Egy fiatal nőhöz találnak, aki szereti és értékeli az egyszerű dolgokat

Letisztult, mégis nyers; elegáns, mégis praktikus; kifinomult, mégis karakteres: így tudnám röviden jellemezni Bálint Hanna ékszereit. A marosvásárhelyi születésű alkotó ezüsttel dolgozik, leginkább gyűrűket és láncokat készít, és aki szereti a kézműves vásárokat, már biztos találkozott Hanna visszafogott, de jókedélyű ékszersarkával az ország valamelyik pontján. Májusban ő a hónap alkotója, vele beszélgettünk ötletelésről, kivitelezésről, vásározásról, és arról, hogy mit jelenthet vállalkozónak lenni ékszerészként ma itthon.

A Szféra fesztiválon.

Bálint Hanna-Gyopár (1997, Marosvásárhely) A marosvásárhelyi Művészeti Líceumban tanult képzőművészet szakon. Tanulmányait a Kolozsvári Művészeti és Design Egyetemen folytatta kerámia, később design szakon, kiegészítve egy művészet- és designmenedzsment mesterképzéssel a Budapesti Metropolitan Egyetemen. Erasmus-ösztöndíjjal tanult Pécsett és Brno-ban, később két hónapot töltött a berlini Plan B galériánál szakmai gyakorlaton. Öt éve foglalkozik ezüstékszerek készítésével. Másfél év alatt már hat városban vett részt vásáron Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Budapesten, Bukarestben, Nagyváradon és Temesváron. Idén részt vesz a Vibe Fesztivál Fashion Corner-én és másodjára a Mumush Fesztiválon. Az ékszerei minimalista stílusúak, a természet bő textúráiból inspirálódva, egyedi és sokszor egyenetlen formálat használva. Formanyelvében megjelennek a geometrikus formák, mint a kör vagy a háromszög. 

Találkozás és munka a fénylő ezüsttel

Hanna gyerekkora óta szereti az ékszereket és a vásárok hangulatát, és amikor harmadévesként az egyetemen lehetőség adódott egy ékszerészeti kurzuson részt venni, nem habozott sokáig. Államvizsgájában a kerámia és az ékszerészet ötvözésével foglalkozott. Azóta tart a szerelem. „Az ezüsttel való munka nagyon megtetszett, úgy éreztem, ebben jobban ki tudok teljesedni. Jelenleg csak ezüsttel dolgozom, de váltani fogok rézre és idővel alpacára. Az egyetemen az ezüstöt tanultuk meg, ezt viszem tovább, de szeretném a tudásomat más anyagokra is továbbvinni, idővel az aranyra is”, fejti ki a fémválasztás okát Hanna. Szeret kövekkel is dolgozni, viszont gyűrű formájában azok kényelmetlenek lehetnek, a vásárokon nem is túl népszerűek, ezért inkább nyaklánc formában kísérletezne tovább velük.

Saját ötletei alapján és felkérésre is dolgozik, de a folyamat mindig az ötleteléssel kezdődik. Ez olykor több időt is igénybe vehet, mint maga a kidolgozás folyamata, mondja Hanna. Most már több olyan egyszerűbb gyűrűmodellje van, amit tömeggyártás-szerűen, együltében is el tud készíteni. A komplikáltabb darabok akár napokat is igénybe vesznek, ha pedig felkérésre dolgozik, akkor a kliens igényei is alakítják a munkafolyamatot.

A cikk az előfizetőink számára folytatódik!

Ne maradj le a végéről! Már havi 15 lejért elolvashatod a cikkeink legjavát. Fektess be te is a szabadságba!