Bíró Barna Botond ellen hergel az udvarhelyi EMSZ?

A Stop Soros és a Stop Tanasă mintájára Stop Bíró Barna Botond! – felszólítással tett közzé hirdetést Facebookon az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) székelyudvarhelyi szervezete. 

Forrás: Erdélyi Magyar Szövetség Székelyudvarhely Facebook-oldala

„Tudjuk, most igazán nehéz neked: összefogás vagy a saját érdekeid?” – folytatódik a poszt. Nagy Hunor, az EMSZ udvarhelyi elnöke szerint ez felszólítás, intő jel részükről Bíró Barna Botond felé, hogy tartsa magát a megállapodáshoz: összefogás van. 

Hogy milyen összefogás?

Az alapszituáció az, hogy az RMDSZ és az EMSZ elnöksége kötött egy megállapodást az idei választások kapcsán, „helyi szinten verseny, országosan egység” vonalon elindulva. Ez annyit jelent, hogy az európai és az országos parlamenti választásokon az RMDSZ indul, de a listán helyet kap az EMSZ is, az államelnök-választás kapcsán még nem hoztak döntést.

Önkormányzati szinten „a magyar közösségi érdek hatékony képviselete egyszerre feltételez összefogást, versenyt vagy összehangolt indulást, az adott közigazgatási egység etnikai arányainak és politikai realitásainak megfelelően” – írják a megállapodásban. Röviden, indulhat külön is az EMSZ, de ha szeretnék, helyet kaphatnak az RMDSZ listáin is. 

Rá kell szólni, nem tudja hol a helye

A szűkszavú hirdetés alá kommentelt is az udvarhelyi EMSZ, ami már sejteti, miről lehet szó: 

„A magyar közösség rég vágyik már arra az összefogásra, amelyben mindenki megkaphatná a helyét. Legutóbb Kelemen Hunor az RMDSZ-nél is ennek fontosságára hívta fel a figyelmet. De csak egy legény van a vidéken, akinek személyes érdekei többet számítanak, előrébb vannak a nemzet, a közösség, a főnökei, a választói érdekeinél: ő a kicsi nagy BBB… a nagy politikus, akitől reszketnek a polgármesterek és akinek behódol – Kelemen Hunor is????? Na, kíváncsiak vagyunk…

GyK: BBB megtiltotta a helyi összefogást, a tanácsosok pártszíntől függetlenül, polgármesterükkel az élen tiltakoznak!”

Nagy Hunor szerint Bíró Barna Botond a megállapodás helyett sokkal inkább a személyes érdekeit helyezi előtérbe, nyomást gyakorol azon települések polgármester- és tanácsosjelöltjeire, ahol koalíció van kilátásban, nem hisz az együttműködésben, csak az RMDSZ-ben – állította. „Nem elfogadható az, hogy felhívunk tanácsosokat, felhívunk jelölteket, nyomást próbálunk rájuk gyakorolni. Mindenképpen azt látjuk, hogy Botond az önös érdekeit kezdi előtérbe helyezni, és nem a közösség érdekei számára a fő prioritás.” 

Parajd községgel él példaként, ahol RMDSZ-es a polgármester, az önkormányzati képviselők között pedig vannak EMSZ-esek is, és jól működik a település, halad, fejlődik. Viszont úgy látja, Bíró „másképp nyilvánul meg, másképp kommunikál”, nem a közös célok és érdekek számára a legfontosabbak. 

Van egy levelük, amiben polgármesterek nehezményezik Bíró hozzáállását, mondja, illetve ők maguk is küldtek egyet az RMDSZ felső vezetésének, pontosabban magának a szervezet elnökének, Kelemen Hunornak, hogy „a helyi kiskirályoknak szóljon le és egy kicsit próbálja rendre utasítani őket, mert az ilyesfajta megnyilvánulásuk nem a közösség érdekeit szolgálják.”

Ígéreteket és hamis közleményeket is említ az EMSZ helyi elnöke mint a nyomásgyakorlás eszközei, de amikor arra kértük, küldje át a dokumentumokat az említett levelekkel együtt, azt felelte, amennyiben engedélyt kap rá, rendelkezésünkre bocsátja őket. 

Hozzátette, szerinte 

ez nem lejárató kampány,

nem azzal a szándékkal közölték, hanem arról van szó, hogy nem elfogadható Bíró Barna Botond viselkedése akkor, amikor az EMSZ-nek az RMDSZ-szel közös bannerei, plakátjai vannak, összefogásról beszélnek, közös érdekeket és célt képviselnek. 

Ugyanakkor továbbra is prioritás számukra, hogy udvarhelyszéki legyen a megyei tanács elnöke, de „ésszerű keretek között” és a közösség érdeke mindennél előrébb való kell hogy legyen. „Mert csak úgy tudunk egy fejlődő városban élni, úgy tudunk egy fejlődő városban dolgozni, ha az önös érdekeket levetkőzve a közösség javát tudjuk szolgálni. És ez a felhívás Botond részére egy kicsit, igen, az ő személye ellen nyilvánult meg. Arra utalunk ezzel, hogy ő is ezeket az érdekeket tartsa szem előtt úgy, hogy a felső vezetés már megegyezett. Ne jöjjenek az úgymond helyi kis emberkék és felülírják az országos vezetőség megállapodását. Mert az szerintünk hosszútávon se és rövid távon se vezet jó irányba.”

Akkor milyen kampány?

Hangsúlyozta, nem az RMDSZ ellen irányul a felhívásuk, hanem Bíró ellen. Fel akarják hívni arra a figyelmét, hogy itt vannak és nem fogják tolerálni az ilyesfajta megnyilvánulásait. „Ez egy ilyen intő jel volt a számára.”

Az „intő jel”-hirdetés március 30. és április 3. között volt aktív, épp az RMDSZ választmányi ülése előtt járt le, ahol összeállítják a megyei tanácsosi lista udvarhelyszéki részét, és eldöntik, hogy Bíró Barna Botond lesz-e a széki RMDSZ megyei tanácselnök-jelöltje. 

A Facebook adatai szerint a hirdetés célzottan a székelyudvarhelyiek számára lett „feladva”, a 18-65+ éves korosztály számára. A cikk megjelenéséig 8.370 személyt ért el.

A politikai szervezetek elnökei a megállapodásban azt is aláírták, hogy „a felek a választási kampány során értékelvű politikai vonalvezetést gyakorolnak, tartózkodva a személyeskedő negatív kampánytól”. 

Hergelés és hazugság 

Bíró Barna Botond szerint ellene való hergelés a hirdetés és azon túl, hogy „kampányba léptünk”, nem tud más indokot. Szerinte Nagy állítása, hogy nyomást gyakorol a települések polgármester- és tanácsosjelöltjeire, az összefogás ellen munkálkodik, hazugság

„Az RMDSZ jelöltállítási folyamatában minden helyi RMDSZ tanácsosi lista nyitott. Azok a kollégák, akik azt kívánják, kívánták hogy az összefogást úgy erősítsék, hogy az RMDSZ listáján indulnak – és más pártok tanácsosai voltak –, azok számára mindenhol megteremtettük ennek a lehetőségét.” 

A szabályok szerint járnak el, magyarázta, mindenhol nyitottak a listák, ha valaki az RMDSZ ernyője alatt szeretne indulni. Ha van igény rá, ők megteszik a kellő lépéseket, elküldik az adott tanácsos kérését a Szövetségi Állandó Tanácsnak, hogy a szabályoknak megfelelően indulhasson az RMDSZ listáján. „Ezt megtesszük Parajd esetében is, amennyiben igénylik. Nincs ezzel semmi probléma.”

Ez a mód, amit ajánlani tudnak, mondta. Megjegyezte, hogy a mostani EMSZ-elnök, Zakariás Zoltán is így szerzett parlamenti mandátumot 2020-ban, hogy az RMDSZ képviselőházi listáján indult Hargita megyében. „Nem vesztette el az identitását, és a mai napig parlamenti képviselő. Használta az EMSZ logóját, nem vesztette el a párttagságát.” 

Hozzátette, nem csak az EMSZ számára nyitottak a listák, hanem a fiatalok, a roma közösségek irányába is, „megpróbáljuk a hölgyeket is bátorítani”.

Úgy gondolja, Udvarhelyszéken nem áll fenn az a veszély, hogy bármelyik település élén ne magyar vezetés legyen, „ha verseny lesz, akkor a versenyt is vállalni kell, ugyanúgy mi is vállaljuk, de a verseny az nem kell hogy harcot jelentsen.”