Digitális pulykapénz: megnyomta a Médiatér helyenként a ceruzát

Több ezer oldalt kell átbogarászni az Erdélyi Médiatér Egyesület által a budapesti Bethlen Gábor Alapnak küldött elszámolások kapcsán, de hálás a téma: szinte bármely területen találunk furcsa dolgokat. Nézzük most az informatikai számlákat!

Azt mindenki tudja, hogy ma már egy médiaszolgáltatás sem üzemeltethető informatikai háttér nélkül, ugyanakkor azt is tudni kell, hogy eme szolgáltatás mögé sok minden elrejthető. Az teljesen rendben van, hogy egy sok telephellyel rendelkező, több honlapot üzemeltető cégnél nagyok az informatikai költségek, de amit találtunk, az bőven túl van azon, ami már gyanúsnak mondható.

Digitalizációs kerekasztal a Pont System vezetőjének moderálásával az idei Tusványosi Szabadegyetem első napján (Kovács László a kép közepén, kék-fehér csíkos pólóban)
Forrás: a Tusványosi tábor hivatalos Facebook-oldala

A lényeg: két cég szolgáltatott az erdélyi KESMÁ-nak: az udvarhelyi tulajdonossal rendelkező Igenbiza Kft. havi 180 ezer forint körül számlázott, míg a másik, a kolozsvári Pont System viszont eléggé megnyomta a ceruzát. IT üzemeltetés jogcímen 2020. közepén-végén havi 2,7 millió forintot számláztak, 2021. közepére ez az összeg havi 4,3 millió forintra ugrott fel. Ez nem kevés: a Magyar Hang szerkesztőségi rendszerét és a mögé rakott informatikai támogatást ennek a töredékéért kapjuk meg havonta. De hagyjuk is ezt, mert

vannak sokkal durvább tételek, amit kifizettek:

És közben ne feledjük: a fentiek mellett, amik körülbelül durván 150 millió forintot tesznek ki, minden hónapban 4,3 millió forintot (mintegy 10 ezer euró) eleve leszámláztak az alapműködés biztosítására. Ha a fenti, nem rövid lista első két tételét összeadjuk, kiderül, hogy a szerkesztőségi rendszerekkel kapcsolatos piackutatásra és elemzésre közel harminc millió forintot fizettek ki. Ez egyszerűen érthetetlen: ebből a szoftverből nincs sokféle, a térség sajtóorgánumai a nagyjából 4-5 hasonló tudású termék valamelyikét használják.

De nem akartunk butaságot írni, ezért megkérdeztük Erdélyi Pétert, a Center for Sustainable Media alapítóját – a vállalkozás kelet-európai médiacégeknek ad tanácsot többek között éppen arról, milyen szerkesztőségi rendszer lenne a legalkalmasabb az adott igények kielégítésére. Erdélyinek elküldtük a Médiatér és a romániai informatikai cég között megkötött kétnyelvű szerződések másolatát is, ezekből pontosan kiderül, mire is fizették ki a jelentős összeget.

Erdélyi a következő válaszolta:

– A piackutatási óradíjak reálisak, a feltüntetett óraszámok viszont szerintem nagyon-nagyon erősek. Szigorúan szakmai érdeklődésből, de hallatlanul kíváncsi volnék azokra az anyagokra, amik ennyi pénzből, ennyi munkával készültek. Csak hogy legyen hova mérni magunkat, tudjuk, hova kell fejlődni, ironizált Erdélyi.

Az internetes oldalakat időről időre „lefényképező” amerikai oldal, a Waybach Machine robotja 2020-ban utoljára december 17-én járt a szekelyhon.ro oldalon. Ezt látta.

Már 2020-ban is volt egy csomó nagyon jól használható, standardizált szerkesztőségi rendszer a piacon, amik szerintem minden olyan igényt ki tudtak elégíteni, amire egy ilyen Székelyhon/Krónika Online/Erdélyi Napló típusú oldalnak szüksége lehet. Ezek nem különösebben nagy forgalmú, nem bonyolult site-ok, és nekem úgy tűnt, hogy a szerződések mellékletében sem szerepel olyan funkció, ami túlmutat a piacon jó minőségben elérhető szolgáltatások képességein. Szóval nekem ezekből nem látszik, hogy a szerkesztőségi rendszerek Szent Grálját kellett volna megkeresni, vagy ilyesmi. Így viszont nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy mi tartott 1240 óráig ennek a piacnak a megkutatásán, de mondjuk sosem volt túl jó a fantáziám. Az biztos, hogy nagyon alaposak voltak.

– Ha a Magyar Hang ma megbízna bennünket, ugyanezzel a tartalmú munkával, 2-5 millió forintért boldogan vállalnánk, attól függően, hogy milyen sürgősen kell, és minimum hány rendszert szeretnének összehasonlítani, de cserébe egészen biztos nem dolgoznánk rajta 1240 órát – válaszolta a médiatanácsadó.

Micsoda véletlen, hogy egy magyar állampolgár az ügyvezetője!

Az uh.ro-s kollégákkal ránéztünk a Pont System Kft. nevű cégre a román céges adatbázisban. Micsoda véletlen:

A cikk az előfizetőink számára folytatódik!

Ne maradj le a végéről! Már havi 15 lejért elolvashatod a cikkeink legjavát. Fektess be te is a szabadságba!