2020 húsvét vasárnapja megható élményeket tartogatott számunkra. Azt hiszem, sokunknak az egyik legkülönlegesebb, bensőségesebb ünnepe volt az utóbbi években. Lemorzsolódtak a külsőségek, a másoknak megfelelni vágyás, és letisztulni kezdett az, hogy egyénileg és családonként kinek-kinek mi a fontos ebben az ünnepben.
Lehet, hogy eddig soha nem érzett közösségi érzést éltünk meg, miközben egyenként vagy családunkkal a képernyők előtt néztük, hogy ül be a gyülekezet a harangszóra a képzeletbeli templompadokba, köszöngettünk bólintva a sorra megjelenő ismerősöknek, és örültünk a ritkán látottaknak.
Húsvét falun
Húsvétvasárnap reggelén ünneplőbe öltözött Nyikómalomfalva. Rendhagyó ételszentelést tartottak a faluban. Az erről készült képek itt találhatók.
Örvendtünk a sokaságnak, hogy bár nem látjuk fizikailag egymást, lélekben együtt vagyunk. Velünk egyszerre több ezren követik ugyanazt a gondolatmenetet, éneklik ugyanazt az éneket, és protestánsoknál, nyelik le könnyektől fuldokolva az úrvacsorai kenyeret és a bort.
Székelyderzsben és Székelymuzsnában másképp várták az úrvacsoraosztást.
Az élő szónak párja nincs – mondták – , a Székelyföld sarkában nem mindenkinek van internethozzáférése a hívek közül, Székelymuzsnában még mobilhálózat is alig érzékelhető, ezért a helyi lelkészcsalád úgy döntött, ha a hívek nem mehetnek a templomba, ők mennek a hívekhez.
Újvárosi Katalin székelymuzsnai, és férje, Demeter Sándor Lóránd székelyderzsi unitárius lelkész utcarészenként végiglátogatják a két falut. Így tartják vasárnaponként az istentiszteletet, és húsvét vasárnapján így végezték az úrvacsorai szertartást is.
A falu minden utcájába elmennek, Székelymuzsnában hat, a nagyobb Székelyderzsben nyolc helyen hangzik el az istentisztelet és a Pál Ákos kántor által vezényelt egyházi énekek is. Az istentisztelet hangosítással történik, egy-egy körülbelül 15 percig tart, összesen 85-200 személy részvételével falvanként.
A gyülekezet tagjai a kapuban állva, az udvaron hallgatják. Ki-ki, ahol éppen van. A szertartásban benne van egy bibliai üzenet, ének, rövid üzenet és ima, ma pedig az úrvacsorai beszéd – számol be róla Újvárosi Katalin.
A lelkészházaspár online is jelen van, ha nem így lenne, nem is tudtuk volna meg, hogy a két faluban az utcára költözött az Isten:
„Bevallom, ma sírtam.
Úgy láttam ma két falu arcát, mint még soha. Fegyelmezetten, alázatosan, ünneplőben, szabályokat betartva – megadva a császárnak azt, ami a császáré és Istennek, ami az Istené. Amióta nem lehet templomba menni, mi (a férjem és én) azt az utat választottuk, hogy utcarészekbe vigyük az üzenetet Székelymuzsnán és Székelyderzsben. Minden vasárnap csoda látni a várakozó embereket, énekeskönyvvel, ünneplő ruhában.
De ma, úrvacsoravételkor nem győztem csodálni az emberi nagyságot: gyönyörű megterített „asztalok”, rajta virág, kenyér és bor. Csendes integetés, jelzésként: jól vagyunk. A kapu előtt várakozó emberek, rajtuk székely ruha vagy ünneplő, énekeskönyv és az isteni üzenetre való várakozás, vágyakozás. Ragyogó napsütés, közös Mi Atyánk Isten szent ege alatt. Erő, közösség, szeretet. Ma megéltem azt, hogy Isten történik. Hálás vagyok ezért, köszönöm, Istenem! Köszönöm, Székelymuzsna! Köszönöm, Székelyderzs!” – olvasható a lelkésznő közösségi oldalán.