Azt mondták, hogy holnap már tanulni fogunk

Már az első napon nyertek a koránkeléssel szemben a megkérdezett kisiskolások: többen már hétkor felkeltek, noha az évnyitók a legtöbb helyen 9-kor kezdődtek, és még ha nem is várták az iskolakezdést, a társak viszontlátásának azért mindenki örült.

Nevetés és mobiltelefonokról szóló videók hangja szűrődik ki egy, a Bethlen Gábor Általános Iskola kapuja előtt álló fiúcsoportból, közvetlenül az évnyitó után. A hét fiúból hatan kórusban, fennhangon válaszolják: ők bizony nem várták a sulit. Egy társuk viszont hozzáteszi, azért is-is, ő például várta kicsit a barátok miatt, jó újra együtt lenni, a nyáron ugyanis nem sokat találkoztak.

Fotók: Magyari Tímea

A nemet is megindokolják a többiek: „nem vártuk, mert kell tanulni, mert nyolcadik, és jön az abszolváló” – mondják a végzős fiúk. A nyarat pihenéssel töltötték, mondják, a koránkelés pedig nem fogott ki rajtuk: “Hétkor keltünk, de már megszoktam én, mert horgász vagyok, korán kell keljek” – mondja Mátyás Szilárd.

Csak tévhit, hogy laza az iskolakezdés első hete,

válaszolják a fiúk: „hát, azt mondták, hogy holnap már tanulni fogunk, vagyis készülünk az abszolválóra, a héten már oldunk „próbaabszolválós” feladatokat – magyarázzák mindannyian, és hozzáteszik: “ma még egy utolsót pihenünk, kihasználjuk a napot.”

„Hát ez logikus, hogy miért nem vártuk a sulit”

válaszolják az iskola kapuján kilépő hetedikes fiúk: „a tanulás miatt, meg most egyre több tananyag lesz, és lassan itt a nyolcadik” – magyarázzák. Noha rossz volt korán kelni, mondják, igyekeztek, hogy mielőbb beérjenek az osztályba, ahol „harc volt a jó helyekért”: „mindenki futott, honfoglalás volt az osztályban.” – mesélik.

Az új tanév új szerkezetével is tisztában vannak, mondják a hetedikes fiúk, és véleményük is van róla: „szerintem jó amiatt, mert több vakáció van, de a nyári vakáció most viszont kicsit gyengébb, június 17-től szeptember 3-áig lesz, sokkal többet leszünk nyáron iskolában” – mondja egyikük, amivel társai is egyetértenek. 

Pozitívum is van, például, hogy nem lesznek félévik, „és ez jó, mert most nem kell szívjunk. Helyette egész évben kapjuk a jegyeket, s aztán majd csak év végén zárnak le” – magyarázzák. Szerintük ez azért jó, mert úgy hallották, kevesebb jegyet kell kapjanak, és nem lehet év közben megbukni.”

Hogy a négyéves átlag nem számít, az eléggé elkeseríti őket, mondják a Bethlen Gábor Általános Iskola nyolcadik osztályos tanulói, akik a parkban beszélgetve lazítanak a tanévkezdés után. Az új, „modulos rendszer” szerintük is a több vakáció miatt jó, de úgy látják, több jegyet kell majd kapniuk, amihez hozzá kell szokni. Sok részletet még ők sem tudnak, év közben derül ki számukra is.

Az azonban biztos, hogy az osztály hátsó padjai foglaltak: a lányok hétkor felkeltek, hogy időben elkészüljenek, és még az évnyitó ünnepség előtt lefoglalták a hátsó helyeket, ahol „nem annyira látják őket a tanárok”, és ötödik eleje óta folyamatosan elől ülni már különben is idegesítő volt – mesélik.

– „Kegyetlen az első hét”, vannak tanárok, akik már most fognak iratni, a kémia tanárnő például szerintünk biztosan  – vélik a lányok, akik izgulnak a nyolcadikos vizsgák miatt, de az első napot még ők is kihasználják, „aztán holnaptól tanulunk”, mondják, a nyolcadik osztálytól pedig azt várják, hogy „gyarapodjon a tudásuk, és érezzék jól valamennyire magukat.”

A kicsik már edzettek a nyáron a koránkelésre

„Nem voltunk álmosak, jó volt korán kelni” – mondják kórusban a kis harmadikosok, akik már a nyáron edződtek a szeptembertől kezdődő koránkelésre, ki kézilabdatáborban, ki lovastáborban, vagy angoltáborban szokott hozzá a koránkeléshez.

A suli miatt pedig megéri korán kelni, hiszen találkozhatnak a barátaikkal, mondják, és az első hét sem lesz nehéz, azt mondták ma, hogy még kirándulni is elmennek, vagy a Kerekerdőre, vagy egy közeli mezőre – mondják vidáman.

De ne higgyük, hogy a koránkelés olyan könnyen megy, főleg ha Nyikómentéről kell bejárni a város iskoláiba, ahogy annak a kis elsősnek, akit az édesanyja kísért le hétfő délelőtt a Móra Ferenc Általános Iskola hosszú lépcsőin, közvetlenül az évkezdés után. A kislánynak nagyon jól telt az első nap, mert újra együtt lehetett a barátnőivel, akiket már az előkészítőből ismert, mondta el, tízórait majszolva, hiszen az első nap izgalmaitól könnyen megéhezhetünk.

A tanárok is várták, hogy lássák már a gyermekeket

Csathó Kunigunda zene- és énektanár már várta az iskolakezdést, hogy láthassa a gyerekeket, mondja. 

„Jó hangulat volt a tanévnyitókon, mosolygósak voltak a diákok és kipihent arcuk volt – meséli a tanárnő, aki a Bethlen Gábor és a Móra Ferenc Általános Iskola évnyitójára látogatott el, de emellett a kápolnásfalusi Kriza János Általános Iskolában is tanít éneket, zenét.

– Vártuk a tanévet, igaz, nem tudjuk még, hogy milyen nehézségekbe ütközünk – mondja a tanárnő, utalva a tanév új szerkezetére. „Esetleg a most kezdő tanárokat fogja egy kicsit megzavarni az, hogy nincs félévvégi zárás, de a főtantárgyasoknak talán könnyebb lesz, hiszen nem kell dolgozatokat iratni, és nem kell azt sem annyira beosztani majd, hogy mikor adjunk jegyet a gyermeknek” – véli, hozzátéve, ez az év le kell járjon ahhoz, hogy kiderüljön, ebben a felállásban mennyire jó ez.

Vegyék komolyan a tanulást, mert lehet, hogy lazább lesz, de mivel a nyolcadikosoknak kivették a négyévi átlagot a vizsgajegyből, ezért ők nagyon fel kell kössék a nadrágot. Az a  húsz százalék számított nekik, na de így hátha reálisabb lesz a végső média” – fogalmazza meg, mit üzenne a diákoknak tanárként. „És énekeljenek sokat” – teszi hozzá az ének-zenetanár, aki magának és tanárkollégáinak azt üzeni, nézzenek vidámabban a jövő évre, „év végén pedig majd le lehet szűrni a konklúziókat hogy ez így jó, vagy kívánjuk a régi visszaállást”.