Ősztől, az a 2024/2025-ös tanévtől hivatalosan is bevezetik Románián az „iskolai fogdákat”, szemlézi a Transtelex a Hivatalos Közlöny hétfői statútumát, amelynek előzményeiről már mi is írtunk. A hivatalos terv szerint ezután a tanár „fogdába” küldheti azokat a diákokat, akik a „tanítási-tanulási-értékelési tevékenységet károsan befolyásoló” magatartást tanúsítanak. A fogda-termekben a diákok a pedagógiai vagy kisegítő személyzet felügyelete alatt lesznek, nem írják be hiányzónak őket.
Az Edupedu pedagógiai portál összefoglalója szerint a tanárok fognak dönteni arról, hogy kit küldenek a büntetőszobába. Az erre szánt termeket kamerával fogják megfigyelni, és a diákoknak lehetőségük lesz egyéb iskolai feladatok megoldására. A rendelet értelmében az iskola minden esetben értesíti a gyerek szüleit vagy törvényes képviselőjét. Az új statútum szankciói nem vonatkoznak az alapfokú, elemi oktatásban résztvevők diákokra.
Egyéb változások is lesznek
A hétfői, augusztus 12-ei tanulók statútuma egyéb újdonságokat is tartalmaz, írja a Transtelex. A tanulók szankcionálása között szerepel például
- az ösztöndíjuk ideglenes vagy egész tanévre vonatkozó visszavonása,
- a fegyelmi áthelyezés ugyanannak az oktatási intézménynek egy párhuzamos osztályába,
- illetve a tanulók meghatározott időre való felfüggesztése is. (A törvény szerint egy diák egyszerre legfeljebb 5 napra függeszthető fel, egy tanév során nem több mint 15 napra.)
Ha egy diákot korlátozott időre felfüggesztenek, vagy kizárnak az oktatásból, akkor jogosult lesz pszichológiai tanácsadásra, pszichoterápiára. Az alkalmazott szankciókat egyénileg, írásban kell közölni a tanulókkal, illetve tilos az osztály vagy az iskola közössége előtti nyilvános megrovás – olvasható a cikkben.
Az új statútum szerint ősztől tilos lesz a mobiltelefonok használata is a tanórákon. Ez alól kivételt képeznek azok az esetek, amikor a tantestület hozzájárul ahhoz, hogy a mobilokat oktatási célra használják a tanulók. A tanügyminisztérium közleménye szerint az iskola személyzete elveheti diákoktól a készüléket, hogy azt a tanítási nap végén – az iskola belső szabályzatának megfelelően – kötelezően visszaadja a szülőknek vagy a nagykorú tanulóknak, írja a Transtelex.
Az új statútum a diákképviseletre is kitér, a reprezentatív diákszervezeteknek három feltételnek kell megfelelniük:
- saját szabályzatban kell megfogalmazzák céljaikat;
- nem végezhetnek politikai vagy vallási propagandát;
- illetve tagjai kizárólag a romániai (egyetem előtti) oktatási rendszerbe beiratkozott tanulók lehetnek.
A diákönkormányzatoknak ugyanakkor évente be kell számolniuk arról, hogy az egyes iskolákban mennyiben tartják tiszteletben a tanulók statútumát, a jelentett hiányosságokat pedig az iskola kell orvosolja.