezekkel a kérdéskörökkel szinte senki nem foglalkozik a román parlamentben.
„Elérkezett az az idő, hogy végre ne csak a 40, 50, 60 éves politikusok privilégiuma legyen az, hogy aktívan politizálnak és visszautalnak a fiatalokra, akár azért, mert ez egy népszerű téma, vagy mert jó fényben tűnhetnek fel a nagyszülők szemében. Progresszív, újdonságnak számító, de mégis, már nagyon szükségszerű témákról kellene és tudnék beszélni, ami lehet, hogy eddig még nem történt meg, vagy nem volt túl nagy visszhangja.”
Nem gondolja, hogy bárkinél is jobb vagy talpraesettebb lenne, de tapasztalatai, a közösségi munka, amit elvégzett, felhatalmazást adhatnak arra, hogy a fiatalok kérdésköreivel foglalkozzon.