Az igazság odaát van, és már lehet jegyet venni az útra

Odaát, vagy még ideát, a jövő titka, de szeptember 16-án kezdődik a 15. dráMA Kortárs Színházi Találkozó. Barabás Árpád, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője azzal indította a sajtótájékoztatót, hogy még nem tudják, költöznek-e a művelődési ház – energetikai és villanyhálózat-cserére vonatkozó – modernizálási munkálatai miatt, várják az erre vonatkozó fejleményeket, közben pedig megpróbálják kihasználni az épületben tölthető maradék hónapokat.

Mivel egy ideje a fejük fölött lebeg a költözés pallosa, a 2023/2024-es évadot eleve úgy tervezték, hogy már nem lesznek az épületben, emiatt szűkebb kicsit a mostani előadás-kínálatuk, illetve emiatt került ki bérletrendszerükből a gyerekelőadás is. Utóbbit kárpótolva azt ígérte: igyekeznek meghívni jegyvásárlás ellenében megtekinthető gyerekelőadásokat.

A költözéssel kapcsolatos bizonytalanságokra vonatkozóan kiemelte: „Egy magára valamit is adó színház két-három évadra előre tervez. Ha olyan rangos alkotókat szeretnénk ide elhozni, akik nem érnek rá bármikor, muszáj akár két-három-négy évre is előre tervezni. Ebben az esetben ez az összevisszaság, ez a tappogás egyáltalán nem tesz jót nekünk, ha ugyanis meghívsz valakit, akinek neve van a szakmában, akkor neki meg kell mondani, hogy itt fogsz dolgozni, ott fogsz aludni, ekkor lesz a próbakezdés, ekkor lesz a bemutató. Tudom, hogy olyan embereknek, akik nem dolgoztak soha a színházban, ezt nehéz megérteni, de nekünk rettenetesen kellemetlen.”

Barabás Árpád hozzátette: remélik, hogy a színházi évad második felétől megkezdődnek a munkálatok, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a város egyik legtöbbet használt épülete elkezdje utolérni a 21. századot.

Odaát keresd!

A bizonytalan állapotok ellenére idén is megszervezik a dráMA Kortárs Színházi Találkozót szeptember 16. és 21. között, Az igazság odaát van mottóval.

Nagy Pál igazgató elmondta, folyamatosan gondolkodnak az eseménysorozat megújításán, nagyobbá tételén, de azt tapasztalják, hogy a meghívottak, a vendégek és a szakemberek is elégedettek ezzel a formával, így idén is marad a megszokott találkozó-jelleg.

A felépítésben sem lesznek számottevő eltérések az előző kiadásokhoz viszonyítva. Naponta két előadással, magyar és román nyelvűekkel egyaránt várják az érdeklődőket, a meghívottak között magyar és román szakemberek egyaránt sorakoznak.

A színházigazgató kiemelte a T.E.A. – találkozás egy alkotóval elnevezésű, szintén visszatérő programpontot, ahol szerzőkkel, színészekkel, rendezőkkel lehet majd beszélgetni, és amelynek idei vendégei Kárpáti Péter drámaíró, Mimi Brănescu színész, valamint Kovács Dániel és Lendvai Zoltán rendezők.

A dráMA szeptember 16-án, hétfő délután fél öttől Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező makettjeit felsorakoztató kiállítással nyílik meg – tette hozzá Nagy Pál.

Visszatér a Színházunk éjszakája

Ez a programpont is ismerős lehet a dráMA-kedvelőknek, hiszen visszatérő. Szeptember 20-án, péntek este vetélkedőkkel, Loose Neckties Society-koncerttel és éjféli előadással várják az érdeklődőket, akik a színház kulisszái mögé is betekintést nyerhetnek, más perspektívából ismerve meg a színpadot, az intézményt – fejtette ki Bács Noémi irodalmi titkár.

Másnap a táncműhely próbatermében – amelynek a dráMa idején közismertebb neve a kocsMA – folytatódnak az előző napi előadásokat górcső alá vevő szakmai beszélgetések, amelyekre minden délelőtt 10 órától kerül sor, az utolsó, szombati napon pedig késő este is – tette hozzá Bács Noémi, kiemelve, hogy T.E.Á-zni kedden, szerdán, pénteken és szombaton délután 5 órától lehet.

További kiemelt eseményként említette a Játéktér szombat délben kezdődő kettős lapszámbemutatóját, majd ezt követően a Kortárs román drámák című könyv bemutatóját – a kötetben kolozsvári mesteris színisek által fordított kortárs román drámák olvashatók.

Várva várt és vágyva vágyott

Idén kevesebb a nagyszínpadi előadás, és bár a stúdióelőadásoknál a tér maximális kihasználására törekednek, „mindennek van határa, így a nézőtérnek is”, emelte ki Nagy Pál. Gagyi Katinka PR- és médiareferens hozzáfűzte: ebből az okból kifolyólag idén nem biztosítanak bérletet a nézőknek, hanem minden előadásra külön kell jegyet váltani.

Megtudtuk, a jegyárak tavalyhoz képest nem változtak, mindez azt jelenti, hogy a stúdióterekben zajló előadások 35 lejbe kerülnek, a nagytermi jegyek 30 lejért válthatók, nyugdíjas- és diákkedvezménnyel pedig a jegyár 25 lej.

Régóta várt bejelentésre is sor került, Gagyi Katinka ugyanis elmondta: mától, tehát szeptember 5-től elindul a „várva várt és vágyva vágyott” online jegyértékesítés a színház weboldalán, a www.szinhaz.ro honlapon.

Az online jegyvásárlás a dráMA programjában található produkcióknál, később pedig a társulat minden előadásánál alkalmazható lesz – tudtuk meg. „Hétfőtől egyébként a Küküllő-híd is dráMÁ-s öltözetet vesz magára, (…) a későbbiekben pedig a színház épülete is sajátos öltözetet kap. Lássák a nézők, hogy itt valami történik!” – jegyezte meg a médiareferens.

Szintén újdonság az előző évekhez képest, hogy a dráMA ideje alatt naponta jelentkező podcast-beszélgetés indul a színház YouTube-csatornáján, amelyet Tóth Árpád, az udvarhelyi társulat színművésze, valamint Kolozsi Borsos Gábor, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház színművésze vezet.

Gagyi Katinka kiemelte: a házigazdák alkotókkal, kritikusokkal, színházi szakemberekkel beszélgetnek, lehetővé téve a hallgatók számára, hogy „megismerjék az embert is a szakember, az alkotó mögött”.

A podcast mellett a dráMA-napokról idén is készülnek blogbejegyzések, amelyeket meghívott hazai és magyarországi kritikusok írnak majd – fűzte hozzá Nagy Pál.

A részletes program ide kattintva tekinthető meg.