Demokráciai robbanás az RMDSZ-ben

Hogy egy kortárs udvarhelyi klasszikust idézzünk. Vajon Derzsi az egyetlen jelölt, és megvan hozzá a támogatottsága?
fotók: GÁL Előd | archív

Vihar előtti fülledt csend nyomta a várost januárban. Tudtuk, hogy még június előtt megérkezik valami, és nem valószínű, hogy egy könnyű nyári záporral megússzuk. A legtöbb jóslat szerint egy cunami lesz, ami mindent elsodorhat Udvarhelyen. Ehhez képest a szél se fújt igazán a választások előtti félév első havában. Mindenki szervezkedett – ki SZKT-n, ki szövetségkötésben –, és mindenki kivárt.

A közéleti pocsolyát Derzsi László helyi RMDSZ-elnök bejelentése zavarta fel egy kissé, hogy indulna, ha a kollégák és a felső vezetés is támogatja, a polgármesteri tisztségért.

Örökös közéleti hartzok

Úgy tűnik, a jelölt a székelyudvarhelyi „örökös közéleti harcok” megszüntetésére építi a kampányát, az „eredmények kellenek” mellett, ezeket többször is említette beszélgetésünk során.

Nem a pluralizmussal, a választási versenyhelyzettel van problémája, mondja, hanem azzal, hogy a „szekértáborok olyan szinten polarizálódtak Udvarhelyen”, hogy már meg sem hallgatják egymás gondolatmenetét a politikai szereplők, és a harc a város rovására megy.

Amikor felhívtuk a figyelmét, hogy kívülről úgy tűnhet, ellenzékiként maga az RMDSZ is hozzájárul ehhez a harchoz időnként, azt felelte, joguk van kritikát megfogalmazni arról, amivel nem értenek egyet, és logikai bukfenc lenne valamit megszavazni, amit korábban kifogásoltak.

Úgy gondolja, ők mindenben partnerek voltak, amiben egyet tudtak érteni a városvezetéssel.

A koalíciósok 2016-ban összeállítottak egy választási programot, ami megvalósítható teljes egészében, ha többséget szereznek és polgármestert állíthatnak. Bizalmat szavazott nekik a város, tizenegy önkormányzati képviselője van az MPP-EMNP szövetségének, most ha ők egymás közt nem tudnak megegyezni, saját politikájukat érvényesíteni, akkor nem gondolom azt, hogy az RMDSZ a kerékkötő – mondta erről.

Ami furcsának tűnt, hogy a bejelentés után nem áll ki azonnal mellette az összes frakcióbeli kollégája, és számtalan beszélgetés után az RMDSZ-es ismerősökkel, még mindig a hallgatás és az összeesküvés-elméletek szintjén állunk arról, hogy mi zajlik jelenleg a választások előszobájában.

Az RMDSZ-ben – legalábbis külső szemmel nézve – az a hagyomány, hogyha eldöntötték, merre indulnak, kicsitől nagyig mindenki ugyanabba az irányba mutat, mindenki azt a képet és cikket osztja a közösségi oldalakon, amit egy RMDSZ-esnek kell, függetlenül attól, hogy vezető politikus-e az illető, vagy a helyi irodát takarítja. Derzsi esetében nem volt ilyen. Rajta kívül mintegy két önkormányzati képviselő osztotta meg a bejelentésről szóló cikket: Ványolós István és Berde Zoltán.

Megkérdeztük Derzsi Lászlót, a frakcióbeli és volt kollégákat, az udvarhelyszéki RMDSZ vezetőségét, hogy mi a helyzet, mekkora lehet Derzsi támogatottsága helyi, széki és országos szinten.

A frakcióvezető azt mondta: a „kollégákkal egyeztetve” hozta meg a döntését, és abban bízik, hogy megkapja a helyi RMDSZ támogatását”. Mindenképp csapatban szeretne gondolkodni, „nagyon fontos”, hogy szakemberekkel dolgozzon együtt, és meggyőződése, hogy tudná a városvezetést másképp csinálni, mint Gálfi.

MÁSKÉPP, MINT GÁLFI

1. Nem elég a nyertes pályázat, meg is kell valósítani a terveket, amikre pénzt nyertek, és már készülni kellene a következő, 2021-27-es uniós költségvetési ciklusra.

2. Ténylegesen ugrásszerű fejlődést akar megvalósítani Székelyudvarhelyen, akárcsak Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy esetében. Konkrétan? Csíkszereda például saját költségvetésből épített terelőutat az utóbbi négy évben – válaszolta.

3. A jelenlegi városvezetés évről évre nem képes elkölteni a rendelkezésére álló pénzt sem: elmaradnak a beruházások, az infrastruktúrafejlesztés. Udvarhely helyzete – nem megyeszékhely, nem RMDSZ-es vezetésű – nem elégséges indok arra, hogy elmaradtak a beruházások. Vannak nem RMDSZ-es falvak és kisebb városok is – Szentegyháza, Kápolnásfalu -, ahol történtek nagyobb infrastrukturális változások, mondja.

4. Azt elismeri a polgármesterjelölt-jelölt, hogy a jelenlegi városvezetésnek sikerült külső forrásokat bevonnia, de sok olyan projekt van szerinte, aminek a kivitelezése el sem kezdődött. Ilyen például a csillagvizsgáló rehabilitációja, aminek a pályázatát 2018. december 20-án írták alá, de a kiviteli terv sem készült el, nemhogy a projekt megvalósítása.

Mit látunk a szerkesztőségből?

És innentől következzenek az esélylatolgatások, majd a pletykák, a leellenőrizhetetlen információk, amiket csak azért tartottunk fontosnak közölni, hogy valamelyest körvonalazódjon az olvasók számára, hogy is néz ki ez a választási paletta újságírói szemszögből több óra telefonálgatás és messengerezés után, február 4-én, kedden.

Körülbelül 10 RMDSZ-es és RMDSZ-közeli személlyel beszéltünk telefonon, személyesen, instant üzenetváltásban. Elsőre három megszólított is azt állította: feltehetően lesz még jelölt, nevet nem mondtak, egyikük annyit árult el, hogy „fiatal férfi” az illető. Azt, hogy felmerültek még nevek, maga Derzsi László maga sem tagadta, amikor megkérdeztük, csak annyit mondott:, nem tudja, kicsodák. Más azt súgta, hogy még keresik a jelöltet.

Arros Orsolya, volt polgármesterjelölt és Benedek Árpád Csaba, volt alpolgármester azt mondták, nem kívánnak polgármesterjelöltek lenni, önkormányzati képviselők viszont igen. Arros támogatja Derzsit, szerinte tudna újat hozni, nagyvonalúbb politikát folytatni.

Reméli, hogy ezúttal nem ellenzékben kell dolgoznia, hogy többet tudjon tenni a városért. Benedek addig nem foglal állást, míg a jelöltállítás szabályai nem tisztázottak, de más forrásból úgy tudjuk, hogy a helyi RMDSZ jelenleg legerősebbnek tűnő figurája továbbra is vállalná a megmondóember szerepét, amennyiben igény van rá.

Ványolós tanár úr, ha folytatja is a közéleti szerepvállalást, a nyelvápolást és a jó hangulatkeltést tartja elsődleges hivatásának. Sinka Arnold szerint napok-hetek kérdése, és eldől minden.

Egy lépcsővel fennebb zajlik a döntés

Bíró Barna Botond, az Udvarhelyszéki RMDSZ elnöke személy szerint örül, hogy Derzsi László a gondolkodási folyamat végére jutott, és úgy döntött, vállalja a megmérettetést.

Pénteken elmondta, egyelőre még ők sem tudják, hogy kik lesznek a jelöltek, a jelöltállítás szabályait február 4-én fogadja el az Udvarhelyszéki RMDSZ 15 tagú elnöksége. Minden önkormányzat esetében külön döntenek, a helyi szervezetek javaslatai alapján határozzák meg, hogy a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) január 18-án megszabott három jelöltállítási módozatból melyiket választják.

Nyilván, ahol egy polgármester-jelölt van, vagy nincs túl sok tanácsosjelölt, ott nem kell nagy előválasztás, de igyekeztek tenni arról, hogy több is legyen: hirdetést tettek közzé, hogy aki szeretne közfunkciót betölteni, önkormányzati képviselőnek vagy polgármesternek jelöltetni magát, az jelentkezzen a területi szervezeteknél.

Ha többen is jelentkeznek, akkor a széki RMDSZ kedden délután megmondja, hogy 1. előválasztással, 2. köz- vagy küldöttgyűléssel, 3. a helyi választmány és a területi elnökség közös döntésével választják ki közülük a megfelelőbbnek tartott személyt. Legkésőbb március 15-ig szeretnék, ha minden helységben ismert lenne a jelöltek személye. A helyi döntésekbe nem kívánnak fentről beleszólni, csak, ahol szükségesnek látják.

Derzsi László bejelentése igazából egy szándéknyilatkozat, és még nem mondható el róla, hogy ő a székelyudvarhelyi RMDSZ hivatalos jelöltje, azt hozta nyilvánosságra, hogy a jelöltségre pályázik – mondta Bíró.

Föld hívja a kapitányt

Próbáltuk Kelemen Hunort is elérni, hogy megismerjük az udvarhelyi jelöltről a véleményét, telefonon kérte, hogy küldjünk sms-t, arra pedig nem válaszolt, de el tudtuk képzelni, mit válaszolna: majd helyi szinten megoldják, az SZKT alapszabályzatának megfelelően, ő minden jelöltnek örül, és a székelyudvarhelyieknek, bármi is lesz, bölcs döntést, jó polgármestert kíván. Vagy valami hasonlót.

Milyen esélye van az RMDSZ-nek nyerni?

Nyilván, kevés politikus nyilatkozik úgy erre a kérdésre, hogy sajnos semmi esélyünk sincs, nem is értjük, mit keresünk a politikai palettán, annál inkább felelik, hogy naná, persze, sőt. Ennek ellenére kíváncsiak voltunk a gondolatmenetükre, milyen körülmények közt látják esélyesnek, hogy visszaszerezzék a várost.

Ha csak az előző választások tapasztalatából indulunk ki, a megbomlott koalíció farvizén az RMDSZ simán beevezhet a városvezetésbe – tartja Benedek.

Bíró is reális esélyt lát Székelyudvarhely visszaszerzésére, ő egy kicsit elvontabban gondolkodik: amennyiben a kampányban az RMDSZ-nek sikerül pontszerűen rámutatnia a városvezetési problémákra, és „felállítani egy stratégiát, egy víziót arról, hogyan képzeljük el 10-20 év múlva a várost – ebben bátorítani tudom a helyi RMDSZ-t. A személyeskedésben, az egyes személyek hiteltelenítésében, amiben volt részünk az előző kampányok idején, nem tudok partner lenni. Hogy ezt sikerül-e meglépni, az függ a többi kampányban résztvevőtől is, talán megérett az idő arra, hogy a lényegről tudjunk beszélni” – mondta Bíró, mintha soha semmi közük nem lett volna ehhez a játékhoz.

Arról is kérdeztük, elképzelhető-e, hogy valamely alakulattal összefog az RMDSZ. Azt mondta, jelen pillanatban nem látja azt az entitást, akivel összefoghatna. Míg országos szinten szövetkezett a két párt, a helyi jelöltek nem szavazták meg az Erdélyi Magyar Szövetséget, és ez sok bizonytalanságot mutat. Egyelőre úgy néz ki, az  RMDSZ teljes listával indul a választásokon. 

Sógorságban a gyergyóiakkal?

Ha eddig csak a latolgatások szintjéig jutottunk, jöjjenek most a konspirációk, amiknek általában fele sem igaz, vagy ha igen, sosem bizonyíthatók be, de olyan jól lehet csámcsogni rajtuk. Itt mutatkozik meg a politikában rejlő kreativitás.

Ilyen ötletnek tűnik a Derzsi László bejelentéséhez fűzött komment is, amiben Nagy Zoltán álnéven szólal meg a „politikai szakértő”: Kelemen Hunor nem támogatja Derzsit, inkább a EP-parlamentje-vesztett Sógor Csabát szeretné az udvarhelyi polgármesteri székben látni. Aki viszont nem akar polgármester lenni – teszi hozzá már élőben egy másik forrás.

A harmadik szerint Gálfi munkásságával elégedett az RMDSZ országos vezetése, inkább azt szeretnék, hogy ő legyen polgármester, mint Szász Jenő és barátai (ebbe a körbe akár még Derzsit is beleképzelik egyesek), és egy erős tanácsosi listával támogassák meg a jelenlegi polgit, ahogy Gyergyószentmiklóson is tették Nagy Zoltán esetében.

A legelvetemültebb konspirációnak az tűnik, hogy a Tiszta Kezekkel Udvarhelyért Mozgalmat azért hozták létre, hogy a civil szervezeten keresztül Szász Jenő külföldről támogathassa Gálfit, akivel csak eljátsszák a konfliktust. Itt már azért illik letenni a poharat.

Aki szereti az ilyenfajta latolgatásokat, összeesküvés-elméleteket, kapja össze magát, még egy pár nap, és lelepleződhet, hogy Derzsi László lesz-e az egyedüli RMDSZ jelölt, és kik állnak mögötte.

Na meg az, hogy Szász Jenőnek az EMSZ-szel karöltve sikerül-e jelöltet állítania, és lesz-e egy echte székelyudvarhelyi párt.