Egy quiche finomság francia módra

Az utóbbi időszak történései úgy gondolom, mindannyiunkat váratlanul és felkészületlenül értek. A mindennapi rutin és rohanás, a már megszokott hétköznapok és a „mindig történik valami” állapotát átvette a lelassulás, az otthonmaradás, és akkora mennyiségű szabadidő zúdult ránk, amivel bizony, nem igazán tudunk, mit kezdeni.

És talán mindannyiunknak van egy nagyon hosszú listája, amelyben olyan dolgok szerepelnek, amit mindig is szerettünk volna kipróbálni, de valahogy sosem fordítottunk rá időt. Van, aki elővette a régóta porosodó könyveit, van, aki a súlyzókat halászta elő a gardrób mélyéről, és egyre többen vannak, akik főzéssel, sütögetéssel ütik el az időt.

Ezért is mutatok ezen a héten három olyan receptet, amelyhez bármikor találunk a konyhában alapanyagot, és a folyamatokba bevonhatjuk az egész családot, hiszen talán soha többé nem lesz annyi időnk finomságokkal kényeztetni a családunkat, mint a következő néhány hétben-hónapban.

1. Paradicsomos-bazsalikomos quiche

Ha van olyan alapanyag, amiből mindenki jó sokat vásárolt, a liszt és az élesztő mellett, az valószínűleg a tojás. Tökéletes reggelire, számtalan formában el lehet készíteni, tápláló, és bármit is főzünk-sütünk belőle, nagyon hamar elkészül. Azonban egy idő után egyhangú lesz a tükörtojás, a rántotta vagy a főtt tojás, ezért megmutatom, hogyan készíthetünk el egy nagyon mutatós francia finomságot, a quiche-t (ejtsd: kis) ami tökéletes reggelire, egy kis salátával pedig ebédként is tálalhatjuk. Ez most olasz ízvílágú, de szinte bármit tehetünk bele, amit találunk otthon a hűtőben.

Hozzávalók:

A pitéhez:

A töltelékhez:

Elkészítés:

A lisztet a vajjal elmorzsoljuk. Én késes aprítóban szoktam az ilyen pitetésztákat készíteni, hogy a kezem melegétől ne kezdjen elolvadni a vaj, de használhatunk egy kést vagy villát is ahhoz, hogy a vajat a liszttel eldolgozzuk. Jöhet bele a só, a két tojássárga, majd legvégül a hideg víz. Sok mindentől függhet, hogy mennyi vizet fog felvenni, ezért azt mindig apránként adagoljuk. Akkor jó, ha a tészta jól gyúrható, és már nem morzsálódik. A pitetésztát fóliába csomagoljuk, és egy órára a hűtőbe tesszük.

Tipp: Használhatunk töltelékként bármit, ami a hűtőben van: túrót, vagy bármilyen sajtot, bacon helyett tehetünk bele sonkát vagy kolbászt, de akár készre sütött csirkehúsdarabokat is.

Előkészítünk egy piteformát, a pitét kinyújtjuk, és beleegyengetjük. Egy villával megszurkáljuk, és 180 fokra előmelegített sütőben vakon elősütjük. Ez annyit jelent, hogy mielőtt betolnánk a sütőbe, egy sütőpapírt teszünk a tészta tetejére, erre pedig nehezéket helyezünk. Ez lehet szárazbab, lencse vagy akár rizs is. Így sütjük 20 percet, majd kivesszük, eltávolítjuk a nehezéket és a sütőpapírt, majd visszatoljuk újabb 10-15 percre a sütőbe.

Közben elkészítjük a tölteléket. A tojásokat a tejjel és a mustárral elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, beleszórjuk a fetasajtot, a sült bacont, a bébispenótot és a bazsalikomot. Az elősütött pitealapra tesszük a szeletelt koktélparadicsomokat, majd ráöntjük a tojásos tölteléket. A pitét visszatoljuk a 180 fokos sütőbe, és 35-40 perc alatt készre sütjük. A sütési idő változhat annak függvényében, hogy mekkora a formánk. Akkor tudjuk, hogy kész van, ha a töltelék teljesen átsült, és ha megmozgatjuk, már nem remegős sehol a tojásos massza.

A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd friss salátával tálaljuk.

Csütörtökön darázsfészket, vasárnap banánkenyeret sütünk. Tarts velem!