Az európai uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtöki, december 12-i brüsszeli ülésükön jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását – tájékoztat az Agerpres.
11 óra 54 perckor
Az Agerpres tájékoztatása szerint az ülés után Pintér Sándor magyar belügyminiszter történelmi pillanatnak nevezte a két ország befogadását a belső határellenőrzés nélküli térségbe. Emlékeztetett arra, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Magyarország prioritásnak tekintette azt, hogy Románia és Bulgária a szárazföldi közlekedésben is csatlakozzon a schengeni övezethez. „Ez most megvalósult” – jelentette ki a sajtónak, hozzátéve, hogy ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az EU egésze számára is előnyös lesz.
Uniós csatlakozása után Románia és Bulgária részlegesen alkalmazta a schengeni joganyagot, beleértve a külső határok ellenőrzésére, a rendőri együttműködésre és a schengeni információs rendszer bevezetésére vonatkozó előírásokat is. A Bel- és Igazságügyi Tanács tavaly december 30-án úgy döntött, hogy a két ország 2024. március 31-től a légi és a vízi közlekedésben csatlakozhat a schengeni térséghez.
A teljes jogú schengeni tagság megerősíti Románia stratégiai pozícióját,
az ország a kelet és nyugat közötti kapu szerepét tölti be – jelentette ki a döntésre reagálva Klaus Iohannis.
Az elnök hangsúlyozta, Románia számos akadályba ütközött a folyamat során, és technikai szempontból már rég felkészült a szabad mozgást biztosító schengeni övezethez való csatlakozásra. Emlékeztetett, hogy jómaga is számos tárgyalást folytatott az ügy érdekében.
„A mai döntés egyértelműen megerősíti: Románia schengeni tagságának alapját a teljesítmények és az elkötelezettség képezi” – fogalmazott.
11 óra 58 perckor
Az Európai Bizottság üdvözöli az EU Tanácsának „egyhangú döntését” arról, hogy „2025. január 1-jétől megszűnik a szárazföldi határellenőrzés a Romániával és Bulgáriával közös belső szárazföldi határokon” – írja szintén az Agerpres.
Az uniós testület közleménye szerint ezzel a lépéssel mindkét ország a schengeni övezet teljes jogú tagja lett.
„Ez nemcsak a schengeni térség megerősítését jelenti, hanem tovább erősíti a belső piacot, növeli az utasforgalmat, a kereskedelmet és a turizmust. Egy erős schengeni térség erősíti az EU egységét, és globális szinten erősebbé teszi az EU-t” – állapította meg a Bizottság, emlékeztetve arra, hogy a csütörtökön elfogadott határozat azt jelenti: 2025. január 1-jétől megszűnik a személyek ellenőrzése a Bulgáriával és Romániával közös szárazföldi határokon és a két ország közötti szárazföldi határokon.