Az idei mezőgazdasági év az egyik legszárazabb lehet

A sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő hónapban, de még nem állítható teljes bizonyossággal, hogy augusztus melegebb lesz júliusnál – nyilatkozta vasárnap az Agerpresnek az Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója.

Elena Mateescu elmondta, hogy a jelenlegi becslések szerint várhatóan az 5-12. közötti lesz augusztus legmelegebb hete. Emellett a 12-19. és a 19-26. közötti héten is a sokéves átlagnál legalább két fokkal magasabb hőmérsékleti maximumokra lehet számítani. Augusztus ugyanakkor várhatóan csapadékszegény hónap lesz. „De még nem jelenthető ki teljes bizonyossággal, hogy melegebb hónap lesz júliusnál” – mondta a szakember.

Rámutatott, hogy az idei volt az eddigi legmelegebb június, a középhőmérséklet 3,7 Celsius-fokkal haladta meg a sokéves átlagot, és várhatóan az idei lesz a legmelegebb július is a romániai hőmérsékletmérések 1961-es kezdete óta. Ugyanakkor a múlt hónapban az átlagos csapadékmennyiség 66,6 liter volt négyzetméterenként a szokásos 84,5 liter helyett.

Idén január elseje óta 52 azonnali (nowcasting) harmadfokú viharriasztást bocsátott ki a meteorológiai szolgálat, ebből 43-at csak júniusban. Ugyanakkor júliusban eddig hat harmadfokú hőségriasztás és kilenc nowcasting típusú viharriasztás volt.

Az idei mezőgazdasági év az egyik legszárazabb lehet,

és különösen a szántóföldi növények sínylik meg az aszályt, mivel az ország nagy részén jelenleg szélsőséges talajszárazság tapasztalható – nyilatkozta szintén a Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója az Agerpresnek.

A leginkább érintett, szélsőségesen vízhiányos területek: Olténia, Munténia, Dobrudzsa, Moldva keleti és a Bánság nyugati része, illetve Körösvidék. Hozzátette, hogy főként a kukorica és a napraforgó sínyli meg az aszályt.

A szakember szerint a 2023. szeptember 1-jétől 2024. augusztus 31-ig tartó jelenlegi mezőgazdasági év eddigi 11 hónapjából hét hónap csapadékhiányos volt. „Ez lesz tehát az egyik legszárazabb mezőgazdasági év” – jelentette ki.

Elmondta, hogy a Meteorológiai Szolgálat szakemberei gyakran adnak ki agrometeorológiai előrejelzéseket, de elemzik a hőstressz mezőgazdaságra jellemző intenzitását is. Emlékeztetett arra, hogy ha a hőmérséklet 32 Celsius-fok fölé emelkedik, akkor a növényeket hőstressz éri, és perzselődnek.

A meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint a július 27. és augusztus 2. közötti héten szinte az egész országban a megszokottnál melegebb lesz az idő. A mezőgazdasági területeken a nappali csúcshőmérséklet 23 és 38 fok között alakul, éjszaka 10 és 24 fok közötti hőmérsékletek várhatók. Zivatarok, felhőszakadások is várhatók, és elszórtan jégeső is lehetséges.

A kiemelt kép illusztráció