Egy New York-i ápolónő az első ember, aki hétfőn megkapta a COVID-19 elleni védőoltást az Amerikai Egyesült Államokban, abban az országban, ahol eddig a legtöbben haltak meg a vírus által okozott szövődmények miatt – értesít az Agerpres hírügynökség.
A John Hopkins Egyetem adatai szerint hétfő délután meghaladta az elhunytak száma a 300 ezret, és egy nap alatt százezer körüli amerikait utalnak kórházba.
Az első oltásadagokat a Pfizer-BioNTech által előállított szerből ki is szállították mind az 50 államba, tudósított hétfőn a CNN televízió. Elsőként Sandra Lindsay, a Long Island Jewish Medical Center intenzív osztályának ápolónője kapta meg az oltást hétfőn reggel 9.20-kor. Azt mondta, nem érzett semmi különbséget más oltásokhoz képest. „Jól vagyok. Szeretném megköszönni a frontvonalban dolgozóknak és minden kollégámnak, akik a járvány alatt végzik a munkájukat a világon. Bizakodónak érzem magam, megkönnyebültnek. Remélem, ez egy fájdalmas időszak végének a kezdete” – tette hozzá.
Dr. Anthony Fauci a fertőzőbetegségek országos intézetének vezetője arra figyelmeztette az amerikaiakat, hogy ne gondolják, ezzel vége a járványnak. A járványtanász úgy gondolja, leghamarabb 2021 késő őszén, koratelén dobhatjuk el a maszkokat, és mondhatunk le a fizikai távolságtartásról. „De azt hiszem, meg fogjuk tudni tenni” – tette hozzá.
Kik kapják, mikor és meddig?
Az amerikai hatóságok által elsőként engedélyeztetett oltásból két adagot kell beadni, hosszú időbe telik a megfelelő mennyiség legyártása és szétosztása, ezért az egészségügyi személyzet és a hosszútávú gondozási otthonok lakói, munkatársai kapnak először belőlük. A következő Covid-19 oltás, amit sürgősségi eljárással engedélyeztetnek az Államokban, a Moderna cég által kifejlesztett szer, szintén két adag szükséges belőle.
Moncef Slaoui, a járványellenes kormányzati programért felelős kutató, az amerikai oltási kampány vezetője elmondta, hogy terveik szerint elegendő oltóanyag áll majd rendelkezésre ahhoz, hogy jövő év március közepéig már 100 millió – többnyire magas kockázati csoportba tartozó – amerikai be legyen oltva a koronavírus ellen. Május végére vagy június közepére pedig már az amerikaiak többsége hozzáférhet az oltóanyaghoz.
A kanadai hatóságok szerint
a Torontói Egyetem kórházában is beadták az első Pfizer/BioNTech-vakcinákat hétfőn a koronavírus ellen. Ontario tartományban 2500 egészségügyi dolgozót oltanak be, Québec tartományban pedig két idősotthon lakóit kapják meg először az oltást, utánuk oltják majd az otthonokban dolgozókat.
Mikor lesz Európában?
Az Európai Unióban december 23-án adhatják ki a Pfizer/Biontech-vakcina forgalmazási engedélyét, írják a német lapok, a Bild és a Frankfurter Allgemeine Zeitung kormányzati és brüsszeli EU-s forrásokra hivatkozva. Ezt a cikkek megjelenésével egyidőben Berlinben a német szövetségi egészségügyi miniszter, Jens Spahn is megerősítette. Hozzátette: Németország és a többi gazdag nyugati ország megtehette volna, hogy hamarabb engedélyezteti nemzeti hatáskörben az oltóanyagokat, de közösséget akartak vállalni a többi EU-s tagállamokkal. Németországban az EMA-engedély kiadása után legfeljebb három-négy nappal megkezdődik az oltások beadása, tájékoztat az MTI hírügynökség.
Románia katonásan készül?
Mindenütt kihívás, de talán Románia számára az a legnagyobb, hogy a megfelelő körülmények közti szállítást és logisztikát megoldják, – az egyik oltóanyagot mínusz 70 Celsius fok kürüli hőmérsékleten kell tárolni és a gyártástól számított 30 napon belül beadni, egy másikat mínusz húsz fokon, egy harmadikat szobahőmérsékleten, tehát minden eshetőséggel számolni kell – a hatékonysághoz első körben a hadsereg bevonására is szükség lehet, olvasható a digi24.ro egy november végi, román szakértőket megszólaltató összeállításában.