Bicikliút a Győzelem utcán?

Fotó: GÁL ELŐD

Szerdán, december 2-án 80 autó parkolására alkalmas kövezett parkolót nyitottak meg a Haáz Rezső utcában, az Urbana melletti területen, amelyet korábban autóbuszok tárolására és mosására használtak.

„Eddig nem volt tisztázott az Urbana vagyoni helyzete, a terület megosztott: az épületeken belül az Urbanáé, az épületeken kívül nem, de ők használták. Azért váratott magára a terület átadása, mert olyan időszakot éltünk választások előtt, hogy igény volt a konfliktusra, nem tudok szebben fogalmazni, de ez már a múlt. Egyértelművé vált, hogy ez a terület a város tulajdona, pontosabban az állam tulajdona, de a városnak van adminisztrálási joga hozzá, ez tisztázódott” – magyarázta Jakab Attila városmenedzser, miért csak most vált lehetségessé az egyébként kihasználatlan terület használata parkolóként.

Ez most kicsit olyan lett, 

mint az északi parképítés, hogy kitalálják, hogy hol lesz a park, bevetik zöld fűvel, ráengedik az embereket, s ahol a nyomok kialakulnak, ott csinálnak járdákat – mondta el a városmenedzser. Egyelőre tehát nincsen szabályozás, nyitva van, lehet használni, bár megemlítik, már ki van találva, hogyan lehet ezt szabályozni, és lehet ez még egy komolyabb beruházás is később, aszfalttal, kapuval, távirányítóval és bérlethelyekkel ellátva.

A területen az eddigi számítások szerint 75-80 autó fér el, de úgy gondolják még több is, és a mobil kerítéssel az övezet is nagyobbá tehető. A parkoló éjszaka ki van világítva, egyelőre a világítás felel a biztonságért, de később a bekamerázás is szóba jöhet. „A második lépés az, hogy egy teljes tervet jóvá kell hagyatni megfelelő engedélyekkel. Sorompót is lehet tenni, még akkor is ha ingyen van a parkolás, meg lehet oldani felismerővel. Ez a kamerás megoldás nagy lehetőségeket rejtő dolog, aki autóját a kamera nem ismeri fel, bepötyögi a számot és úgy mehet be, tehát vannak lehetőségek” – taglalta Fülöp-Székely István, a hivatal műszaki igazgatója.

Vannak hasonló elképzelések a város más területein is, de Jakab Attila mivel éppen a parkoló átadóján jelentette be felmondását, nem adott további tájékoztatást erről, viszont azt ígérte, most fog jönni a munka látható része annak érdekében, hogy 2025-30-ra ne lehetetlenedjen el a város közlekedése. Ez jósolta ugyanis egy szakcég tanulmánya még 2016-ban, amikor elkezdtek a város mobilitási tervével foglalkozni.

Az alternatív közlekedési eszközökre és a tömegközlekedésre

kell figyelni jobban – fogalmazódott meg akkor, de ehhez nem elég győzködni az embereket, feltételeket kell teremteni – véli Jakab Attila. A negyedekben lakóknak szükség van valamilyen lehetőségre, ahol biztonságban hagyhatják a lakók az autókat.

„Pont kapóra jött, hogy a mi elképzelésünk egyezett az Európai Uniónak azon céljaival, amelyek a károsanyag-kibocsátást hivatottak csökkenteni, ezért tudtunk pályázni két összefüggő projektre, ami 15 millió értékű, és gyakorlatilag a város közlekedésének átszervezéséről szól” – magyarázta.  

A Győzelem utcai tervek

A pályázat szerint 14,6 kilométeren: a város főútvonalain és a negyedek bekötőutcáin alakítanák át a közlekedést, újítanák fel az utakat, biciklisávokat hoznának létre. A Haáz Rezső, a Győzelem, a Lakatosok és a Céhek utca is érintett ebben a projektben, a Győzelem utcában például biciklisáv lenne, és ennek a javára az egyik oldalon megszűnne az autók parkolási lehetősége „Ez csak egy terv, nem a végleges” – tette hozzá a városmenedzser, aki az alternatív közlekedési eszközök mellett többször említette a közszállítás fejlesztésének fontosságát is, így felmerült

a Budapesttől Székelyudvarhelynek ajándékozott három busz

kérdése is.

„Egy szakmai vita van, nem politikai. Az a kérdés, hogy a közszállítást mikor kell magáncég, vagy a város tulajdonában levő cég végezze. A pályázatban, amit nyertünk egyértelműen az van, hogy a város tulajdonában lévő cég, jelen esetben az Urbana kell a közszállítást végezze. A buszok ezért az Urbana tulajdonában vannak, és abban a percben, ahogy az Urbana átveszi a közszállítási feladatokat, ez a három busz is működésbe tud lépni. A magáncégnek nem érdeke, meg jogilag is necces, hogy hogyan közlekedjen más buszaival, de amikor az Urbana átvette a közszállítást, használhatja őket, ez már jogilag elő van készítve. Húzódik ennek az időpontja, előbb-utóbb eljön, mert a város vállalta a nagy projektben, hogy ezt ők fogják csinálni” – ecsetelte.  

Elmondása szerint amíg a magáncég szolgáltat, addig a város a bérleteknek az ötven százalékát finanszírozza a gyerekeknek, és a nyugdíjasoknak, ami viszonylag egyszerű és kényelmes megoldás, mert szinte alig kerül valamibe. Onnantól kezdve, hogy a szolgáltatás átkerül a városhoz kötődő céghez, sokba fog kerülni, ezért is van ez a bizonytalanság. „Meg az elmúlt időszakban nem nagyon volt az önkormányzatnál sem partner a cég, hogy érdemi vitákat lehessen folytatni a döntéshez, hogy mikor lépnek be ebbe a szerepkörbe” – folytatta.

„Azt se felejtsük el, hogy az Urbanának a személyzete jelen pillanatban a fűtésre van specializálódva” – tette hozzá Fülöp-Székely István. Úgy véli, ha azt akarják, hogy az Urbanánál bármilyen más közszolgálati feladatot ellássanak, oda személyzet kell.