Éjszaka tilos lesz koslatni

Élő adásban jelentkezett be szombat este a belügyminiszter és két államtitkár, Raed Arafat meg Bogdan Despescu.

Marcel Vela belügyminiszter bejelentette a második számú katonai rendeletet, amely március 22-től, vasárnap este 22 órától (1) felfüggeszti ideiglenesen a fogorvosi rendelők tevékenységét a sürgősségi esetek kivételével, (2) bezárja azokat a kereskedelmi egységeket, ahol több üzlet is működik, alapvetően a plázákat, a bennük található élelmiszerboltok, gyógyszertárak és ruhatisztító-szolgáltatást végzők kivételével.

A rendelet harmadik cikkelye előírja, hogy a lakáson, háztartáson kívüli tevékenységeket csak a COVID-19 vírus elterjedését megelőző intézkedések betartásával szabad végezni. Nem csoportosulhat több mint három olyan személy, akik nem laknak együtt.

Ne sétálj ok nélkül

A negyedik cikkely azt ajánlja, hogy reggel 6 és este 22 óra között csak azok a személyek közlekedjenek otthonaikon kívül,

Éjjel szigorúbb a rendelkezés

Az ötödik cikkelyben foglaltak szerint este 22 óra és hajnali 6 között csak azok a személyek hagyhatják el otthonukat, akik a 4. cikkelyben foglalt tevékenységeket végzik, tehát másoknak – néhány kivétellel – tilos. Ha mégis elhagyja valaki munkaügyben az otthonát, a hatóságoknak be kell mutatnia kérésre egy, az alkalmazója által adott igazolást, vagy egy saját felelősségre tett nyilatkozatot. A hajlékukat személyes ügyben elhagyóknak szintén saját felelősségre tett nyilatkozatot kell bemutatniuk, amelyet előzőleg elkészítettek. Ebben szerepelnie kell a teljes névnek, a születés időpontjának, a lakhely, munkahely címének, a lakhelyelhagyás okának és az aláírásnak. Ez a rendelet március 23-án, hétfő este 22 órakor lép érvénybe.

Idegeneknek Romániába belépni tilos!

Nem léphetik át március 22-én este 22 órától a román határt a külföldi állampolgárok és a hontalanok a hatodik cikkely szerint, kivéve, ha államközi egyezménnyel létrehozott tranzitfolyósón szelik át az országot. Kivételt képeznek azok, akiknek családtagjai román állampolgárok, vagy családtagjaik az EU vagy Svájc állampolgáraként tartózkodási engedéllyel rendelkeznek Románia területén. Azok is átléphetik a határt, akik hosszú lejáratú vízummal, tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, diplomaták, nemzetközi szervezetek tagjai, katonai vagy humanitárius segélyt nyújtó személyek. A halasztást nem tűrő okból utazók, pl. orvosi kezelés vagy családi okok miatt, a nemzetközi védelemre szorulók stb. is kivételt képeznek.

Ez történik, ha elhagyod a karantént

A hetedik cikkely alapján azok a személyek, akiket lakhelyükön elkülönítettek, és elhagyják azt hatósági engedély nélkül, hatósági karanténba kerülnek. Azok, akik megszöknek a karanténból, újabb 14 napos hatósági karanténba kerülnek. Ezek az intézkedések azonban nem mentesítik a büntetőjogi felelősségrevonás alól őket. Az intézkedés a rendelet Hivatalos Közlönyben való megjelenése után lép érvénybe.

Az önkormányzatok gondoskodjanak a segítségre szorulókról

A helyi önkormányzatoknak nyilvántartásba kell venniük a 65 évnél idősebb személyeket, akiknek nincs hozzátartozójuk vagy más segítségük, és segélyt kell biztosítaniuk számukra úgy, hogy ne kelljen elhagyniuk otthonukat. A nyilvántartott személyek listáját hetente be kell mutatni a megyeközpontban létrehozott intervenciós központban.

A misét is otthon hallgatod

A kilencedik cikkely kiegészíti a március 18-án megjelent 1-es számú katonai rendeletet, amely a személyek csoportosulására és az export-import áruforgalomra vonatkozik.

A templomi szertartásokat az egyházi személyek megtarthatják a templomokban, ám az istentiszteleteket, miséket online vagy a médián keresztül közvetíthetik csak híveiknek. Más szertartás is elvégezhető, pl. keresztelő, esküvő vagy temetés, de legtöbb nyolc személy részvételével, a betegek otthonukban részesülhetnek az egyház szertartársaiban.

A hatodik napon vagyunk túl,

mondta Marcel Vela, elértük a fő célt, mostanig nem alakultak ki gócpontok, ez a szakértők közös érdeme.

Gépeket, eszközöket szereztünk be, vigyáztunk arra, hogy ezeknek a forgalmazásából a helyzetet kihasználva ne gazdagodhasson meg senki, ez nem csak hogy nem etikus, de cinikus magatartás is. Rendeleteket hoztunk és még hozunk, hogy megvédjük a lakosságot a betegségtől, tette hozzá a belügyminiszter.

Raed Arafat elmondta, hogy a szükségállapot bevezetése óta megalakult egy országos koordinációs központ, ami a betegek beutalását koordinálja majd, és folytatódik a ROL 2 nevű kórház építése az Aslan kórház udvarán arra az esetre, ha kell oda is beutalni betegeket.

Figyelmeztette a lakosságot, hogy túlságosan ellazult, piknikezett, grillezett a hétvégén, ezért RO-Alert üzenetet kellett kiküldenie, amelyben felhívja a figyelmet a felelősségteljesebb viselkedésre.

Bogdan Despescu, a belügyminisztérium államtitkára megköszönte munkatársainak az állampolgárok védelmében tett erőfeszítéseit, elmondta, a 4300 fős, megerősített határrendőrség nemcsak védi a határokat, hanem részt vesz a közrend fenntartásában. Több mint 8000 rendőr vesz részt a karanténba helyezésnél, a házi karanténban levők ellenőrzésénél stb. Hétvégén több házkutatást tartottak, melynek során orvosi eszközöket, fertőtlenítőt, maszkokat, kesztyűt és védőszemüveget koboztak el olyanoktól, akik ebből szerettek volna meggazdagodni, ezt adományba fogják adni a rászoruló intézményeknek. Felkérte a lakosságot, hogy ne dőljön be az interneten koronavírus-tesztet árusító csalóknak. Elmondta, akár 15 év börtönre is büntethetik azokat, akik nem tartják be a szabályokat.