Kedden Székelyudvarhely fertőzöttségi rátája meghaladta a 4 ezreléket, a megyei vészhelyzeti bizottság október 12-ei rendelete értelmében Székelyudvarhelyen október 26-ig a 4 és 6 ezrelék közötti forgatókönyv lép érvénybe.
Ez azt jelenti, hogy további korlátozásokra számíthatunk: a létszámkorlátozások mellett hétvégén kijárási tilalmat vezetnek be. Az oltást, negatív tesztet vagy betegségen átesést igazoló dokumentumot több helyen, például a vendéglátásban, különféle rendezvényeken is kérni fogják.
Az új szabályok szerint
kijárási tilalom lesz péntekenként, szombatonként és vasárnaponként 8 és 5 óra között. Az utcákra azok léphetnek ebben az időszakban is, akik korábban már átestek a betegségen (a betegség utáni 15-180 nap) vagy már 10 napja a második oltásukat is megkapták. A többiek munkavégzés (a munkáltató által kiállított igazolással vagy saját felelősségre írt nyilatkozattal), orvosi vizsgálat vagy gyógyszerek beszerzése, utazás (jeggyel, foglalással bizonyítani kell), gyermek kísérete, ellátása, idősek, betegek, fogyatékkal élők gondozása, családtag halála miatt hagyhatják el az otthonaikat. A nyiltkozatokban a név, születési dátum, a lakcím, az elhagyás oka, a keltezés és az aláírás kell szerepeljen.
A másik nagy változás, hogy előkerülhetnek a Covid-igazolványaink, ezeket a különböző helyek, rendezvények bejáratainál ellenőrzi majd a személyzet egy Check DCC nevű alkalmazás segítségével. Az ellenőrzött személyek adatainak a megőrzése tilos. Ezt ha eddig nem tölötted le, itt teheted meg.
Oltással és abban az esetben, ha nemrég estünk át a betegségen, szinte bárhová szabad utunk van, de a 72 óránál nem régebbi teszt is jól jöhet, ha kimozdulnánk otthonról. A már víruson átesetteket, oltottakat és tesztelteket beengedik:
- a különböző sporteseményekre, itt a nézőtér legtöbb 30 százalékát tölthetik meg, kötelezően maszkot kell viselniük és egyméteres távolságot kell tartaniuk egymástól
- beltéri kulturális rendezvényekre, ahol a helyiség kapacitásának legtöbb 70 százalékát használhatják
- kültéri kulturális rendezvényekre, ahol a résztvevők száma nem haladhatja meg az 1000-et
- esküvőkre, keresztelőkre és más magánrendezvényekre maximum 200 főig
- workshopokra, képzésekre. A maximális létszám 150 bent, 200 kint, személyenként 2 négyzetméternyi helyet kell minimum biztosítani
- konferenciákra legtöbb 150 főig
- nyilvános gyűléskre, tüntésekre, ha nincsenek többen mint 100; kötelező a maszk viselése, a kézfertőtlenítés és a minimum egyméteres távolság betartása
- különböző vendéglátóegységekbe, amik 5 órától éjjel 2-ig tarthatnak nyitva, a kapacitásuk 50 százalékáig fogadhatnak vendégeket
- klubokba, bárokba, diszkókba, amik szintén órától éjjel 2-ig tarthatnak nyitva, és a kapacitásuk 30 százalékáig fogadhatnak vendégeket
- edzőtermekbe és fitneszekbe, melyek a kapacitásuk 50 százalékával működhetnek, és személyenként 7 négyzetméternyi helyet kell biztosítaniuk
- szerencsejáték-termekbe, játéktermekbe, uszodákba, játszóházakba; ezek a helyek mind a kapacitásuk 50 százalékát használhatják.
Ezenkívül
a gyógyszertárak, a benzinkutak, a házhozszállítással foglalkozó vállalkozások tovább folytathatják a tevékenységüket. Az intézmények és hatóságok bejáratainál kötelező szűrőpontok felállítása, és lehetőséget kell biztosítani a kézfertőtlenítésre. Ahol lehetséges, a távmunkát kell előnyben részesíteni. Közterületeken, piacokon, vásárokon, állomásokon, tömegközlekedési eszközökön, irodákban és más olyan helyeken, ahol tömeg alakulhat ki, kötelező a maszk visel;se, kivéve ha az alkalmazott egyedül van az irodában, légzési elégtelensége van, vagy erős fizikai munkát végez, sportol.
A következő lépcső a hat ezreléknél várható, ami ha így haladunk tovább, gyorsan itt lehet: szombaton haladtuk meg a három ezreléket, és két hete még 1-nél tartottunk. Hat ezrelék fölött már kültéren is kötelező a maszk, a kijárási tilalom nem csak hétvégére vonatkozik és a fent említett helyekre is főleg csak azok mehetnek majd be, akik átestek a betegségen vagy megkapták az oltásaikat, teszttel már nem váltható ki az oltás.
Ugyanebbe a kategóriába tartozik Hargita megyéből Tusnádfürdő és Csíkszentimre október 18-ig, Maroshévíz október 23-ig, Székelykeresztúr, Csíkszentmárton és Székelyvarság október 26-ig.
A 6 és 7,5 ezrelék közti szabályok érvényesek 4-étől 18-áig Fenyéden, 9-étől 23-áig Csíkmadarason és Zetelekán, 12-étől 26-áig Csíkpálfalván és Zeteváralján. Náluk csak Oklánd van rosszabb helyzetben, 9-étől 18-áig a 7,5 ezreléket is meghaladó csoportba sorolták.
Udvarhelynél alacsonyabb a mutató, a 3 és 4 ezrelék közöti szabályok érvényesek Székelyderzsben, Csíkszentsimonban, Máréfalván, Kányádon 9-e és 23-a között, Homoródalmáson, Csíkszeredában, Csíkrákoson, Gyergyósalamásonon 12-e és 26-a között.
A 2 és 3 ezrelék közötti csoportba sorolták Tusnádot 4-étől 18-áig, Szentábrahámot, Csíkszépvízet, Csíkszentléleket, Bögözt 9-étől 23-áig, Balánbányán, Gyergyócsomafalván, Csíkdánfalván, Felsőboldogfalván, Lövétén, Farkaslakán, Csíkszentmihályon, Nagygalambfalván, Csíkszentkirályon, Csíkszenttamáson, Tölgyesen és Szentegyházán 12-étől 26-áig.
A megye többi települése 2 ezrelék alatt van.
A megyei vészhelyzeti bizottság határozatának teljes szövege itt érhető el, ebben benne van az összes Hargita megyei település besorolása és a rájuk vonatkozó szabályok román nyelven.