Nincsenek megelégedve a haladás ütemével, a lemondásokat is részben ezzel magyarázzák.
Fotók: Pál Edit Éva
Korábbi ígéretükhöz híven sajtóreggelit hívtak össze a POL-frakció – újonnan megbízott – vezetői, Godra Zsolt és Péter Balázs, hogy bejelentsék: sikerült-e betölteni a megüresedett önkormányzati székeket. Sikerült, újra teljes lehet a csapat, de ha már összeültek, átbeszélték az önkormányzati munkát is, és arra jutottak, hogy a polgármesternek, a hivatalnak átadnak egy listát az elvárásaikról, amelyeket követni is fognak, különben következményei lesznek.
Az András Lehel és Szabó Zsuzsa lemondása miatt megüresedett két helyre Becze Juliánna építész és Réthi Enikő Kinga ügyvéd kerülnek, miután Nagy Endre és Tankó Ágnes nem vállalták, illetve Nagy Mária Terézia megyei tanácsosként tevékenykedik. Szerettük volna megismerni, de a POL frakcióvezetői nem akarták egyből a könyörtelen sajtó elé vetni őket.
Aggódtunk, hogy lesz, örültünk, hogy a hölgyek vállalták – mondták. Nem csak a megnövekedett női kvóta miatt, hanem mert két hete elég kényes helyzetbe kerültek. Már a legrosszabb forgatókönyvvel is számoltak, ha a lemondások sorozata folytatódott volna. A felénél eggyel kevesebb, tehát kilencfősre csökkent tanács esetében ugyanis hat hónapig leblokkolt volna az önkormányzati testület, és előrehozott választásokat kellett volna tartani. Ez pedig nem volt vállalható opció, mert a fejlesztések tanácshatározatokat kérnek, s akik maradtak, belátták, hogy kell a kontroll a hivatal fölött, így mindenki megerősítette a helyét.
A szakbizottságokban még nem dőlt el, hogy ki hová kerül, de az új tagok végzettsége alapján ésszerű lenne, ha az építész az urbanisztikaihoz, az ügyvéd a jogihoz kerülne. Remélik, hogy a beiktatás a szeptemberi tanácsülésen megtörténhet, a szakbizottságok átalakítása utána, ezt még a jegyzővel is meg kell, hogy beszéljék.
Még egyszer az exitPOL-ról
Miután megkérdeztük az ellenzéket, a polgármestert, a városlakókat is, ideje volt a Szabad Emberekkel is beszélgetni a lemondások sorozatáról. Péter Balázs nem akart találgatni, már beszélni sem nagyon akar róla.
– Úgy tudom, Pál Dénes ígért nektek egy interjút. Én is várom azt, hogy ő mondja el, mi vezetett ide. Gondoljuk, hogy Szabó Zsuzsa felmondása összefüggésben áll a férjéével, de mi is annyit tudunk, amennyit nektek is mondtak ezek az emberek. Mai napig nem ültem le velük, hogy rákérdezzek, de mivel a döntésük megmásíthatatlan, talán már nem is akarok. Mit tudunk elérni? Ha rosszul fog esni valamelyikünknek, az sem jó, ha nem mondanak semmit, akkor pedig nem vagyok előrébb. Van egy olyan érzésem, hogy kicsit elbújunk a kisujjunk mögé.
Ettől a választól egy kicsit nekünk is ilyen érzésünk lett, mert a problémákat csak úgy tudjuk kezelni, ha ismerjük őket. Végül Godra Zsolt volt az, aki valamiféle magyarázattal próbálkozott.
Szerinte András Lehelt a gazdasági szakbizottság terhelte le, szinte nincs is tanácshatározat, amihez ő nem kellett volna. A másik az auditok (intézmények meghallgatása, megismerése – szerk.) intézése ahhoz, hogy hiteles döntéseket tudjanak hozni, meg az adóemelés előkészítése, amire már alig volt idejük a választások halasztása miatt.
– Ez mind hozzájárulhatott ahhoz, hogy Lehel energiái elszivárogjanak, de a bővített frakcióüléseken elégedetlenek voltunk, és ez egyértelműen érvényes András Lehelre és Pál Dénesre is. Akik a versenyszférában élünk, nagyobb ritmushoz szoktunk hozzá. El tudom fogadni, hogy az adminisztrációnak van egy tehetetlensége, de ennél gyorsabban is lehetne haladni.
Gálfihoz hasonlóan, Godra is tagadta, hogy emiatt nagy konfliktusok lettek volna, ő véleményütköztetéseknek nevezte inkább, de tény, hogy minden bővített frakcióülésen elárasztották kérdéseikkel, folyamatosan kellett a hivatal munkatársaival “magyarázniuk a bizonyítványukat”. Mindezek után – a lemondott tanácsosokkal egyetértésben – úgy látták:
nem úgy haladnak a dolgok, ahogy azt a kampányban vállalták,
ezért úgy döntöttek: frissíteni kell az együttműködési protokollt a tanács és a polgármester között, amit még a választások előtt kötöttek.
– Mi sem élünk burokban, egy sör mellett is előjönnek a témák, főleg a problémák. A fejlesztési projekteket kevésbé látják át (a választópolgárok – szerk.), de például sokat emlegették a kollégák a cégnél, hogy hány percet álltak az okosjelzőlámpák alatt, amik talán már nem is működnek. S a karbantartó aszfaltozás is megcsúszott – sorolta a példákat arra kérdésre, hogy a választóktól milyen visszajelzéseket kaptak.
A kritikus pontot mégis a már sokat emlegetett beruházások képezik. Erre jött az a kezdeti sokk, amit a külső források hiányától kaptak az éves költségvetés tervezésekor, illetve a két kulcsfontosságú igazgató távozása, a beruházási igazgatóság létszámhiánya (nem tudtak pontos számot, talán három munkatárs és egy középvezető is hiányzik). Ráadásul az alkalmazásokat egy új sürgősségi kormányrendelet gyakorlatilag ellehetetleníti, ezért külső segítséget kell kérniük “áthidaló megoldásként” szaktanácsadó cégektől, ehhez közpénzt is rendeltek.
“Kielemezve a hivatal 11 hónapos eredményeit mi, a székelyudvarhelyi Szabad Emberek tanácsosi frakciója aggodalmunkat és elégedetlenségünket fejezzük ki a város beruházási és fejlesztési projektjeinek jelenlegi stádiuma miatt. Attól tartunk, hogy ebben az ütemben mind a saját, mind az EU-s finanszírozású beruházások kivitelezése kétségessé válik” – írják a kiáltványnak is nevezhető dokumentumban, amelyet bemutattak a sajtótájékoztatón.
A POL-osok úgy ítélik meg, hogy az elmúlt 11 hónapban a helyi tanácsból munkával és szavazatokkal is támogatták a hivatal előterjesztéseit, a költségvetés kiegészítését is, de az eredmények – jobban mondva az eredménytelenség – láttán szükségesnek tartják egy monitorizálási program bevezetését.
– A jelenlegi helyzet részletes kiértékelése alapján összeállítottunk egy minimális elvárási listát, amelyet teljesítenie kell a hivatalnak a következő 6 hónapban. A feladatok helyzetéről a frakció havi beszámolót kér a polgármestertől. Hat hónap után pontszerűen kiértékeljük az eredményeket, és kijelöljük a következő 6 hónapos ciklus minimális elvárási listáját.
Amennyiben – a nyilvánosságra is hozandó – kiértékelés azt mutatja, hogy a teljesítés nem éri el legalább a 90%-os szintet, a Szabad Emberek újraértékelik viszonyukat a polgármesterrel. Péter Balázs nem is finomkodott, kijelentette:
akár a bizalmat is megvonhatják Gálfitól.
Persze, az észszerű döntéseket ettől függetlenül is fogják támogatni a jövőben, nyugtatott meg Godra, de ezt üzenetnek szánják az egész városvezetés irányába, az alpolgármester, a városmenedzser, a főjegyző és a többi kulcspozíciót betöltő személyek számára is, egészítette ki a kört Péter Balázs kérdésünkre, hogy csak a polgármesteren kérik-e számon az elvárásaikat.
“Ezt a listát lehet teljesíteni”, mondta, csak olyan esetekben tesznek kivételt, amelyek a hivataltól függetlenek, mint például az alkalmazások befagyasztása, amit az említett kormányrendelet ír elő. “Nem elvárás, hogy Angliát megverjük, de Andorrát legalább” – élt egy sportos hasonlattal Godra Zsolt.
A frakcióvezető felemlegette azt is, miért is hiúsult meg az a tervük, hogy – éppen a jobb hatékonyság érdekében – átvilágítsák a hivatal működését: – A téves kommunikáció miatt elsőre begörcsöltek a hivatalnokok. Ez most már nem is volna aktuális, mert krízismenedzsmenttel kell foglalkozni.
– Nem buktatni, nem eltávolítani akarunk senkit, mert nem jó sem polgármester, sem alpolgármester, sem városmenedzser nélkül maradni egy ilyen időszakban, de ha nem mozdulnak ki a dolgok, a POL meg is vonhatja a bizalmat. Ezt vissza is lehet nyerni, de csak az eredmények, a számok érdekelnek, mi ehhez biztosítunk pénzt, paripát, fegyvert. Egy feltételünk van: haladást látni – keményített be megint Péter Balázs, mégis kerülve a személyeskedést.
Állítólag azt mondta egyszer Gálfinak: “Nekem személyesen problémám veled nincs, de nem barátkozni jöttem ide az önkormányzatba, hanem hogy valamit tegyek a városért. Most azt diktálja a szívem és a józan ész, hogy nyomást gyakoroljunk a hivatalra, nem érdekel se színe, se szaga, ki kell ezt a szekeret a mocsárból mozdítani”. Ez a tanácsnak az egyetlen eszköze: hogy nyomást gyakoroljon, jótanácsokat adjon, több mozgásterünk nincs, egészítette ki őt Godra.
Konkrétan: az elvárások
Az elnyert uniós projektek szintjén az az elvárás, hogy legalább jussanak el a közbeszerzés (Székelytámadt vár, mobilitási projektek, új inkubátorház) vagy a szerződéskötés fázisába (csillagvizsgáló, tömbházszigetelés, Bányai iskola, Tompa iskola és minifocipálya). De van ahol már a kivitelezést kellene folytatni (idősfoglalkoztató és Bethlen Gábor iskola berendezése).
A teljes lista a POL-frakció követeléseiről innen letölthető.
A saját finanszírozású beruházásoknál tíz pontot emeltek ki, féléven belül látni akarják: a terveket az Ugron Gábor utcára, a Budvár negyed és a Cserehát területrendezésére, az éjjel-nappali helikopterleszállóra; a közbeszerzés befejezését és a kivitelezési szerződés aláírását az ifjúsági és szolgálati lakások körüli területek rendezésére. További források lehívásához várják a megvalósíthatósági tanulmányokat a szejkei és a városi strandhoz, az uszodához, a stadion felújításához. – Ameddig nincs széfé, addig egyéb sem lehet. Kellenek a tervek, a számok ahhoz, hogy kérni tudjunk – magyarázták.
A hatékonyabb és átláthatóbb együttműködés érdekében továbbá tisztázni kell a polgármesteri kabinet funkcióját, tagjait és ezek feladatait a polgármesteri hivatalon belül, és folyamatos beszámolási kötelezettséget várnak el a kabinettől a frakció irányába. – Minket abból a szempontból érdekel, hogy tudjuk, kitől kell időpontot kérni a polgármesterhez – magyarázták.
A városi kórház vezetőtanácsának véglegesítését még 2021 szeptemberében szeretnék látni. Azt megértették, hogy közgazdásznak kell lennie az egyik önkormányzati küldöttnek, de abban nem értettek egyet, hogy feltétlenül önkormányzati képviselő kell-e legyen, Péter Balázs szerint a törvény ilyet nem ír elő.
Jövő év márciusáig kérik a városi kutyamenhely régóta húzódó átadását, az ideiglenes helikopterleszálló megoldását is. Nem ezek a nagy projektek, de ha a kicsi dolgokat nem tudják megcsinálni, annak van egy negatív üzenete. Akkor mi lesz a nagyokkal? – vetettük fel ezek kapcsán. “Olyanok ezek a projektek, mint egy szálka, kicsi, de azért zavar. Csak egy kis jóindulat kell sokszor, meg egy fél kanál malter” – jegyezte meg egyetértően Péter Balázs.