De miért is érdemes bekapni egy Bizniszvitamint?

A Bizniszvitamin egy olyan esemény, ahol nem ciki az, ha a résztvevők közösen csámcsognak. És nem csak az elhangzottakon. Mégis működik. Már öt éve.
fotók: a HBC facebook oldala

Öt éve indult a Harghita Business Center inkubátorház által szervezett Bizniszvitamin. Míg az elején szinte kötelezni kellett a bent lakókat a részvételre, mostanra természetessé vált, hogy minden hónapban van valami izgalmas téma, illetve meghívott az inkubátorházban. Már szinte magától értetődő. Pedig nem kevés szervezés és háttérmunka szükséges ahhoz, hogy ezek a találkozók – az elvárt színvonalon – létrejöjjenek. És talán fel sem fogjuk, hogy mit veszítene Székelyudvarhely, azon belül a fiatal vállalkozói közösség, ha ezek az események energia és ötlet hiányában elmaradnának.

Többek között erről beszélgettünk Szakács-Paál Istvánnal (alias Szinusszal) az inkubátorház igazgatójával, és Berkeczi Zsolttal, aki a HBC marketingeseként a Bizniszvitamin kommunikációjáért is felel.

Mi az első három szó, ami a Biniszvitaminról eszetekbe jut?

Berkeczi Zsolt: Kapcsolódás, fogyasztható tartalom, rendszeresség.

Szakács-Paál István: Fejlődés, networking, gasztro élmény.

Miért pont ezek?

Zsolt: A kapcsolódás ugyanaz, mint Szinusznál a networking, csak egy kicsit tágabb értelemben. Nem kifejezetten azzal a céllal jössz be, mint mondjuk egy konferenciára, hogy most valakivel üzleti kapcsolatot akarsz építeni. Viszont a Bizniszvitamin egy jó lehetőség arra, hogy a saját tempódban új emberekhez kapcsolódj.

A saját ritmusban kapcsolódást segíti elő a rendszeresség, hiszen havi rendszerességgel időről időre megszervezzük a Bizniszvitamint, és ezáltal lehetőséget adunk a résztvevőknek arra, hogy egymással akár szakmai, akár emberi kapcsolatokat építsenek ki.

A rendszerességet nem igazán szoktuk hangsúlyozni, és sokszor úgy érzem, hogy nem is vagyunk tisztában a súlyával és az értelmével. Nekem az a meglátásom, hogy Udvarhelyen kicsit hiányzik a következetesség, hogy valamit rendszeresen megszervezzenek, és igyekezzenek arra is, hogy következetesen minőséget nyújtsanak vele.

A fogyasztható tartalom egy kétértelmű dolog. Az egyik részéhez tartozik, hogy már az időkeret miatt is az előadók próbálnak közérthető, könnyen befogadható előadással készülni, amit fel is lehet dolgozni, meg is lehet emészteni. Meg hát ez egy biznisz reggeli is, és igyekszünk izgalmas kulináris élményt is nyújtani a résztvevőknek.

Szinusz: Én a gasztroélménnyel kezdeném, hiszen az elején kimondottan foglalkoztunk azzal, hogy ebben a tekintetben is élményt tudjunk nyújtani a betérőknek. Akkor még nagy volt a merítési lehetőség is, kipróbáltunk szinte minden vendéglátóst, éttermet, cukrászdát. Mára ezek a helyek elfogytak, ezért a gasztro területén talán újra ki kéne találnunk a rendezvényt, mert ennek a műfajnak fontos része a reggeli. És az, hogy jó reggeli legyen.

A fejlődés kapcsán azt kell látnunk, hogy ezek ötven perces előadások szoktak lenni. És ennyi idő alatt inkább csak kapargatni lehet a témákat, mint hosszasan elmélyülni bennük. A szoros időkeret ellenére mégis minden előadó próbál valami újat, valami izgalmasat hozni. Próbálják megnyitni a gondolati világunk határait.

A networkingra meg különösen figyelünk. Már maga a terem is úgy van berendezve, hogy szinte elkerülhetetlen, hogy a veled szemben ülővel ne csámcsogjatok közösen valamin, és közben akár véletlenül is megkérdezed, hogy ő mivel foglalkozik. Nagyon sokan ott maradnak az esemény után. Noha a „kötelező” rész egy óra, azért jellemzően két óra múlva tudunk nekifogni elpakolni a székeket.

Ha holnap megszűnne, akkor mi fájna a legjobban?

Szinusz: Biztos nagyon hiányozna, hiszen az életünk részévé vált. És a Zsolt által említett rendszeresség tényleg fontos, mert mindig úgy tervezzük az évet, hogy abba havi egy Bizniszvitamin beleférjen. Szoktunk is izgulni néha, hogy hűha már eltelt a hónapból három hét, és még nem tudjuk, hogy ki lesz és pontosan mikor a következő előadó.

Az évek során kialakult egy egészen jó méretű közösség is, akik ide el szoktak jönni. Sokan úgy gondolják, hogy ezek az inkubátorház bentlakói, de ez egyáltalán nem így van. Tényleg vannak olyanok, akik szeretnek együtt reggelizni és akiknek bejött ez a műfaj. Nyilván ez a közösség is hiányozna.

Zsolt: Szerintem kitalálnánk helyette valami újat, ami ugyanezt nyújtja. Értem ezalatt az ismeretátadást és a kapcsolódási lehetőséget. Mindkettő nagyon fontos számunkra, így biztosan találnánk valami új formátumot, valamilyen apropót arra, hogy ezek az emberek találkozni tudjanak, és a tudástranszfer is megtörténjen.

A Bizniszvitamin igazából egy apropó, egy időpont, egy hely, ahol a fiatal vállalkozók találkozni tudnak, és kötetlen formában elbeszélgethetnek egymással egy adott téma vagy előadás kapcsán. A kötetlenség is fontos része az egésznek, hiszen ez nem egy egy olyan előadás, ami után mindenki rohan a dolgára, hanem itt bátrabban és közvetlenebbül tudnak egymáshoz fordulni az emberek. Talán ezért is van az, hogy a Bizniszvitamin kapcsán nem csak közönségről, hanem közösségről is beszélhetünk.

Szinusz: Az elején mi is elgondolkoztunk azon, hogy ha minden hónapban van Bizniszvitamin, akkor nem fárad-e el a program, és az is felmerült, hogy esetleg jó lenne nyári szünetet beiktatni. Egy ideig próbáltuk kicsit kívülről, kritikus szemmel nézni az egészet. De azt láttuk, hogy nem fárad el.

Zsolt: Sőt, lett egy délutáni testvére is a Business&Wine, ami a Bizniszvitamin formátumból indult ki. Csak ott nem a gasztrót hoztuk be az inkubátorházba, hanem a rendezvényt telepítettük ki különböző lokációkba. És ezáltal olyanokat is elérünk, akik reggel nem tudnak bejönni, vagy fogékonyabbak munka után egy ilyen kötetlenebb előadásra és beszélgetésre mint egy húzós munkanap előtt.

Fontos, hogy tisztán lássuk, hogy a Bizniszvitamin miért is értékes egyrészt a résztvevők számára, másrészt a mi számunkra, és akkor ennek az értéknek a létrehozására ki tudunk találni újabb formátumokat, ha esetleg ez a reggelizős dolog elfárad. Tehát nem annyira a formátum a fontos, mint az az érték, aminek a létrejöttét ezzel a formátummal lehetővé tudtuk tenni. Én azt látom, hogy a közösség is vevő arra, hogy időnként kísérletezzünk a formátummal.

Szinusz: Elméletileg jó kérdés, hogy mit veszítenénk el, ha megszűnne a Bizniszvitamin. Csak az a baj, hogy én szervezőként nem nagyon tudom magam abba a helyzetbe beleképzelni, mert tudom, hogy lesz. Mert mi csináljuk, és mindent megteszünk azért, hogy legyen.

Ha viszont résztvevőként próbálom elképzelni, hogy mi hiányozna, akkor talán az újszerű témákat mondanám. Mert igyekszünk figyelni arra, hogy a témák egyrészt trendik legyenek, másrészt közérthetőek, és a lehető legtöbb fiatal számára tartalmazzanak hasznosítható gondolatokat. Igyekszünk gyorsan reagálni a történésekre. Így például a Ditrói pékekkel kapcsolatos események zajlottak, akkor elhívtuk Porcsalmi Bálintot, hogy tartson előadást a válságkommunikáció témakörben. Vagy a gazdasági váltság kapcsán elhívtuk Bokros Lajost, hogy egy kicsit makro szempontból világítsa meg az egészet.

Igyekszünk minél gyorsabban nyújtani egyfajta szakmai felülnézetet azokra a történésekre, amelyek befolyásolhatják egy vállalkozás életét.

Zsolt: Azt látjuk, hogy amikor van egy új helyzet, akkor nagyon sokan félnek egyből reagálni. Inkább kivárnak. Inkább körülnéznek, hogy vajon mások erre mit lépnek. Mi előszeretettel repülünk rá az ilyen helyzetekre és igyekszünk a meghívottak és a témák segítségével úgy keretezni ezeket az eseményeket, hogy tudjunk pár fogódzót vagy akár ötletet adni a résztvevőknek, hogy adott esetben milyen forgatókönyveket vagy stratégiákat lehet felépíteni.

Mi alapján szervezitek a Bizniszvitaminokat? Az előadót választjátok ki, vagy a témát? Mi csak látjuk az eseményt a Facebookon. De mi történik az esemény közzététele előtt?

Szinusz: Itt szükség van egyfajta nyitottságra. A kollégák is szoktak jönni nevekkel és témákkal, sőt a résztvevők is bedobnak időnként ötleteket, hogy hallottak valakiről, vagy láttak valakit, aki tudna hozni valami friss és izgalmas előadást a Bizniszvitaminra.

Van úgy, hogy egy podcast-et hallgatunk, és onnan tetszik meg valaki, és aztán megpróbáljuk elhívni. Nyitott szemekkel járunk, és ha látunk valami frisset és izgalmasat akkor megpróbálunk lecsapni rá.

Zsolt: Van, amikor az aktualitás adja a témát, és akkor célzottan keresünk előadót. És olyan is van, amikor épp erre utazik mondjuk Barabási-Albert László és akkor igyekszünk mindent megtenni azért, hogy el tudjuk hívni, hogy az udvarhelyi közönség számára is tartson előadást.

Szinusz: És van egy olyan belső szabályunk is, hogy ha valamilyen nagy név tart nálunk egész napos képzést, akkor őt mindenképp megpróbáljuk rávenni arra, hogy előtte tartson nálunk egy Bizniszreggelit is. Vagy ha azt látjuk, hogy valamelyi másik erdélyi városban van valamilyen szakmai rendezvény, akkor mindig felvesszük velük a kapcsolatot, és megkérdezzük, hogy áthozhatjuk-e a nekünk tetsző előadót Udvarhelyre.

Kicsit mintha kóstolóként működnének a Bizniszvitaminon az előadók.

Szinusz: Igen. Ez kicsit azért is van, mert maga a műfaj ennyit enged meg. Ez egy reggeli, nem egy többfogásos ebéd. Meg hát előadója válogatja. Van, aki az ötven percben is tud és akar tudást átadni. És persze van olyan is, aki inkább csak felkelti a résztvevők érdeklődését, és ezáltal mondjuk eléri, hogy befizessenek nála egy egész napos workshopra.

Zsolt: Akkor azt is meg kell említeni, hogy van olyan is, hogy előadók jelentkeznek, hogy szeretnének a Bizniszvitaminon előadást tartani. És elég sokat vissza szoktunk utasítani, főleg azokat, akiknél látjuk, hogy csak egy sales lehetőségnek tekintik a Biszniszvitamint.

Viszont ha úgy látjuk, hogy olyan tudást tud megosztani, amire a résztvevőknek szükségük lehet, még akkor is, ha esetleg utólag egyik vagy másik résztvevővel elkezd mondjuk tanácsadóként szorosabban együtt dolgozni, és arra a hónapra épp nincs más meghívottunk, akkor részünkről jöhet.

Kinek és miért csináljátok ezt az egészet? Hiszen az alapfeladat a ti esetetekben nem az eseményszervezés, hanem az inkubátorház működtetése.

Szinusz: Valóban az alapvető feladatunk az inkubálás, meg elérni, hogy az inkubált vállalkozások eredményesen működjenek. Ugyanakkor számunkra fontos volt, hogy ne csak olcsó infrastruktúrát és az ügyvitelben szükséges tudást kapnak, hanem összekötjük őket olyan vállalkozókkal, akikkel együtt dolgozhatnak. Azt is fontosnak tartottuk, hogy közösséget építsünk, és azt láttuk, hogy abból nem lesz közösség, hogy az egy emeleten dolgozók néha összefutnak egymással a budi előtt.

A közösségépítés szándéka az egésznek az alapja. Kicsit féltünk is amikor a műfajt behoztuk Udvarhelyre, hogy ki fogja rááldozni a nap első óráját erre, hiszen sokan pont akkor tudnak a leghatékonyabban dolgozni.

Az első két alkalommal szinte köteleztük a bentlakókat, hogy vegyenek részt a Bizniszvitaminon. Ez persze nekik is segített, mert egy kávé és egy szendvics mellett megismerkedhettek egymással, és kialakult valamiféle kémia a házon belül.

Azt viszont nem szerettük volna, hogy hónapról hónapra könyörögni kelljen azoknak, akik ebben nem látnak értéket, és inkább megnyitottuk a rendezvényt az udvarhelyszéki vállalkozók számára. Nagy örömünkre gyorsan kialakult egy olyan közösség, amelyik rendszeresen eljár ide.

Most ők lettek az elsődleges célcsoport, azok az udvarhelyszéki vállalkozók, akik követni akarják a trendeket, nyitottak és ismerkedni akarnak, akik lazább környezetben és kötetlenebb módon szeretnének friss tudáshoz vagy friss ötletekhez jutni.

Az éves prioritási listán hol szerepel a Bizniszvitamin?

Szinusz: Számomra a legfelső szinten van az éves konferenciával egy polcon. Igyekszünk, hogy az éves konferencia egy nagyobb durranás legyen, és távolról nézve úgy tűnik, hogy az a legfontosabb rendezvényünk. Viszont a folytonosságot, a rendszerességet, a ritmust a Bizniszvitamin jelenti az inkubátorház esetében.

A Bizniszvitamin a zászlóshajónk, hiszen egy széles közönségnek nyújt közérthető és könnyen fogyasztható, de hasznos tudást. Ez az inkubátorháznak az az arca, amelyik a házon kívülről érkezők számára is izgalmas, érthető, befogadható, szerethető. Ha semmi mást nem tudnak arról, ami a házon belül zajlik, akkor is hallottak valószínű arról, hogy ebben az épületben szervezik a Bizniszvitamint.

Zsolt: Ebből nőtt ki minden. Ez a formátum számunkra is egy lehetőség volt arra, hogy kikísérletezzük, hogyan is kell lehetőséget teremteni a kapcsolatok építésére és a tudástranszferre. Ez volt az a rendezvénysorozat, amelynek kapcsán mi is rengeteget tanultunk, és egy erős alapot jelentett a későbbi rendezvényeink számára is.

És mivel győzitek meg az előadókat? Ha jól tudom, akkor csak egy csoki a jutalom.

Zsolt: Hát ez is olyan, mint a networking. Nem teljesen világos, hogy mitől, de működik. Egy idő után elkezdtünk hivatkozni a korábbi előadóinkra, meg az általuk tartott sikeres előadásokra.

Meg hát a Biszniszvitaminnak nem csak jó előadói vannak, akiket csípnek a résztvevők, hanem kíváncsi és értő közönsége is, akiknek jó érzés előadni. És ezt csípik a meghívottak.

Szinusz: Én úgy látom, hogy az előadók is kíváncsiak. Kiváncsiak arra, hogy miről szól ez a közösség, mi tartja össze, mi működteti az egészet. És bár valóban nem kapnak gázsit, de minden másban igyekszünk kiszolgálni őket, értem ezalatt a szállást, a kaját. No meg a jó társaságot.

Tudják, hogy jó a közösség, tudják, hogy ha ők jól teljesítenek, akkor visszahívjuk őket fizetős előadásokra is. De szerintem főleg a kíváncsiság hajtja őket. Meg akarják nézni a saját szemükkel, hogy tényleg annyira menő dolog-e a Bizniszvitaminon előadást tartani, mint ahogyan az a Facebookra kiposztolt fotókon látszik.