A szerző felvételei.
Kiértékelte a június 9-i választások eredményeit Bíró Barna Botond, a Hargita megyei tanács újdonsült és az RMDSZ Udvarhelyszéki régi elnöke. Az erre a célra összehívott sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy magasak voltak a részvételi arányok, minden szinten több szavazatot kaptak mint négy évvel ezelőtt, meg tudták tartani a 21 udvarhelyszéki RMDSZ-es polgármesteri tisztséget, az európai parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékot. Illetve, ha minden igaz, Bíró Barna Botond Klaus Iohannist beelőzve a Hargita megyében eddig legtöbb szavazatot begyűjtött politikus lett.
Valós félelmek, helyi problémák
A június 11-én, kedden a Kisköved utcai KözTér irodába összehívott sajtótájékoztatót Bíró azzal indította, hogy megköszönte a Hargita megyei és az udvarhelyszéki embereknek, hogy ilyen nagy számban részt vettek a választásokon, „erős legitimitást kaptak a jelöltjeink.”
Az EP-s választásokon úgy nézett ki hétfőn, hogy 6,5 százalékot sikerült elérnie az RMDSZ-nek, ez az arány még változhat, ha a külhoni szavazatokat összeszámolják, de a lényeg változatlan: megvan a bejutáshoz szükséges 5 százalék – magyarázta a széki elnök. Hozzátette, volt egy reális veszély, nem ijesztgetni szerették volna a szavazókat, hiszen míg a Székelyföldön 7 óra után egyre kevesebben keresték fel a szavazókörzeteket, a nagyvárosokban hét után indult egy nagyobb hullám, úgy nézett ki, hogy éjfélig is kitarthatnak a sorok – Bíró szerint ez az 5 százalékba is kerülhetett volna. Örülnek, hogy nem így lett.
Udvarhelyszéken két helyen voltak problémák, Szentegyházán és Szentábrahámon. Az első esetében két, a szavazástól eltiltott ember volt a körzetnél, Sinka Arnold ügyvezető elnök szerint szavaztak is, a körzet elnöke viszont a helyi RMDSZ-esek kérésére sem küldte el a két személyt. A helyi RMDSZ-ek hívták a rendőrséget, akik megoldották a helyzetet. Szentábrahámon egy EMSZ-es tanácsosjelölt megütött egy RMDSZ-est, a körzet előtt pedig „érdekes” hanglejtéssel kérte számon a benti embereket. Itt is intézkedett a rendőrség. „Én bízom benne, hogy a szentábrahámi tanácsosunk a megfelelő feljelentéseket megtette a tegnapi nap, mert ez mégiscsak elfogadhatatlan, hogy a választási küzdelem tettlegességig fajuljon” – mondta Bíró.
Előbb nézzük a részvételi arányokat
Miután a széki elnök megköszönte kollégáinak, a szavazókörzeti elnököknek, megbízottaknak a munkát, a részvételi arányok felsorolásába fogott.
A helyhatósági választások esetében Udvarhelyszéken 53,7 százalékos volt a részvételi arány, országosan 52,42, megyei szinten 52,29 százalék a hivatalos jegyzőkönyvek szerint.
A széki települések közül Farkaslaka a maga 68,98 százalékával teljesített a legjobban, a megyében pedig Vasláb. Hatvan százalék fölött volt a részvételi arány Fenyéden, Galambfalván és Oroszhegyen. Felsőboldogfalván 59 volt, Székelyvarságon, Siménfalván, Bögözben, Kápolnásfaluban, Homoródalmáson, Szentábrahámon, Szentegyházán, Oklándon, Homoródszentmártonban, Románandrásfalván, Korondon és Székelykeresztúron pedig 50 százalék fölötti részvételt hoztak.
A legkisebb Etéden volt, de így is rekordmagas, „ott sokan nincsenek otthon, nagy a roma közösség, a roma közösség tagjai pedig külföldön dolgoznak nagyrészt”, magyarázta.
Az európai parlamenti választáson a részvételi arányt tekintve Farkaslaka vezet 69,1 százalékkal, utána a sorrend már a helyhatósági arányokhoz hasonló. Székelyudvarhelyen 53 százalék volt.
Udvarhelyszék 54,7 százalékos jelenlétet mutatott, a teljes a megyei 50,99-et, a teljes ország 50,2-t. „Az látszik, hogy mind a helyhatóság, mind pedig az európai parlamenti választás esetében az udvarhelyszéki emberek nagyobb arányban vettek részt Hargita megyében, más térségekben és az európai parlamenti választások esetében is, 48 ezer szavazat fölött kapott az RMDSZ listája Udvarhelyszékről. Ez egy óriási eredmény” – hangoztatta.
Az RMDSZ jobban teljesít?
48.880 szavazatot kapott az RMDSZ Udvarhelyszéken a EP-választáson, ami 8.847 szavazattal több, mint négy évvel ezelőtt. A polgármesterjelöltjeik 2020-hoz képest 12.738 szavazattal kaptak többet Udvarhelyszéken, a helyi tanácsosi listáikra 15.629-el szavaztak többen, mint 2020-ban. A megyei tanács elnökjelöltjére Udvarhelyszéken 14.529 szavazattal több érkezett, mint négy éve, a megyei tanácsos listára 14.143-al.
„Még megvárom a végleges számokat, de most úgy néz ki, hogy a megyei tanács elnökjelöltjére a megyében 103.101-en szavaztak. Ez az eddigiekhez képest a legmagasabb. És ha így marad, akkor azt is mondhatjuk, hogy most már nem Klaus Iohannis kapta Hargita megyében a legtöbb szavazatot, mert ő 2014-ben 102.092 szavazatot kapott” – újságolta.
Az RMDSZ-nek eddig Udvarhelyszéken a 26 községből 21-ben volt polgármestere, ezt a számot pedig sikerült is tartani. Kérdésünkre elmondta, Etédet vesztették el, cserébe Udvarhelyt nyerték.
A tanácsosaiknak száma pedig nőtt, 232-ről 267-re. Székelyvarságon, Szentábrahámon és Fenyéden egy-egy helyet veszítettek. Székelyderzsben, Románandrásfalván, Kányádban, Homoródalmáson, Felsőboldogfalván, Farkaslakán, Etéden, Szentegyházán és Székelykeresztúron is egy-egy hellyel többet kaptak. Kettőt sikerült szerezni Oroszhegyen, Lövétén és Kápolnáson, hármat Újszékelyen, Bögözben és Homoródszentmártonban, négyet Parajdon, Székelyudvarhelyen pedig tízzel több tanácsosi helye lesz az RMDSZ-nek az önkormányzatban.
A parajdi esetet emelte ki Bíró. Elmondta, ott az EMSZ koalíciós listát szeretett volna, „amire nem volt nekünk lehetőségünk.” Cserébe felajánlották, hogy az EMSZ-es politikusok az RMDSZ listáján induljanak, ugyanabban az arányban, ahogy a 2020-as választásokat megnyerték. Nem fogadták el az ajánlatot, „sajnálom, hogy nem mentek bele, mert itt látszik, hogy vesztettek tanácsosi mandátumot”, mondta Bíró.
Újszékelyen a jelenlegi EMSZ-es alpolgármester, Szabó Ottó nyert függetlenként – ez volt az RMDSZ támogatásának az ára.
„Etéd községben egy meglepő eredmény született, hiszen, mint az újraszámolás után kiderült, négy szavazattal vesztette el Szilveszter Attila a választásokat.” Lőrinczi Pál, független jelölt nyert, az RMDSZ viszont egy tanácsosi mandátummal többet szerzett meg, mint négy éve. Bíró szerint októberig majd helyi szinten eldöntik, hogyan dolgoznak együtt.
Keresztúron is érdekes helyzet alakult ki, mondta, hiszen bár Koncz János Hunor EMSZ-es jelöltnek sikerült megszerezni a szavazatokat az újrázáshoz, csapata veszített egy tanácsosi helyet. Ez számokban 9 RMDSZ-es és 8 EMSZ-es önkormányzati képviselőt jelent, ami RMDSZ-es alpolgármestert is eredményezhet a kisvárosban. Bíró szerint jól is sülhetnek el a dolgok, mert ahhoz, hogy Keresztúr fejlődhessen, fontos, hogy együttműködjenek, és ne a hibát keressék egymásban.
„A megyei tanácsban is nagyobb arányú győzelmet arattunk,
mint eddig az elmúlt mandátumokban” – mondta az új megyei tanácselnök, s bár még a pontos eredmények váratnak magukra, egyelőre úgy néz ki, hogy a 31 helyből 24-et sikerült megszerezni. Kérdésünkre elmondták a további 7 helyen az EMSZ, a PSD és a PNL fog osztozni.
Újságírói kérdésre felsorolták, Geréb László, Sinka Arnold, Tamás Ernő, Kolumbán Dávid, András Loránd, Szabadi Kinga-Zsófia, Rátz István, Elekes Dániel és Márton Csaba udvarhelyszéki jelöltek ülnek majd be a megyei tanácsba. Geréb László az udvarhelyi tanácsosi listán is szerepel, de Bíró bízik abban, hogy a megyei helyét foglalja majd el, mert ha nem, az algoritmus alapján összeállított lista miatt az udvarhelyiek vesztenek egy mandátumot Gyergyó- vagy Csíkszék javára. Egyébként, mint hétfőn nyilatkozta, ez Gerébnek sem lenne ellenére, sőt.
Bíró Barna Botond elnöki címéhez több mint 13 ezer szavazattal járultak hozzá az udvarhelyiek, tudtuk meg tőle. „Támogatták azt az elképzelést, hogy a következő időszakot az határozza meg, hogy a város és a megye együtt dolgozzon, és közösen próbáljunk meg megtenni mindent azért, hogy Székelyudvarhely városát fejlesszük, és ne a harc, hanem a fejlődés határozza meg a következő éveket.”
A vasárnapi beszédéből kifelejtette, hogy a jó eredmények inkább Sinka Arnold ügyvezető elnököt dicsérik, mintsem Bírót, ugyanis Sinka vezette az udvarhelyszéki szervezet kampányát. Kiemelte az EMSZ megyei elnökjelöltjét, Tőkést Lehelt is, úgy gondolja fair play kampányt nyomtak le Tőkéssel, „biztosítottam arról, hogy a következő négy évben partnerséggel fogok tekinteni felé.”
A jó eredményeket Bíró annak tudja be, hogy a kampányban az RMDSZ „nem mocskoskodott, nem volt sárdobálás”.
Újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy a megnyert tisztségek elfoglalásáig hátralévő időszakban nem számítanak nagyobb konfliktusokra. Etéden Szilveszter Attilát nem úgy ismeri, hogy gond lenne, az Újszékelyen leváltott polgármester fenyegetőzik azzal, ha legalább alpolgármester nem lesz, szeptemberig semmit nem ír alá, de Bíró szerint Balló Zoltán eddig se nagyon írt alá semmit. Gálfi Árpádnak pedig a tanácsban nem igazán van embere, aki támogassa – magyarázta.
A három hónapos szünetet az új megyei elnök inkább pozitívumként értékeli, hiszen akik eddig nem töltöttek be polgármesteri vagy tanácsoi tisztséget, lesz idejük beleszokni, van idő eltervezni minek és hogyan fogjanak, és pihenni is tudnak a kampány után.
Találkozunk szeptemberben! – mondta Bíró Barna Botond.