De akkor most mi a baja az RMDSZ-nek a AUR-ral?

Az AUR szinte szóról szóra ugyanazt mondja, mint a Fidesz. Sőt Simion önmagát Orbán Viktor román verziójának nevezte. Lehet, hogy az RMDSZ csak irigykedik?

Fotó: Inquam Photos / Octav Ganea

Amint lejártak az európai parlamenti választások, eljött a helyezkedések ideje. A teljesen új Magyar Péter-féle Tisza párt hét képviselővel egész jó erőt képvisel, így nem csoda, hogy Manfred Weber, a legnagyobb pártcsalád, az EPP elnöke június 14-én Magyarországra látogatott és találkozott is Magyarral.

Az EPP, azaz az Európai Néppárt, sokáig húzta maga után a Fideszt és a vele járó egyre növekvő feszültséget, míg aztán 2021 márciusában Orbán látta vesztét jönni, és kilépett, mielőtt kirúgják. Így Orbánék elmondhatják, a Napirajz örök szavaival, hogy „maximum a zakóját érte” a rúgás, maximum! Vicces módon, egy szem fideszes maradt egész mostanig az EPP-ben.

Akarom mondani, egy KDNP-s jelölt, mert ugye Magyarországot nem egy párt vezeti, hanem egy koalíció. Igaz, azt az egy helyet is a Fidesz adja át, a KDNP-t nem is mérik külön, de Semjén Zsolt, a KDNP elnöke jól odamondta Webernek, hogy az az egy szem képviselőjük kilép, ha a Tisza 7 embere jön. Nem biztos, hogy a választási matek a KDNP-t segíti. Még a végén ki tudja, rájönnek, hogy jobb, ha csendben eltűrik a konkurenciát, remélve, hogy az pár ciklus alatt felszívódik, és visszatérhetnek a régi kerékvágásba.

Az RMDSZ-re sem lehet panasz

Ügyesen a Tisza belépése ellen szavaztak, ahogy a nagy testvér elvárja. Habár ebben a szakaszban, a frakcióba beüléshez nem számít a vétó (a pártcsaládban számítana, de egyelőre nem ez volt a tét). Mellesleg 97 százalék szavazott mellette. Talán itt sem életbiztosítás, ha a 2 képviselő a 7 felvétele ellen megy, az EPP nem vesztene a cserével, az RMDSZ annál inkább.

Épp egy annyit csináltak képviselőink, hogy a politikai és erkölcsi okokból ellenzett Magyart kissé homályosan nevezték meg, így nem teljesen tiszta, hogy kimondottan az ő személye, vagy a párt a gond.

Habár jó eséllyel mindenik Tisza-képviselő ellen szavaztak, csak nem akarták túl erősen kimondani, azért a jövőre is gondolni kell. Hogy mi az az erkölcsi vetület, azt még annyira sem tudjuk meg. Gondolom, ha megkérdeznénk, válaszul egy kacsintást és „hát, tudod te azt” szavakat kapnánk.

A KDNP nagy testvére, a Fidesz sem ünnepelhet különösebben. Lehet, hogy a Fideszben tényleg úgy gondolják, ahogy a Napirajz fogalmazta meg, hogy „kéreti magát a digó csaj, ez jó jel”, és lesz még remény.

Hétfő este maga Orbán ment tárgyalni Rómába Melonival. Tehát tényleg úgy gondolták.

De mostanra a legnagyobb baj nem Orbán női kezeket összenyalogató kézcsókja, vagy hogy Deutsch Tamás feltételezetten hogyan keveri a heroint a kokainnal. Ezeket el lehetne viselni, politikailag nem olyan nagy ügy. De az, ahogyan Orbánék az uralmuk alá hajtották a magyar médiát és az EU-s pénzeket, az már kissé kellemetlenebb.

Az, hogy az oroszokat meg minden fordulatban támogatják Európában, ahol nincsenek ettől erővel eltántorítva, és „úgy nyomják az orosz propagandát, mintha Putyin oldalán állnánk”, az már nem tolerálható a legtöbb pártnak akkor, amikor az oroszok már szabotázsakciókat hajtanak végre Európa területén.

Ráadásul a szóban fordó „digó csaj”, Giorgia Meloni igen kemény bírálójává vált Putyinnak, vetekedik az oroszokkal határos nemzetekkel, és védelmi rendszereket is küld, nem csak olcsó szavakat mond. Ugyancsak ő az ECR, az Európai Konzervatívok és Reformerek elnöke is, így az a bizonyos magát kéretés az nem más volt, mint Orbán, beszámolók szerint „nyers” kikosarazása. Olyannak, aki komolyan vehető játékos akar lenni a nemzetközi porondon, annak Orbán egyszerűen toxikus, kiírja magát a játékból, aki vele lepaktál. Pedig sok kellemetlen figurát el lehet tűrni az Európai Parlamentben is, meg a 11 képviselő is sok keserűséget tudna megédesíteni. De nem ennyit.

Orbánnak viszont az ECR frakció sokkal jobb lenne,

mint bármi más opció – az EPP-be hiába jelentkezik, az a vonat elment, a baloldali szocdemek vagy a liberális frakció nyilván nem jöhet szóba, így a harmadik legerősebbé vált ECR marad a jó. Csak hát elküldték, így csak gyengébb formációk maradnak, akiknek gyengébb a hangjuk is. Az ECR mostanra egységesen az orosz behatás ellen ál. Orbánnál pedig senki sem hangosabban oroszbarát, még Fico is elbábozza néha, hogy nem az oroszok szolgája. Vagyis hát nem csak báboz, szívesen ír alá védelmi gyártási szerződéseket, ha az pénzt hoz a konyhára, a fronton meg mindegy, hogy lengyel vagy szlovák gyártású a standard NATO lőszer.

Helyette viszont egy másik békepárti párt kerül az ECR-be. A számunkra jól ismert AUR hat képviselője. Az ECR épp egy annyira kérte Simionékat, hogy ismerjék el Ukrajna területi integritását, amit meg is tettek aláírt nyilatkozatban. Ami persze egy abszolút minimális elvárás 2024-ben, hogy ne fogadjuk el, hogy nyers erőszakkal lehetne határokat módosítani.

Ezt az egyezményt persze nem verték otthon nagydobra. Persze a szavak továbbra is ingyen vannak, Simion 2023 novemberében is a legrusszofóbabb (legoroszellenesebb) politikusnak nevezte magát, hogy aztán ugyanúgy folytassa a Kreml üzeneteinek szűretlen szajkózását. Azért ki tudja, az még lehet, hogy ha az AUR-osok ráéreznek az európai nagypolitika ízére, akkor visszavesznek ebből a szövegből, és keresnek mást. Mondjuk az RMDSZ (és Fidesz)-féle szélsőjobboldali populizmust mindig le lehet másolni, aminek mi lennénk már megint a rossz oldalán.

Annyi haszna volt az AUR-nak, hogy a fideszes Kocsis Máté hamar rájuk tudta kenni, hogy miattuk nem lépnek be az ECR-be.

Amint Weber cipője is maximum Orbán zakóját érte (maximum!), úgy az ECR-be is a Fidesz nem akar belépni, nem az van, hogy elhajtották a kaputól. Éspediglen azért nem akar belépni, mert az AUR már tag, és az AUR magyarellenes.

Köztudottan a Fidesznek fontos a határon túli magyarok melletti fellépés, ez alapján barátkoznak nagyon is jól és 0 kritikával a magyarellenes szerb Vucsiccsal is meg a szlovák Ficóval is.

Kivétel erősíti a szabályt, na, nekik szabad.

Az ő esetükben ez rendben van. Mellesleg az AUR listavezetője, Cristian Terheș, a parasztpárt színeiben már régebb óta az ECR-ben ül, nem érhette a Fideszt meglepetésként a fejlemény már akkor sem, amikor Orbán ment könyörögni a tagságért.

De menjünk is tovább. Ha Meloni nem hajtja el Orbánt, mennyire lenne baja az AUR-ral Orbánnak? Azzal az AUR-ral, aki konkrétan ugyanazt mondja, mind a Fidesz? Amelyik ugyancsak a békéért harcol, és amelynek az összes ellenfele háborúba küldené a románokat mind? Amely szerint nem a mi háborúnk zajlik, amibe nem szabad belesodródni? Amelyik ugyanolyan vehemenciával ellenzi az ukránoknak adott katonai segítséget? Amely barátkozik Putyinnal? Amely nacionalista? Amely valami mingrásmeleg fertő tengerként mutatja be Brüsszelt? Amely általában is euroszkeptikus?

A szocdem Ficóval kevesebb közös pontja van Orbánnak (habár idővel egyre több), és mégis megállíthatatlanul dúl a barátság. Akkor mennyire lenne kihívás az AUR-ral együtt élni? Ki tudja, még az RMDSZ is megtalálná gyorsan a közös értékeket Simionékkal.

Azt tudjuk, hogy az AUR-nak semmi baja a Fidesszel

Olyan szinten nincs, hogy az Azonnalinak Simion önmagát a román Orbán Viktorként írta le. A szavak ingyen vannak, igen, de azért az ellenség nevét nem venné magára Simion sem a szavazók előtt, ha valóban ellenségeskedés húzódna meg a háttérben, és nem az közös érdekek és értékek.

Ha az RMDSZ-t a korábbi trükközései miatt (vagy mert nem kéri a választási matek) nem veszik be a román kormánykoalícióba, és még annyira sem kell tettetni a  mérsékeltséget, meg lehet az ellenzéket fűteni, akkor még van esélye a FIdesznek rátalálni az AUR-ra. És mit tenne az RMDSZ egy ilyen helyzetben? Mit tudna tenni?

A szavazóit a Fidesz úgy mozgatja, hogy az RMDSZ-nek kell utánuk loholnia, és eddig sem érdekelte a Fideszt, hogy ez az erdélyi magyarságnak és az RMDSZ-nek Bukaresttel szemben milyen nehézséget vagy konfliktust okoz. Lehet, hogy ez még nem tűnik reálisnak, de ahogyan nő a Fidesz nemzetközi elszigeteltsége, és csökken az a támogatás, amit a Kreml adhat, az elkeseredés új kapukat nyithat meg.

A Ficóval és Vucsiccsal kötött nagy barátságok sem voltak pár éve elképzelhetőek, most meg magától értetődőek. Az út lejtőhöz ért, és nem látszik az alja.