Nagy kár származik az el nem használt vakcinákból

Románia a koronavírus ellen beszerzett oltóanyag felét sem használta fel, így az Európai Bizottság közvetítésével lebonyolított vakcinabeszerzés csaknem háromszáz millió eurónyi kárt okozott a költségvetésnek – állapította meg kedden közzétett zárójelentésében egy másfél éve létrehozott parlamenti különbizottság.

A különbizottság kedden közzétett több mint 300 oldalas zárójelentésében arra panaszkodik, hogy az uniós vakcinabeszerzési szerződések titkosítása miatt nem tudta pontosan megállapítani, mennyi pénzt költött Románia az oltóanyag beszerzésére, de a veszteségek nagyságrendjét több százmillió euróra becsüli.

A 19 milliós Romániában 8 millió 150 ezer ember, a beoltható – 5 év feletti – lakosság 45 százaléka volt hajlandó beoltatni magát koronavírus ellen, miközben az Európai Unió egészében a felnőtt lakosság átoltottsága meghaladja a 80 százalékot.

A Számvevőszék által elküldött adatok szerint Románia 2020. december 26-a és 2023. március 9-e között 80 millió 650 ezer oltást rendelt meg koronavírus ellen, amiből eddig 35 millió 455 ezret vett át. A ténylegesen beadott dózisok száma kevéssel haladja meg a 17 milliót. Készleten van még 3 millió 280 ezer adag, míg csaknem 9,5 millió adag vakcinát meg kellett semmisíteni, mert lejárt a szavatossági ideje.

Bár nem rendelkezett pontos adatokkal, a parlamenti bizottság kiszámította, hogy Románia 11,2 eurót fizetett a Pfizer és 22,5 dollárt a Moderna által gyártott vakcinák adagjáért. A lejárt szavatosságú 9,5 millió vakcina teljes beszerzési ára és a mintegy 45 millió feleslegesen megrendelt oltásra kifizetett előleg együttes értéke a parlamenti bizottság számításainak megfelelően több mint 270 millió euróra tehető. Romániának mintegy 5,6 millió dózis feleslegessé vált vakcinát sikerült értékesítenie 59 millió euróért.

A testület hasonló mértékű veszteségekről számolt be az egészségügyi védőfelszereléseket forgalmazó Unifarm állami vállalat közbeszerzéseinél is, amelyeknek a kivizsgálására több mint száz bűnvádi eljárás indult.

A parlamenti különbizottság jelentését a képviselőház plenáris ülése elé terjesztik megvitatásra és elfogadásra.

Forrás: MTI