Az idők változnak, de a tánc iránti szeretet sose

Fotó: Hodgyai–Lőrincz Eszter

Az idén is zajlik az élet a Kékiringó Néptánccsoportban. Az előző évekhez hasonlóan mozgalmas és élményekben gazdag tanévet tudhatnak maguk mögött, illetve a nyaruk sem telt eseménytelenül. Több tábort, kirándulást és fellépést tudhatnak a hátuk mögött. Az idei legnagyobb eseményük az április első hetében megszervezett jubileumi Kékiringó fesztivál volt – tudom meg Both Arankától a Kékiringó vezetőjétől, akivel a tánccsoport idei évéről beszélgettem. 

Táncoltak, táboroztak, fesztiváloztak

Voltak táboraik több korosztály számára, illetve ebben az évben nagy hangsúlyt kaptak a néprajzi kirándulások, mivel a Kékiringó vezetője úgy véli, jó, ha egyes vidékek táncai mellett a gyerekek az ottani hagyományokat is megismerik. A táborokban és a kirándulásokon így a gyerekek a tánc mellett tanultak népdalokat, nemezelést, bútorfestést, fafaragást és egyéb dolgokat is, amelyek az adott vidékre jellemzőek. 

A Kékiringó volt az augusztus 20-ai ünnepség egyik fellépője Székelyudvarhelyen, tudtuk még meg. Az Őszi Vásáron is szerepeltek, és részt vettek az Erdélyi Táncháztalálkozón. 

A legnagyobb eseményük a Kékiringó Fesztivál volt, amit 25. alkalommal szerveztek meg. Both Aranka szerint ha volt is valami negatív, azt már rég elfelejtették, hiszen kárpótolta őket az, hogy a rég látott barátokkal találkozhattak és egy ilyen nagy élményen osztozhattak. Ugyanis ritkán tudnak találkozni a sűrű programok miatt más tánccsoportokkal, egy ilyen esemény pedig tökéletes alkalom arra, hogy ismét együtt lehessenek és azt csinálják, amit mindannyian szeretnek: táncoljanak.

Lesz egy saját eseményük is, amiről bár még sok információval nem tudott szolgálni a tánccsoport vezetője, azt azért elárulta, hogy október folyamán lesz, és a Generációk Találkozása nevet kapta.

Kiből él a Kékiringó?

Idén három ballagó volt a Kékiringónál. Általában azok a gyerekek csatlakoznak hozzájuk, akik kisebb korukban is jártak és ahogy nőttek, úgy a szülők még visszavitték őket. A foglalkozások tanítási időn kívül vannak, délután, ezért ez nagyobb elköteleződés a gyerekek számára, hiszen a szabadidejükből kell áldozzanak a táncra. 

Soha nem tudják előre, hogy hányan fognak lenni, csak szeptemberben, a tanévkezdéskor derül ki, év közben nagyon ritka, hogy valaki beszáll. Both Aranka szerint ez magyarázható azzal is, hogy már az iskolakezdéskor megpróbál minden család kialakítani otthon egy követhető rendszert, amit évközben nem akarnak vagy nem tudnak megváltoztatni. 

Ha minden aktív taggal számolnak, akkor súrolják a 100 főt idén. A fiúkból most is hiány van, mint a korábbi években, tudtuk meg a tánccsoport vezetőjétől. 

A Kékiringó Néptánccsoport jelenleg is várja a jelentkezőket, telefonon a 0740.226.409-es számon tudod elérni őket, Facebook messengeren, valamint élőben a csoport tánc termében, ami a 1918 december 1 utca 7 szám alatt a 2 emeletén található (a Merkúr áruház fölött a fodrászat mellett). 

1 vs 100

Adja magát a kérdés, hogy egy oktató hogyan bír el száz gyerekkel, pláne, hogy minden korosztályú gyermekből van a Kékiringóban. Both Aranka úgy oldja meg a dolgot, hogy csoportokra osztva foglalkozik a gyerekekkel, egyszerre annyival, ahányat még tud fegyelmezni. Így a táncot is jobban lehet tanítani, hiszen ha kevesebben vannak, akkor jobban lehet figyelni arra, akinek több segítségre van szüksége és arra is, akinek már pár próbálkozás után megy a lépés. Mindenki azt kapja, ami a korosztályának és a tudásának megfelelő. 

A rendezvényeken, amikor az összes csoport tag jelen van, a csoport vezetője kap segítséget a szülőktől és a nagyobb gyerekektől. Utóbbiak már tudják, hogy figyelniük kell egymásra és azt is tudják, hogy mi az, amiben az oktató segítségére lehetnek.

Úgy is lehet valaki jó táncos, ha nem kisgyerek korábban kezdi a táncot? 

– Ez sok mindentől függ, de semmiképp sem nem a válasz rá – magyarázta Both Aranka. Vannak születési adottságok, amik nagyban megkönnyítik a néptánc gyors elsajátítását, ilyen például a ritmusérzék, a jó memória és a jó megfigyelési készség. De talán az egyik legfontosabb tulajdonság, amivel rendelkeznie kell az embernek az a kitartás. Úgy gondolja, hogy a gyerekek és a felnőttek is egyre hamarabb elunnak dolgokat. Ha nem állsz oda és csinálod szíved-lelked beleadva, akkor nem biztos, hogy meglesz a várt eredmény – figyelmeztet.

Természetesen kisgyermekkorban sokkal hamarabb tanulható a mozgás és a tánc, azonban ez nem az jelenti, hogy a felnőteknek semmi esélyük, magyarázta a tánccsoport vezetője. Ezt az is bizonyítja, hogy a Kékiringó felnőtt csoportjának 90 százaléka a belépés előtt soha nem is táncolt, de vagy a férj vagy a feleség kedvet kapott a tánchoz, és így nekivágtak. Vannak olyanok is, akik már évek és évtizedek óta rendszeresen járnak táncházba és próbákra. Ők nem azért járnak, hogy felléphessenek vagy szerepeljenek, hanem csak kikapcsolódás és a valahova tartozás miatt.

Te is táncolnál, de még nem bírtad rávenni magad?

– Soha nem szabad senki megfossza magát attól az élménytől, ami egy táncos közösségben adatik, én úgy gondolom, hogy nagyon nagy segítség a kapcsolatépítésben és a kapcsolatmegtartásban is, legyen szó gyerek vagy felnőtt korosztályról. Ha ő valahová tartozik, az nyújt neki egy pluszt. Nem szabad ezektől a dolgoktól félni, el kell indulni, ki kell próbálni, és akkor mindenki rájön, hogy itt csak gazdagodhat – mondta még el Both Aranka. 

Ha szeretnél nagyobb betekintést nyerni a Kékiringó néptánccsoport életébe, akkor a Facebookon tudod őket követni.