Műgyepes pálya megvan? Tudod, a salakpálya. Amelyik nekik még úgy salak, hogy műgyepes. A juhok és a strand között.
Fotók: GÁL ELŐD
Voltam már itt korábban Székelyudvarhelyi FC és Vasas Femina bajnokiján is, de soha nem néztem utána a pálya tulajdonjogi viszonyának, vagy annak, hogy ki adminisztrálja.
A márciusi tanácsülésen hangzott el az a határozat, miszerint a VSK ügykezelésébe adnák a pályát.
Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es tanácsos mutatja meg szünetben a mellé csatolt dokumentumokat, lényegében egy beszélgetést az FK Csíkszereda és Székelyudvarhely városa között egy esetleges 20 éves ingyenes bérleti szerződésről a felek között. Ennek ellenére – vagy éppen emiatt – tűzte napirendre Gálfi Árpád polgármester, hogy a VSK-nak adják a pályát. Szerinte, ha már a város létesítménye, maradjon is a városnál, úgy gondolja, a VSK-nak eddig sem volt probléma és ezután sem lesz a sportlétesítmények a működtetése, és ha esetlegesen történik egy egyezség az akadémiával, az a VSK és az akadémia között kell, hogy megtörténjen.
A tanácshatározatot az önkormányzat elutasította, meghagyva a lehetőségét a szerződés megkötésének az FK-val – mondván, hogy csak most kapták meg a döntéshez kellő információkat, időre van szükségük.
2022 óta levelezés folyik az FK Csíkszereda és Udvarhely között a Park utca 14. szám alatti műfüves pálya ügyében. A legutóbbi, február 14-ei levélben az akadémia részletezte hosszútávú terveit azt ígérve, hogy ugyanúgy tudja biztosítani a helyi fiataljainknak a mozgást és a különböző korosztályok képzését, míg a VSK a szakbizottságon elmondta, hogy erre nincsen pénze.
Ha ezt a határozatot elfogadják, és odaadják a pályát a VSK-nak, „hogy ugyanott tudjanak edzeni a gyerekeink, az már csak jogilag úgy tud működni, hogy ha azt mondja az FK Csíkszereda, hogy órában, hónapban, vagy heti bérlemény formájában hajlandó bérbe venni a VSK-tól ezt a létesítményt. Nem tudom, hogy honnan tudja a polgármester úr, hogy akkor ez a döntés megszületett-e vagy él-e. Én nem nyilatkoznék egy civil szervezet nevében arról, hogy fognak dönteni egy új helyzetben. Viszont arról tudok, hogy a Farkaslaka község már rég jelezte, hogy nagyon szívesen befogadja őket, területet, pénzt, paripát, fegyvert ad ahhoz, hogy az akadémia átvigye a székhelyét. Nem biztos, hogy ez képezi a város érdekét jelen pillanatban” – részletezte a tanácsülésen Godra Zsolt, a POL frakcióvezetője.
Mit tudunk egyáltalán a pályáról? Mi lesz, ha megkapja tíz évre az FK? Mennyire lesznek befogadóak az udvarhelyiekkel, azon kívül, hogy itteni alközpontjukkal, a Székelyudvarhelyi FC-vel azok? Mi lesz a Vasassal? Megújul-e legalább a pálya? És igaz-e az a régi híresztelés, miszerint a sétatéri stadion felújítását is magára vállalta volna az FK egy hasonló szerződés alkalmával még 2019-ben? Ilyen és ehhez hasonló kérdések fogalmazódtak meg a téma kapcsán, amelyekre s próbáltam választ találni.
Szóval a pálya.
Kiskoromban emlékszem, még salakpályaként emlegettünk. Megyünk le a salakra, csak így mondtuk a strand és a Frecska-kert közötti helyre, és hiába, hogy 2015 óta műgyep borítja, a hivatal és FK közti levelezésekben most is salakpályaként hivatkoznak rá.
A 2015 májusának végén átadott pálya a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia és a vele partnerségben álló Székelyföldi Labdarúgó Akadémia együttműködésének eredményeként újult meg. Jobban mondva épült meg.
Az akkori sajtót személve, kiderül, az udvarhelyi önkormányzat és a Székelyföldi Labdarúgó Akadémiát (SZLA) működtető FK Csíkszereda között 2013 decemberében született megállapodás a városi strand melletti terület hosszú távú bérbeadásáról, a terület tíz évre az SZLA-hoz került, udvarhelyi alegysége, a Székelyudvarhelyi FC pedig ugyanerre az időre megkapta használati jogát. A pálya kivitelezése 2014-ben kezdődött el.
A megnyitón Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja elmondta, kisebb pálya építése volt betervezve, ám Szondy Zoltán elnöknek köszönhetően nagyméretűt építettek.
„Ez a pálya elismerése annak a szakmai munkának, ami itt folyik a Székelyudvarhelyi FC-nél Dusinszki Zoltán és Berkeczi Attila vezetésével” – mondta. A magyar kormány a Nemzetpolitikai Államtitkárságon és a Bethlen Gábor Alapon keresztül 100 millió forintot biztosított az új pálya felépítésére, Székelyudvarhely pedig 120 ezer lejjel és a telekkel szállt be a megvalósításba.
Nem nagyon szoktuk a csíkiakat dicsérni,
de most Szondy Zoltánt meg kell dicsérjem – jegyezte meg Bunta Levente akkori polgármester az avatóünnepségen – Puskás Akadémiás sállal a nyakában – miközben köszönetet mondott a Székelyföldi Akadémiát működtető Futball Klub Csíkszereda elnökének.
Szondy Zoltán, az FK klubelnöke úgy emlékszik vissza, hogy különböző okok miatt rajtuk maradt a létesítmény, annak adózása. Ahogy fogalmaz, egy adott ponton majdnem belebolondult, annyi bürokratikus jogi probléma merült fel. 14-ben megkötötték a koncessziós szerződést a területre, hogy tudjanak engedélyeket kapni, építeni. Ez a szerződés most lejárt.
Mivel időközben egy kormányhatározat értelmében az FK Csíkszereda közérdekű státust kapott, így ingyenesen kaphat használatra közterületet, így most egy ingyenes bérleti szerződéssel vennék „vissza” a pályát, ha az udvarhelyi önkormányzat rábólint. Szondy elmondása szerint a végcél az, hogy lehetőleg a nyári bajnoki szünetben műgyepet cseréljenek, hiszen a jelenlegi műfű elöregedett, viszont ehhez meg kell kötniük a szerződést.
„A lényeg, hogy minél hamarabb tudjuk ezt felépíteni, s tudjuk elszámolni. Ha én Magyarországra egy olyan elszámolást küldök, hogy műfüvet raktam valahova, amely terület nincs a használatomban, akkor felmerülhet a kérdés, hogy kinek a hátsó udvarát műfűzeztem le. Részünkről ennyiről van szó, semmi egyébről – nyugtat meg. Emiatt kezdtek tehát levelezésbe a várossal.
Mit ígérnek?
Emailjükben mutatták be azokat az elveket, amelyek alapján a sportbázis adminisztrációját végeznék. Azt írják, a pálya használatba vételével biztosítják a megfelelő körülményeket edzések és mérkőzések lebonyolítására a Székelyudvarhelyi FC és partnerei számára.
Ők fizetnék a „háztartást” – villanyt, vizet, vízelvezetést –, megújítanák a működéshez szükséges engedélyeket és biztosítanák a sportszereket – kapuk, hálók. Biztosítanák a karbantartáshoz szükséges személyzetet: egy menedzsert és egy felügyelő személyt.
Ezenfelül valakit arra szakosodva, hogy összehangolja az edzésrendeket, és a versenytevékenységeket, felügyeli is azokat. Ez a személyzet biztosítaná a pálya folyamatos karbantartását.
Vállalják az öltözők és mellékhelyiségek takarító-fertőtlenítő munkálatait, a műgyep szakszerű karbantartását, folyamatos gumigranulátum feltöltéssel. A tribünön folyamatosan cserélik a sérült üléseket, és festik le a fémváz szerkezetet a korrózió elkerülése érdekében. Javítási munkák elvégzését is vállalják a környező kerítésen és védőhálókon.
Ahogy írják, ehhez forrásokat vissza nem térítendő finanszírozási szerződésekből, projektekből hoznák be, reklám- és szponzori szerződésekből, illetve ki is adnák a pályát abban az időintervallumban, amikor nem folyik rajta edzés vagy versenytevékenység.
Csakhogy nehogy a Vasasnak is bérbe,
villan fel bennem a felkiáltójel, hiszen köztudott, hogy milyen ellenségeskedés folyik az udvarhelyi együttes és az FK női labdarúgó klubja között.
Használják, korlátozva, de próbáltak nekik is időpontokat keresni – nyugtat meg valamelyest László Béla, a Vasas Femina klubelnöke. Mint elmondja, ő azt látná tanácsosnak, ha a város venné adminisztrációba a pályát, de nem lát erre akaratot, és nekik beleszólásuk nincs.
Ez hogy néz ki? Hogy Udvarhelyen átveszi egy szomszéd város klubja a pályát és aztán kénye-kedve szerint azt csinál, amit akar? Lehet, hogy nem ez fog történni, de benne van a pakliban – elmélkedett. Hozzáteszi azt is, mikor már minden gyerekkorosztálynak kiadták a helyeket, akkor tudnak menni, mint mondja, mindenki elsőbbséget élvez náluk, ami télen különösen rossz, mert a füves pálya is használhatatlan.
Csak az SZFC-ről van szó az udvarhelyi hivatalnak küldött anyagban, kezdek bele aggodalmam ecsetelésébe Szondynál. Igen, mert az SZFC használja – mondja. Mondom neki, hogy udvarhelyiként meg kell kérdezzem, hogy ugyanúgy tudja-e ezen a pályán biztosítani a Vasas Femina edzéseit, mérkőzéseit az FK. Hogy nem a legfényesebb a viszony a két klub között, amolyan nyílt titok, magyarázom, miért aggódom, mire így válaszol:
Számomra ez zárt titok. Mi a Vasas Feminának eleve nem akartunk biztosítani semmit. Nekünk a Vasas Feminához az égadta világon semmi közünk. Van egy munkakapcsolatunk, mint minden más futballcsapattal, de nekünk a partnerünk az SZFC. Velük van együttműködési szerződésünk, melynek értelmében mi nekik adjuk az akadémiából kinőtt játékosainkat, ezzel segítjük őket, ők pedig nagyon sokat azzal, hogy a tehetséges gyerekeket beadják az akadémiára. Ilyen szerződésről volt szó a Vasas Feminával is, de erre a mai napig nem került sor.
Nem érem be ennyivel, ezért további megnyugtatást várok a félelmemre, hiszen a szerződés értelémében nem csak használati jogot kapnak, hanem ők állíthatják össze, hogy ki és mikor használja a pályát.
Ezt mi nem fogjuk csinálni, eddig sem csináltuk, Előd. Az SZFC-nek odaadjuk, ez rájuk van bízva. Én úgy tudom a felnőttek is, a kisebb lányok használták is – zárja rövidre.
A városházától is érdeklődök,
arról, hogy ezt hogyan tudják majd garantálni, és mint Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondja, benne van egy passzusként az FK mailjében, hogy az SZFC és partnertegyesületei számára, ők ezt befogadó hozzáállásnak tartják.
Mint mondja, készül a tanácshatározat, miután az önkormányzat elutasította, hogy a pálya, ami a város tulajdona, a VSK-hoz kerüljön. Ehhez még kell a tanács jóváhagyása, ha összeáll addig minden papír, bemegy az áprilisi tanácsülésre, ez már nem rajtuk múlik. Várják, hogy az FK-nak milyen elképzelései vannak.
Az biztosan jó a városnak, hogy a pályát rendbentartják, mondhatnám, hogy „intézik”, de Noémi szerint azt kell körbejárni, hogy a lehető legjobb legyen ez az adminisztrálás, ne kizárjon, hanem befogadjon.
S miért jó, miért éri meg az FK-nak?
Ahogy a klubelnök mondja, számukra a sportberuházások nem üzleti alapon történnek, ő a magyar állami támogatást menedzseli úgymond.
Lényegében azt is kérdést is feltehetnéd, hogy a székelyföldi utánpótlás ad-e annyit a magyar labdarúgásnak, hogy megérje nekik. Persze, azért hozzáteszem, hogy Udvarhely, Csíkszereda, és Vásárhely a három város, ami a rendszert eltartja, onnan jönnek be tömegesen a tehetséges gyerekek – jegyzi meg.
De nem rossz szívvel költenek akkor Udvarhelyre – mondom, miközben válaszra várok. Szondy az udvarhelyi foci rajongójának mondja magát, aki a nyolcvanas években járt már ide meccsekre, és ahogy fogalmaz, semmit se küldött eddig rossz szívvel, ők azt akarják, hogy legyen jó futball Székelyudvarhelyen, legyen tele a lelátó.
Szinte sírtam mérgemben, amikor egy hajszálon múlott, hogy nem Udvarhely nem jutott fel a másodosztályba. A két klubban nem hiszem kapnál egy embert, aki azt mondaná, hogy a két klub között bármilyen ellentét lenne – mondja.
Egyébként a két klub honlapjain sem rejtik véka alá, hogy az SZFC korosztályos csapatainak legügyesebb játékosait a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia csapataiba irányítják, azaz az FK-hoz. Többen közülük bemutatkoztak a magyar vagy román ifjúsági válogatottakban is jegyzik meg, felsorolva Savin Cătălint, Magyari Szilárdot, Kovács Dánielt, Dusinszki Szabolcsot és Botorok Jánost.
Az sem lenne igaz, hogy az SZFC nem profitál ebből a partnerségből, hisz amellett, hogy utat biztosít az udvarhelyi fiataloknak a nagypályás focikarrierhez, az udvarhelyi felnőtt csapat is rendre kap a csíkiaktól olyan játékosokat, akik náluk a második ligában kevésbé, Udvarhelyen, a harmadikban nagyon hasznosak.
Ennek a jó kapcsolatnak köszönhető az is, hogy az FK még 2019-ben felajánlott egy hasonló szerződést, akkor a sétatéri stadionra vonatkozóan.
Elszalasztottunk egy stadionfelújítást?
„Kértük, szerettük volna ha az önkormányzat használatra átadja nekünk, nem tulajdonba. Nem egy területrablást szerettünk volna végrehajtani, csak szerettünk volna egy szép lelálót építeni. Egy ezer férőhelyes lelátót edzőteremmel, öltözőkkel, gyakorlatilag a régi csíkszeredai lelátó mását. A szóbeli egyeztetéseken nem jutottunk túl” – meséli Szondy.
Zörgő Noémi is megerősítette, hogy létezett ez a felajánlás az FK részéről, ugyanakkor elmondta, a város pályázott az Országos Fejlesztési Alapnál (CNI) a labdarúgó- és atlétikapálya felújítására. „Ez bent van a beruházási listáján a CNI-nek. Van egy ilyen programjuk, hogy 400 futballpályát építenek, ezen a listán is fent vagyunk’” – magyarázta. Az a baj, hogy eltelt öt év, a pálya állapota csak romlott, mondom Noéminek.
Amikor jön egy átirat, hogy a pályázatodat elfogadják, akkor élsz a lehetőséggel, pláne, hogy ez az egész létesítményt kezelte volna, vagyis kezelné – válaszolja. És hogy áll ez? – kérdezem, amire azt válaszolja a sajtószóvivő, hogy minden évben, amikor érdeklődnek, azt mondják nekik, hogy este pe listă (ott van a listán – szerk. megj.).
Most így állunk. Így vagy úgy, mi mindenkinek jó focit kívánunk, jó pályát és mindemellé jó kapcsolatokat is.
Csapj le az év legnagyobb akciójára!
Ajándékozd meg magad az UH.ro legizgalmasabb cikkeivel! Csak egy kattintásra vagy attól, hogy elejétől a végéig elolvashasd az uh.ro legizgalmasabb és legértékesebb cikkeit. Ne habozz, az akció csak 2025. január 6.-ig érvényes.