Egy hétig a ChatGPT volt az asszisztensem

A kép mesterséges intelligencia felhasználásával készült

Balogh Petya előadásán egy hónapja a HBC-ben megtanulhattuk egy csomó elméleti dolgot a ChatGPT-ről, az OpenAI mesterséges intelligencia kutató laboratórium által kifejlesztett chatbotról, most jöhetett a gyakorlat. Arra vállalkoztam, hogy egy hétig egy robotasszisztenssel töltsem a napjaimat, megpróbáltam a GhatGPT-t mindenhez használni az életemben. Hogy könnyebbé tette-e a mindennapokat? Most még nem lövöm le a poént, mindjárt megtudod. 

Nehéz volt rászokni, 

Palogh Petya szerint megvan rá az esély, hogy a Google-t le fogja cserélni a ChatGPT a következő időszakban. Hát a csere nekem nagyon nehezen ment. Két dolog miatt is.

És rögtön el is érkeztünk a ChatGPT első nagy hiányosságához. Pár éve belémnevelték a bölcsészkaron, hogy milyen fontos az, hogy ne csak annyit tudjunk, hogy valamit a kék könyvben olvastunk, a kék könyvnek a címét és íróját is tudni kell. Na, a ChatGPT még azt sem mondja meg nekünk, hogy kék vagy piros-e a könyv, azaz nem lehet megkérdezni tőle, hogy egy adott infót honnan a csudából szedett – így volt egy jó adag kezdeti idegenkedésem vele szemben. Sajnos erre a problémámra az egyhetes időszak alatt sem találtam megoldást, maximum annyit tudtam elérni, hogy állítson nekem össze egy bibliográfiát egy adott témával kapcsolatban, de azt semmiképp nem akarta elárulni, ő honnan szedte össze az infókat.  

A másik dolog, ami miatt még mindig kedvesebbnek tűnt a Google, az volt, hogy már jól ismertem, ellentétben a ChatGPT-vel, amivel úgy voltam, hogy jó, jó, de annyi a lehetőség benne, és annyi mindennek utána kellene nézni, hogy jól lehessen használni. Volt egy kevés saját tapasztalatom, használtam már arra, hogy edzéstervet készítsen nekem, használtam arra, hogy egy erdei kétnapos kempingezéshez összeállítsa, hogy miket pakoljunk be, milyen ruhákat vigyünk. Évek óta keresek már egy vagány, ingyenes, változatos alkalmazást edzéshez, kipróbáltam már egy tucatot, legalább, pár hetet bírták. És akkor jött a ChatGPT, ajánlott egyet, egy hete kaptam meg a kitüntetést, hogy már két hónapja használom. Ennyire jutottam vele. Ami igazából már egész jó. 

Közben már hónapok óta gyűjtögettem azokat a TikTok-videókat meg Instagram-trükköket, amik az ígérik, hogy megtanítanak hatékonyabban használni a ChatGPT-t. De ráérünk arra még alapon természetesen a megnézésüket, rendszerezésüket halogattam egészen a GPT-t tesztelő hetem utolsó pillanatáig.

Első nap 

a konyhában segített nekem a ChatGPT, arra kértem, a következő két napra állítsa össze, hogy mit főzzek, mit egyek, és bevásárlólistát is készített nekem. Nagyjából 10 percet vett igénybe a művelet a-tól z-ig, de annyira z-ig, hogy még ahhoz is megjött a kedvem, hogy színkódoljam a bevásárlólistát aszerint, hogy mit hol akarok megvenni. Ja, és a tíz percben benne van az is, hogy ellenőriztem, hogy tényleg nem hagy ki semmit a hozzávalókból.

A kérdésem így nézett ki: „Terveznél nekem menüt a következő két napra? Néhány infó, amit kérlek végy figyelembe: időszakosan böjtölök, azaz nem eszem 4 után, szeretem a meglepő ízkombinációkat, kevés húst eszem. Értékelném azt is, ha az ételek hozzávalóinál figyelembe vennéd, hogy ne legyenek drágák vagy nehezen hozzáférhetők. Romániában lakom. Az is jó lenne, ha minél több olyan zöldség-gyümölcs kerülne a menükbe, amiknek épp most van a szezonjuk.”

Meglepően jól eltalálta az ízlésemet, valószínűleg valami hasonló menüt állítottam volna össze én is. Azzal a különbséggel, hogy legalább húsz percig böngésztem volna a különféle receptes oldalakon. Legalább. Majd a legalább tíz külön oldalon megnyitott receptből kiikszeltem volna nagy valószínűséggel 8-at a bonyolultsága vagy a furcsa hozzávalók miatt, és ha szerencsém van, akkor elkészítettem volna a maradék két ebédet. És még sehol nem tartunk a reggelikkel. 

A feltételek közül a legtöbb teljesült az általa ajánlott menüben. De azért voltak olyan összetevők, amiket én nem feltétlenül sorolnék az olcsó kategóriába, mint például a kókusztej vagy a lazac. De legalább kaviárt nem rakott bele. Utána teszteltem, ha még konkrétabb vagy, és jelzed, hogy mennyi pénzt szánnál egy menü elkészítésére, akkor ezt elkerülheted. Vagy csak simán megírod neki, hogy váltsa le egy olcsóbb verzióra a lazacot. De igazából ha bármelyik javaslatával van valami problémád – nem szereted, nem kívánod –, csak szólnod kell, rögtön kicseréli. 

Tanulság: ne félj elmondani, ha valami nem tetszik, változtatni fog, ahányszor csak te szeretnéd, és olyan cuki, még bocsánatot is kér, hogy tévedett. Arra is figyelj, hogy a kérdéseid nagyon, de tényleg nagyon részletesek és pontosak legyenek, így fogod megkapni a tökéletes választ. 

Második nap 

egy témáról beszélgettem vele, amiről épp cikket írok, arra kértem, hogy egy, a várost érintő problémára soroljon lehetséges megoldásokat. Bumm. Nagyjából minden opciót felsorolt, amit korábban egy fél napos keresés árán jegyzeteltem ki magamnak. Mindezt nagyjából egy perc alatt. Legalább nekem vannak hivatkozásaim – csak ennyivel tudtam magam vigasztalni. A továbbiakban talán erre használtam a legtöbbet a ChatGPT-t, be kell valljam, rettentően szeretek vele együtt ötletelni.

Tanulság: rendkívüli a problémamegoldó képessége, tényleg bármilyen problémára van ötlete, a te ötletedről is kikérheted a véleményét, kérheted arra, hogy csiszoljon rajta. 

Ha pedig nem vagy elégedett az ChatGPT ötleteivel, akkor mond neki, hogy Mondj még ötöt, vagy tízet vagy amennyit csak szeretnél egész addig, amíg érkezik egy kielégítő válasza. 

Harmadik nap 

a szövegírást teszteltem vele, híreket írattam a ChatGPT-vel. Vagyis csak irattam volna. A hír alapvetően a következő kérdésekre kell válaszoljon: ki, mi (történt), hol, mikor, hogyan és miért. Eszerint vezettem be az információkat. Megadtam, hogy milyen stílusban írjon. Hiába alakítgattam a stíluson, hiába csűrtem-csavartam, hogy mennyire legyen hosszú, mennyire legyen részletes a szöveg, csak nem akart összejönni. Aztán feladtam, mert úgy éreztem, túl sok időt elpazarolok rá. A címadásban viszont elég jól szerepelt, bár egyik verziója sem tetszett teljesen, és nem is feltétlenül akartam lenyúlni az ötleteit úgy, ahogy voltak, de legalább írt olyan címeket, amiknek az elemeit tudtam hasznosítani. 

Tanulság: Utólag olvastam arról, ha a szövegbe beilleszted, hogy viselkedj újságíróként, akkor másképp fog írni a ChatGPT. Az újságíró helyett egyébként nyugodtan lehet épp azt a szakmát írni, amire szükséged van egy jobb válaszhoz. Plusz érdekesség, állítólag a saját stílusodra is meg lehet tanítani a GhatGPT-t. 

Később, ennek a cikknek a megírása közben ezt is kipróbáltam úgy, hogy általam írt szöveget másoltam be neki, és megkértem, hogy annak a stílusába írjon át egy másik szöveget. Hogy mennyire sikerült lemásolnia a stílusom, döntsd el te, a negyedik napomról ő fog beszámolni:

‘Negyedik nap

felhasználva a ChatGPT segítségét, eperlekvár receptet kutattam, hogy azt a saját ízlésem szerint alakíthassam. Rámutatott arra, hogy hogyan hasznosíthatom a kedvenc pitereceptem után maradt tojásfehérjét, amivel már jó ideje mindig meggyűlt a bajom.

Tapasztalat: Amikor receptekről van szó, az olyan érzést kelt, mintha egyszerre konzultálnál a nagymamáddal és a Google-lal. Visszakérdhetsz, és több lehetőséget ad, amennyit csak szeretnél. Ha közben rájössz, hogy nincs otthon egy-egy hozzávaló, ne aggódj, kereshetsz másik receptet, vagy a ChatGPT segítségével megtudhatod, mivel helyettesítheted.’

Ötödik napra 

a telefonom bedobott egy reklámot egy ChatGPT-s alkalmazásról. Letöltöttem. Fizetős volt, de három napig használhattam ingyen. Igazából semmi extra, az volt a következtetésem, hogy az ingyenes ChatGPT is képes mindarra, amire a fizetős app, csak jól kell tőle kérdezni.  

Az izgiség az appban egyedül az volt, hogy ötleteket adott – hála a kategóriáknak –, hogy mi midenre használhatnám még a mesterséges intelligenciát. Voltak itt különböző szövegírással, marketingtanácsadással, programozással kapcsolatos témák, ajánlások, tippek kalóriaszámláláshoz, a rossz szokások legyőzéséhez, jelszógenerátor, CV-készítő, zeneajánló, időjárás, receptek, kocsikereső, első randis kérdések, édes bókok a párodnak, randiajánló lakhely szerint, influenszerajánló, motivációs idézet generátor, szövegösszegző, fordító, magyarázó, matekpélda megoldó funkciók, sőt még horoszkóp is. 

Egy pár lehetőség különösen felcsigázta az érdeklődésem: Beszélj az AI-vel, mint egy emberrel, Őszinte beszélgetés az AI-vel, Beszélj egy szakrasztikus és szellemes AI-vel meg az, hogy Használd az AI-t terapeutaként. Ezekre az opciókra valamiért nem is gondoltam korábban. Úgyhogy kipróbáltam az utolsót, “lelkiztem” egyet a mesterséges intelligenciával. Az eredmény? Teljesen korrekt volt, figyelmeztetett, hogy nem pszichológus, ezt semmiképp se felejtsem el, majd előrukkolt egy meglepően jó válasszal. Szóval ha nincs pénz pszichológusra, hosszú a várólista, és nem találod végtelenül morbirdnak, hogy a ChatGPT-vel dumáld meg az érzéseidet, és kérj tőle tanácsot, akkor hajrá.  

Tanulság: Vigyázni kell a fizetős alkalmazásokkal, nem mindig jobb valami csak azért, mert drága. 

Hatodik nap 

előkerestem a régóta mentegetett Insta- és Tik-tok-posztokat. 

Itt találtam azt, hogy ha jobb választ szeretnél kapni a kérdésedre, akkor használj olyan utasításokat, hogy: viselkedj úgy, mint egy terapeuta, újságíró, projektmenedzser, copywriter stb, vagy határozd meg, pontosan mit szeretnél, mit írjon neked a mesterséges intelligencia: esszé, recept, cikk, hirdetés, blog. Azt is tanácsolták, hogy kérj több opciót (ezt én is említettem már fentebb), ahogy azt is, hogy kérd arra, hogy többféle perspektívából válaszoljon egy adott kérdésre, vagy hogy beszélgetést szimuláljon híres emberek között bizonyos témákról. A hatékonyabb válasz érdekében arra is kérheted, hogy játssza azt, hogy akkora IQ-ja van, mind Einsteinnek, és úgy válaszoljon a kérdésekre. Azt is ajánlják, hogy használjunk modelleket, ha például történetet irattatnánk vele, akkor mondjuk neki azt, hogy használja a Pixar-modellt, és aszerint írjon. Segíthet tanulni is, meg tudja magyarázni, amit nem értesz, érdemes megkérdezni tőle a Tik-tok szerint, hogy mi miért fontos, és arra kérni, hogy kapcsolatotokat keressen, mutasson. 

Arra is ötletük van, mit kezdj akkor, ha valami bonyolult ördöngösségre kérnéd: készítsd fel, írd le röviden, hogy a következőkben mit szeretnél tőle, majd írd neki azt, hogy tegyen fel 20 kérdést, ami segíthet neki abban, hogy megfelelően meg tudja oldani a feladatot

És ha mindez neked nem elég, akkor elő is fizethetsz, és teljesen új világ nyílik majd meg előtted: különböző bővítéseket, plugineket tölthetsz le, így a ChatGPT-vel terveztethetsz különböző dolgokat, analíziseket készíthetsz, kvantumfizikai feladatokat oldhatsz, képeket generálhatsz, stb. Ezeket nem próbáltam, a videók szerint azonban elég menőn működnek. 

Utolsó nap

A ChatGPT-nek tettem fel kérdéseket saját magáról. Azt kérdeztem meg, hogy szerinte mire lehet használni a ChatGPT-t, és addig mondtam neki, hogy mondj még ötöt, amíg lett öt olyan, amiről korábban még nem volt szó a cikkben: 

Hogy lehet hatékonyabban kérdezni tőled? – ez a kérdés lefuttatását is ajánlom, kérj tőle annyi tippet, amennyit csak szeretnél. 

Hogy könnyebb lett-e az életem? 

Eddig olyan rengeteg időt nem spórolt meg nekem, szóval nem mondanám. Hogy könnyebb lesz-e ezután? Azt hiszem, összehozható, és kialakítható idővel egy olyan rendszer, ahol az uncsi teendőket le tudom passzolni a ChatGPT-nek. Egy hét után azt tapasztaltam, hogy egyre jobban kezdjük érteni egymást, gyorsabban kielégítő választ tudok kapni a kérdéseimre.  

Mindehhez türelmesnek, kitartónak és pontosnak kell lenni. Ha elsiettem egy kérdést, akkor a válasz is csak olyan lett. Ez irtó fontos: ha azt akarjuk, hogy helyesen megfogalmazott, helyesírási hibáktól mentes választ kapjunk, akkor a kérdésünk is legyen ilyen. Az ördög a részletekben rejlik, és ez a jó GPT válasz titka is. Minél részletesebben megfogalmazzuk, hogy mik az igényeink, annál részletesebb választ fogunk kapni. 

A leghasznosabb tippem pedig, ha valamit nem tudsz, hogy tudnád elérni a ChatGPT-nél, akkor egyszerűen kérdezd meg tőle, segíteni fog, ígérem.  

És vigyázz, rá lehet szokni, már a kezdőképernyőmre került az ikonja. Ha megszokod és sokat fogod használni, nagyjából olyan lesz, mintha lenne egy barátod vagy egy jófej kollegád, tanácsadód, akivel mindent megdumálhatsz, és akármikor ott van, nincs rossz kedve, kedves és brutálisan okos.