A boszorkány csak egy rosszindulatú csábÃtó lehet? Hogyan fér meg egymás mellett a székelyföldi, a kolozsvári és a budapesti identitás? Milyen belsÅ‘ utakat kell hogy bejárjon az a fiatal nÅ‘, aki saját szemeivel szeretné nézni és láttatni költészetében a világot? Hány év hallgatás és hány perc ordÃtás szükséges, hogy kicsiszolódjon a saját, becsben tartott lÃrai hang? A hónap szerzÅ‘jével ilyen kérdések mentén puhatolóztuk ki debüt kötete elÅ‘zményeit.
A kötetet Szentes Zágon tervezte.
Sárkány TÃmea kötetborÃtójának fókuszpontjában egy Waterhouse-festmény, A kristálygömb van körkeretben, mellette pedig mindenféle szemek, más-más keretben, művészi megközelÃtésben. És ott a szerzÅ‘ kislánykori portréja is, fekete-fehérben néz farkasszemet velünk. A Boszorkányok nyara erÅ‘s kötetcÃm, a versek azonban inkább egy békés, kÃváncsi, lágy harcos próbálkozásai a kiteljesedésre, az önazonosságra.
A kötetben három ciklusra bontva olvashatunk irigységrÅ‘l, tiszteletrÅ‘l, felmenÅ‘krÅ‘l és nÅ‘i elöljárókról, szövevényes és komplex emberi viszonyokról, amelyek origójában a lÃrai én áll, saját vágyaival, félelmeivel, álmaival és törekvéseivel. Mintha egy sárgálló margaréta virágágya lenne a megszólaló, aki szirmonként rendezi újra kapcsolatát múltjával és jelenével, hogy a jövÅ‘ben szebben, fényesebben, melegebben ragyogjon.Â
Sárkány TÃmea verseiben az alkotói és nÅ‘i lét kiváltságai és kihÃvásai is teret-hangot követelnek, de szóba kerül a székely-csángó hagyomány és a modern, mai világ kölcsönhatása, a babonák és az új szabályok szintetizálása, a megörökölt traumák kényszerű gyógyÃtása is. Megszólalni sokféleképpen lehet, de csak a saját hangon érdemes. Ennek a saját hangnak a le- és kitisztulása lesz a kötet.
A szerzővel kötetlen hangulatban beszélgettünk arról, hogy mit foglal magába a Boszorkányok nyara.
Amikor a köteted végére értem, két film jutott eszembe, a Barbie és a Poor Things, és azon gondolkodtam, hogy számodra ez a kötet mennyire jelent egy öntudatra ébredést, mint a filmekben a hÅ‘snÅ‘knek?Â
A Barbie-t láttam, a Poor Things még csak listán van, de meg fogom nézni. Mindenképp érdekes felvetés! Ez a kötet tÃz év lezárása, és egy korszak megnyitása, igazából két irányból is olvashatóvá válik, de ezt majd csak a következÅ‘ kötetek fényében lehet majd megjósolni. Mindenképp egy határhoz értem el. Ha visszatekintek, látok nagyon sok fejlÅ‘dési szakaszt, a kötet témái közt is felbukkan a gyerekkor, kamaszkor, családtörténetek rajzolódnak ki. És most, mióta megjelent a kötet, és Ãrtam új verseket, olyan érzés van bennem, mintha az elsÅ‘ kötetet Ãrnám tovább, egy teljesen másik irányba haladva, más képi világba belelépve.
Az újak szorosan kapcsolódnak a kötet utolsó pár verséhez, amiket pár hónap alatt Ãrtam 2023 végén. A Boszorkányok nyarának egy része régrÅ‘l összeválogatott szövegekbÅ‘l áll, van olyan vers, ami 7-8 éves, de belenyúltam, kicsit hozzáÃrtam, a fiatalkori képzavarokat kigyomláltam belÅ‘le.
Azt érzem, hogy az utolsó, cÃmadó versnél tényleg megvalósul az öntudatra ébredés, mert rájöttem, hogy számomra mi az érték, mi a cél. IdÅ‘be telt lerendezni magamban, hogy mi a dolgom az irodalommal, hogy miért akarok Ãrni, csak a magam szórakoztatására, vagy traumanyelvet keresek, vagy csak az egó diktálja ezt.
És mire jutottál, mi a célod?
Van az Ãrásnak egy gyógyulást segÃtÅ‘ mozzanata. Az én célom mindenképp a belsÅ‘ gyógyulásom volt, ennek a hozadéka meg a kollektÃv gyógyulás lehetÅ‘sége.Â
Az Ãrás megmentett. Elmondhatóvá tudtam tenni belsÅ‘ feszültségeket, segÃtett a feldolgozásban, utakat tudtam kijelölni magamnak, a képzelet és a képek teremtettek egy másik világot, amelyben könnyebben meg tudtam oldani problémákat, átÃrhatóvá váltak régi sebek. És ha valaki elolvassa ezeket a verseket, és tud kapcsolódni velük, vagy azt érzi, hogy végre valaki helyettem is kimondta, akkor szerintem célba ért ez a költészet, lesz értelme, ha megtalálja a maga olvasóját. Én nagyon remélem, hogy létrejön ez a találkozás.