Nem mindenkit tudnak fogadni az eredeti időpontban.
Kiemelt fotó: Ilyés Zalán (archív)
Az oltóanyag pillanatnyi hiánya miatt tíz nappal elhalasztják a kulcsfontosságú intézmények dolgozói közül azoknak a beoltását, akik január 28-ától voltak programálva az első dózisra – közölte keddi sajtóértekezletén Dr. Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője.
Azokat a kulcsfontosságú intézményekben dolgozókat, akiket a január 28-a és február 11-e közötti időszakra programáltak, hogy megkapják az első adag védőoltást, újraprogramálják február 8-a és 25-e közé. Ez automatikusan fog történni, és a megváltozott időpontokról minden érintett értesítést kap. Az intézkedés megközelítőleg 35.304 személyt érint.
Gheorghiţă hozzátette, a csúszást az okozza, hogy a január 18-a és 24-e közötti héten 117 ezer dózissal (51,3%-kal) kevesebb oltóanyagot kapott Románia, mint amennyit előre terveztek. A kialakult helyzet nem befolyásolja az idősek és krónikus betegek beoltását, és nem zavarják meg az emlékeztető oltás beadásának rendjét sem. Az oltóanyag 72 százalékát a 65 év fölöttiek és a krónikus betegek immunizálására használják, mondta.
Több a központ, mégis várni kell
Egyébként április 14-éig szinte az összes oltási időpont foglalt – mondta el a sajtóértekezletén Dr. Valeriu Gheorghiţă. Ennek oka, hogy a második negyedévre (április elsejétől kezdve) nem készült még el az a beszállítói terv, amely mutatja a naponta, hetente érkező oltásmennyiséget, így erre az időszakra nem is lehet programálást kérni.
Jelenleg 583 oltási központ működik Romániában, közölte még a koordinátor. Az oltás első szakaszából 269 központ folytatja tevékenységét, a második szakaszba további 212 központot kapcsoltak be, 337 oltóponttal, utóbbiak napi 20.220 személy beoltását teszik lehetővé. Ezekhez jön még a védelmi minisztérium saját hálózatában működő 60 központ, illetve a belügyminisztérium 42 központja, amelyek ezer-ezer dózist, azaz a naponta rendelkezésre álló mennyiség 5-5 százalékát kapják naponta – tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
A két új székelyudvarhelyi oltásközpontról (városi mozi, bethlenfalvi kultúrotthon) egyelőre annyit lehet tudni, hogy a közegészségügyi igazgatóság (DSP) megadta az engedélyt, de a minisztériumi rendszerbe még nem tették be őket – közölte Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője.