A hét folyamán vagy jövÅ‘ hét elején kapják meg az iskolák a nyál alapú antigén gyorsteszteket, közölte hétfÅ‘ este Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter, Ãrja az Agerpres.
Az oktatási miniszter a Digi24 televÃziónak nyilatkozva elmondta, pénteken Ãrták alá a szerzÅ‘déseket a közbeszerzési eljárás nyertes ajánlattevÅ‘jével, és az elsÅ‘ szállÃtmány gyorsteszt a hét folyamán vagy legkésÅ‘bb jövÅ‘ hét elején érkezik meg. Sorin Cîmpeanu hozzátette, valamennyi tanulót tesztelni fognak, függetlenül attól, hogy megkapta-e a koronavÃrus elleni oltást vagy sem.
Hogy pontosan kik és hol végzik majd el a teszteket, még kérdéses.
PontosÃtást kért az oktatási minisztérium az egészségügyi tárcától: többek közt annak tisztázását kérik, hogy a koronavÃrussal fertÅ‘zött tanulók kiszűrését szolgáló nyáltesztek alkalmazhatóak-e otthon is, a szülÅ‘ vagy törvényes gyám felügyelete mellett. Abban az esetben ugyanis, ha a válasz pozitÃv, ez nagyon gördülékennyé tenné a szűrési folyamatot és hatékonyabbá a megelÅ‘zést.
Az oktatási minisztérium arra is választ kér, hogy a nyálalapú Covid-tesztek iskolai alkalmazásához feltételként szabják-e meg a szülÅ‘/gyám beleegyezését. Ehhez ugyanis a jogszabály kiegészÃtésére és a hozzájárulási űrlap megszerkesztésére lesz szükség. Ugyanakkor az is tisztázásra vár az oktatási minisztérium szerint, hogy a kötelezÅ‘ nyálteszt minden esetben alkalmazandó-e az óvodások esetében is.
A tanügyi tárca arra is kitér, hogy az országos közegészségügyi intézet szerint nincs hivatalos álláspont, amely alátámasztaná, hogy a jelenléti oktatást 60 százalékos átoltottsági küszöbhöz kell kötni. A minisztérium hivatalos véleményt vár a közegészségügyi intézettÅ‘l erre a kritériumra vonatkozóan is, olvasható a hÃrügynökséghez eljuttatott közleményben.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) és az Oktatási Szakszervezetek Szövetsége (FSE) az otthontesztelés mellett döntene, ha pedig a kormány ragaszkodik az iskolai teszteléshez, akkor ezt a feladatot csakis egészségügyi alkalmazottakra bÃzhatja, mert megfelelÅ‘ védÅ‘felszerelés hiányában a tanügyi személyzet ki lesz téve a fertÅ‘zés veszélyének, érveltek.
Sorin Cîmpeanu még pénteken a sajtónak elmondta, kizártnak tartja, hogy a tesztelést egészségügyi alkalmazottak végezzék, mert az egészségügyben Ãgy is személyzethiány van.