Miközben Európában csaknem 14 százalékkal kevesebb új személygépkocsit helyeztek forgalomba az idei első hat hónapban, mint a tavalyi első félévben, Románia növekedést könyvelhetett el ezen a téren, a legnagyobb mértékűt az európai országok közül – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) pénteken közzétett adataiból.
Ezek szerint 2022 elejétől június végéig az Európai Unió tagállamaiban, Nagy-Britanniában, valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz tartozó négy országban (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) 5,597 millió személygépkocsit helyeztek forgalomba, ami 13,7 százalékkal elmarad a tavaly ugyanebben az időszakban jegyzett 6,485 milliótól.
Az EU négy legnagyobb piaca (Németország, Franciaország, Spanyolország és Olaszország) egyaránt két számjegyű csökkenést könyvelt el. A visszaesés Spanyolországban volt a legkisebb, 10,7 százalékos, és Olaszországban a legnagyobb, 22,7 százalékos.
Ezzel szemben Romániában éves összevetésben 23,1 százalékkal több autót helyeztek forgalomba az idei első félévben (58.712 darabot). Európai viszonylatban ez volt a legnagyobb arányú növekedés.
A nagy autógyártók közül az európai piacvezető Volkswagen eladásai 18,5 százalékkal csökkentek az idei első félévben, a Skoda és az Audi márkák erőteljes visszaesése miatt. A Stellantis csoport eladásai az első félévben 22,5 százalékkal mérséklődtek, különösen a Peugeot, a Fiat és a Citroen esetében volt jelentős a visszaesés.
A Renault csoport eladásai az első félévben mindössze 8,1 százalékkal csökkentek, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a Dacia márkájú autók értékesítése 16 százalékkal nőtt: az év első hat hónapjában 210.526 darabot helyeztek forgalomba ezekből Európában, ami ellensúlyozta a Renault márkájú autók értékesítésének 20,8 százalékos csökkenését.
Ezzel szemben a dél-koreai Hyundai-Kia folytatta növekedését az európai piacon: az első félévben 9,9 százalékkal nőttek a forgalomba helyezések, így a Hyundai-Kia felzárkózott a Renault mögé a piaci részesedést tekintve.
2021 tavaszától kezdve az európai és amerikai autópiacot számos logisztikai probléma, például félvezetőhiány hátráltatja. A főként Ázsiában előállított chipek nemcsak a telefonok és laptopok gyártásához, hanem az egyre nagyobb technológiai igényű gépjárműgyártáshoz is nélkülözhetetlenek.
A félvezető-kínálat stabilizálódásával az ACEA 2022 második felére az autóeladások fellendülését prognosztizálta, az ukrajnai háború kitörése azonban visszavetette az optimista kilátásokat.